Справа №628/1654/19
Провадження № 2/628/32/20
07 серпня 2020 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Шиховцової А.О.,
за участю секретаря судових засідань - Шевченко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Куп'янськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про призначення та виплату страхових виплат на відшкодування шкоди від нещасного випадку на виробництві,
за участю: позивача - ОСОБА_1 та його представника - адвоката Пухтаєвич О.О.,
представника відповідача - Гладкої О.В.,
встановив:
ОСОБА_1 у травні 2019 року звернувся до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з позовом до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про призначення та виплату страхових виплат на відшкодування шкоди від нещасного випадку на виробництві, згідно якого просить суд зобов'язати відповідача прийняти копію акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 28 травня 1993 року для призначення та виплати щомісячних страхових виплат в зв'язку з стійкою втратою професійної працездатності; призначити та виплачувати йому страхові виплати, починаючи з 01 січня 2001 року з наступним перерахунком за законами України щомісячні страхові виплати у зв'язку з стійкою втратою професійної працездатності в розмірі 60 % втрати професійної працездатності, а також зобов'язати відповідача призначити та проводити йому щомісячні страхові виплати, починаючи з 01 грудня 2002 року з наступним перерахунком у відповідності до законодавства України.
Позовні вимоги обґрунтовує наступним.
28 травня 1993 року під час виконання трудових обов'язків тракториста у Куп'янському бурякорадгоспі з ним стався нещасний випадок, який розслідувався у належному порядку та було складено акт форми Н-1 від 28.05.1993 р. Він оглядався МСЕК і 14 жовтня 1993 року йому була встановлена інвалідність 3 групи, було встановлено 60 % втрати професійної працездатності безстроково за довідкою МСЕК.
Куп'янський бурякорадгосп був ліквідований та правонаступника немає. Йому ніхто не виплачував щомісячні страхові платежі та одноразову страхову допомогу. Позивач зазначає, що оригінал акту він передав до Куп'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України, де він знаходиться і дотепер. Іншого оригіналу акту форми Н-1 у нього немає. Він надав відповідачу копію акту про нещасний випадок на виробництві, копію трудової книжки, довідку про інвалідність, довідку про встановлення 60 % втрати професійної працездатності, довідку про розмір пенсії, та просив призначити та виплатити страхові виплати - одноразову та щомісячні страхові виплати, починаючи з 01 січня 2000 року з наступним перерахунком у відповідності до законодавства України. Заява про виплату страхових виплат залишена без відповіді по суті питання, а тому він звернувся до суду.
Також, позивач зазначає, що відповідно до діючого законодавства підставою для призначення та виплати страхових виплат є акт форми Н-1 або довідка МСЕК. А тому. В даному випадку, наявність довідки МСЕК та акту форми Н-1 давало підстави для призначення страхових виплат і надання соціальних пільг. Він просив прийняти завірену в Куп'янському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України копію акту форми Н-1 та призначити одноразові виплати на підставі його копій. Позивач вважає, що з урахуванням цього та Закону України «Про охорону праці», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідач повинен прийняти засвідчений акт форми Н-1 для призначення страхових виплат безстроково, у зв'язку із встановленою висновком від 14 жовтня 1993 року стійкою втратою професійної працездатності в розмірі 60%. За ст. 35 ЗУ № 1105-ХІУ, ст. 44 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», питання про призначення або про відмову в призначені страхових виплат вирішується Фондом у десятиденний строк та відповідне рішення оформлюється постановою. Але, відповідачем рішення про відмову в призначені страхових виплат у передбаченому законом порядку шляхом винесення відповідної постанови не приймалось.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.05.2019 р., головуючим-суддею у справі визначено суддю Куп'янського міськрайонного суду Харківської області Гетьман Л.В.
Ухвалою судді Куп'янського міськрайонного суду Харківської області Гетьман Л.В. від 04.06.2019 р. провадження у справі було відкрито і призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
На підставі розпорядження керівника апарату Куп'янського міськрайонного суду Харківської області № 148 від 30.08.2019 відповідно до п.п. 2.3.49, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл вищезазначеної судової справи № 628/1654/19, яка перебувала в провадженні судді Куп'янського міськрайонного суду Харківської області Гетьман Л.В. За результатами повторного автоматизованого розподілу справи, проведеного відповідно до положень частини 7 статті 33 ЦПК України, головуючим у справі визначено суддю Куп'янського міськрайонного суду Харківської області Шиховцову А.О.
