61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
іменем України
12.08.2020 Справа № 905/1119/20
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., при секретарі судового засідання Григор'євій М.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації, м.Краматорськ, Донецька область
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Твердохліба Дениса Геннадійовича, смт.Щербинівка, м.Торецьк, Донецька область
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області, м.Торецьк, Донецька область
про стягнення 148170,00грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Фетіщенко Є.М. (виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань)
від відповідача: не з'явився
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: не з'явився
Суть справи:
Позивач, Департамент економіки Донецької обласної державної адміністрації, м.Краматорськ, Донецька область, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача Фізичної особи-підприємця Твердохліба Дениса Геннадійовича, смт.Щербинівка, м.Торецьк, Донецька область про стягнення 148170,00грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов, передбачених угодою №157 про фінансову підтримку суб'єкта малого підприємництва на реалізацію проекту від 16.08.2018.
Ухвалою суду від 22.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 14.07.2020 та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача у справі - Військово-цивільну адміністрацію міста Торецьк Донецької області, м.Торецьк, Донецька область.
06.07.2020 на електрону адресу суду та 08.07.2020 через канцелярію суду від третьої особи надійшли письмові пояснення №вих.1914/02-1.15 від 03.07.2020 щодо позову та клопотання №вих.1915/02-1.15 від 03.07.2020 про розгляд справи без присутності представника Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області. У поданий документах третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача, позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.
Ухвалою суду від 14.07.2020 судове засідання відкладено на 12.08.2020.
У судове засідання 12.08.2020 з'явився представник позивача, який надав усні пояснення по суті спору, підтримав заявлені позовні вимоги з підстав та мотивів, викладених у позові, та просив їх задовольнити.
У судове засідання 12.08.2020 відповідач не з'явився, свого представника не направив, про причину неявки в судове засідання суд не повідомив, правом прийняти участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції шляхом подання відповідного клопотання у відповідності до статті 197 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) не скористався; про місце, день і час розгляду справи відповідач був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Разом з тим про наявність у відповідача доказів, які відсутні у матеріалах справи та без дослідження яких неможливо розглянути справу по суті, суд не повідомлявся.
Відповідно до частини 9 статті 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частинами 1, 3 статті 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Враховуючи вищезазначене, зважаючи на те, що явка сторін в судове засідання не визнавалася обов'язковою, в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача та представника третьої особи за наявними матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Розглянувши матеріали справи, суд
У відповідності до протоколу №8 засідання конкурсної комісії з відбору проектів суб'єктів малого підприємництва від 18.07.2018 (в рамках Регіональної програми розвитку малого і середнього підприємництва в Донецькій області на 2017-2018 роки) фізична особа-підприємець Твердохліб Денис Геннадійович визнаний можливим переможцем конкурсного відбору щодо фінансової підтримки. Згідно даного протоколу після отримання гарантійних листів щодо співфінансування від органів місцевого самоврядування будуть визначені остаточні переможці конкурсу.
Військово-цивільною адміністрацією міста Торецьк Донецької області наданий Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації гарантійний лист №вх.339-02/4 від 26.07.2018, в якому останній гарантує співфінансування (гарантована сума співфінансування 149640,00грн.) за рахунок місцевого бюджету проекту Твердохліба Дениса Геннадійовича «Вирощування перепелів на продаж яєць, м'яса, супнаборів, яєць інкубаційних, маленьких курчат, а також великої птиці на плем'я та продаж перегною», визнаного переможцем конкурсного відбору, за результатами засідання конкурсної комісії від 18.07.2018 (загальна сума фінансової підтримки по проекту 498800,00грн.).
16.08.2018 між Департаментом економіки Донецької обласної державної адміністрації (головний розпорядник, позивач) та фізичною особою-підприємцем Твердохлібом Денисом Геннадійовичем (отримувач, відповідач) укладена угода №157 про фінансову підтримку суб'єкта малого підприємництва на реалізацію проекту (далі - Угода), за умовами п.1.1. якої фінансова підтримка суб'єктам малого підприємництва на реалізацію проектів (далі - фінансова підтримка) надається за результатами конкурсного відбору проектів суб'єктів малого підприємництва, відповідно до Порядку використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб'єктам малого підприємництва на реалізацію проектів, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05 травня 2017 року №466, зареєстрованого в Головному територіальному управлінні юстиції у Донецькій області 05 травня 2017 року за №78/2285 (зі змінами) (далі - Порядок).
