вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
12.08.2020 Справа № 904/2991/20
за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" Акціонерного товариства "Донецька залізниця", м. Лиман
до Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля", м. Павлоград
про стягнення штрафу в розмірі 19 0203, 64 грн.
Суддя Ліпинський О.В.
Представники: справу розглянуто без повідомлення (виклику) учасників справи
Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" Акціонерного товариства "Донецька залізниця" (надалі - Позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про стягнення з Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля" штрафу в розмірі 19 0203,64 грн. за неправильне зазначення маси вантажу.
Позовні вимоги обґрунтовані неправильним зазначенням відповідачем маси вантажу у вагоні №63246383, прийнятому до відправлення за залізничною накладною №46681292, що відповідно до статті 118 Статуту залізниць України є підставою для стягнення штрафу в сумі 19 0203,64 грн.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 10.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами та встановлено сторонам строк для подання заяв по суті спору.
Відповідач подав відзив на позовну заяву за змістом якого зазначив, що вагон №63246383 прийнятий до перевезення станцією відправлення Богуславський Придніпровської залізниці лише на підставі його візуального огляду, оскільки визначена у залізничній накладній №46681292 маса вантажу не була визнана залізницею іншою. Зважування завантаженого вагону, для встановлення маси вантажу здійснювалося співробітниками відповідача на повірених та зареєстрованих 150 тонних тензометричних вагонних вагах ТС-150Д4В, заводський номер 224105. Враховуючи викладене, внесення неправдивих даних щодо маси вантажу в залізничній накладній є неможливим. Крім того, відповідачем подано заяву, в якій він просить суд, у разі встановлення факту невірного зазначення відповідачем у накладній №46681292 маси вантажу за спірним перевезенням та задоволення позову, зменшити суму штрафу.
Ухвалою суду від 06.07.2020 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Позивачем надано відповідь на позовну заяву за змістом якої він просить відмовити у задоволенні заяви про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, оскільки необхідні для цього підстави, передбачені статтями 12, 247 Господарського процесуального кодексу України, відсутні. Заперечуючи доводи відповідача, позивач зазначив, що приймання вантажів до перевезення здійснюється згідно з відповідними Правилами візуально без перевірки маси та кількості вантажу. Щодо заяви про зменшення розміру штрафу, позивач заперечує з огляду на відсутність необхідних для цього правових підстав.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд,
08.12.2019 за залізничною накладною №46681292 зі станції Богуславський Придніпровської залізниці до станції Роя Донецької залізниці Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" здійснено відправлення на адресу одержувача - "ДТЕК Курахівська ТЕС" наступного вантажу: вугілля кам'яне у вагоні №63246383.
Під час проходження вантажу через станцію Покровськ Донецької залізниці на підставі акту загальної форми № 34684 від 08.12.2019 здійснено комісійне переважування вагону №63246383, результат зафіксовано в Книзі обліку контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагонах від 08.12.2019 та складено акт загальної форми №1640 від 08.12.2019 і комерційний акт №482004/490 від 08.12.2019р.
Відповідно до комерційного акта №482004/490 від 08.12.2019, під час комісійного зважування із зупинкою без розчеплення на 150 т. статичних вагах станції (повірка 22.07.19) вагона №63246383 відправленого за накладною №46681292. При переваженні виявлено: вага брутто - 96 450кг, тара за документом - 24 000кг, вага нетто - 72 450кг, що більше документа на 2450 кг та понад вантажопідйомність вагону 2450 кг.
Після дозування надлишок вантажу з вагону №63246383 перевантажено в вагон №68602325, про що складені АЗФ № 1953 та № 1954 від 10.12.2019р.
Вагон №63246383 за досильною накладною №52901303, в графі 49 якої зроблено відмітку про складання комерційного акту №482004/490 від 08.12.2019, відправлений на адресу вантажоодержувача та вантаж одержаний представником вантажоодержувача 11.12.19 о 16:49, що підтверджується відмітками в графі 52 та 53 вказаної накладної.
Вагон №68602325 з переваженим у нього надлишком вугілля з вагону №63246383 у кількості 2450кг відправлений за досилочною накладною №52932027 на адресу вантажоодержувача та вантаж одержаний представником вантажоодержувача 11.12.19 о 16:49, що підтверджується відмітками в графі 52 та 53 вказаної накладної.