Ухвалою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області у складі судді Шиховцової А.О. від 03.09.2019 р. прийнята до розгляду дана цивільна справа з призначенням підготовчого засідання за правилами загального позовного провадження.
Від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач позов не визнає у повному обсязі та вважає вимоги позивача ОСОБА_1 не обґрунтованими, безпідставними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи та вимогам норм чинного законодавства та не підлягають задоволенню, посилаючись на наступне.
Так, обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач посилається на те, що він належним чином звернувся з заявою до Фонду про призначення йому страхових виплат, надавши засвідчену копію Акта Н-1, однак, як він вважає, його заява залишена без відповіді по суті питання, що й стало підставою для звернення до суду з вимогою про зобов'язання відповідача прийняти засвідчену копію акту та призначити і виплатити страхові виплати. Проте, 20.12.2018 позивач звернувся до Управління з заявою довільної форми про розгляд питання щодо призначення страхової виплати. До заяви ним було надано копію Акту форми Н-1 від 28 травня 1993 року; копію довідки ЛТЕК сер. 2-18 АД №129504 від 14.10.1993 року та копію витягу із акту огляду ЛТЕК до довідки сер. 2-18 АД №129504 від 14.10.1993 року. Зазначене підтверджується копією заяви Позивача з відтиском штемпелю вхідної кореспонденції Фонду від 20.12.2018 за №831/099 (копія додається).
Відповідач листом від 27.12.2018 №19.02-15/728 інформував позивача про те, що Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого за наявності усіх необхідних документів для формування справи, передбачених Законом України №1105від 23.09.1999 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105 - XIV та Порядком призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11.
Проте, позивач до Фонду більше не звертався та не надавав передбачених чинним законодавством України усіх необхідних документів, які були б підставою для розгляду справи про страхові виплати.
Таким чином, між позивачем та відповідачем не виникло жодних правовідносин, відповідно до яких останній зобов'язаний був здійснити будь-які дії по відношенню до потерпілого. А тому право позивача на отримання страхових виплат не могло бути порушено відповідачем.
Надання до Фонду копії Акту форми Н-1 не передбачено ні Законом України №1105, ані іншими нормативно-правовими актами, що регулюють дані правовідносини, копія Акту Н-1 була засвідчена представником позивача за відсутності у нього оригіналу.
Частиною 3 ст. 36 Закону України №1105 чітко установлено, що підставою для оплати потерпіломувитрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадкуабо акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Тому, у Фонду немає правових підстав для розгляду справи про страхові виплати за наявності копії акту розслідування нещасного випадку.
Що стосується форми Акта Н-1 від 28 травня 1993 року, на копію якого посилається позивач, як на підставу своїх вимог, то Постановою Президіуму всесоюзної центральної ради професійних союзів та Державного комітету СРСР з нагляду за безпечним веденням робіт в промисловості та атомній енергетиці від 17.08.1989 р.№8-12, затверджено Положення по розслідуванню і обліку нещасних випадків на виробництві, що введено в дію з 01.01.1990 року. Положенням №8-12 (чинним на момент настання страхового випадку) затверджено форму Акта Н-1, який підлягав оформленню під час розслідування нещасного випадку на виробництві.
З огляду на надану позивачем копію Акту Н-1 вбачається, що його складено за формою, затвердженою Постановою Президіуму ВЦРПС від 13.08.1982 року №11-6, яка втратила силу у зв'язку з введенням в дію з 01.01.1990 року Положення №8-12.
Таким чином, Акт Н-1, який було складено 28 травня 1993 року не відповідає вимогам установленої форми, передбаченої Положенням №8-12 (чинним на момент настання страхового випадку).
Відповідальність за правильне і своєчасне розслідування і облік нещасних випадків на виробництві, складання актів форми Н-1, розробку і реалізацію заходів щодо усунення причиннещасного випадку несе керівник підприємства (структурного підрозділу) (п.1.5. Положення №8-12).
Таким чином, як зазначає відповідач, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача прийняти засвідчену копію акту про нещасний в ипадок на виробництві форми Н-1 від 28 травня 1993 року для призначення та виплати йому страхових виплат, є безпідставною, оскільки це суперечитиме вимогам чинного законодавства.
