копія справа № 2а-2548/10
22.04.2010 року Суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Завгородній Є.В. розглянувши у письмовому провадженні справу за адмністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про поновлення процесуального строку, визнання бездіяльності неправомірною, стягнення недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії з 1.01.2009 року,-
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, згідно якого просить суд поновити строк на звернення до суду, як такий, що пропущений з поважних підстав, визнати бездіяльність Управління ПФУ з приводу відмови в перерахування доплати до пенсії неправомірною, стягнути недоплачену надбавку до пенсії.
На обґрунтування позову зазначила, що вийшла на пенсію і їй було призначено пенсію за віком довічно. Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» позивача визнано дитиною війни. На порушення ст. 6 вказаного Закону з 1.01.2009 року відповідачем не виплачується щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Представник відповідача надав письмові заперечення, згідно до яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Посилався, що Управління ПФУ в м. Кіровограді, як територіальне управління не має жодного відношення до коштів державного бюджету.
Також, у запереченнях зазначав, що відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду України не включені до Державного бюджету України. Статею 9 ЗУ"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені виплати, які здійснюються за рахунок коштів пенсійного фонду, виплати дітям війни серед перерахованих в ст. 9 пенсійних виплат відсутні. Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснює всі виплати на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", будучи органом виконавчої влади виконує нормативні акти, які діють в певний проміжок часу. Крім цього згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який є спеціальною нормою та положенням про управління Пенсійного фонду України в районах , містах і районах у містах передбачено, щодо функцій управлінь Пенсійного фонду входить призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати, позивач же просив зобов'язати проводити нарахування щoмicячнoї соціальної державної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Представник відповідача посилається на те, що до компетенції органів Пенсійного фонду не входить дана виплата. І із норми ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не вбачається, що виплати дітям війни повинні проводити органи Пенсійного фонду. Вважає, що жоден з правових актів, які регулюють дані правовідносини не покладає обов'язку на органи Пенсійного фонду даних виплат. Крім цього посилаючись на ст. 100 КАС України, відповідач наполягає на відмові в задоволенні позовних вимог за період, що не входить до річного строку звернення до суду визначений ст. 99 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195-IV(далі Закон№2195-IV), дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Судом встановлено, що, позивач є дитиною війни, тобто має право на пільги передбачені Законом №2195-IV.
У відповідності до ст. ст. 6, 7 Закону №2195-IV, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Виходячи із положень Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, а з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 701 гривня.
Що стосується заперечень відповідача, то реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про існування протиправних дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до статті 6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” за період з 1.01.2009 року по 27.01.2010 року включно, що підтверджено наданими довідками.
Суд не вправі виконувати функції суб'єкта владних повноважень, покладені на нього законом, оскільки питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, тому суд визнав необхідним зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда, здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивачу починаючи з 1.01.2009 року по 27.01.2010 року включно, відповідно до ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” та здійснити її виплату.
Вирішуючи клопотання щодо поважності пропуску строку звернення до суду, необхідно врахувати, що заявлений позивач по адміністративному позову не був учасником конституційного провадження по згаданим рішенням Конституційного суду України, тому не був зобов'язаний знати про зміст і наслідки цих рішень. В свою чергу рішення Конституційного суду не відноситься до законодавства України, а є виключно формою роз'яснення правових актів і Конституції або визнання їх неконституційними - повністю чи частково. Таким чином, у заявленого позивача не було безумовного обов'язку знати зміст рішення Конституційного Суду.
Що стосується вимоги щодо зобов'язання відповідача в подальшому нараховувати щомісячну виплату у розмірі 20% мінімальної пенсії за віком, так як 10% позивач отримує, не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надано доказів порушення його прав в подальшому. Суд позбавлений права щодо захисту прав позивача, які можливо будуть порушені у майбутньому.
На підставі ч.2 ст.152 Конституції України, ст.1, 6, 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року №2195-IV (із змінами та доповненнями), ч.4 ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року №3551-XII, ст.28 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-I, ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 рокуN 835-VI (із наступними змінами)
Керуючись ст.ст.94, 105, 122, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,Ї
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду, як такий, що був пропущений з поважних підстав.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до статті 6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” за період з 1.01.2009 року по 27.01.2010 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді з з 1.01.2009 року по 27.01.2010 року включно здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком до пенсії дітям війни, відповідно до статті 6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни”, що діяла на час виплати та здійснених їй виплат.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя підпис ОСОБА_2
З оригіналом згідно
Суддя Кіровського районного суду
м. Кіровограда Є.В. ОСОБА_2