Справа № 590/1025/20
Провадження 3/590/637/20
18 серпня 2020 року Ямпільський районний суд
Сумської області
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М. розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Ямпільського ВП Шосткинського ВП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце реєстрації та проживання : АДРЕСА_1 , не працює, не одружений, до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.1 ст.182, ч.1 ст. 178 КУпАП,
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення від 05 серпня 2020 року серія ВАБ № 291463, 31 липня 2020 року о 02:00 годині ночі, в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 порушив правила щодо захисту населення від шумового впливу, шуму, а саме: з друзями гучно слухав музику та голосно розмовляв, чим заважав мешканцям будинку відпочивати та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 182 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 05 серпня 2020 року серія ВАБ №291462, 31 липня 2020 року о 02:00 годині, в АДРЕСА_3 , ОСОБА_1 перебував у п'яному вигляді, що вбачається в хиткій ході, млявій мові, з порожнини рота якого відчувався стійкий запах алкоголю, чим порушив ч.1 ст.178 КУпАП, тобто допустив появу в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 визнав обставини, викладені в протоколах про адміністративне правопорушення, щиро розкаявся у скоєні адміністративного правопорушення.
Факт скоєння зазначених правопорушень також підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення від 05 серпня 2020 року серія ВАБ № 291463 та серія ВАБ №291462; рапортом чергового Ямпільського ВП Шосткинського ВП ГУ НП в Сумській області від 31 липня 2020 року; поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а згідно ч.2 цієї норми Закону обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч.2 ст. 7 та ст. 245, ст. 280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. Суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постанова суду, згідно ст.283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення, а також додані до них матеріали справи, вважаю, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, за які передбачена відповідальність за ч.1 ст.182, ч.1 ст.178 КУпАП.
Відповідно до ст.12 КУпАП адміністративні відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст.24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані заходи впливу.
За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання (ст. 24-1 КУпАП).
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Виходячи із вище зазначеного та враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, який є неповнолітнім, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності, щиро розкаявся у вчиненому, з урахуванням ст. 13., ст. 24-1, ч. 2 ст. 36 КУпАП, суд доходить висновку про доцільність застосування до ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , заходу впливу у виді попередження.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 24-1, 40-1, ч.1 ст.178, ч.1 ст. 182, ст.ст.279, 280, 283-285 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.182, ч.1 ст. 178 КУпАП та застосувати до нього захід впливу у виді попередження.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ямпільський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ямпільського районного суду
Сумської області І.М. Деркач