Рішення від 07.08.2020 по справі 760/2849/17

Провадження № 2/760/2154/20

в справі № 760/2849/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2020 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - Шереметьєвої Л.А.

за участю секретаря - Шпори М.М.

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач у лютому 2017 року звернувся до суду з позовом і, з урахуванням заяв про зміну підстав позову від січня та квітня 2020 року, поданих після поновлення провадження в справі, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України та Київського КЕУ у невиконанні вимог п.18 ч.1 ст.13 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст.46 ЖК України щодо забезпечення його та членів його сім'ї житловим приміщенням для постійного проживання;

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України та Київського КЕУ у невиконанні вимог ст. 46 ЖК України при складанні Списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень;

- зобов'язати Київське КЕУ скласти список осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень з дотриманням вимог ст.46 ЖК України;

- зобов'язати Міністерство оборони України та Київське КЕУ забезпечити висвітлення на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України даних щодо військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, у Списку загальної черги, Списку першочерговиків та Списку поза черговиків із зазначенням повного прізвища, ім'я, по батькові військовослужбовців;

- зобов'язати Міністерство оборони України та Київське КЕУ вчинити дії щодо забезпечення його та членів його сім'ї житловим приміщенням для постійного проживання з урахуванням його переважного права на одержання житлового приміщення перед всіма іншими категоріями поза черговиків шляхом включення до Списку розподілу постійного жилого приміщення у гарнізоні м. Києва з числа новозбудованого, вивільненого або придбаного житла;

- зобов'язати відповідачів надати до суду звіт про виконання судового рішення.

Посилається в позові на те, що проходив військову службу на офіцерських посадах в Збройних Силах України з серпня 1985 року по 31 березня 2011 року, в тому числі у Київському гарнізоні - з 15 грудня 2000 року по 31 березня 2011 року.

Наказом Міністра оборони України від 24 березня 2011 року № 287 його звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» частини шостої статті 26 Закону України «Про військові обов'язок і військову службу» з правом носіння військової форми одягу, виключено зі списків особового складу частини згідно з наказом команди військової частини НОМЕР_1 від 31 березня 2011 року №61.

З 28 вересня 2001 року перебуває на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при Генеральному штабі Збройних Сил України, кількість членів сім'ї - 5 чоловік, з 2007 року - найменування пільг і «вислуга 25 календарних років», категорія пільги - «першочерговий».

Відповідно до висновку медико-соціальної експертної комісії від 21 червня 2011 року йому встановлено третю групу інвалідності та відповідно до посвідчення, виданого Управлінням праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Згідно з висновком медико-соціальної експертної комісії від 18 квітня 2016 року йому встановлено другу групу інвалідності, якою передбачено наявність таких же пільг.

Протокольним рішенням житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України від 15 листопада 2012 року № 27 враховано зазначену пільгу «ветеран війни» , «інвалід війни» з 15 листопада 2012 року, категорія пільги - «позачерговий».

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 січня 2017 року за його позовом визнано протиправною бездіяльність Київського КЕУ Міністерства оборони України та Житлової комісії Київського гарнізону щодо нескладання Списку осіб, які користуються право позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, встановленою формою в додатку 11 Інструкції про організацію забезпечені військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилим приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України в 30.11.2011 № 737, а також щодо нерозміщення Списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет.

Зобов'язано Київське КЕУ Міністерства оборони України та Житлову комісію Київського гарнізону скласти Список осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, за встановленою формою.

Встановлено юридичний факт протиправної бездіяльності Київського КЕУ Міністерства оборони України при забезпеченні військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями.

Крім того, Державним бюджетом України на будівництво та придбання житла для військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей протягом 2013- 2016 років здійснено видатки, а на 2017 рік затверджені витрати, які відповідають показникам комплексної програми забезпечення житлом військовослужбовців.

Згідно з повідомленням Київського КЕУ Міністерства оборони України від 07 грудня 2015 року № 303/25/6-1833, у 2013-2014 роках було розподілено постійного житла у гарнізоні м. Київ більше 50 квартир, а в 2015 році розподілено військовослужбовцям, особам, звільненим з військової служби, членам їх сімей більше 100 квартир, тобто за 2013-2015 роки розподілено в Київському гарнізоні більше 150 квартир.

Відповідно до Списку осіб, які користуються правом на позачергове одержання жилих приміщень станом на 12 січня 2016 року у черзі перед ним перебувають 72 особи, які мають переважне право перед всіма іншими категоріями позачерговиків.

