справа №380/3251/20
12 серпня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Львівського обласного військового комісаріату (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Івана Франка, 25, код ЄДРПОУ 08412340), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області щодо зменшення раніше призначеної пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на суму додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп.1 п.6 постанови КМ України № 704 від 30.08.2017) - 2855,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 постанови КМ України №704 від 30.08. 2017) - 5567, 25грн.; надбавки за роботу з таємними документами (15%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМ України № 414 від 15.06.1994) -655,50 грн.; премії (53%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України №704 від 30 .08.2017) - 2316, 10 грн. та зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; суми підвищення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- визнати протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату у відмові у видачі Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівський області нової довідки встановленої форми для перерахунку позивачу пенсії з 05.03.2019 з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення і премії;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, яка буде включати: Посадовий оклад (ПО) ( п.4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) - 4370,00грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017)- 1340,00 грн.; надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп.1 п.6 постанови КМ України № 704 від 30.08.2017)- 2855,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) - 5567, 25грн.; надбавку за роботу з таємними документами (15%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМ України № 414 від 15.06.1994) -655,50 грн.; премія (53%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України №704 від 30 .08.2017) - 2316, 10 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до нової довідки.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 24.07.2004 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказує, що з січня 2018 року отримує пенсію, перераховану відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у меншому, ніж належить розмірі, а саме без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, зазначає, що на підставі п.2 зазначеної постанови йому виплачується: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12. 2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03. 2018. Позивач також зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п.5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином, позивач вважає, що у зв'язку із скасуванням в судовому порядку пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 05.03.2019 пенсію належить виплачувати у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Крім того, на думку позивача, з 05.03.2019 (дати набрання судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18) виникли також підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Позивач вказує, що для забезпечення вимог чинного законодавства щодо належного перерахунку його пенсії звернувся з відповідними заявами до Львівського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, однак отримав відмови. На думку позивача, що відмова пенсійного органу у проведенні йому виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Звертає увагу на те, що оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. У зв'язку з вищенаведеним просить адміністративний позов задоволити повністю.
Ухвалою від 04.05.2020 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачам у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
20.05.2020 представник відповідача-2, ІНФОРМАЦІЯ_1 подав до суду відзив на позову заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Вказав, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2008 №45 сформував довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії з урахуванням трьох складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Зауважує, що правомірність оформленої та скерованої Львівським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивач не оскаржує. Відповідач-2 вважає, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не дає Львівському обласному військовому комісаріату додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача та направлення її до пенсійного органу, оскільки при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення відповідач зобов'язаний керуватись вимогами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, відповідач-2 звертає увагу на те, що чинним законодавством чітко передбачено, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії формуються уповноваженими органами лише у разі надходження до них від органів Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Оскільки станом на 05.03.2019 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до ІНФОРМАЦІЯ_1 списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для формування нової довідки про розмір грошового забезпечення не надходили, відсутні підстави для оформлення позивачу нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У зв'язку з вищенаведеним, відповідач-2 просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
26.05.2020 представник відповідача-1, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подав до суду відзив на позову заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Вказав, що з 01.01.2018 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки від 23.03.2018 № ХВ56431, скерованої Львівським обласним військовим комісаріатом. Наголошує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській
області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу не мало правових підстав для неврахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку виплати пенсії, які передбачені зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 103 та у інший спосіб здійснювати такий перерахунок та виплату. Щодо посилань позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 представник зазначає, що після скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, Уряд не приймав рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чи рішень про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення, а алгоритм дій державних органів щодо перерахунку пенсій не змінювався. Оскільки на момент проведення перерахунку пенсії позивача (з 01.01.2018) положення постанови Кабінету Міністрів України №103 були чинними, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно здійснило перерахунок та виплату пенсії позивачу. Щодо позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідач-1 вказує, що сама по собі довідка про розмір грошового забезпечення позивача не породжує право на перерахунок його пенсії, оскільки підставою для такого перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України і з цих підстав позивачу з 01.01.2018 уже проведено належний перерахунок його пенсії. Зауважує, що довідка, на підставі якої позивачу проведено перерахунок його пенсії нечинною не визнавалася, проведений перерахунок не оскаржувався, а нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 Кабінет Міністрів України не приймав. Крім того, відповідач-1 вважає, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не дає Львівському обласному військовому комісаріату додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача та направлення її до пенсійного органу, оскільки при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення відповідач повинен керуватися вимогами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Водночас, чинна редакція зазначеного Порядку не місить затвердженої форми довідки про розмір грошового забезпечення, яку просить видати позивач та яка була частиною Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до моменту внесення до нього змін постановою Кабінету Міністрів України № 103. Також, на думку відповідача-1, передчасною є вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату в подальшому пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідно до нової довідки, оскільки органи Пенсійного Фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, скерованих уповноваженими органами. Відтак, відповідач-1 вважає, що вимоги позивача в цій частині стосуються ще не порушеного його права. У зв'язку з вищенаведеним, відповідач-1 просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Позивачем подані відповіді на відзив.