Згідно п.1.2 Угоди, на підставі протоколу засідання конкурсної комісії з відбору проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва від 18 липня 2018 року №8 та гарантійного листа військово-цивільної адміністрації міста Торецьк від 26 липня 2018 року №вх.339-02/4 про співфінансування проекту за рахунок коштів бюджету міста Торецьк у сумі 149,64 тис.грн., головний розпорядник зобов'язується надати отримувачу фінансову підтримку на реалізацію проекту «Вирощування перепелів на продаж яєць, м'яса, супнаборів, яєць інкубаційних, маленьких курчат, а також великої птиці на плем'я та продаж перегною» (далі - Проект).
Відповідно до п.1.3. Угоди, отримувач зобов'язується прийняти фінансову підтримку і використовувати її на реалізацію Проекту протягом одного року від дня отримання фінансової підтримки, відповідно до бізнес-плану, наданого до конкурсної комісії з відбору проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва (далі - конкурсна комісія), умов цієї Угоди та календарного плану реалізації Проекту, який є невід'ємною частиною цієї угоди (Додаток 1). Днем отримання фінансової підтримки вважається день надходження першої частини коштів на розрахунковий рахунок отримувача.
Пунктом 1.4. Угоди передбачено, що отримувач зобов'язується забезпечити співфінансування витрат на реалізацію Проекту у розмірі не менше 25% загальної вартості проекту (не менше 166,3 тис.грн. у вигляді вкладу у придбання обладнання; фінансування будівельних та ремонтних робіт приміщення для вирощування перепелів).
Фінансова підтримка надається отримувачу на безоплатній основі у розмірі 498,8 тис.грн. (п.2.1. Угоди).
Фінансова підтримка надається в межах асигнувань, передбачених в обласному бюджеті на 2018 рік, за рахунок коштів обласного бюджету та коштів бюджету міста Торецьк, перерахованих до обласного бюджету у вигляді субвенції на умовах співфінансування (70% загальної суми фінансової підтримки - кошти обласного бюджету у сумі 349,16 тис.грн., 30% - кошти бюджету міста Торецьк у сумі 149,64 тис.грн. (п.2.2. Угоди).
За умовами п.2.3. Угоди, головний розпорядник перераховує фінансову підтримку на розрахунковий рахунок отримувача частинами:
першу частину у сумі 148,170 тис.грн. - протягом 15-ти календарних днів з дня укладання цієї Угоди, але не раніше дня отримання необхідної суми коштів з обласного бюджету на рахунок головного розпорядника;
друга частина фінансової підтримки у сумі 350,63 тис.грн. надається в межах асигнувань, передбачених в обласному бюджеті на 2019 рік, за рахунок коштів обласного бюджету та коштів бюджету міста Торецьк, перерахованих до обласного бюджету у вигляді субвенції на умовах співфінансування (70% загальної суми фінансової підтримки - кошти обласного бюджету у сумі 245,441 тис.грн., 30% - кошти бюджету міста Торецьк у сумі 105,189 тис.грн. (в редакції додаткової угоди №2 від 25.02.2019).
Пунктом 3.1. Угоди передбачено, що головний розпорядник має право, зокрема, у разі невиконання отримувачем зобов'язань або призупинення реалізації проекту достроково зупинити надання фінансової підтримки. У будь-який час запросити у отримувача додаткову інформацію за Проектом і така інформація повинна бути надана отримувачем протягом 7 календарних днів з моменту запиту. У випадках, передбачених Порядком, вимагати у отримувача повернення отриманих коштів фінансової підтримки.
Згідно підпункту 3.3.1. п.3.3. Угоди, головний розпорядник зобов'язується перерахувати отримувачу на розрахунковий рахунок, відкритий у банківській установі, фінансову підтримку у розмірі 498,8 тис.грн. двома часинами відповідно до підпункту 2.3 пункту 2 цієї Угоди.
Відповідно до п.3.4. Угоди, отримувач зобов'язується, зокрема:
3.4.1. забезпечити реалізацію Проекту відповідно до бізнес-плану, наданого до конкурсної комісії, та використовувати суму фінансової підтримки у терміни та на умовах, визначених цією Угодою.
