Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
Вступна та резолютивна частини
16.03.2010 р. Справа № 2а-890/10/1470
м. Миколаїв
10:13
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Мотельчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомФізична особа-підприємець ОСОБА_1
(АДРЕСА_1)
до відповідача 1Державної податкової адміністрації у Миколаївській області
(вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв)
до відповідача 2Веселинівської міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області
(вул. Леніна, 10, смт. Веселинове, 57001)
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
від відповідача: Власюк Д.В.
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Веселинівської міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області від 21.08.09 №0000072308 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 на суму 1520 гривень.
3. Судові витрати: сплату збору у розмірі 3,4 гривень стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
4. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя В.В. Біоносенко
Іменем України
16 березня 2010 р. справа № 2а -890/10/1470
м. Миколаїв
10:13
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Мотельчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомФізична особа-підприємець ОСОБА_1
(АДРЕСА_1)
до відповідача 1Державної податкової адміністрації у Миколаївській області
(вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв)
до відповідача 2Веселинівської міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області
(вул. Леніна, 10, смт. Веселинове, 57001)
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
від відповідача: Власюк Д.В.
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Позивач звернувся до адміністративного суду з вимогами про скасування рішення про застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій на суму 1520 гривень за неоприбутковання готівкових коштів.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що він не ухилявся від оподаткування і відсутність в Книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) записів не може розцінюватися як неоприбутковання, оскільки ці кошти у повній сумі були записані в Книзі обліку доходів та витрат.
Відповідача 1 заперечень не надав.
Відповідача 2 позов не визнав, свої заперечення обґрунтував тим, що пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Положення) встановлено, що уся готівка, яка надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (РК).
Дослідивши надані докази (пояснення сторін, письмові докази) та вислухавши промови сторін, суд дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Доманівської районною державної адміністрацією.
07.08.09 працівники податкового органу провели перевірку господарської одиниці -закусочної за адресою с. Коблево, вул. Фестивальна алея, 2.
Актом №0846/14/00/23/3233315019 від 07.08.09 зафіксовано ряд правопорушень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», серед яких - неоприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО (арк.спр.36).
Решта порушень не оскаржуються позивачем по цій справі.
Під час перевірки працівниками податкової служби зафіксовано факт відсутності в Книзі обліку розрахункових операцій записів на підставі звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій на загальну суму 304 гривень.
Разом з тим, фіскальні звітні чеки №0357 від 03.08.09 на суму 70 гривень, №0358 від 04.08.09 на суму 90 гривень, №0359 від 05.08.09 на суму 94 гривень та №0360 від 06.08.09 на суму 50 гривень до КОРО були підклеєні (арк.спр.37).
Зазначений факт відповідач розцінив як неоприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій.
За цим фактом, на підставі п.1 Указу Президента України від 12.06.95 №436/95, 21.08.09 відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача, у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми на суму 1520 гривень (305*5=1520) (арк.спр.26).
Суд не погоджується з висновками відповідача, що зазначені дії позивача можливо кваліфікувати як «неоприбуткування готівкових коштів».
Відповідач правильно посилається на ч.3 п.2.6. Положення, відповідно до якого «у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК)», але невірно тлумачить цю норму.
Саме такий облік на підставі фіскальних звітних чеків РРО і зроби позивач, підклеївши фіскальні звітні чеки до книги.
В судовому засіданні було досліджено КОРО: фіскальні звітні чеки №0357, №0358, №0359, №0360 розташовані за належним ним місцями у хронологічному порядку, між чеками №0356 та №0361, слідів виправлень або переклеювань візуально не знайдено. Окрім цього, факт їх наявності на час перевірки підтверджується самим актом перевірки де вони зазначені під всіма своїми реквізитами (арк.спр.37).
Обов'язок підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги обліку розрахункових операцій передбачений п.7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок (затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.00), разом з обов'язками мати книгу ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО та щоденного виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.
Недодержання позивачем вимог щодо щоденного виконання записів про рух готівки та суми розрахунків не є підставою для висновку щодо неоприбуткування готівки у касі підприємства.
Згідно вимог п.7.16, 7.19 Положення під час перевірки органами контролю повного і своєчасного оприбуткування коштів, що надійшли до каси від здійснення господарської діяльності, записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправдних документів: розрахункових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, рахунків-фактур, товарно-транспортних і податкових накладних тощо). Перевіряється також проведення записів щодо реєстрації зазначених ордерів (за сумами і датами) у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів; під час перевірки органи контролю мають брати до уваги те, що за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається неоприбуткованою в касі та зараховується в дохід підприємства.
Саме та обставина, що перевіряючі змогли під час перевірки встановити точні суми та дати надходжень готівкових коштів, без проведення інвентаризації, перевірки інших документів, а лише на підставі книги обліку розрахункових операцій, є підтвердженням того факту, що ці кошти вже були оприбутковані та не приховувалися позивачем від оподаткування.
Відповідно до п.7.4 «Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок», який затверджений наказом ДПА України №614 від 01.12.00, використання КОРО, зареєстрованої на господарську одиницю, передбачає:
- наявність книги ОРО в господарській одиниці, на яку ця книга зареєстрована, або на місці проведення розрахунків;
- здійснення записів про реквізити розрахункових квитанцій до початку використання розрахункової книжки та безпосередньо після закінчення її використання у межах робочого дня чи зміни;
- щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Тобто, невиконання позивачем щоденних записів про рух коштів може бути кваліфіковано як невикористання книги обліку розрахункових операцій, тобто як правопорушення, передбачення п.3 ч.1 ст.17 Закону, але не як не оприбуткування готівкових коштів.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.
Позов поданий до адміністративного суду у межах строку, передбаченого ст.99 КАС України.
Судові витрати (сплату судового збору) 3,40 гривень покласти на позивача (арк.спр.4).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Веселинівської міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області від 21.08.09 №0000072308 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 на суму 1520 гривень.
3. Судові витрати: сплату збору у розмірі 3,4 гривень стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
4. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя В.В. Біоносенко
Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 17.03.10
Суддя В.В. Біоносенко