Рішення від 17.08.2020 по справі 905/2407/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

17.08.2020 Справа № 905/2407/19

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Чернової О.В. при секретарі судового засідання Шакуровій І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ Донецької області

до відповідача: Служби автомобільних доріг у Донецькій області, м. Краматорськ Донецької області

про стягнення фактично понесених витрат у розмірі 1 423 116,00 грн., -

За участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Відповідно до ч.3 ст.177 ГПК України - 12.03.2020 строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів до 26.04.2020 року.

У судовому засіданні 29.07.2020 оголошено перерву до 17.08.2020 року.

Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ Донецької області звернулось до господарського суду Донецької області із позовом до Служби автомобільних доріг у Донецькій області, м. Краматорськ Донецької області про стягнення фактично понесених витрат у розмірі 1 423 116,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на вчинення дій в майнових інтересах відповідача, які полягають у зимовому утриманні автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Донецькій області, які не передбачені договором про закупівлю послуг за державні кошти № 2-4 від 09.02.2016, але необхідність виконання яких зумовлена різким погіршенням погодних умов та небезпекою настання невигідних майнових наслідків для відповідача.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує ст. ст. 1158, 1160 ЦК України, 173, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 10, 11 Закону України "Про автомобільні дороги України", ст.ст. 1, 161-164 Господарського процесуального кодексу України.

З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/2407/19 визначено суддю Чернову О.В.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 26.12.2019р. позовну заяву Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ Донецької області залишено без руху.

Ухвалою судді господарського суду Донецької області від 27.01.2020 позов прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та відкрито провадження у справі №905/2407/19.

29 січня 2020 року через канцелярію господарського суду Донецької області від відповідача надійшов відзив №01.3-272 від 27.01.2020, в якому останній заперечив проти позовних вимог повністю, зазначивши, що наявність чинного на момент виконання робіт з зимового утримання (надання послуг), договору № 2-4 від 09.02.2016, взагалі виключає можливість застосування до цих правовідносини глави 79 Цивільного кодексу України, оскільки додатковою угодою від 30.12.2016 сторонами погоджено строк виконання послуг за спірним договором до 31.03.2017. Крім того, відповідачем зазначено, що жоден з листів, зазначених у позові як доказ підтвердження відповідачем необхідності виконання спірних робіт у лютому 2017, не містить визначеного предмету, обсягу, та місця проведення будь-яких робіт, а лише в загальній формі нагадує щодо необхідності вжиття відповідних заходів, тому сума боргу є витратами позивача, що понесені при виконанні робіт з зимового утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Донецькій області.

Разом з цим, відповідач наголошує, що будь-яких негайних повідомлень від позивача щодо вчинення дії без доручення в майнових інтересах відповідача не надходило. Також у відзиві вказано про недоведеність позивачем факту підтвердження виконання спірних робіт внаслідок відсутності необхідних документів до кожного акту виконаних робіт.

05 березня 2020 року на адресу господарського суду Донецької області від позивача надійшла відповідь б/н від 04.03.2020 на відзив разом з додатковими документами для підтвердження факту виконання спірних робіт, в якій позивач просить суд задовольнити позовні вимоги, зазначивши, що заперечення відповідача є необґрунтованими.

21.05.2020 року від позивача до господарського суду Донецької області надійшло клопотання №01-24/924 від 18.05.2020 про долучення до матеріалів справи доказів на підтвердження правильності розрахунку понесених позивачем витрат у майнових інтересах відповідача.

02.06.2020 року до господарського суду Донецької області від відповідача надійшли заперечення №01.3-2830 від 29.05.2020 на відповідь на відзив, в яких останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Враховуючи приписи Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби ( COVID-19) №540-ІХ від 30.03.20р. та Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020р. "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" із змінами, затвердженими Постановою КМУ від 17.06.2020 р. №500, якими строк дії карантину продовжено до 31.07.2020р. включно, судом розгляд справи неоднарозово відкладався.

У підготовчому судовому засіданні 17.06.2020 судом закрито підготовче провадження та призначено справу №905/2407/19 до розгляду по суті на 29.07.2020 року.

24.07.2020 року до господарського суду Донецької області від відповідача надійшли додаткові письмові пояснення, в яких останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судове засідання 17.08.2020 представник позивача не з'явився, про дату та час судового розгляду справи по суті повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату та час судового розгляду справи по суті повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду сторонами докази в порядку ст. 210 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВСТАНОВИВ:

09.02.2016 між Службою автомобільних доріг у Донецькій області (далі - замовник, відповідач) та Дочірнім підприємством "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" (далі - підрядник, позивач) укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти № 2-4 (далі - договір).

За умовами цього договору, підрядник бере на себе зобов'язання за завданнями замовника своїми силами і засобами, на власний ризик виконати послуги у 2016 році " 42.11.1. Дороги автомобільні та автомагістралі, інші дороги, елементи доріг: злітно - посадкові смуги летовищ (ГБН Г.1 - 218- 182:2011, СОУ 42.1 - 37641918 -105 :2013. Послуги з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Донецькій області)". Підрядник приймає для надання послуг з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання мережу автомобільних доріг загального користування державного значення, які знаходяться на території підконтрольній Українській владі з урахуванням Розпорядження Кабінету Міністрів України №1085 - р від 07.11.2014 року (із змінами). Підрядник забезпечує безпеку руху на переданій мережі автомобільних доріг і дорожніх споруд на них згідно Закону України "Про дорожній рух", "Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користуваннями ними та охорони", затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 №198 (зі змінами), чинного законодавства ті інших діючих стандартів, норм і правил. Замовник передає підряднику право на поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання мережу автомобільних доріг загального користування місцевого значення Лиманського району Донецької області, які знаходяться на території підконтрольній Українській владі з урахуванням Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1085 -р від 07.11.2014 року (зі змінами), Мережа автомобільних доріг приведена у додатку до цього договору. При зміні мережі доріг перелік доріг уточняються. Виконання послуг здійснюється підрядником відповідно до планів - завдань, але в межах ціни цього договору ( п. 1.1. договору).