3.4.2 створити протягом реалізації Проекту 3 робочих місця та прийняти протягом реалізації Проекту на роботу 3 особи згідно з чинним трудовим законодавством України. Забезпечити відповідні умови праці, передбачені нормативно-правовими актами.
3.4.3. забезпечити використання коштів, отриманих на реалізацію Проекту, за цільовим призначенням протягом не більше одного року від дня отримання фінансової підтримки. Днем отримання фінансової підтримки вважається день надходження першої частини коштів на розрахунковий рахунок отримувача.
3.4.4. невідкладно надіслати головному розпоряднику електронною поштою копію виписки по розрахунковому рахунку в банківській установі (з руху коштів) у разі зарахування коштів фінансової підтримки на цей розрахунковий рахунок.
3.4.5 (в редакції додаткової угоди №1 від 28.12.2018) забезпечити співфінансування витрат на реалізацію Проекту, передбачене пунктом 1.4. цієї Угоди, та надати головному розпоряднику копії документів, що підтверджують здійснення співфінансування у термін до 21 березня 2019 року.
3.4.8 (в редакції додаткової угоди №1 від 28.12.2018) у термін до 21 березня 2019 року подати головному розпоряднику та органу місцевого самоврядування (або уповноваженому ним органу або особі) за місцем фактичного провадження отримувачем господарської діяльності/реалізації проекту, звіт про цільове використання першої частини бюджетних коштів з наданням копій підтверджуючих документів (у тому числі виписки банківської установи про рух коштів відносно витрат) за формою, що додається до цієї Угоди (Додаток 2).
3.4.9. впродовж терміну використання коштів фінансової підтримки та двох років після його закінчення, щоквартально до 10 числа місяця, що настає за звітнім періодом, надати головному розпоряднику та органу місцевого самоврядування (або уповноваженому ним органу або особі) за місцем провадження господарської діяльності/реалізації проекту звіт про результати реалізації Проекту (Додаток 3) та звіт про цільове використання бюджетних коштів з наданням копій підтверджуючих документів (тільки впродовж терміну використання коштів фінансової підтримки, Додаток 2).
3.4.10. Два рази на місяць (до 15 та 30 числа) спрямувати головному розпоряднику на електронну адресу інформацію про стан реалізації Проекту (з наданням фотоматеріалів).
Згідно п.4.1. Угоди, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цією Угодою сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Відповідно до п.4.4. Угоди, у разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки та прийняття рішення про припинення надання фінансової підтримки та повернення отримувачем бюджетних коштів головному розпоряднику головний розпорядний повідомляє отримувача про припинення надання фінансової підтримки та необхідність повернення бюджетних коштів шляхом направлення отримувачу відповідного листа та копії рішення конкурсної комісії про повернення коштів із зазначенням терміну повернення та суми.
Отримувач зобов'язаний повернути бюджетні кошти за реквізитами та в обсягах по відповідних місцевих бюджетах, зазначених у рішенні про повернення коштів, в термін не більше двадцяти календарних днів з дня одержання відповідного листа головного розпорядника.
Угода набуває чинності з моменту її підписання сторонами і діє до 16 серпня 2021 року, але у будь-якому разі до моменту повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цією Угодою (п.5.1. Угоди).
Угода №157 від 16.08.2018 з додатками та додаткові угоди до неї підписані отримувачем та представником головного розпорядника, підписи представника головного розпорядника скріплений печаткою юридичної особи.
Додатком №1 до Угоди сторони з урахування змін, погоджених додатковою угодою №1 від 28.12.2018, погодили Календарний план реалізації проекту та визначили:
перелік заходів (робіт), які зобов'язується виконати отримувач протягом серпня 2018 року - березня 2019 року за кошти першої частини, а саме: - буріння свердловини (45000,00грн.); - закупівля кліткових батарей для дорослих перепелів - 7 одиниць (38360,00грн.), садку для дорощування перепелів (9300,00грн.), брудерів для вирощування перепелят - 2 одиниці (7100,00грн.), інкубаторів - 2 одиниці (1600,00грн.), перощіпальної машини (7700,00грн.), шпарчана (3500,00грн.); - будівництво фундаменту приміщення для перепелів 85 кв.м. (35610,00грн.).