Безпідставними відповідач вважає й вимоги позивача щодо призначення та виплати йому страхових виплат, починаючи з 1 січня 2000 року з наступним перерахунком за законами України, а також зобов'язання Відповідача призначити та провести йому щомісячні страхові виплати починаючи з 01 грудня 2002 року з наступним перерахунком.
Зазначені вимоги суперечать нормам ст. 47 Закону України №1105 та п.3.1. Порядку№ 11, якими установлено, що якщо справи про страхові виплати розглядаються вперше по закінченню трьох років з дня втрати потерпілим працездатності внаслідок нещасного випадку або з дня смерті годувальника, страхові виплати провадяться з дня звернення за їх призначеннямвідповідно до чинних нормативно-правових актів.
Таким чином, зважаючи на те, що потерпілий втратив працездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві 25 травня 1993 року та протягом двадцяти шести років поспіль не звертався до Фонду, Управлінням може бути розглянуто справу про страхові виплати позивачу тільки з дня його звернення з заявою, форма якої встановлена Наказом ВД від 25.09.2018 №4440-од, за наявності усіх необхідних документів, передбачених п.1 ч.1ст. 43 Закону України № 1105 та п.3.1. Порядку №11.
На думку відповідача, позивач може реалізувати своє право на страхові виплати шляхом звернення до Фонду за їх призначенням відповідно до вимог чинного законодавства. До відзиву на позовну заяву були додані: копія наказу ВД Фонду від 25.09.2018 № 4440-од, бланк заяви встановленого зразка Додаток 1 до наказу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 25.09.2018 № 444-од., копія заяви позивача від 20.12.2018 р., копія листа-відповіді Фонду від 27.12.2018 р. № 19.02-15/728, копія Акту Н-1 від 28.05.1993 р., копія форми Акту Н-1, встановленого від 28.05.1993 р., із зазначенням, що ці документи є у позивача.
Таким чином, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
27.11.2019 р. по клопотанню представника позивача судом постановлена ухвала про витребування доказів.
17.12.2019 р. ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Пухтаєвич О.О. підтримали позовні вимоги та просили суд задовільнити їх у повному обсягу.
Представник відповідача по довіреності - Гладка О.В. підтримала відзив на позов та просила відмовити у задоволенні позову у повному обсягу.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представників позивача та відповідача, дослідивши докази по справі, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що з позивачем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період його роботи на Куп'янському бурякорадгоспі, адреса підприємства: с. Ягідне Куп'янського району Харківської області, Кислівське відділення, тракторна бригада, 28 травня 1993 року під час виконання трудових обов'язків стався нещасний випадок - при вибиванні валу з коробки передач, кусок металу, що відколовся, попав потерпілому в око, у результаті чого була отримана травма.
За фактом розслідування останнього 28.05.1993 року було складено акт форми Н-1, яким підтверджено факт нещасного випадку на виробництві.
Згідно копії довідки МСЕК від 14.10.1993 р. ОСОБА_1 була встановлена третя група інвалідності по причині трудового каліцтва, безстроково (а.с.5)
Згідно копії довідки ЛТЕК від 14.10.1993 р. позивачу ОСОБА_1 було встановлено 60 % втрати професійної працездатності (а.с.6).
Позивачу ОСОБА_1 20.06.2018 р. Пенсійним Фондом України видано пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 , термін дії: довічно, та він отримує пенсію по інвалідності 3 гр., трудове каліцтво (а.с.5).
23.09.2018 р. ОСОБА_1 написав заяву до адресу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, в якій просив призначити та виплачувати йому щомісячні стразові виплати та одноразову допомогу у зв'язку з каліцтвом на виробництві (а.с.10).
20.12.2018 р. ОСОБА_1 подав письмову заяву довільної форми до Куп'янського відділення УВДФСС України в Харківській області, в якій просив розглянути питання про призначення йому страхових виплат, у зв'язку з виробничої травмою, додаючи до заяви три документа, в тому числі копію Акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 (а.с.37,102).