Ухвалою від 21.05.2020 провадження у справі №380/3251/20 зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.
З відомостей, оприлюднених у Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reestr.court.gov.ua/Review/90111834) судом встановлено, що Великою Палатою Верховного Суду в результаті розгляду апеляційних скарг на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019, ухвалено постанову від 24.06.2020, згідно із якою, апеляційні скарги Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України і Пенсійного фонду України залишено без задоволення, а рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 - без змін. Рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 набрало законної сили 24.06.2020.
Ухвалою від 21.07.2020 провадження у справі №380/3251/20 поновлено.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Суд встановив таке.
ОСОБА_1 з 24.07.2004 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 85% сум грошового забезпечення.
Відповідно до перерахунку пенсії позивача (пенсійна справа № ХВ56431 - Міноборони пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01.01.2018 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4090,00грн.; оклад за військовим званням - 1340,00грн.; надбавка за вислугу років (50%) 2715,00грн.; всього - 8145,00грн. Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) становить 8145,00грн. Підсумок пенсії (з надбавками) складає 8915,30грн., з урахуванням попередньої суми пенсії - 4112,50грн. та підвищення 401,40грн.(50% від 4802,80грн.) становить 6513,90грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» підвищення пенсії складає 4802,80 грн., з них виплачується:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 2401,40грн.;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 3602,10грн.;
-з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 4802,80грн.
16.01.2020 позивач звернувся до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про перерахунок пенсії/надання довідок, у якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку встановленої форми для перерахунку і виплати призначеної йому пенсії з 01.01.2018 згідно із військового звання та посадового окладу з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії та та завірену копію нового розрахунку.
Листом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31.01.2020 № 1015 позивача на його заяву від 16.01.2020 повідомлено про те, що у пункті 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок) (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсій з 01.03.2018) зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Отже, не було жодних правових підстав включати в довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій якісь інші види грошового забезпечення крім окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Таким чином, Львівський обласний військовий комісаріат вірно склав довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії відповідно до вимог постанови №103. Виходячи зі змісту рішення Окружного адміністративного суду міста Києва, про яке зазначено у зверненні, на даний час відсутні умови та розміри перерахунку пенсій (оскільки визнані нечинними пункти 1, 2 постанови № 103), які повинен визначити Кабінет Міністрів України відповідно до повноважень, наданих Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На даний час Кабінет Міністрів України не визначив інших умов і розмірів перерахунку пенсій у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.03.2018, тому форма довідки згідно із додатку 2 Порядку не має значення. Отже, взагалі немає правових підстав складати будь-які нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, оскільки відповідно до вимог Порядку, довідки складаються після прийняття рішення Кабінетом Міністрів України що;до перерахунку пенсій та визначення умов і розмірів (пункти 1, 2 Порядку). Крім цього вищезазначене рішення не зобов'язує Львівський обласний військовий комісаріат до вчинення будь-яких дій.
