11.08.2020 Справа №607/13122/20
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Кунцьо С.В., ознайомившись із матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Тернополі ДПП про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, та закриття провадження у справі, -
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Управління патрульної поліції у м. Тернополі ДПП про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, та закриття провадження у справі.
Пунктом 3 ч.1 ст.171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в т.ч. чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї документами суд вважає, що позивачем ОСОБА_1 не додержано вимоги законодавства про звернення до суду за захистом своїх порушених прав із адміністративним позовом.
Так, відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, як вбачається із Постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року (справа №543/775/17), Велика Палата Верховного Суду прийшла до висновку про те, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень ст.ст. 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосувати статті 2-5 Закону України Про «Про судовий збір», а також визначено розмір судового збору за подання позовної заяви у зазначених справах, що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 420 (чотириста двадцять) грн. 40 (сорок) коп.
В порушення вимог ч. 3 ст. 161 КАС України позивачем не додано до позовної заяви документ про сплату судового збору, як і не додано документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Крім того суд також звертає увагу позивача щодо доцільності зазначення в якості відповідача у даній справі - Управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП.
Вказані недоліки позовної заяви унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження у справі та з огляду на викладене є достатні підстави для залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для усунення її недоліків.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 293, 294 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Тернополі ДПП про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, та закриття провадження у справі - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Копію ухвали надіслати позивачу, роз'яснивши, що у разі якщо недоліки позовної заяви вказані судом, не будуть усунені у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатися не поданою та повертається позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяС. В. Кунцьо