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2., 2.3. договору, договірна ціна послуг, надання яких доручається підряднику, становить 59 827 528,85 грн., у тому числі: ПДВ - 9 971 25,81 грн., у тому числі за рахунок коштів державного бюджету (загальний фонд КЕКВ 2281) - 59 827 528,85 грн. У зв'язку з особливою специфічністю (не прогнозованістю), обсяг робіт з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування договірні ціни визначаються відповідно до п. 5.3. СОУ 42.1 - 37641918 - 085:2012 "Правила визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, мостів та інших транспортних споруд" за результатами огляду або обстеження ділянок та споруд на них, відповідно оформленими дефектними актами та планами завданнями на виконання робіт. Договірна ціна складається з уточнених договірних цін у розрізі значення автомобільних доріг та обслуговуючих організацій (організацій підпорядкованих підряднику структурних підрозділів (філій) або його субпідрядників). Договірна ціна є динамічною і визначається відповідно до вимог СОУ 45.2 - 00018112 -035:2010 (зі змінами) та СОУ 45.2 - 00018112 - 071:2011 (зі змінами), СОУ 42.1. - 37641918 - 050:2012 (зі змінами), СОУ 42.1 - 37641918-2012 (зі змінами). Ціна цього договору та обсяги послуг можуть бути зменшені залежно від фактичного обсягу видатків замовника. Уразі перевищення ціни договору, усі пов'язані з цим витрати несе підрядник.

Підрядник розпочинає виконання послуг з моменту укладання договору і забезпечує їх завершення до 31.12.2016. Строки виконання послуг можуть бути змінені шляхом оформлення Додаткової угоди (п.п. 3.1., 3.3. договору).

Замовник зобов'язаний прийняти виконані послуги згідно з актом приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ - 2в, ф. КБ - 3) та довести до відома підрядника порядок інформування щодо стану проїзду автомобільними дорогами, визначений "Інструкцією про порядок дій та надання інформації при виникненні надзвичайних ситуацій у сфері дорожнього господарства", затвердженою наказом Служби автомобільних доріг у Донецькій області за №1164 від 15.09.2015 року (п.п. 4.1.2., 4.1.5. договору).

Відповідно до п.п. 4.3.1., 4.3.3., підрядник зобов'язаний, зокрема, забезпечити виконання послуг у строки, встановлені цим договором; виконувати послуги у відповідності до планів - завдань, затвердженої кошторисної документації та договірної ціни.

У п. 10.3 Договору сторонами встановлено, що передання послуг підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актом за формою КБ-2в, підписаним обома сторонами в термін не більше 5 робочих днів з дня отримання акту.

Розділом 11 договору визначено порядок здійснення розрахунків.

Так, відповідно до п. 11.1 Договору замовник здійснює оплату виконаних послуг протягом п'ятнадцяти банківських днів з дня надходження бюджетних коштів на його рахунок (КЕКВ 2281) на підставі акту виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в), оформленим згідно з п. 10.3 цього договору.

До акта приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) додається довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (ф. КБ-3) (п. 11.2 Договору).

Акт приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (ф. КБ-3) підписується замовником, підрядником та у разі наявності підпорядкованими підряднику структурних підрозділів (філій) (п. 11.3 Договору).

Згідно з п. 11.4 Договору оплата виконаних послуг здійснюється за рахунок коштів державного бюджету (загальний фонд КЕКВ 2281).

Пунктом 11.5 Договору встановлено, що зобов'язання замовника за договором виникають при наявності відповідних бюджетних призначень, виділених бюджетних асигнувань, а оплата наданих послуг здійснюється в межах виділених бюджетних асигнувань та фактичного надходження бюджетних коштів виключно в межах ціни договору.

Цей договір діє до 31.12.2016, але в будь якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань та фінансових розрахунків за виконанні послуги (п. 16.1. договору).

Договір підписано Сторонами у встановленому законодавством порядку.

Крім того, сторонами до Договору підписано Додаток №1 - Мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Донецькій області, які знаходяться на території підконтрольній Українській владі", Додаток №2 - Перелік структурних підрозділів (філій) ДП "Донецький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", що обслуговують мережу автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Донецькій області, Додаток №3 - Договірна ціна.

Додатковою угодою від 30.12.2016 до Договору сторонами внесено зміни до п. 3.1 розділу 3 "Строки виконання та умови їх перегляду" та до п. 16.1 розділу 16 "Строк дії договору та інші умови" в наступній редакції:

«п.3.1 Підрядник розпочинає виконання послуг з моменту укладання договору і забезпечує їх завершення до 31.03.2017.

Згідно п. 16.1 Цей Договір діє до 31.03.2017, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань та фінансових розрахунків за виконанні послуги» (а.с.23 том І).

Додатковою угодою від 16.01.2017 до Договору сторонами на підставі абз. 8 п. 14.3 розділу 14 "Порядок розірвання договору. Внесення змін до нього", внесено зміни до Договору, а саме: "дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початок наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі". Обсяг послуг у розмірі 20 відсотків від уточненої суми договору складає 8 837 306,34 грн., у тому числі ПДВ 1 472 884,39 грн. (а.с.24 том І).

Як вбачається з матеріалів справи, у 2016 році між Службою автомобільних доріг у Донецькій області, ДП „Донецький облавтодор", Головного управління Національної поліції в Донецькій області та Головного управління ДСНС України у Донецькій області було розроблено та підписано Порядок взаємодії підрозділів Служби автомобільних доріг у Донецькій області, ДП „Донецький облавтодор", Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Головного управління ДСНС України у Донецькій області у випадках виникнення несприятливих погодних умов та надзвичайних ситуацій на автомобільних дорогах загального користування області (далі - Порядок взаємодії), відповідно до п.1.3. якого передбачено, що даний Порядок взаємодії розроблений для поліпшення умов безперебійного та безпечного руху транспортних засобів на дорогах області, визначення схеми оповіщення у випадках виникнення несприятливих умов та надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру (далі - НС), термінів робіт щодо усунення їх наслідків, а також координації спільної роботи Служби автодоріг, Донецького облавтодору, ГУНП та ГУ ДСНС в осінньо-зимовий період. Порядок взаємодії визначає питання організації взаємодії між Службою автодоріг, Донецьким облавтодором, ГУНП та ГУ ДСНС щодо організації виконання спільних завдань із ліквідації наслідків ускладненням погодних умов та ліквідації наслідків НС, пов'язаних з виникненням несприятливих погодних умов, які виникають на автомобільних шляхах області.

Цей Порядок взаємодії обов'язковий для вивчення і виконання посадовими особами сторін, що взаємодіють (п.1.5. Порядку).

Згідно з п.2.2.-2.3. Порядку Службою автодоріг та Донецьким облавтодором розроблена і затверджена Інструкція відповідального чергового ДП "Донецький облавтодор" про порядок спільних дій при виникненні несприятливих погодних умов. Безпосередньо у Службі автодоріг та ДП „Донецький облавтодор" (м. Покровськ) цілодобове чергування здійснює диспетчер за тел. (06239) 52-22-55, (095) 152-53-04 та відповідальний працівник з числа ІТП.