22.01. 2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії/надання довідок, у якій просив:
- провести перерахунок призначеної пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 12.12.2018;
-зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України надати нову довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії в розмірах, установлених законодавством;
- надати розрахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугою років уч.45028;
- надати довідки про основний розмір пенсії при перерахунку за постановою Кабінету Міністрів України №45 від 2018року;
- надати довідки про основний розмір пенсії при перерахунку за постановою Кабінету Міністрів України №355 від 2012року;
- надати розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справ ХВ№56431 для ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Листом Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 24.02.2020 № 612-465/Я-02/8-1300/20 повідомило позивача на його заяву від 22.01.2020 про те, що на виконання пункту 1 постанови № 103 з 01.01.2018 здійснено перерахунок його пенсії за нормами законодавства, що діяло на момент такого перерахунку, з оновленого грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови № 704 на підставі довідки від 23.03.2018 №ХВ56431, скерованої Львівським обласним військовим комісаріатом. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 постанови № 103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після 05.03.2019 не приймалося, повідомлення з Пенсійного Фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходило, тому відсутні підстави для направлення запиту до Львівського обласного військового комісаріату щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Вважаючи свої права на належне пенсійне забезпечення порушеними, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Предметом спору у даній справі є оцінка правомірності:
- дій відповідача-1 щодо зменшення позивачу раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на суму додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також виплати з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018;
- дій відповідача-2 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Львівського обласного військового комісаріату у відмові видачі Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівський області нової довідки встановленої форми для перерахунку позивачу пенсії з 05.03.2019 з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення і премії, суд зазначає наступне.
В частині вищезазначених позовних вимог дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, провадження №Пз/9901/20/19 від 17.12.2019, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.ч.2, 3 ст.9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначена норма ст..43 Закону № 2262-XII міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розмірі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок зазначений у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262-XII ч.ч. 1, 2 якого передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова № 704).
Постанова № 704 набрала чинності з 01.03.2018.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), пунктами 1, 2 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.03.2018(крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017, № 77, ст. 2374).
Виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:
-з 01.01.2018 - 50 відсотків;
-з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків;
-з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, в силу приписів ч. 2 ст.265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019.
Тому з 05.03.2019, тобто дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення вищезазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до Львівського обласного військового комісаріату із заявою від 16.01.2020 про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення із зазначенням відомостей про всі розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача-2 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст.9 Закону № 2011-ХІІ.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача-2 у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч.2 і 3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ.
Щодо доводів відповідача-2 про те, що оскільки станом на 05.03.2019 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Львівського обласного військового комісаріату списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для формування нової довідки про розмір грошового забезпечення не надходили, відсутні підстави для оформлення позивачу нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, слід звернути увагу на таке.
Системний аналіз наведених судом вище правових норм свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії є рішення Кабінету Міністрів України, а саме Постанова № 704. При цьому, процедура перерахунку пенсії регулюється Порядком № 45, який є чинним. Тому необхідність прийняття будь-яких додаткових рішень для перерахунку пенсії законодавством не передбачено. Водночас, визнання судом протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України як про виникнення підстав для перерахунку пенсії, так і повторного подання відповідних списків до уповноважених органів. Адже підстава перерахунку пенсії - Постанова № 704 з ухваленням рішення суду у справі № 826/3858/18, не змінилася. Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права висловлений Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19, у пункті 24 якого зазначено, що суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45. Постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Отже, з урахуванням змін (збільшення) в зв'язку із прийняттям Постанови №704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі ст.ст.43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, після втрати чинності з 05.03.2019 вищезазначених норм Постанови №103 та Порядку №45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Львівський обласний військовий комісаріат зобов'язаний реалізувати у повній мірі положення ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та включити до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, передбачені Постановою №704 розміри додаткових видів грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою №103 обмеження.
