Постанова від 06.04.2010 по справі 2-а-202/10

Справа № 2-а-202

2010 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 квітня 2010 року смт.Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді Витвицького В.В.

секретаря судового засідання Коваль В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративними позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій державного органу, -

ВСТАНОВИВ:

позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 звернулися до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі, в якому просять визнати неправомірними дії у правління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги, як дитині війни та зобов'язати відповідача здійснити їм перерахунок пенсії за 2009 рік, а також стягнути витрати по справі.

В основу позовних вимог позивачі зіслалися на те, що вони, у відповідності до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року, є дітьми війни. Згідно ст.6 зазначеного Закону з 1 січня 2006 року їм повинна була виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. За 2009 рік така допомога їм не виплачувалась. Верховна Рада України Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст.71, п.12 призупинила дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Однак, Конституційний Суд України своїм рішенням від 9 липня 2007 року визнав такими, що не відповідають Конституції України і є неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», п.12 ст.71, яким зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», п.3 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року визнано неконституційними. Рішення Конституційного Суду в цій справі має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок положень, що визнані неконституційними і рішення цього суду є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Відповідно до частини 2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Таким чином, зважаючи на вищевикладене, невиплата їм соціальної допомоги, передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України. Розмір мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлено в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Згідно з Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік», мінімальний розмір пенсії в 2009 році становив з січня 544 грн, а з листопада - 573 грн. Згідно Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» за проживання в гірському населеному пункті слід врахувати 1,2 коефіцієнт надбавки згідно цього закону. Крім того, вважають, що їхні законні права обмежили шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, законів України, а також про належні їм виплати, як дитині війни, не повідомили.

Позивачі в судове засідання не з'явилися, однак до суду подали заяви в яких позовні вимоги підтримали у повному об'ємі. В зв'язку з сімейними обставинами справу просять розглянути у їх відсутності.

Представник вiдповiдача - управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі в судове засідання також не з'явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності. У задоволенні позовних вимог просить відмовити на підставі доводів наведених у запереченні на позов.

В своєму запереченні на позов представник відповідача зазначив, що з 1 січня 2008 року, в зв'язку з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», було внесено зміни до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою передбачалося, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. З 22 травня 2008 року, у зв'язку з прийняттям рішення Конституційним судом України про визнання неконституційними окремих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» №10-рп/2008 рік від 22.05.2008 року, позивачам виплачується таке підвищення до пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року у визначеному розмірі, і з 1 жовтня 2008 року становить 49 грн. 80 коп. Крім того, вважає дії відповідача щодо невиплати позивачу доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», правомірними через невизначеність на законодавчому рівні органу на який покладено обов'язок здійснення таких виплат особам, які мають статус дитини війни. Зокрема за рахунок яких коштів повинні здійснюватися ці виплати та який розмір мінімальної пенсії за віком необхідно застосовувати при обчисленні таких доплат.

Суд, дослідивши представлені сторонами письмові докази в їх сукупності, приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає до задоволення з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 народилася 10 березня 1939 року; ОСОБА_2 - 17 квітня 1940 року; ОСОБА_3 - 3 червня 1943 року; ОСОБА_4 - 10 березня 1939 року; ОСОБА_7 - 10 липня 1940 року; ОСОБА_6 - 8 червня 1935 року та, відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», їм надано статус дитини війни, що підтверджується і копіями пенсійного посвідчення, в якому міститься відмітка «Дитина війни».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу Адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Таким чином, доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни не може бути підставою для їх нездійснення або відмови в задоволенні позову.

При цьому, розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Безпідставними є і доводи відповідача щодо визначення питання відносно органу, на який покладено обов'язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам, які мають статус дитини війни.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001 і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку, його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивачам, передбаченої ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” покладено на управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області, тобто за місцем проживання позивачів.

Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.

За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про соціальний захист дітей війни» реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус «дитини війни», серед яких їм надано право на отримання 30% доплати до пенсії.

Крім того, відповідачем, в порушення ч.2 ст.71 КАС України, не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.

Отже, відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії щодо їх отримання для забезпечення виконання своїх зобов'язань або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов'язку щодо виділення коштів на здійснення позивачам виплат, гарантованих їм Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову та визнання правомірними дій або бездіяльності відповідача.

В зв'язку з викладеним, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області по невиконанню приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка призвела до порушення прав позивачів на своєчасне нарахування та отримання доплати до пенсії.

Таким чином, позивачі мають право на перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, а бездіяльність відповідача щодо ненарахування вказаного підвищення є незаконною.

Що стосується вимог позивачів про зобов'язання відповідача виплачувати їм в 2009 році щомісячну надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, то суд вважає такі вимоги обґрунтованими, виходячи з наступного.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які, відповідно до законодавства, визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах, у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат, згідно із законом «Про соціальний захист дітей війни», залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата підвищення до пенсі або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону « Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі ст.ст.64, 124, 152 Конституції України, Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-ІV, Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-IV, Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» та керуючись п.3 ст.122, ст.ст.8, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позови задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області по ненарахуванню ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, жителям ІНФОРМАЦІЯ_6 з підвищенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», та провести відповідну виплату з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з урахуванням виплачених пенсій за цей період.

Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 судові витрати по справі в сумі 103 грн. 40 коп., кожному.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Апеляційного суду Івано-Франківської області в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.

Суддя(підпис):

З оригіналом вірно

Голова Рожнятівського районного суду ОСОБА_8