На виконання умов Угоди головний розпорядник (позивач) перерахував на банківський рахунок отримувача - фізичної особи-підприємця Твердохліба Д.Г. №26000500195211 першу частину коштів у сумі 148,170 тис.грн., в підтвердження чого до матеріалів позовної заяви додані копії банківських виписок за 31.08.2018 та платіжних доручень №110 від 30.08.2018 на суму 44451,00грн., №132 від 30.08.2018 на суму 103719,00грн.
Заявою від 19.11.2018 отримувач звернувся до головного розпорядника з проханням відтермінувати на 30 днів подання звітів про цільове використання бюджетних коштів. У поданій заяві отримувач зазначив про неподання звіту про проведену роботу та звіту про використання коштів з причини знаходження на лікарняному у період 10.10.2018-19.11.2018.
Питання про порушення отримувачем виконання своїх зобов'язань у визначені Угодою терміни було винесено головним розпорядником на розгляд конкурсної комісії.
Конкурсна комісія, враховуючи пояснення отримувача, викладені у заяві від 19.11.2018, визнала їх поважними та 21.12.2018 прийняла рішення, оформлене протоколом №11, про продовження строку використання бюджетних коштів та підтвердження власного внеску на 90 днів з дня проведення засідання конкурсної комісії, за умови реєстрації потужностей у Держпродспоживслужби в Донецькій області.
За твердженнями позивача, відповідач порушив умови Угоди, передбачені підпунктами 3.4.1.-3.4.3., 3.4.5., 3.4.8.-3.4.10 пункту 3.4. Угоди. Відповідач не скористався узгодженою пропозицією щодо продовження йому терміну використання першої частини фінансової підтримки та підтвердження власного внеску до 21.03.2019. Підтверджуючи документи цільового використання залишку першої частини фінансової підтримки у розмірі 92170,00грн. не надавалися. Будь-які дані, які б свідчили про наявність бюджетних коштів на рахунках відповідача, та інформація про співфінансування отримувачем Проекту у розмірі та на умовах, передбачених п.1.4. Угоди, відсутні. Отримувач не надав звітну інформацію; не забезпечив реалізацію Проекту відповідно до бізнес-плану, наданого до конкурсної комісії, умов Угоди та календарного плану реалізації Проекту.
Позивач неодноразово звертався до відповідача листами, копії яких надані суду та містяться в матеріалах справи, про необхідність надання звітів за Проектом. Проте вказані запити залишені відповідачем без відповіді.
Протоколом обстеження стану реалізації проекту ФОП Твердохліб Д.Г. комісією виявлено що заплановані за Проектом роботи з будівництва не розпочато, продовжити реалізацію Проекту не вбачається можливим, оскільки кошти фінансової підтримки на розрахункових рахунках відповідача заблоковані; з причини несвоєчасної сплати єдиного податку та єдиного соціального внеску у ФОП Твердохліб Д.Г. перед бюджетом наявна заборгованість у сумі 21,1 тис.грн. Даним протоколом зафіксовано, що реалізацію Проекту зупинено.
Обстеження стану реалізації проекту проведено за участю ФОП Твердохліба Д.Г. Протокол обстеження підписаний ФОП Твердохлібом Д.Г. без зауважень та заперечень.
На підставі отриманої інформації за результатами обстежень ходу реалізації Проекту, конкурсною комісією на засіданні 15.11.2019 прийнято рішення, оформлене протоколом №12, погодити припинення надання другого траншу фінансової підтримки та повернення коштів першого траншу в повному обсязі.
Про прийняте конкурсною комісією рішення було повідомлено ФОП Трердохліба Д.Г. шляхом направлення на його адресу відповідного листа №6/1600/40-19/03-2 від 05.12.2019 та витягу з протоколу №12 від 15.11.2019, що останнім не спростовується та не заперечується. Вказане підтверджується копією фіскального чеку та повідомленням про вручення поштового відправлення, в якому міститься відмітка про його отримання особисто відповідачем 07.12.2019.
Проте, докази повернення коштів фінансової підтримки ФОП Твердохлібом Д.Г.в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань щодо повного та своєчасного повернення коштів фінансової підтримки стало підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного:
У відповідності до частини 1 статті 202 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) правочин є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 1 статті 205 ЦК України визначено, що правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з частиною 1 статті 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до статті 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України.
Згідно із пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 1 статі 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Згідно і вимогами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у частинах 1, 7 статті 193 ГК України.
Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події (стаття 530 ЦК України).
