21 липня 2020 року
м. Київ
справа № 826/14311/18
провадження № К/9901/20552/19
Верховний Суд у складі колеги суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В.,
суддів: Берназюка Я.О.,
Железного І.В.,
при секретарі Буденку В.В.,
за участю представника позивача Баранаєвої А.О., представника відповідача Козака А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в касаційному порядку справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» до Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної служби геології та надр України про визнання протиправним і скасування наказу, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Степанюка А.Г., Епель О.В., Шурка О.І. від 19 червня 2019 року,
Короткий зміст позовних вимог
1. ТОВ «УкрРосКаолін» звернулось до суду з позовом до Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної служби геології та надр України про визнання протиправним і скасування наказу, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, просило:
- визнання протиправним та скасування наказу Мінприроди від 18 травня 2018 року № 160 «Про погодження надання надр у користування» у частині відмови у погодженні ТОВ «УкрРосКаолін» надання надр у користування: геологічного вивчення, в тому числі з дослідно-промисловою розробкою ділянки «Південна» Катеринівського родовища лужних каолінів Нікольського та Волноваського районів Донецької області;
- зобов'язання Мінприроди надати погодження ТОВ «УкрРосКаолін» надання надр у користування: геологічного вивчення, в тому числі з дослідно-промисловою розробкою ділянки «Південна» Катеринівського родовища лужних каолінів Нікольського та Волноваського районів Донецької області;
- визнання протиправною бездіяльності Держгеонадр щодо несвоєчасного розгляду документів та неприйняття рішення у встановлені законодавством строки;
- зобов'язання Держгеонадр розглянути заяву ТОВ «УкрРосКаолін» від 8 лютого 2018 року № 42 про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі з дослідно-промисловою розробкою ділянки «Південна» Катеринівського родовища лужних каолінів Нікольського та Волноваського районів Донецької області без проведення аукціону та прийняти вмотивоване рішення щодо видачі спеціального дозволу.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 березня 2019 року позовні вимоги ТОВ «УкрРосКаолін» було задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 18 травня 2018 року №160 «Про погодження надання надр у користування» в частині відмови у погодженні ТОВ «УкрРосКаолін» надання надр у користування: геологічного вивчення, в чому числі з дослідно-промисловою розробкою ділянки Південна Катеринівського родовища лужних каолінів Нікольського та Волноваського районів Донецької області.
Зобов'язано Міністерство екології та природних ресурсів України надати погодження ТОВ «УкрРосКаолін» надання надр у користування.
Визнано протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо своєчасного розгляду документів та не прийняття рішення у встановлені законодавством строки.
Зобов'язано Державну службу геології та надр України розглянути заяву ТОВ «УкрРосКаолін» від 8 лютого 2018 року № 42 про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промисловою розробкою, з урахуванням висновків даного судового рішення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Державною службою геології та надр України не було своєчасно вчинено відповідних дій, спрямованих на отримання позивачем дозволу на користування надрами. Зокрема, за посиланням позивача, Державною службою геології та надр України було пропущено шестиденний строк надсилання копій документів позивача для погодження з Міністерством екології та природних ресурсів України.
При розгляді заяви та пакету документів ТОВ «УкрРосКаолін» від 14 лютого 2018 року № 42, Державною службою геології та надр України було порушено терміни погодження та розгляду відповідної заяви, встановлені Порядком №615, зворотнього Державною службою геології та надр України під час судового розгляду справи не доведено.
Причиною для відмови у погодженні надання надр у користування товариству з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» стало порушення норм підпункту 18 пункту 8 Порядку № 615, а саме документи, що подані на розгляд Комісії з питань погодження надання надр у користування, не містять інформації про те, що ТОВ «УкрРосКаолін» здійснює виробництво кінцевої (готової) продукції, придатної для використання за призначенням кінцевим споживачам без додаткової промислової обробки (переробки).
Відповідачами під час судового розгляду справи не спростовано, обґрунтованих доводів щодо того, що видобутий та оброблений позивачем лужний каолін не є готовою продукцією для використання кінцевим споживачем під час судового розгляду справи не наведено, натомість матеріали справи свідчать, що видобутий позивачем каолін може використовуватись в розумінні поняття «кінцева» (готова) продукція.
4. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2019 року апеляційні скарги Міністерства екології та природних ресурсів України і Державної служби геології та надр України було задоволено.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 березня 2019 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що лужний каолін, який обробляється на цілісному майновому комплексі ТОВ «УкрРосКаолін», не є готовою (кінцевою) продукцією, придатною для споживання кінцевим споживачем без додаткової промислової обробки (переробки) у розумінні чинного законодавства, а Мінприроди, не надаючи погодження надати ТОВ «УкрРосКаолін» надра у користування, діяло у межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством з урахування діючих на момент виникнення спірних правовідносин приписів підпункту 18 пункту 8 Порядку № 615.
До зазначеного висновку суд дійшов пославшись на підпункт 14.1.41 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, згідно якого давальницька сировина - сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб'єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб'єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі;
та на статтю 1 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», згідно якої сировина - предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці.
6. При цьому суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про незабезпечення своєчасного направлення Державною службою геології та надр України до Мінприроди поданих ТОВ «УкрРосКаолін» документів, оскільки, безпосередньо лист від 23 лютого 2018 року №3280/03/12-18 складений Державною службою геології та надр України поза межами встановленого Порядком № 615 шестиденного строку.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ТОВ «УкрРосКаолін» звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову шостого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2019 року та залишити в силі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 березня 2019 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 6 жовтня 2017 року ТОВ «УкрРосКаолін» звернулось до Державної служби геології та надр України із заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону № 268 та подало пакет документів відповідно до вимог підпункту 18 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.
Державна служба геології та надр України листом від 7 листопада 2017 року № 28023/03/12-17 в наданні спеціального дозволу на користування надрами було відмовлено через ненадання ТОВ «УкрРосКаолін» документів з підписом власника майнового комплексу, як передбачено вимогами Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.
Заявою ТОВ «УкрРосКаолін» від 20 листопада 2017 року № 321 Державній службі геології та надр України було поданий той самий пакет документів, але із документами, що підписані власниками майнового комплексу, тобто з усуненням виявленого порушення.
Державна служба геології та надр України листом від 7 лютого 2018 року № 2059/02/12-18 відмовлено ТОВ «УкрРосКаолін» в наданні спеціального дозволу на користування надрами через невідповідність зазначених площі родовища в пояснювальній записці та в каталозі координат.
Заявою ТОВ «УкрРосКаолін» від 8 лютого 2018 року № 42 до Державної служби геології та надр України були подані документи із врахуванням зауважень про отримання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Південної ділянки Катеринівського родовища лужних каолінів, що розташована в Донецькій області.
Зазначена Заява зареєстрована в Державної служби геології та надр України 14 лютого 2018 року за № 4738/02/12-18.
Матеріали заяви ТОВ «УкрРосКаолін» від 8 лютого 2018 року № 42, направлені Державної служби геології та надр України листом від 23 лютого 2018 року № 3280/03/12-18, надійшли до Міністерства екології та природних ресурсів України 25 квітня 2018 року.
ТОВ «УкрРосКаолін» листом від 18 квітня 2018 року № 98 звернулось до Державної служби геології та надр України за наданням інформації стосовно стану розгляду поданої заяви від 8 лютого 2018 року № 42.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18 травня 2018 року № 160 «Про погодження надання надр у користування» введено в дію протокол № 41 засідання комісії з питань погодження надання надр у користування Міністерства екології та природних ресурсів України від 17 травня 2018 року, у підпункті 3.3 якого зафіксовано рішення про відмову ТОВ «УкрРосКаолін» у погодженні надання надр у користування у зв'язку з порушенням норм підпункту 18 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.
У зв'язку з прийняттям рішення про відмову позивачу у погодженні надання надр у користування ТОВ «УкрРосКаолін» 25 травня 2018 року на адресу Мінприроди було направлено лист за № 134, в якому просило надати роз'яснення щодо відмови у погодженні та можливість здійснення доповнення документів для повторного розгляду комісією.
Міністерство екології та природних ресурсів України листом від 1 червня 2018 року № 5/4.1-11/5438-18 ТОВ «УкрРосКаолін» було повідомлено про те, що документи, які подані на розгляд Комісії з питань погодження надання надр у користування не містять інформації про те, що ТОВ «УкрРосКаолін» здійснює виробництво кінцевої (готової) продукції, придатної для використання за призначенням кінцевим споживачем без додаткової промислової обробки (переробки).
Листом Державної служби геології та надр України від 6 червня 2018 року № 9810/03/12-18 заяву ТОВ «УкрРосКаолін» від 8 лютого 2018 року № 42 було повернуто разом із документами.
9. Не погоджуючись з такими рішеннями та діями (бездіяльністю) відповідачів, ТОВ «УкрРосКаолін» звернулось до суду з позовом.
10. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до підпункту 14.1.134 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України операція з давальницькою сировиною - операція з переробки (обробки, збагачення чи використання) давальницької сировини (незалежно від кількості замовників і виконавців, а також етапів (операцій)) з метою одержання готової продукції за відповідну плату. До операцій з давальницькою сировиною належать операції, в яких сировина замовника на конкретному етапі її переробки становить не менш як 20 відсотків загальної вартості готової продукції.
Особливість операцій з давальницькою сировиною полягає в тому, що передавальна сторона зберігає за собою право власності на вихідну сировину або матеріали, що передано в переробку, і також на готову продукцію, отриману в результаті переробки, а передавальник лише надає послуги з переробки.
ТОВ «УкрРосКаолін» самостійно переробляє видобуту корисну копалину, щоб отримати готову продукцію.
Пунктом 14.1.191 Податкового кодексу України постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
ТОВ «УкрРосКаолін» постачає відповідно до умов договору купівлі-продажу готову продукцію (лужний коалін) право власності на яку переходить до покупця.
Зазначене свідчить про те, що судом апеляційної інстанції не вірно застосовано норми матеріального права щодо наявності у ТОВ «УкрРосКаолін» давальницької сировини.
Законодавство України окремо керується терміном «корисна копалина» та «каоліни».
Стаття 1 Гірничого Закону України визначає корисні копалини як природні мінеральні речовини, які можуть використовуватися безпосередньо або після їх обробки.
Каоліни в законодавстві України визначені як корисна копалина, що є неметалічною, вогнетривкою, скляною та фарфорово-фаянсовою, цементною сировиною відповідно до підрозділів «Сировина вогнетривка», «Сировина скляна та фарфоро-фаянсова», «Сировина цементна» розділу «Неметалічні» Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827.
На відміну від вугілля, торфу, каоліни не використовуються в первозданному виді, вони є складовою частиною різноманітних виробів. Збагачені каоліни використовують багато галузей промисловості.
Тобто, кінцевий споживач для видобутого каоліну після його збагачення є підприємство для виготовлення фарфорових і фаянсових виробів, електротехнічні ізолятори, промисловість огнетривких виробів, папірова тощо.
Щодо обробки (переробки) безпосередньо каоліну то відповідно до чинного законодавства України вона може здійснюватися з метою його збагачення відповідно до його подальшого використання, що чітко регламентовано в Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ каолінів, затвердженого Наказом ДКЗ України від 20 грудня 2006 року № 354.
Промислова обробка корисної копалини включає в себе збагачення, дроблення, сортування.
Отже, перед поставкою споживачам каолін проходить обробку у вигляді сортування, зіву та сухого збагачення. Допоміжними операціями до цього є знешламлювання та сушка зневоднення). Зазначена обробка видає готову (кінцеву) продукцію придатну для використання покупцями-споживачами.
Згідно пункту 4.5 ДСТУ 2960-94 продукція (промислова) - це предмет праці, що пройшов усі стадії виробничого процесу на даному підприємстві та придатний до безпосереднього споживання чи подальшого використання у виробництві
Пунктом 4.6 ДСТУ 2960-94 визначено як «готову продукцію» - промислову продукцію, і закінчена виробництвом, укомплектована, відповідає вимогам стандартів і технічних умов має документ, що засвідчує її якість, та призначена для збуту за межі підприємства.
Лужний каолін ТОВ «УкрРосКаолін» проходить всі стадії виробничого процесу перед постачанням, відповідає стандартам, технічним умовам та на кожну партію має сертифікат. Тобто, покупець використовує безпосередньо лужний каолін в тому виді, в якому він був відвантажений.
Згідно підпункту 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції» -продукція - будь-яке рухоме майно, включаючи готову продукцію, сировину та комплектувальний виріб, у тому числі майно, що є складовою частиною іншого рухомого або нерухомого майна.
Кінцевою (готовою) продукцією може бути сировина а також інша продукція, комплектувальний виріб, у тому числі майно, для подальшого її використання у промисловій горобці або використанні за умови її відповідності технічним умовам і стандартам встановленим для кожного окремого виду такої сировини, є безпечною та відповідає умовам договору із замовником (покупцем) якщо такі умови не суперечать законодавству України.
За результатами проведених досліджень Інститутом Кераміки м. Мейсен. Німеччина «Отчет об исследованиях» 2004 рік (розділ 3 «Области применения сырьевого и обогащенного коалина», розділ 4 «Заключительные выводы») було встановлено, що продаж лужного каоліну коже бути у двох видах як після сухого збагачення так і після «мокрого» збагачення. Це означає, що в лише в такому вигляді - після переробки - ця корисна копалина може бути реалізована. Висновками встановлено, що лужний каолін Катеринівського родовища є основною складовою для виробництва керамічних виробів.