У випадку отримання інформації щодо погіршення погодних умов (утворення ожеледиці чи сніжних заметів) на автомобільних дорогах від стаціонарних постів та/або нарядів Національної поліції, що працюють на маршрутах, або з інших джерел, відповідальний черговий по філії інформує про це диспетчера САД, відповідального працівника з числа ІТП, територіальний підрозділ ГУ ДСНС та відповідний підрозділ поліції, що обслуговує дану адміністративну територію. Одночасно керівник філії вживає заходів із забезпечення проїзду на ділянках доріг, що обслуговуються. Диспетчер Служби автодоріг інформує про це оперативного чергового ГУ ДСНС, чергового батальйону ДПС ГУНП за тел. (050) 367-41-42, (098) 864-56-25 й інші організації для забезпечення безпеки руху, а також найближчі транспортні підприємства (у першу чергу пасажирські) про наявність небезпечних ділянок. ГУ ДСНС, ГУНП та САД за належністю питань негайно організовують широку роз'яснювальну роботу про умови руху, що склалися, серед населення і водіїв засобами масової інформації, оповіщають автовокзали та автостанції.

У разі виникнення загрози безпеці дорожнього руху, перешкод у русі транспортних засобів і пішоходів відповідні посадові особи територіальних та стройових підрозділів ГУНП, дорожніх і комунальних служб повинні вносити оперативні зміни в організацію дорожнього руху і вживати необхідних заходів щодо усунення перешкод, про що інформують чергового САД, чергового БДПС ГУНП, чергового ГУ ДСНС (п.2.4-2.5 Порядку).

Відповідно до п.2.15 Порядку, черговий диспетчер Донецького облавтодору, з метою координації дій підрозділів, що залучаються до робіт з ліквідації наслідків ускладнення дорожнього руху кожні дві години надає інформацію про хід вищезазначених робіт до чергової зміни ГУ ДСНС та БДПС ГУНП.

Відповідно до п.3.1. Порядку, при виконанні робіт із снігоочищення автодоріг і боротьбі з зимовою слизькістю підрозділи ДП "Донецький облавтодор" повинні керуватися вимогами Законів України "Про дорожній рух" (статті 9, 12) і "Про автомобільні дороги", П-Г.1-218-113-97 „Технічні правила ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування України", П-Г.1-218-118:2005 „Єдині правила зимового утримання автомобільних доріг" та ДСТУ 3587-97 (п.п. 3.1.16 - 3.1.20), а саме: забезпечувати утримання доріг у стані, що відповідає встановленим вимогам із забезпечення безпеки дорожнього руху (при випадінні снігових опадів для забезпечення безпечних для дорожнього руху умов здійснювати постійне поточне снігорозчищення). Повне снігоочищення на автодорогах загального користування здійснюються після закінчення випадання снігу і не повинно перевищувати 8 годин; боротьба з зимовою слизькістю здійснюється у послідовності передбаченій п.3.1.17 ДСТУ 3587-97. У першу чергу на аварійно-небезпечних ділянках, на ділянках з подовжнім ухилом більш 60%, на ділянках з видимістю менш 350 метрів, радіусах у плані менш 600 метрів, у населених пунктах і на перетинах у межах перехідно-швидкісних смуг, а за їхньої відсутності - по 100 метрів у кожний бік тощо; усунення зимової слизькості на автомобільних дорогах загального користування повинне здійснюватись з моменту її виявлення до повної ліквідації. Розсип протиожеледних матеріалів із застосуванням технічної солі проводиться при температурі не нижче - 12С, у даному випадку для забезпечення безпечних умов для дорожнього руху для оброблення дорожнього покриття використовувати інші фракційні протиожеледні матеріали тощо.

Листом від 14.11.2016 №03-2069 Служба автомобільних доріг у Донецькій області повідомила ДП "Донецький облавтодор" про те, що у зв'язку очікуванням зниження температури повітря, випадання опадів у вигляді дощу з переходом у мокрий сніг та сніг, з метою не допущення перебоїв у русі транспортних засобів під час несприятливих погодних умов в осінньо-зимовий період 2016/2017 років та зобов'язала: 1. Провести в готовність техніку, яка буде задіяна в зимовому утриманні доріг; 2. Починаючи з 14.11.2016 забезпечити цілодобове чергування відповідних інженерно-технічних працівників, робітників та механізаторів у всіх філіях та дільницях; 3. Встановити контроль за станом проїзду мостами та ділянками доріг, де в першу чергу утворюється ожеледиця (а.с.162 том І).

Листом "Про чергування в зимовий період" від 09.02.2017 №03-264 Служба автомобільних доріг у Донецькій області повідомила ДП "Донецький облавтодор", що починаючи з 09.02.2017 року чергування здійснювати ланкою в наступному складі: відповідальний черговий, водій. Вести контроль за станом проїзду мостами та ділянками доріг, де в першу чергу утворюється ожеледиця. Про можливі виникнення ускладнень у русі транспортних засобів, пов'язаних з погодними умовами інформувати Службу автодоріг у Донецькій області (а.с.164 том І).

Служба автомобільних доріг у Донецькій області направило ДП "Донецький облавтодор" лист від 09.02.2017 №12-258, в якому вказано, що на виконання п.3 Протоколу апаратної наради Державного агентства автомобільних доріг України щодо експлуатаційного утримання автомобільних доріг у зимовий період, останній вимагає: 1. Вжити необхідних заходів щодо робіт з водовідведенням поверхневих вод з проїзної частини доріг (прочищення водопропускних труб, лотків, дренажів) видалення снігових валів з узбіччя, прибирання від снігу автобусних зупинок, заїзних карманів відповідно до ПГ. 1- 218 - 118:2005 "Єдині правила зимового утримання автомобільних доріг"; 2. Про виконання інформувати Службу доріг до 09.02.2017 з обсягами виконаних робіт та фотоматеріалами.

Як зазначає позивач протягом січня - лютого 2017 року ним виконані роботи з зимового утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Донецькій області на загальну суму 1 423 116,00 грн., які складались з очищення доріг, приготування протиожеледних матеріалів, їх навантаження, перевезення та розподілення, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання виконаних будівельних робіт за січень-лютий 2017 (форми КБ-2в) та довідками про вартості виконаних будівельних робіт та витрат (форми КБ-3).

Зазначені акти приймання виконаних робіт відповідачем не підписані.

