06.08.2020
Справа №489/6236/19
Провадження №2/489/960/20
06 серпня 2020 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого - судді Рум'янцевої Н.О.,
із секретарем судових засідань - Матяєвою С. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ленінського районного суду в м. Миколаєві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання поновлення в черзі на отримання житла
В листопаді 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 м. Миколаєва в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо зняття його старшого прапорщика запасу, склад сім'ї - 3 особи з квартирного обліку відповідно до протоколу житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019 № 11 та наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019 № 797, зобов'язати відповідача скасувати протокол засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 № 11 від 30.10.2019 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019 № 797 в частині зняття старшого прапорщика запасу ОСОБА_1 згідно з п. 9 ст. 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як такий що звільнений з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту, зобов'язати відповідача поновити його на квартирному обліку осіб які потребують поліпшення житлових умов в загальній черзі з 19.06.1997 та першочерговій черзі як з 22.04.2017. А також стягнути з відповідача на його користь судовий збір. В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що він є старшим прапорщиком запасу. В період з 1989 року по 21.04.2017 проходив військову службу у Збройних Силах України. Наказом командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 його звільнено з військової служби у запас за пунктом «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту), ч. 6 ст. 26 з урахуванням підпункту «ї» ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Зазначає, що його вислуга років на військовій службі станом на 21.04.2017 складала 28 років 3 місяці у календарному обчисленні. Відповідно до наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 (військова частина НОМЕР_1 ) від 19.04.2017 № 116, з 21.04.2017 його виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, та направлено на військовий облік до Інгульського районного військового комісаріату м. Миколаєва. Вказує, що станом на час звільнення він перебував на квартирному обліку осіб які потребують поліпшення житла у військовій частині НОМЕР_1 (протокол № 56 від 11.05.2008), складом сім'ї - 3 особи, у загальній черзі з 19.06.1997 на отримання житла. В листопаді місяці 2019 року представниками житлової комісії військової частини НОМЕР_1 його було повідомлено про зняття з квартирного обліку відповідно до протоколу житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019 № 11 та наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2017 № 797, згідно з п. 9 ст. 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу, як такого, що звільнений з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту. Вважає такі дії відповідача протиправними, а тамо змушений звернутися до суду з даним позовом.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що 12.04.2017 року позивач був звільнений наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 16-РС з військової служби у запас відповідно до п. а ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 116 від 19.04.2017 року позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено на військовий облік до Інгульського районного військового комісаріату Миколаївської області. Станом на час звільнення позивач перебував на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житла у військовій частині НОМЕР_1 складом сімї 3 особи у загальній черзі з 19.06.1997 року. В листопаді 2019 року позивача було повідомлено про зняття його з квартирного обліку відповідно до протоколу представниками житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019 № 11 та наказу командира в/ч НОМЕР_1 № 797 від 30.10.2019 позивача було знято з квартирного обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов при військовій частині НОМЕР_1 у зв'язку зі звільненням у запас на підставі п. 9 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та п. 9 ст. 12 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" як такого, що звільнений з військової служби у зв'язку з закінченням строку контракту, а також розділу VІ Наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380 "Про затвердження інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями".
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Від сторін надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, є дата складання повного судового рішення.
Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З'ясувавши обставини та дослідивши надані докази, судом встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
ОСОБА_1 є старшим прапорщиком запасу. В період з 1989 року по 21.04.2017 проходив військову службу у Збройних Силах України. Наказом командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 його звільнено з військової служби у запас за пунктом «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту), ч. 6 ст. 26 з урахуванням підпункту «ї» ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Його вислуга років на військовій службі станом на 21.04.2017 складала 28 років 3 місяці у календарному обчисленні. Відповідно до наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 (військова частина НОМЕР_1 ) від 19.04.2017 № 116, з 21.04.2017 його виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, та направлено на військовий облік до Інгульського районного військового комісаріату м. Миколаєва.
ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житла у військовій частині НОМЕР_1 , відповідно до протоколу №56 від 11.05.2008. У загальній черзі на отримання житла з 19.06.1997.
Згідно з витягом з протоколу № 11 засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019, старшого прапорщика ОСОБА_1 знято з квартирного обліку військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 згідно з п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в зв'язку зі звільненням з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Відповідно до ст. 37 ЖК України громадяни, які потребують поліпшення житлових умов та залишили роботу на підприємствах, в установах та організаціях у зв'язку з виходом на пенсію беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.
Відповідно ч.1 ст. 40 Житлового кодексу Української РСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Згідно ч.2,4,5 ст.40 ЖК Української РСР громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; 2)виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість, заслання або вислання; 5)подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами,які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік. Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.
Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.08.2006р. було затверджено "Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями".
Порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей ( п.1 Порядку).
Згідно п.3 даного Порядку військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Відповідно до п.30 Порядку (затв. Постановою КМУ №1081 від 03.08.2006р.) військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Системний аналіз норм Порядку (затв. Постановою КМУ №1081 від 03.08.2006р.) вказує на те, що даний Порядок не містить норм щодо зняття з обліку військовослужбовців, які потребують покращення житлових умов, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членів їх сімей, що мають право на отримання житла, а отже і на залишення на обліку до отримання ними житла, з тих підстав, що їх звільнено в запас чи відставку у зв'язку із закінченням строку контракту.
Відповідно до п.2.18 Інструкції (затв. наказом МОУ №737 від 30.11.2011р.) військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі: поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за місцем перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в наданні жилого приміщення; отримання за рахунок житлових фондів МОУ жилого приміщення для постійного проживання; переміщення військовослужбовця до нового місця служби в інший населений пункт; звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій службі особами, які зараховані на облік після 1 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу); обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, які звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 2.16. Інструкції передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку з реформуванням ЗС України,зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі, залишаються (за їх бажанням) на обліку у військовій частині до одержання жилого приміщення з державного житлового фонду за останнім місцем проходження служби, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і КЕВ (КЕЧ) району, на території обслуговування яких знаходилася розформована військова частина, та користуються правом позачергового одержання жилого приміщення.
Норма ст.12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" вказує, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, та в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Отже порядок забезпечення військовослужбовців житлом, а отже і порядок обліку військовослужбовців як осіб, які потребують покращення житлових умов, здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, тобто правовідносини з приводу постановки та зняття військовослужбовця з обліку осіб, які потребують покращення житлових умов, регулюються нормативно-правовими актами Уряду України, а не наказами міністра оборони.
Окрім цього, раніше діючи накази Міністра оборони, що регулювали порядок забезпечення військовослужбовців житлом на час постановки позивача на облік та перебування на такому, як то наказ МОУ №577 від 06.10.2006 - в п.13 "Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України" (затв. наказом №20 від 03.02.1995), та п.3.12 Інструкції (затвердженої наказом МОУ №577 від 06.10.2006) - не містили норми щодо можливості зняття військовослужбовця з обліку осіб, які потребують покращення житлових умов, у разі звільнення такого військовослужбовця у запас у зв'язку із закінченням строку контракту.
В рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року за № 1-рп/99 зазначено, зокрема, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, враховуючи те, що на час звільнення у запас позивач мав стаж військової служби понад 20 років, Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (ПКМУ №1081 від 03.08.2006) не містить норми щодо зняття військовослужбовця з обліку у разі звільнення такого у запас у зв'язку із закінченням строку контракту, суд вважає, що в даному випадку відсутні підстави для зняття позивача з квартирного обліку відповідно до п.2.16, 2.18 Інструкції (затв. наказом МОУ №737 від 30.11.2011), а тому дії відповідача щодо зняття старшого прапорщика запасу - ОСОБА_1 з квартирного обліку є протиправними, а протокол житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019 № 11 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2017 № 797, в частині зняття старшого прапорщика запасу - ОСОБА_1 підлягає скасуванню.
Також, враховуючи, що судом прийняте рішення про скасування протоколу житлової комісії, яким позивача знято з обліку осіб, які потребують покращення житлових умов, то для захисту прав та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача поновити позивача на квартирному обліку осіб, які потребують покращення житлових умов.
Згідно із ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання поновлення в черзі на отримання житла - задовольнити.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо зняття старшого прапорщика запасу - ОСОБА_1 , склад сім'ї - 3 особи, з квартирного обліку відповідно до протоколу житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019 № 11 та наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019 № 797.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 скасувати протокол засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 № 11 від 30.10.2019 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2019 № 797 в частині зняття старшого прапорщика запасу ОСОБА_1 згідно з п. 9 ст. 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як такого, що звільнений з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 поновити старшого прапорщика запасу - ОСОБА_1 на квартирному обліку осіб які потребують поліпшення житлових умов в загальній черзі з 19.06.1997 та першочерговій черзі як з 22.04.2017.
Стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Ленінський районний суд міста Миколаєва або в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua або за веб-адресою Судової влади України: https://court.gov.ua/fair/.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя Ленінського районного
суду міста Миколаєва Н.О. Рум'янцева
Повний текст судового рішення складено «06» серпня 2020 року.