Справа № 147/829/20
Провадження № 3/147/394/20
19.08.2020 року смт. Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Мудрак А.М. розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 173 КУпАП,
18 серпня 2020 року до Тростянецького районного суду Вінницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 723045 від 05.08.2020 щодо ОСОБА_1 про вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 723045 від 05.08.2020 вбачається, що 23 липня 2020 року о 6.00 год. ОСОБА_1 перебував в смт. Тростянець на території Тростянецької СЗШ №2 пошкодив віконну раму в недобудованому приміщенні шляхом нанесення ударів ногою, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що даний протокол разом з долученими до нього матеріалами підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП передбачає нецензурну лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
За змістом ч. 2 ст.7 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України 06.11.2015№ 1376 до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
В протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 723045 від 05.08.2020 не вказано конкретного місця вчинення правопорушення, не розкрито об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_1 є неповнолітнім. В матеріалах справи немає відомостей щодо його законного представника.
Слід звернути увагу, що всупереч ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції до матеріалів справи долучено копії рапорту від 24.07.2020, пояснень ОСОБА_2 , які належним чином не засвідчені, що суперечить вимогам, встановленим до оформлення копій документів.
Наведені обставини свідчать про неповноту оформлення адміністративних матеріалів та не дають можливості розглянути справу щодо ОСОБА_1 .
Згідно з ч.2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 42-2, частиною першою статті 44, статтями 44-1, 106-1, 106-2, 162, 172-10 - 172-20, 173, 173-1, 173-2, 178, 185, частиною першою статті 185-3, статтями 185-7, 185-10, 188-22, 203 - 206-1, розглядаються протягом доби.
Згідно з ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4-172-9, 173, 173-2, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
ОСОБА_1 в судове засідання на 08.30 год. 19 серпня 2020 не з'явився.
У зв'язку з наведеним, суд не вбачає можливості розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 та з'ясувати обставини, що мають значення для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП разом з долученими до нього матеріалами слід повернути до Тростянецького ВП Бершадського ВП ГУ НП у Вінницькій області для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 245, 268, 277, 278, 283 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 723045 від 05.08.2020 щодо ОСОБА_1 про вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП разом з долученими до нього матеріалами повернути у Тростянецький ВП Бершадського ВП ГУ НП у Вінницькій області для належного оформлення
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Мудрак