Справа № 945/1171/20
Провадження 1-кс/945/28/20
Іменем України
6 серпня 2020 року Миколаївський районний суд Миколаївської області у складі :
головуючого слідчого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
представник скаржника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Миколаєві скаргу ОСОБА_5 на бездіяльність посадових осіб Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, -
ОСОБА_5 звернулась до суду зі скаргою і вказала, що 14 липня 2020 року вона звернулась до Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області із заявою про вчинене кримінального правопорушення. Вказану заяву прийнято Миколаївським РВП Очаківським ВП ГУНП в Миколаївській області.
Скаржниця вказує, що на даний час відомості згідно її заяви внесені до ЄРДР не були. Згідно довідки про результат розгляду повідомлення ОСОБА_5 ст.інспектором СРПП№1 Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_6 від 21 липня 2020 року встановлено, що службову перевірку за повідомленням ОСОБА_5 закінчено, тому як факту адміністративного або кримінального правопорушення перевіркою не встановлено. Не погоджуючись з вказаним рішенням ст.інспектора СРПП№1 Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_7 від 21 липня 2020 року ОСОБА_5 звернулась до суду з проханням зобов'язати посадових осіб Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР згідно вказаного повідомлення.
В судовому засіданні представник скаржника ОСОБА_4 , просив скаргу задовольнити, прокурор заперечував проти задоволення скарги посилаючиьс на те що, посадовими особами Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області були вчинені всі процесуальні дії згідно КПК.
За правилами ст. 214 КПК України обов'язок внесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань покладений виключно на слідчого в прокурора.
Згідно ст. 303 КПК України під час досудового провадження до суду заявником може бути оскаржена бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань саме слідчого і прокурора, а не інших осіб.
В даному разі оскаржені дії не слідчого і не прокурора, а не вказаних посадових осіб Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області. По суті у скарзі оскаржені дії посадових осіб Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області, які заяву про вчинення кримінального правопорушення розглянули не за правилами КПК України, а на підставі ЗУ "Про звернення громадян".
Проте кримінальне провадження, згідно ст. 8 КПК України, здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, що узгоджується з висновками, зробленими Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в узагальненні "Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування " від 12 січня 2017 року №9-49/0/4-17, про те, що Закон України "Про звернення громадян" має свою мету і певним чином урегульовує питання взаємодії громадян з державними органами, у тому числі з органами, уповноваженими на здійснення досудового розслідування. Водночас слід зробити застереження щодо недопустимості підміни нормами цього закону положень, які визначають порядок реагування державних органів на одержання інформації про вчинені кримінальні правопорушення.
Так, відповідно до преамбули закону "Про звернення громадян" він регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Водночас, якщо особа звертається з певним документом до органів, відповідальних за реалізацію завдань кримінального провадження, пов'язаних із учиненням, на її думку, кримінального правопорушення, то таке звернення недопустимо розцінювати як таке, в якому реалізується право особи на внесення пропозицій стосовно вдосконалення роботи органів досудового розслідування, викриття недоліків у їх роботі або як прояв участі у державних справах. Також неправильно (із цих же міркувань) розглядати заяви, які, на думку уповноважених суб'єктів органів досудового розслідування, містять відомості про кримінальне правопорушення, за правилами ст.214 КПК, а які таких відомостей не містять, - за правилами закону "Про звернення громадян", оскільки така ознака не може використовуватись як розмежувальна для цих двох видів звернень.
З наведених підстав обґрунтованою є практика слідчих суддів, які визнають протиправною бездіяльність слідчих та прокурорів із невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, якщо заява, яка, на думку особи, що її подала, містила відомості про кримінальне правопорушення, однак була розглянута в порядку закону "Про звернення громадян".
На окрему увагу заслуговує питання визначення в скарзі суб'єкта, бездіяльність якого оскаржується, оскільки згідно із судовою практикою як такі суб'єкти у скаргах зазначаються слідчий, прокурор, начальник районного відділу, орган досудового розслідування тощо. У цьому контексті слід звернути увагу на недопустимість відмови у відкритті провадження винятково через некоректно визначеного суб'єкта, бездіяльність якого оскаржується. Враховуючи те, що предметом аналізованого виду оскарження є бездіяльність, а не конкретна дія чи рішення, які вчиняються конкретним суб'єктом, тому скаржник на момент звернення зі скаргою об'єктивно може не володіти інформацією стосовно того суб'єкта, чиї дії він фактично оскаржує. Із цих підстав недоцільно відмовляти у відкритті провадження в разі некоректного визначення суб'єкта, бездіяльність якого оскаржується.
Тому бездіяльність Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області, а не слідчого чи прокурора, можуть бути оскаржені до суду в порядку ст.ст. 303 - 307 КПК України, що обумовлює задоволення скарги.
Керуючись ст. ст. 303, 306, 307 КПК України суд, -
Постановив :
Скаргу ОСОБА_5 - задовольнити.
Зобов'язати посадових осіб Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області, до компетенції яких входить внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не пізніше 24 годин після отримання копії цієї ухвали внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про наведені ОСОБА_5 у заяві про кримінальні правопорушення факти та розпочати досудове розслідування.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
06.08.2020