Таким чином, лужний каолін відповідає всім критеріям, встановленим ДСТУ 2960-94, Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції» та діючим нормативно-правовим актам України для татової промислової продукції.
11. Міністерством екології та природних ресурсів України та Державною службою геології та надр України подано відзиви на касаційну скаргу ТОВ «УкрРосКаолін» на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2019 року, в яких вони просять залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
12. Відповідно до статті 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
13. Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 є Державна служба геології та надр України.
14. Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, Держгеонадра України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
15. Підпунктом 9 пункту 4 вказаного Положення про Державну службу геології та надр України передбачено, що Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).
16. Частиною 1 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
17. Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.
18. Підпунктом 18 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами у редакції, яка чинній на час подання позивачем заяви від 8 лютого 2018 року № 42, передбачено, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, визначених у підрозділах «Сировина вогнетривка», «Сировина скляна та фарфоро-фаянсова», «Сировина цементна» розділу «Неметалічні» Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 р. № 827 (ЗП України, 1995 р., № 2, ст. 42; Офіційний вісник України, 2012 р., № 1, ст. 25), якщо заявник є власником цілісного майнового комплексу, на якому здійснюється виробництво кінцевої (готової) продукції, придатної для використання за призначенням кінцевим споживачем без додаткової промислової обробки (переробки).
Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.
Заява реєструється організатором аукціону в журналі обліку з присвоєнням їй номера і зазначенням дати і часу подання. Підтвердженням реєстрації є відмітка організатора, що проставляється на копії заяви та повертається заявнику, або відмітка на описі вкладення у цінний лист про прийняття заяви на відправлення поштовим зв'язком.
Інформація про реєстрацію документів, що надійшли для надання дозволу, протягом трьох робочих днів з дня реєстрації розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу.
Документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові. Інформація про повернення документів протягом трьох робочих днів з моменту прийняття рішення про повернення розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу.
Дозвіл без проведення аукціону не може бути надано особі, що не виконує програми робіт на ділянках надр, на користування якими їй вже надано дозвіл, або щодо якої виявлені порушення правил користування надрами на таких ділянках, що зафіксовані в актах перевірок, приписах або розпорядженнях відповідних органів у сфері надрокористування до моменту їх усунення.
Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку.
Органом з питань надання дозволу надсилається запит правоохоронним органам та суб'єктам фінансового моніторингу про розгляд документів заявника для виявлення суб'єктів господарювання, що здійснюють фінансування тероризму в Україні.
У разі ненадання правоохоронними органами та суб'єктами фінансового моніторингу відповіді на запит протягом 30-денного строку вважається, що за результатами розгляду документів заявника не виявлено суб'єктів господарювання, що здійснюють фінансування тероризму в Україні.
Крім того, органом з питань надання дозволу надсилається запит органам ДФС щодо перевірки факту наявності у заявника боргу із сплати податків та загальнообов'язкових платежів станом на останній звітний період.
У разі ненадання органами ДФС відповіді на запит протягом 30-денного строку вважається, що факту наявності у заявника боргу із сплати загальнодержавних податків та зборів станом на останній звітний період не виявлено.
Надання дозволів у випадках, передбачених підпунктами 1-14 цього пункту, здійснюється за рішенням органу з питань надання дозволу.
19. Відповідно до пункту 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з, зокрема, Мінприроди - на всі види користування надрами.
Видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1, та погоджується органами, визначеними абзацами другим - четвертим цього пункту.
Дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, в межах строку, встановленого для видачі дозволу.
Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше ніж протягом шести робочих днів з дати реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.
За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - четвертому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл.
У разі ненадання Мінприроди погодження протягом 30-денного строку вважається, що надання дозволу ним погоджено.
20. Згідно із пунктом 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є, зокрема, відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування.
21. Відповідно до пункту 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами у разі відмови в наданні, продовженні строку дії, переоформленні, видачі дубліката дозволу або внесенні змін до нього документи повертаються в повному обсязі заявникові.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
22. Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що Державна служба геології та надр України наділена повноваженнями видавати спеціальні дозволи на користування надрами.
23. Держгеонадра протягом шести робочих днів з дати реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді для погодження на адресу, зокрема, Мінприроди, яке, у свою чергу, має не більше 30 днів для надання погодження видачі дозволу.