Військовослужбовці, які зараховані на облік, Списки осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, та списки осіб, які не підтвердили своє право перебувати на квартирному обліку вивішуються для загального ознайомлення у військових частинах та квартирно- експлуатаційних органах, а також розміщуються на веб-сайтах органів військового управління та на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет з урахуванням вимог законодавства щодо захисту персональних даних.

Однак, внаслідок протиправної бездіяльності Київського КЕУ Міністерства оборони України, що встановлено у судовому порядку, протягом останніх пяти років зазначені Списки на веб-сайті МО України в мережі Інтернет не розміщені.

На його запит до Київського КЕУ Міністерства оборони України про надання списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, та надання відомостей щодо документу, яким визначено службових осіб, на яких покладено обов'язок внесення відповідних змін та доповнень до цього Списку, надано не було.

У кінці 2019 року на веб-сайті Міністерства оборони України було розміщено Список загальної черги військовослужбовців гарнізону м. Київ, які перебувають на квартирному обліку станом на 01 липня 2019 року.

При цьому зазначений Список не містить повного прізвища військовослужбовців, а лише початкову та кінцеву букви прізвища.

Вважає, що його переважне право на одержання житлового приміщення перед всіма іншими категоріями позачерговиків та забезпечення жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, порушено відповідачами, а тому просить задовольнити позов.

Позивач у судовому засіданні підтримав позов.

Представники відповідачів - Міністерства оборони України та Київського КЕУ в судовому засіданні проти позову заперечували.

Посилалися на те, що передумовою для виникнення обов'язку щодо реалізації права військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей на забезпечення житловим приміщенням є наявність житлової площі та наближення черги за списками осіб на отримання такого житла.

Позивач перебуває на квартирному обліку в загальній черзі та у списках осіб, які потребують забезпечення житлом позачергово, відповідно його ніхто не позбавляв права на забезпечення житлом, а задоволення позову може призвести до порушення прав інших військовослужбовців, які перебувають в черзі на одержання житла перед позивачем.

Вважають, що бездіяльність з боку як Міністерства оборони України, так і Київського КЕУ відсутня, а постійним житлом позивач буде забезпечений згідно з діючим житловим законодавством, відповідно до черги квартирного обліку, з урахуванням пільг по мірі надходження його до гарнізону м. Києва.

Зазначили також, що черговість надання житла визначається часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового держання житлових приміщень).

Тобто, жодним нормативним актом не встановлено переважне право на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків для ветеранів війни -інвалідів війни, які потребують поліпшення житлових умов.

Позивач має бути забезпечений житлом у порядку черги після того, як будуть забезпечені житлом особи, які перебувають у списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла раніше нього, що відповідатиме положенням статті 43 ЖК.

Щодо нерозміщення та сайті Міністерства оборони України Списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні представник Київського КЕУ зазначив, що п. 2.21 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями № 737 від 30 листопада 2011 року, списки осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень вивішуються для загального ознайомлення у квартирно-експлуатаційних органах, а також розміщуються на веб-сайті Міністерства оборони України.

З аналізу вказаної норми не випливає, що саме Київське КЕУ розміщує вищевказаний Список на сайті Міністерства оборони України.

Тобто, на Київське КЕУ не покладено обов'язку щодо розміщення Списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень.

Представник відповідача - Міністерства оборони України в запереченнях проти оновлених вимог позивача зазначає, що позивач уже своїм позовом підтвердив розміщення на веб-сайті Міністерства Списку загальної черги військовослужбовців на отримання житла із зазначенням у ньому номера в списку першочерговиків та позачерговиків.

В той же час, вважає, що приведена позивачем в заяві про зміну підстав позову Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями № 380 від 31 липня 2018 року, не може застосовуватися при вирішенні спору, оскільки була прийнята після звернення позивача до суду.

Виходячи з цього, просять у позові відмовити.

В подальшому, після оголошеної в справі перерви, представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, про час розгляду справи повідомлені належним чином.

24 липня 2020 року до суду надійшло клопотання представників обох відповідачів про відкладення розгляду справи в зв'язку з неможливістю забезпечити представництво в суді та зайнятістю юрисконсультів Київського КЕУ в інших судових засіданнях та в зв'язку з відпустками.

Виходячи з того, що представники відповідачів належним чином були повідомлені про час розгляду справи після закінчення попереднього судового засідання, сторони в справі дали пояснення та висловили заперечення з приводу пред'явленого позову, враховуючи вимоги ч.1 ст.223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглядати справу в їх відсутності.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло.

Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах з серпня 1985 року, в тому числі в Київському гарнізоні з 15 грудня 2000 року по 31 березня 2011 року.

Наказом Міністра оборони України № 287 від 24 березня 2011 року звільнений з військової служби в запас за пунктом «б» (за станом здоров'я) частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з правом носіння військової форми одягу та виключено зі списків особового складу частини згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 61 від 31 березня 2011 року.