Суд вважає також необґрунтованими аргументи відповідача-2 про те, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не тягне за собою обов'язок Львівського обласного військового комісаріату оформити та скерувати до пенсійного органу нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, оскільки відповідно до наведених вище норм Порядку № 45 відповідні головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданих уповноваженими органами, яким у цій справі є Львівський обласний військовий комісаріат.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги встановлені обставини справи та правову позицію Верховного Суду, яка викладена у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, суд дійшов висновку, що відповідач-2 жодними належними та допустимими доказами не довів правомірності своїх дій щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій, в якій необхідно вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років, а також обов'язково зазначити відомості про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відтак, дії відповідача щодо такої відмови є протиправними, а тому позовну вимогу в цій частині належить задоволити в повному обсязі.
Згідно із ч.1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Оскільки суд визнав протиправними дії відповідача-2 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, необхідно зобов'язати відповідача-2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03. 2019 відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача-1 щодо зменшення раніше призначеної пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на суму додаткових видів грошового забезпечення, а саме: а саме: надбавки за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп.1 п.6 постанови КМ України № 704 від 30.08.2017) - 2855,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 постанови КМ України №704 від 30.08. 2017) - 5567, 25грн.; надбавки за роботу з таємними документами (15%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМ України № 414 від 15.06.1994) -655,50 грн.; премії (53%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України №704 від 30 .08.2017) - 2316, 10 грн. та зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; суми підвищення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок та виплату в подальшому позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до нової довідки, суд зазначає таке.
За приписами чинного законодавства, вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права. При цьому, рішення суду не може містити приписів щодо прогнозів порушень з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Як зазначив суд вище, органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих уповноваженими органами. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача-2, як уповноваженого органу, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Однак, як слідує з матеріалів справи та стверджується сторонами, Львівський обласний військовий комісаріат на даний час нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача не склав та не надіслав її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Отже, на переконання суду, до моменту отримання від Львівського обласного військового комісаріату нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням у ній також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених видів забезпечення.
Водночас, з матеріалів справи суд встановив, що перерахунок пенсії позивача здійснений відповідачем-1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ХВ56431 від 23.03.2018, скерованої Львівським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій враховані такі види грошового забезпечення, як: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років. Зазначена довідка є чинною та в судовому порядку позивачем не оскаржувалася. За таких обставин та наведеного правового регулювання у відповідача-1 відсутні підстави для неврахування цієї довідки під час проведення перерахунку пенсії позивача, чи проведення такого перерахунку з урахуванням складових грошового забезпечення, зокрема, й щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які у ній не зазначені.
З огляду на наведене, враховуючи, що відповідач-1 провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ХВ56431 від 23.03.2018, скерованої Львівським обласним військовим комісаріатом, у якій враховані такі види грошового забезпечення, як: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, беручи до уваги те, що така довідка є чинною та в установленому порядку не скасованою, суд не знаходить підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення раніше призначеної пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на суму додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог у цій частині належить відмовити.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок та виплату позивачу в подальшому пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідно до нової довідки суд вважає таку позовну вимогу передчасною та такою, що її не належить задовольняти, оскільки суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. При цьому, Кодекс адміністративного судочинства України не встановлює можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.
З огляду на наведене, враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, а вимога позивача про зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок та виплату позивачу в подальшому пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідно до нової довідки заявлена на майбутнє, в її задоволенні належить відмовити.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача-1 в частині зменшення позивачу розміру його пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 -50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019-75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок та виплату в подальшому позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, суд зазначає наступне.
В частині вищезазначених позовних вимог дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи №160/3586/19, провадження № Пз/9901/12/19 від 06.08.2019, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.
Відповідно до ч.3ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 та 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно із ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова Кабінету Міністрів України № 704 набрала чинності з 01.03.2018.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої (чинного на час здійснення перерахунку пенсії) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03. 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 2 цієї ж постанови передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:
-з 01.01.2018 - 50 відсотків;
-з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків;
-з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців на підставі статті 63 Закону № 2262-XII та пункту 4 Порядку № 45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови № 103.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45«Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, в силу приписів ч. 2 ст.265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019.