Обґрунтовуючи необхідність виконання спірних робіт зумовлених несприятливими погодними умовами, позивачем зазначає, що їх не виконання реально загрожувало небезпекою настання невигідних майнових наслідків для Служби автомобільних доріг у Донецькій області.

На думку позивача, невиконання цих робіт загрожувало саме майновим інтересам відповідача, який на підставі Закону України "Про автомобільні дороги" є органом державного управління автомобільними дорогами загального користування в Донецькій області, а отже відшкодовує збитки користувачам автомобільних доріг, в тому числі, у випадку дорожньо-транспортних пригод, кількість яких збільшується у випадку нездійснення робіт з зимового утримання автомобільних доріг.

Позивач стверджує, що він кожного дня, тричі на день повідомляв Службу автомобільних доріг у Донецькій області про стан проїзду на автошляхах Донецької області, відомості про проїзд на автошляхах Донецької області у розрізі кожної своїх філії, що підтверджується відомостями про стан проїзду автошляхами Донецької області та журналом реєстрації вихідних електронних поштових відправлень.

Вказане на думку позивача підтверджується листом Аналітично-диспетчерської групи Державного агентства автомобільних доріг №548/718 від 07.03.2020, в якому зазначено, що в період з 01 січня 2017 року по 01 березня 2017 року на електронну адресу: чергового Укравтодору uds@ukravtodor.gov.ua надходила інформація від диспетчерів Донецького САД та ДП "Донецький облавтодор" про стан проїзду, погодні умови, кількість працюючої техніки та людей на дорогах загального користування в Донецькій області, але інформація з якої електронної адреси надходила інформація в архівних папках електронної пошти чергового Укравтодору не була збережена, оскільки термін збереження та архівації файлів один рік.

При цьому, позивач зазначає, що відповідач кожного дня на своєму офіційному сайті інформував громадськість про погодні умови та кількість техніки та працівників саме Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор", які були залучені до виконання робіт з ліквідації зимової слизькості. На підтвердження вказаного позивачем надано відповідні роздруківки з сайту Служби автомобільних доріг у Донецькій області.

Як вбачається з матеріалів справи, Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" Відкрите акціонерне товариство Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" звернулось до Служби автомобільних доріг у Донецькій області з листом №01-24/508 від 29.05.2017, за яким останній направив акти виконаних робіт (за формую КБ -2в) з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування у Донецькій області на загальну суму 9 685 772,92 грн. (дев'ять мільйонів шістсот вісімдесят п"ять тисяч сімсот сімдесят дві гривень 92 коп.) та просив їх прийняти та підписати надані акти виконаних робіт і оплатити ці роботи, та повернути примірники підписаних та завірених печаткою актів виконаних робіт (а.с.156 том І).

Відповідач у відповіді "Щодо прийняття робіт" №01.03-1328 від 02.06.2017 на вказаний лист позивача повідомив, що роботи за січень-лютий 2017 року прийняті та оплачені ним відповідно до цін, встановлених в договорах №2-4, №2-5, №2-6, №2-7, №2-8, №2-9, №2-11, №2-12, №2-13, №2-15, №2-16, №2-17 від 09.02.2016, а інші роботи, які вказані ДП "Донецький облавтодор" в наданих актах виконаних робіт, в межах зазначених договорів на суму 9 685 774,92 грн. не було передбачено та не доводилось до виконання план-завдань на січень-лютий 2017 року і тому останній не вбачає підстав для приймання вказаних робіт та підписання актів щодо їх приймання, а тому і відсутні підстави для здійснення їх оплати (а.с.161 том І).

Посилаючись на те, що роботи на суму 1 423 116,00 грн. виконані позивачем поза межами договору на закупівлю послуг за державні кошти №2-4 від 09.02.2016, у зв'язку з чим останній просить суд стягнути з відповідача витрати за проведені роботи, як фактично понесені в майнових інтересах відповідача на підставі ст.ст. 1158, 1160 Цивільного кодексу України.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги Позивача такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Правові, економічні, організаційні та соціальні засади забезпечення функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг визначає Закон України "Про автомобільні дороги".

Згідно з ст. 1 Закону України "Про автомобільні дороги" термін автомобільна дорога вживається в такому терміні як лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про автомобільні дороги" автомобільні дороги загального користування є складовою Єдиної транспортної системи України і задовольняють потреби суспільства в автомобільних пасажирських і вантажних перевезеннях. Автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності і не підлягають приватизації.

Державне управління автомобільними дорогами загального користування згідно зі ст.ст. 10, 11 Закону України "Про автомобільні дороги" здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях, до обов'язків якої відноситься, зокрема, розробка та реалізація заходів з безпеки дорожнього руху; забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів з нормативними технічними характеристиками і навантаженнями; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами.

Як зазначалось вище, 09.02.2016 між відповідачем та позивачем підписано договір про закупівлю послуг за державні кошти №2-4, предметом якого згідно п.1.1. є зобов'язання позивача за завданням відповідача своїми силами і засобами, на власний ризик виконати послуги у 2016 році " 42.11.1. Дороги автомобільні та автомагістралі, інші дороги, елементи доріг: злітно - посадкові смуги летовищ (ГБН Г.1 - 218- 182:2011, СОУ 42.1 - 37641918 -105 :2013. Послуги з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Донецькій області)". Підрядник приймає для надання послуг з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання мережу автомобільних доріг загального користування державного значення, які знаходяться на території підконтрольній Українській владі з урахуванням Розпорядження Кабінету Міністрів України №1085 - р від 07.11.2014 року (із змінами). Підрядник забезпечує безпеку руху на переданій мережі автомобільних доріг і дорожніх споруд на них згідно Закону України "Про дорожній рух", "Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користуваннями ними та охорони", затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 №198 (зі змінами), чинного законодавства ті інших діючих стандартів, норм і правил. Замовник передає підряднику право на поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання мережу автомобільних доріг загального користування місцевого значення Лиманського району Донецької області, які знаходяться на території підконтрольній Українській владі з урахуванням Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1085 -р від 07.11.2014 року (зі змінами), Мережа автомобільних доріг приведена у додатку до цього договору. При зміні мережі доріг перелік доріг уточняються. Виконання послуг здійснюється підрядником відповідно до планів - завдань, але в межах ціни цього договору.

Відповідно до п. 40 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 (в редакції, яка діяла на момент виконання відповідачем спірних робіт) ремонт і утримання дорожніх об'єктів повинні виконуватися відповідно до технічних правил ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування і технічних правил ремонту і утримання міських вулиць і доріг, що затверджуються відповідно Укравтодором, Держбудом і Держжитлокомунгоспом за погодженням з Департаментом Державтоінспекції МВС.