24. Заява ТОВ «УкрРосКаолін» від 8 лютого 2018 року № 42 була зареєстрована у Державній службі геології та надр України 14 лютого 2018 року за № 4738/02/12-18, а направлено копій поданих Позивачем документів для вирішення питання щодо погодження видачі спеціального дозволу на користування надрами до Мінприроди 23 лютого 2018 року, що є свідченням незабезпечення своєчасного направлення Держгеонадрами до Мінприроди поданих ТОВ «УкрРосКаолін» документів.
25. Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про безпідставність посилання Державної служби геології та надр України на дотримання пункту 14 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, який передбачає обов'язок прийняти рішення про продовження строку дії дозволу протягом 45 днів після надходження документів у повному обсязі, оскільки в рамках спірних правовідносин позивач просив надати дозвіл, а не продовжити дію дозволу.
26. Без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, визначених у підрозділах «Сировина вогнетривка», «Сировина скляна та фарфоро-фаянсова», «Сировина цементна» розділу «Неметалічні» Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, якщо заявник є власником цілісного майнового комплексу, на якому здійснюється виробництво кінцевої (готової) продукції, придатної для використання за призначенням кінцевим споживачем без додаткової промислової обробки (переробки).
27. Зі змісту листа Державної служби геології та надр України від 6 червня 2018 року № 9810/03/12-18, підставою для повернення ТОВ «УкрРосКаолін» заяви та доданих до неї документів стала відмова Мінприроди у погодженні надання надр у користування.
28. Відмова Мінприроди у погодженні надання надр у користування обґрунтована тим, що документи, які подані на розгляд Комісії з питань погодження надання надр у користування не містять інформації про те, що ТОВ «УкрРосКаолін» здійснює виробництво кінцевої (готової) продукції, придатної для використання за призначенням кінцевим споживачем без додаткової промислової обробки (переробки).
29. Відповідно до статті 1 Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції» продукція - це будь-яке рухоме майно, включаючи готову продукцію, сировину та комплектувальний виріб, у тому числі майно, що є складовою частиною іншого рухомого або нерухомого майна.
30. Згідно із пунктом 4.5 ДСТУ 2960-94 «Організація промислового виробництва. Основні поняття» продукція (промислова) - предмет праці, що пройшов усі стадії виробничого процесу на даному підприємстві та придатний до безпосереднього споживання чи подальшого використання у сфері виробництва.
31. Підпунктом 4.6 розділу 4 ДСТУ 2960-94 «Організація промислового виробництва. Основні поняття» готова продукція - промислова продукція, яка закінчена виробництвом, укомплектована, відповідає вимогам стандартів і технічних умов, має документ, що засвідчує якість та призначена для збуту за межі підприємства.
32. Отже, основною відмінністю між готовою (кінцевою) промисловою продукцією та промисловою продукцією є те, що готова (кінцева) продукція може бути використана кінцевим споживачем за призначенням без її промислової обробки (переробки). Натомість, сама по собі продукція, хоча й може бути результатом проходження всіх стадій виробничого процесу на підприємстві, однак для безпосереднього споживання потребує додаткової промислової обробки (переробки).
33. Зі «Звіту про дослідження» № 35/04/101 від 23 листопада 2004 року убачається, що перед поставкою лужного каоліну споживачам, каолін проходить сортування, пересів та сухе збагачення, допоміжними операціями до цього є знешламлювання та сушка.
34. Як убачається з листа ПрАТ «Підприємство з іноземними інвестиціями «Інтеркерама» від 1 червня 2018 року № 140, ПрАТ «Підприємство з іноземними інвестиціями «Інтеркерама» використовує каолін лужний Катеринівського родовища як основний сировинний матеріал для виробництва керамічної плитки. При цьому дана сировина додаткової промислової переробки чи підготовки до використання у виробництві керамічної плитки не потребує.
35. Отже, за своєю правовою природою оброблена корисна копалина - каолін лужний є кінцевим продуктом для підприємства, яке його видобуває, однак не є готовою продукцією для кінцевого споживача, а є сировиною для виробництва готової продукції.
36. Вищезазначене у своїй сукупності дає підстави для висновку, що каолін лужний у розумінні чинного законодавства не може вважатися готовою (кінцевою) продукцією, придатною для використання за призначенням кінцевим споживачем без додаткової промислової обробки (переробки).
37. Ураховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що Міністерство екології та природних ресурсів України відмовляючи у погодженні надання надр у користування у зв'язку з порушенням норм підпункту 18 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначений нормами чинного законодавства.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
38. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 243, 341, 344, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» залишити без задоволення, а постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2019 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
судді Я.О. Берназюк
І.В. Желєзний