Разом з тим, у позовній заяві позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
З цього приводу суд звертає увагу на те, що на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 пункти 1 та 2 Постанови № 103 були чинними та не скасованими. При цьому, пунктом другим Постанови № 103 було встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 01.01.2018 у розмірі 50 відсотків, а з 01.01.2019 по 31.12.2019 у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення виплати позивачу перерахованої відповідно до пункту 1 Постанови № 103 підвищеної пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 у розмірі 50 відсотків та з з 01.01.2018 у розмірі 50 відсотків, а з 01.01.2019 по 31.12.2019 у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 не можуть вважатися протиправними, оскільки здійснення такої виплати за вказаний період проведено відповідачем на виконання пункту другого Постанови № 103, який був чинним та не скасованим до 05.03.2019.
Водночас, суд відповідно до норм до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у даній справі враховує, викладений у рішенні у зразковій справі №160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду, відповідно до якого «у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
З наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача (пенсійна справа № ХВ56431 - Міноборони ) суд встановив, що пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01.01.2018 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4090,00грн.; оклад за військовим званням - 1340,00грн.; надбавка за вислугу років (50%) 2715,00грн.; всього - 8145,00грн. Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) становить 8145,00грн. Підсумок пенсії (з надбавками) складає 8915,30грн., з урахуванням попередньої суми пенсії - 4112,50грн. та підвищення 401,40грн.(50% від 4802,80грн.) становить 6513,90грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» підвищення пенсії складає 4802,80 грн., з них виплачується:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 2401,40грн.;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 3602,10грн.;
-з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 4802,80грн.
Отже, з наведеного перерахунку пенсії слідує, що згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 підвищення пенсії позивача складає 4802,80 грн., з яких з 01.01.2019 по 31.12.2019 виплачується щомісячно 75% від підвищення (2401,40грн.), що складає 3602,10грн. Вказана обставина відповідачем-1 не заперечується.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача-1 щодо виплати позивачу з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.
При цьому, суд враховує, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04.09.2019.
Зазначеною постановою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Отже, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, у відповідача, починаючи з 05.03. 2019 виник обов'язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення.
Проте, оскільки з 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14.08.2019, якою встановлено здійснення виплати пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, така постанова підлягає обов'язковому застосуванню відповідачем у справі.
Таким чином, враховуючи вищенаведений правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19, встановлені фактичні обставини справи, а також беручи до уваги постанову Кабінету Міністрів України № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04.09.2019, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 саме за період з 05.03.2019 по 04.09.2019, а тому позовна вимога в цій частині підлягає частковому задоволенню.
Разом з тим, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
У позовній заяві позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату в подальшому позивачу, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08. 2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.
З цього приводу суд зазначає, що в порядку адміністративного судочинства здійснюється захист уже порушених прав особи (при цьому, між сторонами уже виникли правовідносини, з яких у свою чергу виник публічно-правовий спір), а не захист від можливих порушень прав у майбутньому.
Натомість, вимога позивача у частині зобов'язання відповідача-1 здійснити виплату в подальшому позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії заявлена на майбутнє та не підлягає задоволенню саме в цій частині, оскільки суд у рішенні не може прогнозувати можливі порушення прав позивача з боку відповідача у майбутньому та не може зобов'язати відповідача вчиняти дії на майбутнє.
Відтак, з огляду на наведене та, зважаючи на висновок суду про протиправність дій відповідача-1 в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 за період з 05.03.2019 по 04.09.2019, позовну вимогу про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату в подальшому позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії належить задоволити частково у спосіб: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а відтак, його розподіл відповідно до ст..139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 04.09.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
В решті позовних вимог відмовити.
Судовий збір не належить стягувати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.