/ а.с. 11 /

З 28 вересня 2001 року позивач з сім'єю перебуває на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, при Генеральному штабі Збройних Сил України.

При цьому з 2007 року з пільгою - першочергова, вислуга 25 календарних років, а з 15 листопада 2012 року категорія пільги - позачерговий.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної державної адміністрації, позивачу встановлена 2 група інвалідності, яка дає право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Протокольним рішенням житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України від 15 листопада 2012 року № 27 враховано пільгу позивача «ветеран війни - інвалід війни» з 15 листопада 2012 року, категорія пільги - «позачерговий».

/ а.с. 20 /

Згідно зі ст.5 ЖК України державний житловий фонд перебуває у віданні міністерств, державних комітетів та відомств.

За змістом ст.43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Умови та порядок отримання позачергового житла ветеранами та інвалідами війни визначені нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також ЖК України.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог встановлених Житловим кодексом РСР та іншими нормативно - правовими актами.

Питання розподілу та надання житлових приміщень регулюєтьється нормами Житлового кодексу України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.46 ЖК України поза чергою жилі приміщення надаються інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права інвалідів Великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків;

Громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.

Відповідно до ч. 3 ст. 46 ЖК України громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.

Право на отримання житла поза чергою особами з числа учасників бойових дій також закріплене в п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 13 цього Закону інвалідам війни та прирівняним до них особам, приведеним у ст.7 даного Закону, надаються пільги щодо позачергового забезпечення житлом, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій.

Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а інваліди І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.

Відповідно до п.4.1 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил», затвердженої наказом Міністра оборони України від 30 листопада 2011 року № 737 /діючої на момент виникнення спірних правовідносин/, військовослужбовці та особи звільнені з військової служби, які перебувають на квартирному обліку у Збройних силах України, забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання в населеному пункті за місцем перебування їх на квартирному обліку згідно з чергою, яка визначається часом зарахування на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (додаток 10 до цієї Інструкції) або списків осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень (додаток 11 до цієї Інструкції).

Пунктами 22, 29, 31, 32 постанови Кабінету Міністрів України № 1081 від 03 серпня 2006 року «Про порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» визначено, що житлові приміщення надаються лише військовослужбовцям, які перебувають на обліку, крім випадків, передбачених законодавством.

Військовослужбовцям житло надається згідно з чергою.

Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).

Тобто, житлові приміщення для постійного проживання, які надходять до гарнізону для забезпечення військовослужбовців, розподіляються згідно з гарнізонною чергою, виходячи з часу перебування військовослужбовців на квартирному обліку, за рішенням квартирно-експлуатаційного органу, погодженим з гарнізонною житловою комісією, житловою комісією військової частини та затвердженим начальником гарнізону.

Звертаючись до суду, позивач зазначає, що в списку позачерговиків на отримання житла він з сім'єю перебуває під номером 72.

Дані обставини в судовому засіданні підтвердили представники відповідачів.

Відповідно до позиції Верховного Суду, висловленої у постанові від 03 квітня 2020 року в справі № 344/8248/17-ц, іншого порядку, ніж за датою взяття на облік, у формуванні черговості забезпечення житлом осіб, які користуються певним правом (мають однакові пільги), законодавством не встановлено.

Даною постановою Верховний Суд прийшов до висновку, що право на позачергове отримання житла відповідно до п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має реалізовуватися лише згідно з існуючою черговістю з урахуванням часу взяття на облік та в порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до ст.24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи і є рівними перед законом.

З наданого представником відповідача - Київського КЕУ списку розподілу жилих приміщень протягом 2011-2017 років вбачається, що за вказаний період було розподілено 50 квартир.

Крім того, надано список осіб, які користуються правом позачергового отримання жилих приміщень станом на 15 травня 2017 року.

/ т.1, а.с. 87 - 96; 97 - 237 /

Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що жилі приміщення, які надходять до гарнізону, розподіляються згідно з гарнізонною чергою, виходячи з часу перебування військовослужбовця на обліку.

З точки зору ч.1 ст.43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Таким чином, передумовою для забезпечення сім'ї позивача жилим приміщенням є як наявність такого житла у Міністерства оборони України, так і дотримання принципу черговості з урахуванням наявної пільги.

З урахуванням викладеного суд вважає, що відповідачами не було допущено бездіяльності в частині забезпечення житлом сім'ї позивача та невиконання вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст.46 ЖК України.

Крім того, суд вважає, що забезпечення позивача житлом з порушенням правил черговості призведе до порушення прав інших військовослужбовців, які перебувають у черзі та мають рівнозначні з ним пільги.