Листом від 27.12.2018 р. № 19.02-15/728 Куп'янське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківській області на адресу ОСОБА_1 на його заяву від 20.12.2018 р. щодо призначення страхових виплат у зв'язку з трудовим каліцтвом, повідомило про те, що згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV та відповідно до п. 3.1 розділу 2 Порядку, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України №11 від 19.07.2018 року, для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати подаються: 1. Заява потерпілого про призначення страхових виплат; 2. Копія індивідуального податкового номера; 3. Копія паспорта; 4. Акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1; 5. Акт розслідування нещасного випадку, що стався, за формою Н-5; 6. Рішення суду про встановлення факту нещасного випадку на виробництві (якщо було засідання суду з цього питання); 7. Висновок медико-соціальної експертної комісії про ступінь втрати професійної працездатності; 8. Довідка про середню заробітну плату; 9. Копія трудової книжки або витяг з неї; 10. Довідка про розмір пенсії по інвалідності (якщо така призначена) унаслідок нещасного випадку; 11. Індивідуальні відомості про застраховану особу форми ОК-5; 12. Протокол засідання комісії з питань охорони праці підприємства, про відсоток зменшення розміру одноразової допомоги потерплому на виробництві. У листі зазначено, що Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого за наявності усіх необхідних документів для формування справи. Таким чином, для призначення страхових виплат необхідно надати Фонду вище зазначені документи (а.с.11,38).
Крім того, 07.04.2020 р. за № 02-14-934 на адресу ОСОБА_1 . Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області направлено лист, в якому зазначено, що 30.03.2020 р. за вхідним № 969/024 на адресу управління надійшла заява ОСОБА_1 від 26.03.2020 р. про призначення страхових виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та повідомлено про те, що після ухвалення судом рішення по даній справі і набрання ним законної сили, з метою розгляду справи про страхові виплати, ОСОБА_1 необхідно буде особисто подати до Куп'янського відділення оригінали усіх необхідних документів, чіткий перелік яких установлено ч. 1 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV та до п. 3.1 розділу 2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року №11. Крім того, зазначено, що порядок реалізації права на отримання страхових виплат за рахунок коштів Фонду йому було роз'яснено Куп'янським відділенням у листі від 27.12.2018 № 19.02-15/728.
Згідно архівної довідки від 19.06.2018 р. № 03-26/620, виданої головним спеціалістом з питань трудового архіву Куп'янської міської ради на ім'я ОСОБА_1 , в архівному фонді «Відкрите акціонерне товариство Куп'янський цукровий комбінат» в актах про нещасні випадки, зв'язаних з виробництвом архівного фонду «Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Ягідне» на зберігання в архів не передавались (а.с.17).
Архівний відділ виконавчого комітету Куп'янської міської ради листом від 14.11.2018 р. № 13-52/186 повідомив ОСОБА_1 на його запит від 14.11.2018 р., що в справі фонду «Відкрите акціонерне товариство «Куп'янський цукровий комбінат» у продовженні історичної довідки є наступна інформація: «… Відповідно до постанови Господарського суду Харківської області від 01 червня 2011 року, відкрите акціонерне товариство «Куп'янський цукровий комбінат» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. З дня прийняття постанови підприємницька діяльність на комбінаті припинена». Документи установи постійного зберігання по 2012 рік передані на постійне зберігання до архівного відділу виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, а документи з особового складу по 2012 рік знаходяться на зберіганні в службі з питань трудового архіву апарату Куп'янської міської ради (а.с.20).
На звернення ОСОБА_1 від 01.04.2019 р. Куп'янським ОУПФУ видана довідка про середній заробіток за період з 01.08.1984 р. по 31.03.1990 р. (а.с.21).
09.12.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду із заявою встановленого зразка Додаток 1 до наказу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 25.09.2018 № 444-од., в якій просив призначити йому страхові виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві, що стався на час роботи на Куп'янському бурякорадгоспі у с. Ягідне, Куп'янського району, Харківської області (а.с.117).
Листом від 28.11.2018 р. № 13666/42-10 Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повідомило ОСОБА_1 , що оригінал Акта форми Н-1 вилучити з пенсійної справи неможливим, так як він є основним документом на підставі якого проводиться призначення та виплати йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» ст. 26 (а.с.22).