У відповідності до статей 118, 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначену у накладний масу вантажу відповідачу нараховано штраф у розмірі 17 950,00 грн. (3 590,00 провізна плата х 5).
20.05.2020 на адресу регіональної філії "Донецька залізниця" з Дніпровської дирекції залізничних перевезень РФ "Придніпровська залізниця" надійшов лист з додатками (накопичувальна картка №18129027 (18120670) акти загальної форми №1966) для подальшої роботи по стягненню нарахованих платежів.
Акти загальної форми №№1953, 1954 складено по станції Покровськ 10.12.2019, у зв'язку з затримкою вагону №63246383, який прямував за накладною №46681292 (відправник вантажу ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля") та проведенням робіт, які пов'язано з їх переваженням та відвантаженням надлишку вантажу у вагон №68602325, за що нараховано платежі без урахування НДС і внесено до акту загальної форми №1966.
Акт загальної форми №1966 направлено для стягнення нарахованих платежів на станцію відправлення Богуславський РФ "Придніпровська залізниця" де сформовано накопичувальну картку №18129027 (18120670) внесені суми додаткових зборів на підставі актів загальної форми №1966 за роботи, пов'язані з переважуванням та відвантаженням надлишків вантажу з вагону №63246383, який прямували за накладною №46681292 і у відповідності з вимогами ст..118, 122 Статуту залізниці України за неправильно зазначену у накладних масу вантажу відповідачу нараховано штраф у розмірі п'ятикратної плати за всю відстань перевезення.
Представник відповідача накопичувальну картку №18129027 (18120670) на суму 3 523,20 грн. підписав з запереченнями: "із внесеними сумами додаткових зборів у розмірі 1044,70 грн. не погоджуюсь в повному обсязі, а лише з сумою 2 478,50 грн.
Згідно довідки Дніпропетровського ВСП філії "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця" з розрахункового рахунку відповідача по накопичувальній картці №18129027 стягнуто 2 478,50 грн. та 495,70 грн. ПДВ. Вказані дії відповідача свідчать про визнання оплати за маневрові роботи код 188/1 та надання одержувачем інформації про прибуття вантажів код 211/1.
Таким чином, неоплаченими залишилися додаткові збори у розмірі 1 253,64грн., з яких: 1 044,70 грн. та 208,94 грн. ПДВ.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про залізничний транспорт" законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону України "Про транспорт", "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", цього закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Частиною 5 ст. 307 Господарського кодексу України встановлено, що умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Статут залізниць України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №457 від 06.04.1998, визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).
Згідно зі ст. 6 Статуту залізниць України накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Статтею 23 Статуту залізниць передбачено, що відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).
У відповідності до п. 1.1 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000 (в редакції наказу Міністерства інфраструктури України №138 від 08.06.2011), на кожне відправлення вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів, відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну) за формою, наведеною у додатку 1 до цих правил.
Згідно з п. 1.2 Правил оформлення перевізних документів, накладна заповнюється відправником із застосуванням автоматизованих систем залізничного транспорту України або програмних засобів, здатних забезпечити роботу з електронними перевізними документами згідно з установленим форматом, та у разі її оформлення в паперовому вигляді роздруковується на бланку, виготовленому на білому папері формату А4 у трьох примірниках, один із яких після оформлення приймання вантажу до перевезення станцією відправлення видається відправникові вантажу та є квитанцією для приймання вантажу до перевезення, другий і третій передаються з вантажем на станцію призначення.
Відповідно до 1.3 Правил оформлення перевізних документів, всі відомості, передбачені формою бланка перевізного документа, повинні бути внесені відправником у відповідні графи. Виправлення не допускаються; у разі необхідності зміни відомостей, унесених до перевізного документа, відправник зобов'язаний заповнити новий перевізний документ.
Пунктом 2.3 Правил оформлення перевізних документів передбачено, що у графі 55 "Правильність внесених відомостей підтверджую" представник відправника вказує свою посаду, розписується, засвідчуючи правильність відомостей, указаних ним у перевізному документі.
Відповідно до ст. 24 Статуту залізниць України вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей.
