Справа № 638/8419/20
Провадження № 3/638/2362/20
30 липня 2020 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Шишкін О.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, тимчасово не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшов для розгляду адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 (протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 348751 від 08.06.2020 року).
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, складеного інспектором роти № 5 батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Плетинським А.В., 08.06.2026 року о 04 год. 40 хв. у м. Харкові пр. Правди 14, водій керував транспортним засобом AUDI Q5, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, «силова» мова. В присутності двох свідків на місці зупинки транспортного засобу відмовився від огляду на стан сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 4 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання з'явився представник ОСОБА_1 - адвокат Паркулаб А.В., який просив вказану вище справу направити на дооформлення до Управління патрульної поліції в Харківській області, оскільки в протоколі, складеному відносно ОСОБА_1 за ст.130 КУпАП, з підстав викладених в клопотанні від 30.07.2020 року.
Перевіривши надані матеріали, суд приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів для доопрацювання, виходячи із наступних обставин.
В силу вимог ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Разом з тим, за змістом ст. ст. 279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має розглядатися, і зокрема. суддею, у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про інкриміноване адміністративне правопорушення. За підсумками розгляду справи суддя не має права покликатись у постанові на обставини, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, та не відповідають змісту протоколу, адже у цьому випадку, суддя вийде за межі своєї компетенції, якою, згідно з вимогами статей 213,221 КУпАП, є лише розгляд справи, а не збирання доказів для подальшого обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення. Недотриманням цих вимог, буде порушено принципи змагальності сторін на яких базується судочинство з розгляду справ про адміністративні правопорушення та право на захист особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
За приписами ч. 1 ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
В силу змісту ст. 278 КУпАП, під час підготовки справи про адміністративне правопорушення до розгляду, суд, серед іншого, вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Всупереч зазначеному в протоколі серії ДПР18 № 348751 від 08.062020 року заначено місце складання протоколу і місце вчинення правопорушення - м. Харків, проспект Правди, такого проспекту, відповідно до загальнодоступних відомостей єдиного адресного реєстру м. Харкова, в Харкові не існує (з 2016 року пр. Правди перейменовано на пр. Незалежності); в протоколі зазначено дату вчинення правопорушення - 08.06.2026 року 04 год 40 хв.; в протоколі зазначено адресу свідка ОСОБА_2 АДРЕСА_2 або навіть «484», а в поясненнях свідка зазначено адресу АДРЕСА_3 , без номера будинку та квартири. Відповідно до загальнодоступних відомостей єдиного адресного реєстру м. Харкова, в Харкові не існує вулиці Л. Свободи. Це у свою чергу унеможливлює його виклик до суду. Також в протоколі невірно зазначено місце розгляду адміністративної справи - Шевченківський районний суд м. Харкова. А також до матеріалів не додано акту.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Оскільки, суд позбавлений можливостей вносити зміни до протоколу та інших додатків до протоколу, які мають значення для розгляду справи, вказані матеріали необхідно доопрацювати, та привести їх у відповідність до «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», КУпАП, оскільки такі матеріали із цих підстав не можуть бути предметом розгляду судом до усунення недоліків
З урахуванням викладених обставин, адміністративний матеріал необхідно повернути до Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення, оскільки вищезазначені недоліки перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, у відповідності до КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 130, 245, 251, 254, 256, 277, 278, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - повернути до Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Шишкін