За умовами нормативу ГБН Г.1-218-182:2011, який був погоджений сторонами для застосування, під поточним дрібним ремонтом розуміється підтримання транспортноексплуатаційних характеристик автомобільних доріг шляхом усунення незначних пошкоджень окремих елементів дороги, що виникли в процесі експлуатації.

У п. 6.2 нормативу ГБН Г.1-218-182:2011 встановлено, що поточний дрібний ремонт виконується відповідно до кошторисної документації, яка складається на підставі дефектного акту та затверджується замовником.

Згідно з п. 6.4 ДБН Г.1-218-182:2011 при поточному дрібному ремонті виконуються роботи відповідно до 6.4.1-6.4.7, зокрема: земляне полотно і водовідведення: ліквідація неорганізованих з'їздів; укріплення стінок і дна водовідвідних канав на ділянках, що піддаються розмиву; ліквідація незначних деформацій і руйнувань земляного полотна; ремонт пошкоджених елементів водовідвідних споруд, захисних укріплень та регуляційних споруд; розчистка обвалів, зсувів, селевих виносів, осипів та каменепадів; роботи з ліквідації здимань дорожнього одягу; дорожній одяг та покриття: розшивка та герметизація тріщин та швів на покриттях; поновлення профілю щебеневих, гравійних покриттів з додаванням до 50% товщини шару нових матеріалів; перемощення окремих ділянок бруківки (до 50% загальної площі ділянки); влаштування тротуарів і велосипедних доріжок протяжністю до 1000 м; заміна окремих плит цементобетонних покриттів; відновлення окремих бортових каменів та укріплених смуг по крайках покриттів; влаштування та ремонт укріплених узбіч; розбирання покриття та основ, що втратили несучу здатність в результаті впливу стихійного лиха (повінь, злива, зсув ґрунту) з повним відновленням конструкцій дорожніх одягів площею до 1000 м2 на 1 км дороги; заміна конструкції дорожнього одягу із зміною поздовжнього профілю земляного полотна для забезпечення водовідведення; ремонт пошкоджень, руйнувань та деформацій покриття проїзної частини доріг (просідання, колійність, вибоїни, тріщини, здимання тощо).

Разом з тим, у п. 8.1 Договору сторонами погоджено, що підрядник забезпечує безпеку дорожнього руху в місцях виконання послуг. Замовник має право контролювати здійснення підрядником заходів з безпеки дорожнього руху згідно узгоджених типових схем організації дорожнього руху при виконанні послуг, а також при технологічних та інших перервах. При виявленні порушень щодо забезпечення підрядником заходів з безпеки дорожнього руху, передбачених схемою організації дорожнього руху, замовник складає припис. В приписі вказується наявність та відсутність технічні засоби керування дорожнім рухом, невиконані заходи по забезпеченню безпеки дорожнього руху. Припис видається замовником підряднику.

Відповідно до п. 8.2 Договору за письмовим планом-завданням замовника підрядник виконує послуги з:

- усунення загрози безпечного проїзду автотранспорту;

- ліквідації наслідків дорожньо-транспортних пригод;

- ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій;

- забезпечення безперервного та безпечного руху автотранспорту при складних погодних умовах та на підставі приписів управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Донецькій області, що забезпечує безпеку дорожнього руху.

У п. 8.3 Договору зазначено, що при появі аварійних, надзвичайних та термінових непередбачуваних послуг (крадіжка, пошкодження, руйнування технічних засобів організації дорожнього руху, елементні обстановки дороги, тощо) підрядник негайно повідомляє про це замовника і здійснює заходи щодо їх усунення. Підрядник у випадках крадіжки, руйнування та пошкодження дорожніх споруд і засобів організації дорожнього руху, направляє відповідні документи (акт обстеження ділянки дороги, а у разі ДТП також копію протоколу про адміністративне порушення) замовнику в триденний строк.

Згідно з п. 8.4 Договору позивач здійснює систематичне обстеження згідно планів-завдань за дорогами, дорожніми спорудами та смугою відводу, вчасно виявляє дефекти і визначає обсяг робіт по їх усуненню, забезпечує функціонування елементів дороги і споруд на них в різні пори року, підтримує їх у чистоті та порядку. За результатами обстежень підрядник складає акти дефектів і погоджує їх із замовником, та на підставі чого уточнюються та вносяться зміни у кошторисну документацію.

Пунктом 8.5 Договору встановлено, що підрядник виконує послуги згідно з кошторисною документацією, з використанням прогресивних методів організації виробництва та праці і згідно з вимогами технічних норм та Правил.

Водночас, додатковою угодою від 30.12.2016 до Договору, підписаною обома сторонами, строк дії договору встановлено до 31.03.2017.

Додатковою угодою від 16.01.2017 до договору на закупівлю послуг за державні кошти №2-4 від 09.02.2016 сторонами було внесено зміни до договору та викладено абз. 8 п. 14.3 розділу 14 "Порядок розірвання договору. Внесення змін до нього" в наступній редакції: "дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початок наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі". Обсяг послуг у розмірі 20 відсотків від уточненої суми договору складає 8 837 306,34 грн., у тому числі ПДВ 1 472 884,39 грн.».

Відповідно до ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

При цьому, у п. 2.3 Договору сторонами було встановлено, що у разі перевищення ціни договору, усі пов'язані з цим витрати несе підрядник.

Таким чином, уклавши договір про закупівлю послуг за державні кошти №2-4 від 09.02.2016 позивач фактично прийняв на себе обов'язок на свій ризик здійснювати поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Донецькій області незалежно від пори року, погодних умов та протягом всього строку дії договору.

Підписуючи даний договір та усвідомлюючи зміст прийнятих на себе обов'язків таких як, ліквідація незначних деформацій і руйнувань земляного полотна або ремонт пошкоджених елементів водовідвідних споруд, розшивка та герметизація тріщин та швів на покриттях тощо, які мають виконуватися впродовж всього строку дії договору, позивач не міг не враховувати, що виконання таких послуг безпосередньо залежатиме від погодних умов.