Статтею 129 Статуту залізниць України передбачено, що обставини, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Пунктом 5.5 Правил оформлення перевізних документів передбачено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно із ст. 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли. Цей факт засвідчується актом загальної форми, якщо за цим фактом не складався комерційний акт.
Отже, саме на відправника покладається обов'язок заповнення комплекту перевізних документів, а також надається можливість до укладання договору перевезення перевірити внесені до перевізного документу відомості і при необхідності скласти новий документ. Відповідальність за неправильне оформлення залізничної накладної несе вантажовідправник.
При цьому, підставою для покладення на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відповідних відомостей є акт загальної форми або комерційний акт, складений у випадках, передбачених статтею 129 Статуту.
Вищевикладене кореспондує правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 22.03.2018 у справі №917/964/17.
Предметом доказування у даній справі є наявність порушення з боку відповідача оформлення накладної та неправильного зазначення в ній маси вантажу.
Судом встановлено, що відповідачем у накладній №46681292 неправильно зазначено масу вантажу - 70 000 кг замість 72 450 кг, що підтверджується актом загальної форми №1640 від 08.12.2019 і комерційним актом №482004/490 від 08.12.2019.
Згідно із статтею 118 Статуту залізниць України, за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.
На підставі викладеного, враховуючи, що відповідачем були порушенні вищевказані вимоги Статуту залізниць України, позовні вимоги позивача про примусове стягнення штрафу за невірно зазначену масу вантажу та нараховані платежі по накопичувальній картці є обґрунтованими.
Заперечення відповідача з посиланням на те, що він здійснював зважування завантажених вагонів на придатних вагонних вагах, а тому допустити внесення неправдивих даних щодо маси вантажу в залізничній накладній не було можливості, суд вважає необґрунтованим оскільки, факт зважування вагону на справних, повірених вагах жодним чином не доводить того, що вага, зазначена відправником у накладній є правильною. Отже придатність ваг до використання ніяким чином не гарантує дотримання відповідачем самої процедури зважування та внесення у перевізний документ саме тих даних, які були отриманні в результаті зважування.
Заява відповідача про зменшення штрафу задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
У відповідності до приписів статті 233 Господарського кодексу України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня) надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Аналогічні приписи містяться і в частині 3 статті 551 Цивільного кодексу України, згідно якої розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Таким чином, суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Слід зазначити, що зменшення розміру санкцій за ст. 233 ГК України є правом, а не обов'язком суду, яке може бути реалізоване при наявності сукупності передбачених в контексті коментованої норми обставин. Відсутність завданих збитків, здійснення відповідачем провізної плати у повному розмірі, стратегічна та соціальна значущість підприємства, яке вносить значний вклад в забезпечення енергонезалежності та енергобезпеки України, сталого функціонування енергетичної системи України, те, що відповідач є містоутворювачем та бюджетоутворювачем м. Павлограда, інвестує соціальні програми та проекти у Дніпропетровській області, не може слугувати підставою зменшення розміру санкцій.
Відповідно до пункту 24 Статуту залізниць України, вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній, а залізниці надане право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній. Зазначена норма встановлює чіткі вимоги до відправника щодо оформлення вантажу та покликана забезпечити дисциплінованість учасників господарських відносин та визначає критерії обґрунтованості в подальшому будь-яких претензій залізниці до учасників господарських відносин (відправника та одержувача).
Відтак, недотримання вимог, визначених Статутом залізниць України, який є спеціальним нормативним актом, що визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом, покладає на порушника відповідальність, яка в даному випадку передбачена пунктами 118, 122 Статуту залізниць України. При цьому, зазначений штраф, відповідно до пунктів 118, 122 Статуту залізниць України, стягується з вантажовідправника незалежно від наявності збитків та наслідків, можливості його зменшення Статутом не передбачено.
Наведене узгоджується з позицією Верховного суду у складі Касаційного господарського суду від 05.02.2019 у справі №914/2339/17.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
За приписами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 73-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Соборна, буд. 76, код ЄДРПОУ 00178353) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (84400, Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22, код ЄДРПОУ 40150216) 17 950,00 грн. штрафу, 1 253,64 грн. додаткових зборів, 2 102,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12.08.2020
Суддя О.В. Ліпинський