Із змісту статей 610, 611 ЦК України слідує, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Як встановлено судом та зазначено вище, між сторонами у справі укладена угода про фінансову підтримку суб'єкта малого підприємництва на реалізацію проекту, яким встановлено зобов'язання позивача надати відповідачу фінансову підтримку та зобов'язання відповідача, спрямовані на реалізацію Проекту.
На виконання умов Угоди позивачем, згідно платіжних доручень №110 від 30.08.2018 на суму 44451,00грн., №132 від 30.08.2018 на суму 103719,00грн., було перераховано відповідачу 148170,00грн.
Однак, відповідач порушив прийняті на себе зобов'язання згідно умов укладеної між ним та Департаментом економіки Донецької обласної державної адміністрації Угоди №157 від 16.08.2018.
У зв'язку з порушенням ФОП Твердохліб прийнятих на себе зобов'язання згідно умов укладеної Угоди №157 від 16.08.2018, конкурсна комісія з відбору проектів суб'єктів малого підприємництва 15.11.2019 прийняла рішення, оформлене протоколом №12 про погодження припинення надання другого траншу фінансової підтримки та повернення ФОП Твердохлібом Д.Г. коштів першого траншу в повному обсязі.
Підписавши Угоду, ФОП Твердохліб Д.Г., окрім виконання зобов'язань, визначених пунктом 3.4. Угоди, зобов'язався: нести відповідальність згідно з чинним законодавством України за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за Угодою (п.4.1. Угоди); у разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки, прийняття рішення про припинення надання фінансової підтримки та необхідності повернення бюджетних коштів зобов'язаний повернути бюджетні кошти (п.4.4. Угоди).
Отже, згідно Угоди №157 від 16.08.2018 відповідач отримує безповоротну допомогу за умови належного виконання своїх зобов'язань за угодою, а у разі визнання конкурсною комісією порушення умов, цілей і порядку реалізації Проекту і використання фінансової підтримки, зобов'язаний повернути бюджетні кошти.
У відповідності до п.7 Розділу V Порядку використання коштів обласного бюджету, передбачених на надання фінансової підтримки суб'єктам малого підприємництва на реалізацію проектів, у разі виникнення спірних та інших питань щодо надання фінансової підтримки чи незгоди суб'єкта малого підприємництва з рішенням конкурсної комісії, він має право протягом 5 робочих днів з дня отримання протокольного рішення звернутися до голови конкурсної комісії з обговорюваною пропозицією переглянути прийняте рішення щодо нього; оскаржити рішення конкурсної комісії у встановленому чинним законодавством порядку.
Про рішення конкурсної комісії від 15.11.2019 повідомлено ФОП Твердохліба Д.Г. шляхом відправлення листа від 05.12.2019 №6/1600/40-19/03-2 з вимогою повернути кошти в сумі 148170,00грн. та витягу з протоколу №12 засідання конкурсної комісії від 15.11.2019. Факт направлення вказаних документів на адресу відповідача та відповідно їх отримання, останнім не спростовується.
Доказів оскарження рішення конкурсної комісії від 15.11.2019 про повернення ФОП Твердохлібом Д.Г. коштів першого траншу в повному обсязі (148170,00грн.) відповідачем не надано.
Також відповідачем не надано суду і доказів повернення коштів фінансової підтримки як на рахунок Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації так і на рахунок Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області.
Враховуючи наведені положення законодавства та умови Угоди №157 про фінансову підтримку суб'єкта малого підприємства на реалізацію проекту від 16.08.2018, беручи до уваги, що позивач довів належними доказами факт невиконання відповідачем умов вказаної Угоди, що відповідачем не спростовано, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 148170,00грн. фінансової допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови Угоди, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається позивач, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 12, 13, 73, 74, 77, 79, 86, 129, 233, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації, м.Краматорськ, Донецька область до відповідача Фізичної особи-підприємця Твердохліба Дениса Геннадійовича, смт.Щербинівка, м.Торецьк, Донецька область про стягнення 148170,00грн., задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Твердохліба Дениса Геннадійовича ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Департаменту економіки Донецької обласної державної адміністрації (84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6, код ЄДРПОУ 02741427) грошові кошти у розмірі 148170,00грн. та судовий збір в розмірі 2222,55грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області.
У судовому засіданні 12.08.2020 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 12.08.2020.
Суддя М.О. Лейба