Справа № 09/2917а
"07" серпня 2007 р., 13 год. 00 хв. м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,
при секретарі -Лавріненко С.І.
за участю представників сторін: позивача -Касапенко Р.Д. за довіреністю, відповідача -Іванов О.В. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом малого приватного підприємства "Вегас" до державної податкової інспекції у Чигиринському районі про скасування рішення №0000342302/0, -
Подано адміністративний позов про скасування рішення ДПІ у Чигиринському районі №0000342302/0 від 19.03.2007 року про застосування до позивача згідно ст. 22 Закону України від 01.06.2000 року №1776-ІІІ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі -ЗУ «Про РРО») штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3125,00 грн. (далі - спірне рішення) за порушення пункту 13 ст. 3 ЗУ «Про РРО», на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-ХІІ (далі скорочено -ЗУ «Про державне податкову службу в Україні»).
Позовні вимоги мотивовані тим, що перевірка, за результатами якої було прийняте спірне рішення, була проведена з порушенням встановленого ст.11-2 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (далі -ЗУ «Про державну податкову службу») порядку, зокрема: без вручення позивачу направлення та копії наказу на проведення перевірки. Внаслідок недотримання вимог закону щодо підстав та порядку проведення позапланової виїзної перевірки згідно ч.3 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС) акт перевірки, який став підставою для прийняття спірного рішення, є незаконним, отже не береться до уваги.
Відповідач у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на те, що перевірка позивача була проведена у відповідності з вимогами законодавства, а встановлене нею правопорушення позивача -доведеним. На думку відповідача ненадання позивачу під розписку направлення на перевірку та копії наказу про проведення такої перевірки є підставою лише для недопущення до проведення перевірки, а враховуючи те, що позивач допустив до проведення перевірки, підстав вважати її незаконною немає.
В судовому засіданні:
- представник позивача підтримав позовні вимоги, з підстав, викладених у позові;
- представник відповідача заперечив проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
На підставі п.2 ст.11 ЗУ «Про державну податкову службу»Шосткинською міжрайонною державною податковою інспекцією у Сумській області видані направлення №000136, №000135 від 16.02.2007 року на проведення перевірки здійснення розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу МПП «Вегас».
27 лютого 2007 року службовими особами Шосткинської МДПІ в гральному закладі, розміщеному по вул. Кірова,6, в м. Шостка, який належить позивачу, проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої складений акт №181700392304 (далі -акт перевірки).
В акті перевірки вказано, що при візуальному спостереженні надання послуг у сфері грального бізнесу проводилось з застосуванням реєстратора розрахункових операцій опломбованого, зареєстрованого в установленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи з видачею відповідного розрахункового документу. Книга обліку розрахункових операцій ведеться правильно. Сума готівкових коштів на місці здійснення розрахунків 5225,00 грн. не відповідає сумі коштів яка зазначена в денному звіті - 4600,00 грн. Сума невідповідності 625,00 грн., чим порушено п.13 ст. 3 ЗУ «Про РРО». У письмових поясненнях касир Лещенко О.М. підтвердила факт невідповідності суми готівкових коштів, сумі зазначеної в денному звіті РРО. Зауваження до акту перевірки відсутні.
З направленнями на перевірку ознайомлений касир грального закладу позивача Лещенко О.М.
На підставі зазначеного акту перевірки, за невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, відповідачем прийняте спірне рішення про застосування відповідно ст.22 ЗУ «Про РРО»штрафних санкцій у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, що становить 3125,00 грн. (625,00 грн. сума невідповідності х 5).
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Стаття 11 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
У статті 11-1 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»зазначено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», є позаплановими.
Статтею 11-2 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»встановлено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Відповідно до пункту 13 ст. 3 ЗУ «Про РРО» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно ст. 15 ЗУ «Про РРО»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про РРО»контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5 - 9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до висновків, що Шосткинська МДПІ є компетентним органом щодо проведення позапланових перевірок дотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог ЗУ «Про РРО», а відповідач - щодо застосування передбачених цим Законом фінансових санкцій.
Встановлений перевіркою факт порушення позивачем вимог п. 13 ст.3 ЗУ «Про РРО», яке виразилось в невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на суму 625,00 грн., суд вважає доведеним. Застосування фінансових санкції відповідає ст.22 ЗУ «Про «РРО».
Порушення при перевірці, на які вказує позивач, зокрема: не пред'явлення наказу про перевірку за наявності та пред'явлення направлення на перевірку, недотримання процедури перевірки, при фактичному допуску до її проведення, не має наслідком визнання протиправним застосованих відповідачем до позивача за результатами такої перевірки фінансових санкцій за встановлені порушення ЗУ «Про РРО», відповідно, відсутні підстави для скасування спірного рішення.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає доведеними правомірність проведення перевірки, законність і обґрунтованість спірного акту перевірки та спірного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, підстави для скасування рішення відсутні, отже позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -
Відмовити повністю у адміністративному позові малого приватного підприємства "Вегас" до державної податкової інспекції у Чигиринському районі про скасування рішення від 19 березня 2007 року №0000342302/0.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ Н.М.Курченко
Постанова складена в повному обсязі 10 серпня 2007 року.