У судовому засіданні була оглянута та досліджена пенсійна справа № 110903 ОСОБА_1 , надана на витребування суду по ухвалі від 27.11.2019 р., та встановлено, що на а.с. 13-14 цієї справи міститься оригінал Акту про нещасний випадок на виробництві, що стався з ОСОБА_1 , складений 28.05.1993 р. о 17-00 год., з гербовою печаткою та за підписами посадових осіб. Копія Акту про нещасний випадок на виробництві стосовно ОСОБА_1 від 28.05.1993 р., яка була додана відповідачем до відзиву на позовну заяву, та міститься на а.с. 39-40, та відповідно раніше була отримана відповідачем від заявника ОСОБА_1 , повністю відповідає оригіналу Акту про нещасний випадок на виробництві, дослідженому у судовому засіданні з матеріалів вище зазначеної пенсійної справи.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами або договором.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно зі ст. ст.12,81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-ХIV.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону № 1105-ХIV, страхові випадки: за соціальним страхуванням від нещасних випадків - нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання (у тому числі встановлене чи виявлене в період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів), що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму; нещасний випадок або професійне захворювання, яке сталося внаслідок порушення застрахованим нормативних актів про охорону праці; за соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи, членів її сім'ї або іншої особи на отримання відповідно до цього Закону матеріального забезпечення або соціальних послуг.
Відповідно до вимог статті 36 Закону № 1105-ХIV, страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Страхові виплати складаються зокрема із страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата).
Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про охорону праці».
Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Статтею 38 Закону № 1105-ХIV встановлено, що ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю Фонду і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я. МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, причину, час настання та групу інвалідності у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також необхідні види медичної та соціальної допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 42 Закону № 1105-ХIV сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Статтею 43 Закону № 1105-ХIV встановлено, що для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: 1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть 2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.
Суд звертає увагу відповідача на те, що у вказаній вище нормі не зазначено, у якому вигляді (оригінал, чи належним чином завірена копія), позивач повинен подати відповідний акт.
Відповідно до ст. 44 Закону № 1105-ХIV, Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
Відповідно до статей 7, 36, 37, 39, 41-48 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та з метою вдосконалення порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат і здійснення управліннями (відділеннями) виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України страхових виплат потерпілим (членам їх сімей) у разі настання нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання, правління Фонду соціального страхування України, затверджено Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11.
Відповідно до зазначеного Порядку Управління (відділення) Фонду розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та цим Порядком і приймають відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа.
Одноразова допомога та щомісячна страхова виплата потерпілому призначається при встановленні МСЕК стійкої втрати професійної працездатності.
Нормою п. 3.1. Порядку № 11 від 19.07.2018 визначено перелік документів, які необхідно подати до управління (відділення) Фонду для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати, серед яких є акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за встановленою формою. Зазначені документи формуються в справу про страхові виплати та зберігаються в управлінні (відділенні) Фонду. До справи додаються відомості про заробітну плату (дохід) потерпілого з Державного реєстру застрахованих осіб.
Перелік документів, вказаний у листі від 27.12.2018 р. № 19.02-15/728 Куп'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківській області, для ОСОБА_1 на його заяву від 20.12.2018 р. щодо призначення страхових виплат у зв'язку з трудовим каліцтвом, не суперечить переліку документів, визначеному Порядком № 11 від 19.07.2018 р.
Підстави для відмови у страхових виплатах і наданні соціальних послуг визначені у ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХIV та серед них відсутня така підстава, як ненадання оригіналу Акту про нещасний випадок встановленої форми.
Виходячи з вимог закону та підзаконного нормативного акту, що наведені вище, останні не зобов'язують потерпілого надати оригінал Акту форми Н-1 та не забороняють подання копії документа.
Стосовно доводів відповідача що копію Акту Н-1 складено за формою, затвердженою Постановою Постановою Президіуму ВЦРПС від 13.08.1982 року №11-6, яка втратила силу у зв'язку з введенням в дію з 01.01.1990 року Положення №8-12 по розслідуванню і обліку нещасних випадків на виробництві, що введено в дію з 01.01.1990 року, а тому Акт Н-1, який було складено 28 травня 1993 року не відповідає вимогам установленої форми, передбаченої Положенням №8-12 (чинним на момент настання страхового випадку), суд зазначає наступне.
