Ухвала від 13.08.2020 по справі 913/477/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

13 серпня 2020 року м.Харків Справа № 913/477/20

Провадження №34/913/477/20

Суддя господарського суду Луганської області Іванов А.В., розглянувши матеріали судового доручення за вих. №А84-1579/15 від 22.07.2020

Арбітражного суду міста Севастополя (вул. Л. Павличенко, буд.5, м. Севастополь, 299011)

про вручення Публічному акціонерному товариству “Українська інноваційна компанія” (93404, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 3-а) ухвали Арбітражного суду міста Севастополя від 22.07.2020 у справі №А84-1579/15,

ВСТАНОВИВ:

13.08.2020 від Арбітражного суду міста Севастополя до Господарського суду Луганської області надійшло судове доручення за вих. №А84-1579/15 від 22.07.2020 про вручення Публічному акціонерному товариству “Українська інноваційна компанія” ухвали Арбітражного суду міста Севастополя від 22.07.2020 у справі №А84-1579/15 про відкладення судового розгляду та залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, ПАТ “Українська інноваційна компанія”.

Відповідно до ч.1 ст.369 Господарського процесуального кодексу України суд виконує доручення іноземних судів щодо надання правової допомоги - вручення викликів до суду чи інших документів, допит сторін чи свідків, проведення експертизи чи огляду на місці, вчинення інших процесуальних дій, передані у порядку, встановленому міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено, - дипломатичними каналами.

З тексту надісланого доручення вбачається, що воно складено на підставі Угоди країн СНД "Про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності", укладеної державами - учасницями СНД у м. Києві 20.03.1992 .

З метою дотримання вимог законодавства щодо правосуб'єктності сторони, яка звернулась із проханням про виконання судового доручення, господарському суду необхідно встановити статус такої сторони.

Відповідно до ст. 133 Конституції України систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.

Автономна Республіка Крим є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання (ст.134 Конституції України).

Частиною 6 ст.136 Конституції України встановлено, що правосуддя в Автономній Республіці Крим здійснюється судами України.

Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцевими господарськими судами є окружні господарські суди.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" цей Закон визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Тимчасово окупованою територією визначається: сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; 2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; 3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини. (ст.3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України").

Статтею 9 вказаного Закону передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Згідно зі ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях, вирішено змінити територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя судам, та забезпечити розгляд, зокрема господарських справ Господарського суду Автономної Республіки Крим - Господарським судом Київської області, а господарських справ Господарського суду міста Севастополя - Господарським судом міста Києва, господарських справ Севастопольського апеляційного господарського суду - Київським апеляційним господарським судом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що Автономна Республіка Крим є складовою частиною України, не є самостійним учасником міжнародного права, не є стороною Угоди "Про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності", укладеної державами - учасницями СНД у м. Києві 20.03.1992. Арбітражний суд міста Севастополя за законодавством України не створювався, не є іноземним судом в розумінні ст.369 Господарського процесуального кодексу України, тобто належним суб'єктом, який має право на звернення із судовим дорученням до Господарського суду Луганської області.

Отже, судове доручення Арбітражного суду міста Севастополя за вих. №А84-1579/15 від 22.07.2020 суперечить чинному законодавству України.

Судове доручення не приймається до виконання, якщо воно суперечить закону або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (п.3 ч.2 ст.369 Господарського процесуального кодексу України).

Керуючись ст.ст.234, 235, 369 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

У прийнятті до виконання судового доручення Арбітражного суду міста Севастополя за вих. №А84-1579/15 від 22.07.2020 про вручення Публічному акціонерному товариству “Українська інноваційна компанія” ухвали Арбітражного суду міста Севастополя від 22.07.2020 у справі №А84-1579/15 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 13.08.2020 та не підлягає оскарженню.

Суддя А.В. Іванов