Згідно з приписами ст. 844 Цивільного кодексу України ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін. У разі перевищення твердого кошторису усі пов'язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом. Якщо виникла необхідність проведення додаткових робіт і у зв'язку з цим істотного перевищення визначеного приблизного кошторису, підрядник зобов'язаний своєчасно попередити про це замовника. Замовник, який не погодився на перевищення кошторису, має право відмовитися від договору підряду. У цьому разі підрядник може вимагати від замовника оплати виконаної частини роботи. Підрядник, який своєчасно не попередив замовника про необхідність перевищення приблизного кошторису, зобов'язаний виконати договір підряду за ціною, встановленою договором. Підрядник не має права вимагати збільшення твердого кошторису, а замовник - його зменшення в разі, якщо на момент укладення договору підряду не можна було передбачити повний обсяг роботи або необхідні для цього витрати. У разі істотного зростання після укладення договору вартості матеріалу, устаткування, які мали бути надані підрядником, а також вартості послуг, що надавалися йому іншими особами, підрядник має право вимагати збільшення кошторису. У разі відмови замовника від збільшення кошторису підрядник має право вимагати розірвання договору.

Як вбачається з матеріалів справи, за період січень - лютий 2017 позивачем виконані роботи з зимового утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Донецькій області на загальну суму 1 423 116,00 грн., які складались з очищення доріг, приготування протиожеледних матеріалів, їх навантаження, перевезення та розподілення, в підтвердження чого ним надано акти приймання виконаних будівельних робіт за січень-лютий 2017 (форми КБ-2в) та довідки про вартості виконаних будівельних робіт та витрат (форми КБ-3).

Проте, добровільне прийняття позивачем за договором №2-4 від 09.02.2016 зобов'язань з експлуатаційного утримання доріг (фактично, виконання робіт із систематичного нагляду за дорогою, дорожніми спорудами та смугою відводу для вчасного виявлення дефектів і визначення обсягу робіт з їх усунення, забезпечення умов роботи елементів дороги і споруд у різні пори року, підтримання їх у чистоті і порядку) могло потребувати і виконання позивачем додаткових робіт.

У такому випадку, за змістом ст.ст. 843, 844 Цивільного кодексу України передбачена можливість відповідного збільшення кошторису виключно за згодою сторін. Водночас, Цивільним кодексом України також встановлено наслідки відмови замовника від збільшення кошторису.

Як встановлено судом, відповідного узгодження збільшення ціни договору про закупівлю послуг за державні кошти №2-4 від 09.02.2016 саме внаслідок виконання позивачем спірних робіт не відбувалося.

29.05.2017 позивач звернувся до відповідача з листом №01-24/508, в якому останній направив на адресу відповідача для прийняття, підписання і належного оформлення акти виконаних робіт (за формую КБ-2в) з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування у Донецькій області на загальну суму 9685772,92 грн. згідно реєстрів на суму до оплати: 4278797,20 грн. за січень 2017 року, 5406977,72 грн. за лютий 2017 року.

Однак, відповідач у відповіді "Щодо прийняття робіт" №01.03-1328 від 02.06.2017 відмовив в оплаті вказаних робіт, у зв'язку з чим позивач вважає що, відповідач повинен їх відшкодувати як фактично понесенні витрати на підставі ст.ст. 1158, 1160 Цивільного кодексу України.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Зобов'язання, що виникають із вчинення дій у майнових інтересах іншої особи без її доручення врегульовано Главою 79 Цивільного кодексу України (ст. ст. 1158-1160 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 1158 Цивільного кодексу України, якщо майновим інтересам іншої особи загрожує небезпека настання невигідних для неї майнових наслідків, особа має право без доручення вчинити дії, спрямовані на їх попередження, усунення або зменшення. Особа, яка вчинила дії в майнових інтересах іншої особи без її доручення, зобов'язана при першій нагоді повідомити її про свої дії. Якщо ці дії будуть схвалені іншою особою, надалі до відносин сторін застосовуються положення про відповідний договір. Якщо особа, яка розпочала дії в майнових інтересах іншої особи без її доручення, не має можливості повідомити про свої дії цю особу, вона зобов'язана вжити усіх залежних від неї заходів щодо попередження, усунення або зменшення невигідних майнових наслідків для іншої особи. Особа, яка вчиняє дії в майнових інтересах іншої особи без її доручення, зобов'язана взяти на себе всі обов'язки, пов'язані із вчиненням цих дій, зокрема обов'язки щодо вчинених правочинів.

Як зазначає Конституційний Суд України в Рішенні по справі №18/рп/2004 від 01 грудня 2004 року у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень ч. 1 ст. 4 ЦПК України (справа про охоронюваний законом інтерес), етимологічний зміст слова "інтерес" включає: а) увагу до кого-, чого-небудь, зацікавлення кимось, чимось; цікавість, захоплення; б) вагу; значення; в) те, що найбільше цікавить кого-небудь, що становить зміст чиїхось думок і турбот; г) прагнення, потреби; д) те, що йде на користь кому-, чому-небудь, відповідає чиїмось прагненням, потребам; вигоду, користь, зиск.

Майновим інтересом необхідно визнавати правомірний інтерес фізичної або юридичної особи, пов'язаний з правом власності, іншими речовими (майновими) правами й зобов'язаннями, а також інтерес, спрямований на збереження й забезпечення життя, здоров'я, пов'язаний з працездатністю фізичної особи. Майновий інтерес завжди має вартісний характер.

Майновий інтерес є юридичним, оскільки безпосередньо пов'язаний з правовідносинами, що не суперечать чинному законодавству.

Суб'єктами зобов'язання, що виникають із вчинення дій у майнових інтересах іншої особи без її доручення є особа, майновим інтересам якої загрожує небезпека (господар, домінус) та особа, яка вчинила дії в інтересах господаря без його доручення (гестор).

Дії в інтересах іншої особи без доручення мають бути спрямовані на попередження, усунення або зменшення небезпеки настання невигідних для неї майнових наслідків.

Саме словосполучення "вчинення дій в майнових інтересах іншої особи" передбачає, що зобов'язання, врегульоване Главою 79 Цивільного кодексу України, вникає лише тоді, коли дії вживаються, виходячи з їхньої очевидної користі для заінтересованої особи.

Для того щоб вчинення дії у майнових інтересах іншої особи без її доручення (тобто фактичне втручання в справи іншої особи) підпадало під права цієї глави Цивільного кодексу України, потрібна наявність таких умов.

По-перше, це мають бути дії без доручення. Відсутність доручення означає відсутність (як до, так і в момент, коли особа почала здійснювати дії для запобігання шкоди) договору поруки, а також іншого договору, яким надавалися б певні повноваження або згода укласти такий договір у майбутньому.

По-друге, дії в майнових інтересах іншої особи повинні бути необхідними та доцільними. Необхідними є такі дії, без здійснення яких постраждали б майнові інтереси іншої особи або виконання обов'язків, які на неї покладені. Доцільність дій гестора означає, що вони мають бути виправданими в ситуації, яка склалася.

