Рішення від 06.08.2020 по справі 599/359/20

Справа № 599/359/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2020 р. Зборівський районний суд Тернопільської області в складі: головуючої судді Чорної В.Г. при секретарі Грицай О. П., з участю представника позивача Слюсарчук Г. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Зборові цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -

ВСТАНОВИВ:

позивач - Управління праці та соціального захисту населення Зборівіської Зборівської районної державної адміністрації звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 з вимогами про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що жителька м.Зборів Тернопільської області, ОСОБА_1 звернулася із заявою та декларацією від 01.08.2019р. до управління праці та соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації для отримання державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї, подавши необхідні документи. Згідно рішення від 02.08.2019 року позивачу призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року. При призначенні допомоги відповідач засвідчила особистим підписом те, що вона попереджена про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи на майновий стан сім'ї та одночасно дала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги. В ході проведення відділом контролю управління праці та соціального захисту населення перевірки було встановлено, що відповідач подала неповну інформацію , а саме , що чоловік відповідача ОСОБА_2 ніде не працював протягом одного місяця перед датою звернення відповідача за допомогою і фактично не здійснював догляд за перестарілою особою у зв'язку з перебуванням за кордоном. Згідно розрахунку зайво виплачених компенсаційних виплат особам, які здійснювали догляд за інвалідами I групи, чи особами, які досягли 80-річного віку у період з 24.04.2019 по 23.05.2019року перебував за кордоном. Після виявленого порушення надання державної допомоги відповідачу було припинено з 01 грудня 2019 року та проведено перерахунок зайво виплаченої допомоги. Сума переплати склала за період з 01 серпня 2019 по 30 листопада 2019 року - 17410.80 гривень.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та зіслалася на обставини викладені в позові.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, про причини неявки не повідомила, хоча про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, що згідно ст.223 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи по суті.

Приймаючи до уваги вимоги ст.ст. 223, 280 ЦПК України, суд вважає за можливе слухати дану справу без особистих пояснень відповідача, оскільки в матеріалах справи є достатньо даних про взаємовідносини сторін, з приводу яких виник спір.

Відповідно до ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно із ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

В ході судового розгляду справи судом встановлені наступні фактичні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.

01.08.2019 р. відповідач звернулася до позивача із заявою про отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Рішенням начальника Управління праці та соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації від 02.08.2019 року відповідачу призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року.

Позивач зазначив, що при подачі заяви про призначення соціальної допомоги відповідача попереджено про необхідність повідомлення нею усіх достовірних відомостей, які можуть вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру. Проте внаслідок перевірки, проведеної головним державним соціальним інспектором, було виявлено, що при подачі відповідачем у серпні 2019 року заяви про призначення допомоги нею навмисно було приховано факт, що чоловік відповідача ОСОБА_2 не працював протягом одного місяця перед датою звернення відповідача за допомогою і фактично не здійснював догляд за перестарілою особою у зв'язку з перебуванням за кордоном, у зв'язку з чим дана обставина не були врахована при розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що вплинуло на розмір призначеної відповідачу допомоги та внаслідок чого їй було надміру виплачено таку допомогу за період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року у розмірі 17410,80 грн.

Суд вважає такі доводи позивача обґрунтованими, оскільки вони знайшли підтвердження доказами, які були безпосередньо досліджені судом.

Так, судом встановлено, що при оформленні документів для отримання соціальної допомоги відповідача ознайомлено із вимогами законодавства щодо обов'язковості повідомлення усіх достовірних відомостей, які можуть вплинути на встановлення права на таку допомогу та визначення її розміру, що підтверджується особистим підписом відповідача у заяві про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 01.09.2019 року.

Результати перевірки, внаслідок якої встановлено факт приховування відповідачем відомостей щодо перебування чоловіка відповідача ОСОБА_2 за кордоном, що підтверджуються інформаційним листом про перетинання кордону 0.184-37866/0/15-19 Вих від 05.11.2019 року

Розмір переплати допомоги відповідачу за період з 01.08.2019 року по 30.11.2019 року склав 17410,80 грн, що підтверджується письмовим розрахунком, наявним в матеріалах справи.

Встановлено також, що 18.12.2019 року позивачем направлено повідомлення відповідачу за №48 про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та повідомлено про необхідність повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством, проте, як з'ясовано судом, в добровільному порядку відповідач вказану суму переплати не повернула.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», визначені Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (далі - Порядок).

Згідно підпункту 1 пункту 1 частини 1 статті 7 Закону, підпункту 1 пункту 1 частини 10 Порядку, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми- інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягай 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Тобто, здійснення працездатним членом сім'ї відповідача (чоловіком) догляду за особою, яка досягла 80-річного віку протягом трьох місяців перед датою звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є обставиною, що впливає на призначення та виплату державної допомоги.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 832 від 26.07.1996 року встановлено щомісячні компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи, а також за особою, яка досягла 80- річного віку, особі, а не сім'ї. В відзиві на позовну заяву відповідач сама підтверджує той факт, що догляд за особою, яка досягла 80-ти років не здійснював чоловік відповідача (оскільки він перебував за кордоном), а здійснювали члени сім'ї, також Відповідач не надала інформації про причину перебування її чоловіка за кордоном.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 832 від 26.07.1996 року встановлено щомісячні компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи, а також за особою, яка досягла 80- річного віку, а не членам сім'ї. Пунктами 8, 9, 20 Порядку визначено, що соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів. Соціальна допомога призначається на шість місяців.

Відповідно до ст. 7 Закону якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення.

Відповідно пункту 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Абзацами 2,3 п. 27 Порядку визначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п'яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку

Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності

Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють прав на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім'ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

При розгляді даної справи судом також враховується положення ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України, згідно з яким особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином, суд вважає, що внаслідок зловживання з боку відповідача їй за період з 01.08.2019 року по 30.11.2019 року надміру виплачено 17410,80 грн. державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому наявні підстави для стягнення вказаного розміру надміру сплачених коштів з відповідача на користь позивача, отже враховуючи вказане вище, позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст.12, 81, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України ст.ст.2,7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 - 17410,80 грн. (сімнадцять тисяч чотириста десять гривень вісімдесят копійок) надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Зборівський районний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення. Повний текст рішення складено 11 серпня 2020 року.

Суддя Зборівського

районного суду Чорна В. Г.