3 серпня 2007 р. Справа № 13/3066а
Господарським судом Черкаської області при розгляді справи за позовом ВАТ "Черкасиобленерго" м. Черкаси, вул. Гоголя, 285
до ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго», 01032, м. Київ-32, вул. Комінтерну, 25
про визнання нечинними приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області енергонагляду) №1-Мр та №1-Фл від 05.01.06р.; №2б-Фл та №2а-Мр від 06.01.06р.; №За-Мр від 11.01.06р.;
постанов №118 та №119 від 10 серпня 2006 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на Чорнобаївські районні електромережі ВАТ «Черкасиобленерго».
були виявлені порушення чинного законодавства та недоліки в організації та підпорядкуванні структури енергонагляду з делегованими повноваженнями.
В січні 2006 року та повторно в серпні 2006 року працівниками територіальної групи смт. Чорнобай Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області (відокремленого підрозділу ДП "НЕК "Укренерго") за участю представників ВАТ "Черкасиобленерго" було проведено комплексне обстеження споживачів електричної енергії, розташованих в Чорнобаївському районі.
Під час проведення обстеження працівниками Держенергонагляду були виявлені порушення споживачами електроенергії вимог нормативно-технічних документів та утримування споживачами в неналежному стані своїх електроустановок. За результатами обстеження були складені акти-обстеження, внесені приписи, в тому числі повторні приписи та накладені стягнення.
ВАТ "Черкасиобленерго" у вересні 2006 року звернулося до Господарського суду Черкаської області з адміністративним позовом про визнання вищезазначених приписів та постанов про накладення штрафів. Відповідачем по справі був відокремлений підрозділ ДП "НЕК "Укренерго" - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Черкаській області. Відповідно до постанови суду від 26.10.06р. по справі №10-14/4463а позов було задоволено повністю. Дана постанова була оскаржена і відповідно до постанови (ухвали) Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 23.01.07р. постанова суду першої інстанції від 26.10.06р. була повністю скасована, а провадження у справі закрите відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України. Ухвалою від 01.03.07р. апеляційний суд роз'яснив, що даний спір підлягає розгляду у відповідності до норм КАС України, але при цьому відповідачем повинно бути ДП "НЕК "Укренерго", а не його відокремлений підрозділ.
Позивач вважає, що приписи №1-Мр та №1-Фл від 05.01.06р., №2б-Фл та №2а-Мр від 06.01.06р., №За-Мр від 11.01.06р., постанова №118 та №119 від 10.08.06р, повторні приписи №92-Фл, №93-Фл, №100-Мр, №101-Мр, №102-Мр є незаконними.
Відповідно до розділу II Закону України "Про електроенергетику", який має назву "Компетенція органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в електроенергетиці", зокрема відповідно до ст.9 Закону, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Тобто державний нагляд в електроенергетиці здійснює орган виконавчої влади - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії або інші органи, визначені законодавством, а не будь-які господарюючі суб'єкти, які мають тотожні з державним органом назви.
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 23.01.07р. по справі №10-14/4463а було встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області є відокремленим підрозділом господарюючого суб'єкта - Державного підприємства "НЕК "Укренерго".
Відповідно до п.7 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) №123/467 від 31.03.1999 року було виключено з 31 березня 1999 року з повноважень обласних енергопостачальних компаній функції державного енергетичного нагляду. До затвердження організаційної структури державного енергетичного нагляду здійснення цих функцій покладено на регіональні підрозділи НЕК "Укренерго".
Дана постанова була прийнята на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 року N 441 "Про невідкладні заходи щодо стабілізації фінансового становища підприємств електроенергетичної галузі". Відповідно до пп.А п.3 постанови КМУ зобов'язав Міністерство енергетики здійснити в тримісячний термін заходи щодо виключення з компетенції акціонерних енергопостачальних компаній функцій Державної інспекції з енергетичного нагляду.
Крім того частиною 2 п. 1 положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. N 929 (в редакції постанови КМУ від 30 листопада 1998 р. N 1896) передбачалося, що державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснюється Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі «Держенергонагляд»), яка створюється Міненерго.
Будь-якого документу про створення, реєстрацію державного органу - Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії ( «Держенергонагляд») сторонами не надано з мотивів відсутності. Існування такого документу заперечене представниками відповідача.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином НКРЕ з порушенням норм постанов КМУ, ст.9 Закону України "Про електроенергетику", п.2. ст.19 Конституції України делегувало функції державного енергетичного нагляду підрозділам суб'єкта господарювання - ДП "НЕК "Укренерго", які мають однакову з органом виконавчої влади назву.
Тобто, відповідно до вимог Закону України "Про електроенергетику", контроль здійснюється органом виконавчої влади - Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, а не суб'єктом господарювання - ДП "НЕК "Укренерго".
Ні Конституцією України, ні будь-яким законом України органам виконавчої влади не надано повноважень делегувати функції державних органів суб'єктам господарської діяльності, які не є і не можуть бути органами виконавчої влади та виконувати функції державних органів.
Крім того, мова йде про правоздатність і дієздатність підрозділу з ознаками делегованих повноважень юридичної особи (гл. 7 ЦК України), який не зареєстрований в установленому порядку, використовує реквізити державного підприємства і вносить приписи, не маючи на те прав.
Тому пункт 7 постанови НКРЕ №123/467 від 31.03.1999 року в частині делегування функцій державного енергетичного нагляду регіональним підрозділам ДП "НЕК "Укренерго" протирічить ст.9 Закону України "Про електроенергетику".
Працівники відокремленого підрозділу господарюючого суб'єкта - Державного підприємства "НЕК "Укренерго" не мають законних прав здійснювати державний нагляд в електроенергетиці та видавати приписи у відповідності до ст.9 Закону України "про електроенергетику", а тим більше видавати суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів, передбачених даним законом. Такими правами наділені лише органи виконавчої влади. Інспекція Держенергонагляду у Черкаській області не є самостійною юридичною особою, діє як структурний підрозділ Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Центральному регіоні»державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Інспекція Держенергонагляду не внесена до ЄДРПОУ відповідно до Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року №118.
Вивченням Статуту Державного підприємства "НЕК "Укренерго" встановлено, що це благодійна організація, оскільки в меті діяльності "Укренерго" взагалі відсутнє бажання отримувати прибуток. Підстави здійснення підприємницької діяльності не вказані.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 166 КАС України, Господарський суд
Винести окрему ухвалу на адресу Міністерства палива та енергетики України та направити для належного реагування.
Про результати розгляду ухвали прошу повідомити Господарський суд Черкаської області до 1 жовтня 2007 року.
Суддя Г.М. Скиба