По-третє, навмисне здійснення дій у майнових інтересах іншої особи. Ця умова характеризує суб'єктивний момент, що свідчить про характер ставлення гестора до своїх дій та їх наслідків.

Гестор зобов'язаний при першій нагоді повідомити зацікавлену особу про вчинення дій в її інтересах. Ця умова пов'язана з тим, що хоч гестор і вчиняє дії, спрямовані на попередження, усунення або зменшення небезпеки, він все ж таки втручається у справи іншої особи (домінуса), чим певною мірою обмежує права домінуса та створює для нього обов'язки.

Якщо домінус не ухвалить дії гестора, то останній зобов'язаний їх припинити. Якщо ж заінтересована сторона схвалить ці дії, надалі до відносин сторін застосовуються правила відповідного договору.

Згідно зі ст. 1159 Цивільного кодексу України особа, яка вчинила дії в інтересах іншої особи без її доручення, зобов'язана негайно після закінчення цих дій надати особі, в майнових інтересах якої були вчинені дії, звіт про ці дії і передати їй усе, що при цьому було одержано.

Частиною 1 ст. 1160 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка вчинила дії в майнових інтересах іншої особи без її доручення, має право вимагати від цієї особи відшкодування фактично зроблених витрат, якщо вони були виправдані обставинами, за яких були вчинені дії.

Відповідно до 2 ст. 1160 Цивільного кодексу України особа, яка вчинила дії в майнових інтересах іншої особи без її доручення, при першій нагоді не повідомила цю особу про свої дії, вона не має права вимагати відшкодування зроблених витрат.

Під фактично зробленими витратами, які виправдані обставинами справи, розуміються такі витрати, без яких майнові інтереси домінуса зазнали б шкоди. Ці витрати мають бути необхідними, доцільними та здійснюватися навмисно на користь іншої особи.

Отже, якщо гестор, діючи в інтересах домінуса, поніс у зв'язку з цим певні витрати, він має право на відшкодування фактично зроблених витрат. При цьому слід мати на увазі, що дії повинні бути виправдані обставинами справи. Положення цієї статті передбачають, що захист інтересів домінуса здійснюється за його рахунок.

Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, слід дійти висновку, що для виникнення у особи права на відшкодування фактично зроблених витрат при вчиненні дій в майнових інтересах іншої особи, необхідною є наявність певних умов: небезпека має загрожувати саме майновим інтересам господаря; небезпека настання невигідних для господаря майнових наслідків має бути реальною, а не уявною; дії гестора щодо запобігання попередженню, усунення або зменшення небезпеки настання невигідних майнових наслідків здійснюються ним за власною ініціативою, а не у зв'язку з укладенням договору доручення чи іншого цивільно-правового договору, а також відповідні дії не мають бути пов'язаними з виконанням службових чи інших, покладених відповідно до вимог закону, обов'язків; дії, вчинені гестором в інтересах іншої особи без її доручення, мають містити очевидну користь для заінтересованої особи; зобов'язання з відшкодування витрат, понесених особою у зв'язку з вчиненням нею дій у майнових інтересах іншої особи без її доручення виникає за умови відсутності можливості отримати відповідну згоду на вчинення дій у її інтересах.

Позивачем на підтвердження факту повідомлення відповідача про вчинення дій в його майнових інтересах надано відомості про стан проїзду автошляхами Донецької області та журнал реєстрації вихідних електронних поштових відправлень у сканованій формі.

Однак, вказані відомості про стан проїзду на автошляхах у Донецькій області містять лише інформацію про погодні умови, які склалися на території Донецької області та кількість задіяної техніки.

Наданий позивачем журнал реєстрації документів не є доказом направлення позивачем відповідачу повідомлення про виконання певних робіт, оскільки із вказаного документу не вбачається, які саме оперативні відомості було направлено (та чи дійсно направлено) електронною поштою відповідачу.

Роздруківки відповідних електронних повідомлень позивачем не надані.

При цьому, відповідачем взагалі заперечується факт отримання вказаних відомостей, як у письмовому так і електронному вигляді, а доданий позивачем лист Аналітично-диспетчерської групи Державного агентства автомобільних доріг №548/718 від 07.03.2020 ніяким чином не підтверджує отримання відомостей в період з 01.01.2017 по 01.03.207 саме відповідачем, адже диспетчерську службу, як структурний підрозділ відповідача згідно наказу Служби автомобільних доріг "Про затвердження штатного розпису" №69 від 31.05.2017 було створено лише 31.05.2017.

Вчинення дій, про які йдеться у ст. ст. 1158-1160 Цивільного кодексу України є правом особи, але реалізація цього права веде до виникнення у сторони відповідного зобов'язання, яке включає обов'язок при першій нагоді повідомити особі, в інтересах якої здійснюються дії без доручення, про здійснення цих дій.

Перший із них - це обов'язок при першій нагоді повідомити особі, в інтересах якої здійснюються дії без доручення, про здійснення цих дій "При першій нагоді", з урахуванням принципу розумності слід тлумачити як "негайно при появі можливості".

За приписами ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача лише 29.05.2017 із листом №01-24/508 від 29.05.2017, до якого було додано акти виконаних робіт на суму 9685774,92 грн. для підписання, що свідчить про відсутність негайного повідомлення про вчинення позивачем дій в інтересах відповідача в січні та лютому 2017 року.

Отже, позивачем не надано суду належних доказів на підтвердження факту повідомлення відповідача при першій нагоді про виконання робіт в майнових інтересах відповідача із зазначенням виду, обсягів та вартості таких робіт.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що позивачем не дотримано такої умови для відшкодування фактично понесених витрат, як повідомлення відповідача при першій нагоді про вчинення дій в майнових інтересах останнього з метою їх схвалення, в розумінні ч. 2 ст.1158 Цивільного кодексу України.

При цьому, посилання позивача на листи від 14.11.2016 №03-2069, від 09.02.2017 №12-258, від 09.02.2017 №03-264, в яких, на його думку, відповідач підтвердив необхідність виконання спірних робіт у лютому 2017 року судом не приймається, оскільки останні були надіслані відповідачу під час дії договору про закупівлю послуг за державні кошти №2-6 від 09.02.2016 та не містять вимоги відповідача на виконання додаткових, неузгоджених робіт або послуг, пов'язаних зі зміною погодних умов, як і не містять визначення предмету, обсягу та місця робіт.