Категорія осіб, жиле приміщення яким надається поза чергою, визначено ст.46 ЖК України.

При цьому громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.

Сторони в судовому засіданні підтвердили, що такий список у Київському КЕУ сформований.

Позивач у судовому засіданні зазначив, що такий список Київським КЕУ сформований без врахування вимог ст.46 ЖК України щодо переважного права на отримання житла перед усіма іншими категоріями позачерговиків інвалідів війни та прирівняних до них осіб.

Вважає, що до зазначеного Списку насамперед повинні бути включені у порядку черги визначена категорія осіб, які мають переважне право перед усіма іншими категоріями позачерговиків, а після цього усі інші категорії позачерговиків.

Статтею 46 ЖК України визначено категорію осіб, які мають право позачергового отримання житла.

При цьому даною нормою закону не передбачено переважного права жодної з цих категорій на отримання житла перед іншою.

Законом не передбачено формування окремих списків позачерговиків за відповідною пільгою, визначеною в ст.46 ЖК України, в самому списку позачерговиків.

За таких обставин суд не знаходить підстав для висновку про порушення відповідачами вимог ст.46 ЖК України при формуванні списку осіб, які мають право на позачергове отримання жилого приміщення, та зобов'язання скласти окремий список осіб з числа інвалідів війни та прирівняних до них осіб у самому списку в порядку черговості взяття на квартирний облік.

Крім того, Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади та військового управління.

Відповідно до п. 15 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 671 від 16 листопада 2014 року, Міністерство оборони України є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.

Київське квартирно-експлуатаційне управління є самостійною юридичною особою,входить до структури Міністерства оборони України та знаходиться у його підпорядкуванні.

Офіційні веб-сайти органів державної влади розробленні та функціонують на виконання Указу Президента України від 31 липня 2000 року № 928/2000д.

Міністерство оборони України, як центральний орган виконавчої влади, має свій офіційний сайт і доступ до даного сайту в частині його наповнення має лише його власник, тобто Міністерство оборони України.

Відповідно до п.2.21 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил», затвердженої наказом Міністра оборони України від 30 листопада 2011 року № 737 /діючої на момент виникнення спірних правовідносин /списки військовослужбовців, які зараховані на облік, списки осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, та списки осіб, які не підтвердили своє право перебувати на квартирному обліку, вивішуються для загального ознайомлення у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах, а також розміщуються на веб-сайтах органів військового управління та на веб-сайті МО України в мережі Інтернет з урахуванням вимог законодавства щодо захисту персональних даних.

Такого обов'язку Київського КЕУданою Інструкцією не передбачено.

Постановою Кабінету Міністрів України №238 від 11 березня 2011 року затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до п. 1 Порядку цей Порядок визначає процедуру формування і ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з метою забезпечення прозорості ведення обліку зазначених громадян та громадського контролю за розподілом і наданням житлових приміщень.

Даний Реєстр є загальнодержавним, держателем даного Реєстру є Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

Відповідно до п.4 постанови органи виконавчої влади, виконавчі органи рад, підприємства, установи та організації, що ведуть облік громадян, подають для внесення до Реєстру щомісяця до 15 числа реєстратору інформацію, яка містить передбачені законодавством відомості про громадян, за формою, встановленою Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за погодженням з Міністерством економічного розвитку та торгівлі та Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

До реєстраторів, визначених відповідно до даного Порядку, подаються дані щодо військовослужбовців, осіб, звільнених у запас або відставку, членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на квартирному обліку.

Пункти 2.22 - 2.37 Інструкції № 737 передбачали надання відомостей до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, а не на сайт Міністерства оборони України.

З цього випливає, що надання відомостей до Реєстру та висвітлення даних про військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України, не є тотожними поняттями.

Змінюючи підставу позову в січні 2020 року після пововлення провадження в справі, позивач просить вчинити дії щодо висвітлення на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України даних щодо військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, відповідно до п.15 розділу 6 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями № 380 від 31 липня 2018 року.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року в справі № 1-7/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

Враховуючи час виникнення спору між сторонами, звернення позивача до суду в лютому 2017 року, суд вважає, що дана Інструкція до спору сторін застосована бути не може.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

З урахуванням викладеного вище, суд вважає, що діями відповідачів права позивача порушені не були, а тому підстави для задоволення його вимог відстуні.

Керуючись ст.ст. 19, 21, 24, 47 Конституції України, ст.ст. 5, 43, 46 ЖК України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03 серпня 2006 року «Про порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» ст.ст. 3, 4, 10, 12-13, 76-82, 223, 259, 263-265, 268, 272,273 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

В позові ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 17 серпня 2020 року.

Суддя Л .А. Шереметьєва