Так, відповідно до постанови Президіуму ВЦСПС СРСР від 17.08.1989 №8-12 про затвердження положення про розслідування та ведення обліку нещасних випадків на виробництві, розслідуються та ведеться облік нещасних випадків: каліцтво, гострі професійні захворювання, теплові удари. 1.5. Відповідальність за правильне розслідування та облік нещасних випадків на підприємстві, оформлення актів форми Н-1,… несе керівник підприємства. 1.6. Контроль за правильне розслідування та облік нещасних випадків на підприємстві,…виконують міністерства, відомства, вище стоящі господарські органи, профсоюзні комітети підприємств, технічна інспекція праці, ради та комітети профсоюзів, органи державного надзору на підконтрольних підприємствах (об'єктах ).
Таким чином, згідно з підп.1.5 п.1 Положення про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві від 17.08.1989 року (яке діяло на час, коли стався нещасний випадок з позивачем) відповідальність за правильне і своєчасне розслідування і облік нещасних випадків на виробництві, складання актів по формі Н-1 несе керівник структурного підрозділу.
Відтак, обов'язок належно оформити акт по формі Н-1 законодавством покладено на адміністрацію підприємства.
Зі змісту копії акта про нещасний випадок форми Н-1 слідує, що в ньому зазначено про обставини, за яких стався нещасний випадок, при цьому виклад цих обставин дає можливість зрозуміти перебіг події і власне її завершення, зокрема те, що травма, яку отримав ОСОБА_1 є такою, що настала внаслідок трудового каліцтва. Тому доводи відповідача в цій частині суд вважає необґрунтованими.
Крім того, слід зазначити, що на підставі саме такої форми Акту Н-1 про нещасний випадок на виробництві від 28.05.1993 р. щодо ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду України йому була призначена пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва, яку він отримує і на даний час.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Отже, подання позивачем до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області для призначення страхових виплат копії акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1, а не його оригінала, не може бути підставою для відмови у призначенні страхових виплат, оскільки зазначене не віднесено до передбачених у ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХIV випадків, коли можна відмовити у страхових виплатах та не може бути підставою для відмови в реалізації права позивача на отримання у разі настання страхового випадку страхових виплат. Прийняття відповідачем до розгляду саме копії акту про нещасний випадок на виробництві не порушить прав відповідача, а захистить та реалізує право позивача.
Що стосується заявлених позивачем вимог про зобов'язання відповідача призначити та проводи йому страхові виплати, починаючи з 01.01.2000 року з подальшим перерахунком у відповідності до законодавства України, суд враховує наступне.
Відповідно до положень ст.36 Закону №1105-ХІV та ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» питання про призначення або про відмову в призначенні страхових виплат вирішується Фондом соціального страхування України у десятиденний строк та відповідне рішення оформлюється постановою.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем рішення про призначення або про відмову в призначенні позивачу страхових виплат в передбаченому законом порядку шляхом винесення відповідної постанови, фактично не приймалось.
З огляду на це, суд вважає, що позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача призначити та виплачувати йому страхові виплати, що згідно законом відноситься до компетенції відповідача та останнім у передбаченому законом порядку не вирішувалось, є передчасними.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про необхідність частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача прийняти копію акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 28.05.1993 року, для призначення та виплати щомісячних страхових виплат позивачу в зв'язку із стійкою втратою ним професійної працездатності. В іншій частині в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 11, 12 13, 78, 79, 89, 263, 264,265, 352,354 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про призначення та виплату страхових виплат на відшкодування шкоди від нещасного випадку на виробництві - задовольнити частково.
Зобов'язати управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області прийняти копію акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 28 травня 1993 року, складений Куп'янським бурякорадгоспом, адреса: Куп'янський р-н, с. Ягідне, на ім'я ОСОБА_1 , для призначення щомісячних страхових виплат в зв'язку з стійкою втратою професійної працездатності.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» Цивільного процесуального кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
На виконання вимог ч. 10 ст. 272 ЦПК України суд повідомляє учасникам справи веб-адресу сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою вони можуть отримати інформацію по даній справі: http://kpm.hr.court.gov.ua/sud2023/gromadyanam/csz/. Копія (текст) судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень міститься за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/ (в рядку «Справа №» необхідно ввести номер справи, в якій видано це судове рішення).
Повний текст рішення складений 17 серпня 2020 року.
Суддя: А.О.Шиховцова