Водночас, позивачем не надано будь-яких інших звернень до відповідача, в яких останній прохав здійснити уточнення інформації викладеної у листах від 14.11.2016 №03-2069, від 09.02.2017 №12-258, від 09.02.2017 №03-264 та чи мають вони будь-яке відношення до виконання спірних робіт у січні - лютому 2017 року.

Посилаючись на Порядок взаємодії підрозділів Служби автомобільних доріг у Донецькій області, Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор", Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області, позивач зазначає, що Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" не мало можливості не виконувати спірні роботи, адже відповідно до умов п. 2.4. Порядку керівник філії вживає заходів із забезпечення проїзду на ділянках доріг, що обслуговуються.

Зі змісту вказаного Порядку вбачається, що його було розроблено з метою поліпшення умов безперебійного та безпечного руху транспортних засобів на дорогах області, визначення схеми оповіщення у випадках виникнення несприятливих умов та надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, термінів робіт щодо усунення їх наслідків, а також координації спільної роботи Служби автомобільних доріг у Донецькій області, Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор", Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області та Головного управління Національної поліції в Донецькій області в осінньо-зимовий період. Порядок визначає питання організації взаємодії між Службою автомобільних доріг у Донецькій області, Дочірнім підприємством "Донецький облавтодор", Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області та Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області щодо організації виконання спільних завдань із ліквідації наслідків ускладнення погодних умов та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, пов'язаних з виникненням несприятливих погодних умов, які виникають на автомобільних шляхах області (п.1.3 Порядку взаємодії).

Порядок взаємодії є обов'язковий для вивчення і виконання посадовими особами сторін, що взаємодіють (п.1.5 Порядку взаємодії).

Водночас, суд зазначає, що цей Порядок був укладений між відповідними сторонами з метою конкретизації та встановлення чіткого порядку дій, при виконанні робіт/послуг з зимового утримання. Цей Порядок був розроблений, в тому числі і відповідно до "ПГ-218-118:2005 Єдиних правил зимового утримання", та не суперечить йому. В договорі № 2-4 від 09.02.2016, також є посилання саме на ці Єдині правила (п. 13.3. Договору).

Таким чином, лише у зв'язку з вирішенням питання оперативного виконання послуг підрядною організацією Дочірнім підприємством "Донецький облавтодор" в рамках договірних відносин, а також координації спільної роботи Служби автодоріг, Донецького облавтодору, Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області в осінньо-зимовий період, було розроблено та затверджено такий порядок.

При цьому, за висновками суду, позивачем не доведено, яким саме майновим інтересам відповідача існувала небезпека. Так, позивач посилається на можливість дорожньо-транспортних пригод з людськими жертвами та завдання матеріальної шкоди учасникам дорожнього руху, які будуть пред'явлені до відповідача як організації, що здійснює управління автомобільними дорогами.

Проте, відповідні події стосуються безпосередньо матеріальних інтересів учасників дорожнього руху.

Згідно зі ст. 9 Закону України "Про дорожній рух" компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів відноситься до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про дорожній рух" власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні. При виконанні робіт по ремонту і утриманню автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів дорожньо-експлуатаційні організації у першочерговому порядку повинні здійснювати заходи щодо безпеки дорожнього руху на основі обліку і аналізу дорожньо-транспортних пригод, результатів обстежень і огляду автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, і передусім на аварійних і небезпечних ділянках та у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод. Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів, керівні працівники дорожньо-експлуатаційних організацій несуть відповідальність, в тому числі і кримінальну, якщо дорожньо-транспортна пригода або несвоєчасне забезпечення екстреною медичною допомогою людини, яка перебуває у невідкладному стані сталася з їх вини.

Згідно Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 (в редакції, яка діяла на момент виконання відповідачем спірних робіт) ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями. Власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації, користувачі дорожніх об'єктів та спеціалізовані служби організації дорожнього руху зобов'язані забезпечувати зручні і безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх об'єктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх об'єктів, забрудненню навколишнього середовища.

З огляду на зазначене, питання про відшкодування відповідачем як організацією, що здійснює управління автомобільним транспортом, за умови обов'язкової наявності вини матеріальної шкоди учасникам дорожнього руху є окремим предметом дослідження в судовому порядку.

Як наслідок, твердження позивача щодо наявності небезпеки майновим інтересам саме відповідача є лише ймовірним припущенням.

Крім цього, враховуючи відповідні цілі і предмет діяльності позивача, вказані у статуті, останній також може нести відповідальність за своїми зобов'язаннями згідно з чинним законодавством.

Суд також зазначає, що положеннями Глави 79 Цивільного кодексу України встановлено порядок вчинення дій в майнових інтересах іншої особи без її доручення, проте, як вбачається з матеріалів справи, договірні відносини під час виконання позивачем робіт, здійснення яких за договором про закупівлю послуг за державні кошти №2-4 від 09.02.2016 віднесено до компетенції відповідача, у встановленому законом порядку не припинено.

Тобто, виконані роботи позивачем було здійснено на об'єктах, а саме: на дорогах державного значення у Донецькій області, які є предметом договірних відносин між сторонами.

При цьому, як встановлено судом, складені в односторонньому порядку акти приймання виконаних будівельних робіт за січень та лютий 2017 року (форми КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за січень та лютий 2017 року (форми КБ-3) містять посилання на договір №2-4 від 09.02.2016, що спростовує твердження позивача про виконання робіт з власної ініціативи.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідні дії позивача були вчинені не на користь відповідача для попередження, усунення або зменшення негативних майнових наслідків, а саме у зв'язку з договором про закупівлю послуг за державні кошти №2-4 від 09.02.2016, внаслідок необхідності виконання позивачем своїх зобов'язань за договором.

За таких обставин, положення ст. 1158, 1159, 1160 Цивільного кодексу України, які регулюють позадоговірні цивільні відносини, до спірних відносин між позивачем та відповідачем не підлягають застосуванню з огляду на те, що позивачем не доведено факт припинення чи розірвання, у встановленому законом порядку, договірних відносин між сторонами під час виконання позивачем спірних робіт у січні - лютому 2017 року, з огляду на що підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.

Судові витрати у відповідності до вимог п.2 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.

Керуючись cт.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ Донецької області до Служби автомобільних доріг у Донецькій області, м. Краматорськ Донецької області про стягнення фактично понесених витрат у розмірі 1 423 116,00 грн. - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через Господарський суд Донецької області в порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України з урахуванням положень п.4 розділу Х «Прикінцеві положення» ГПК України.

Суддя О.В. Чернова

Повний текст рішення складено та підписано 17.08.2020 року.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/