Справа № 487/3876/20
Провадження № 3/487/1472/20
07.08.2020 року місто Миколаїв
Суддя Заводського районного суду міста Миколаєва Темнікова А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого виконуючим обов'язків начальника Служба автомобільних доріг у Миколаївській області, за адресою: місто Миколаїв, вулиця Галини Петрової, 2А, за ст.188-28 КУпАП,
До Заводського районного суду міста Миколаєва з Заводського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївські області надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 188-28 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №289854 від 06.07.2020 року, 19.06.2020 року о 15:00 годині в місті Миколаєві по вулиці Пушкінській (від вулиці Адміральської до вулиці Нікольська) та вулиці Нікольська до вулиці Велика Морська в Центральному районі міста Миколаєва (ділянка автодороги М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ) ОСОБА_1 , будучи відповідальної посадовою особою за утримання вулично-шляхової мережі вище вказаної автодороги відповідно до наказу №490-К від 06.12.2019 року Державного агента автомобільних доріг України не виконав законної вимоги (припису) патрульної поліції №219 від 08.05.2020 року не забезпечив належного утримання вулично-шляхової мережі вищевказаної ділянки та не забезпечив безпеку дорожнього руху в м'ясцях вибоїн дорожнього покриття, чим порушив вимоги ч. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній без них» та п.3.1.1., 3.1.2, 3.1.4. ДСТУ 3397-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», відповідальність за що передбачена ст. 188-28 КУпАП.
ОСОБА_1 , діючи через свого представника адвоката Гунько В.С., вину у вчинені адміністративного правопорушення при викладених у протоколі серії БД №289854 від 06.07.2020 року обставинах не визнав, надавши письмові заперечення; просив закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Із змісту поданих заперечень вбачається, що відповідно Положення про Службу автомобільних доріг у Миколаївській області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.07.2019р. №250, визначено основну мету Служби, це забезпечення розвитку та функціонування автомобільних доріг державного значення шляхом їх будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання (дорожні роботи) в інтересах держави.
18.05.2019 між Службою автомобільних доріг у Миколаївській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «МІСТДОРБУД» (надалі за текстом - ТОВ «МІСТДОРБУД») укладено договір № 7-Б, предметом якого є експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Миколаївської області.
Вказаним договором ділянка автомобільної дороги загального користування державного значення в Миколаївській області М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (яка зазначена в протоколі) передана в експлуатаційне утримання ТОВ «МІСТДОРБУД».
Пунктом 1.4 договору № 7-Б визначено, що на період дії Договору та протягом гарантійного строку експлуатації, ТОВ «МІСТДОРБУД» відповідно до Закону України «Про дорожній рух» та норм глави 82 ЦК України, в повній мірі відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з причини незадовільного експлуатаційного утримання, допущеного з вини ТОВ «МІСТДОРБУД», а також забезпечує повне майнове відшкодування Службі у разі заподіяння збитків користувачами доріг, якщо такі збитки завдані з вини ТОВ «МІСТДОРБУД».
Пунктом 1.6 договору № 7-Б зобов'язано ТОВ «МІСТДОРБУД» у разі виявлення надзвичайних або аварійних ситуацій на дорогах загального користування державного значення Миколаївської області негайно поставити до відома Службу і при його згоді приступити до виконання аварійних робіт (послуг). У всіх випадках, у разі виявлення на вищевказаних автомобільних дорогах будь-яких відхилень від вимог стандартів, норм і правил, які діють у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, ТОВ «МІСТДОРБУД» зобов'язане негайно встановити необхідні технічні засоби організації дорожнього руху відповідно до діючих нормативів та за письмовим рішенням Замовника ввести необхідні обмеження у русі.
Також до обов'язків ТОВ «МІСТДОРБУД» умовами договору № 7-Б віднесено:
-інформування Служби про всі випадки виявлення недоліків в експлуатаційному утриманні покриття автодоріг, які впливають на безпеку дорожнього руху та потребують першочергового усунення. ТОВ «МІСТДОРБУД» зобов'язаний щоденно інформувати Службу про стан проїзду автомобільними дорогами та про наявність дорожньо-транспортних пригод на них у відповідності до наказу Укравтодору від 17.05.2012 №197 «Про затвердження Інструкції про порядок надання інформації в Укравтодорі при виникненні надзвичайних ситуацій у сфері дорожнього господарства» та направляти відповідні документи Службі у випадках руйнування покриття, виникнення пожеж та інших подій техногенного характеру або несанкціонованого проведення будь-яких послуг на покритті авто дороги або в смузі її відводу сторонніми суб'єктами. Копії цих документів та відповіді державних органів щомісячно надавати Службі:
-у разі виникнення умов, що створюють загроз безпеці руху транспортних засобів та пішоходів невідкладно з моменту отримання відповідного повідомлення або фактичного виявлення обставин, вживати заходи для відновлення безпечних умов для їх пересування, відповідно до вимог нормативних актів попередньо погодивши виконання видів послуг із представником Служби в межах фінансування, з подальшим наданням Службою відповідного завдання (листа) та/або акту дефектів до кінця поточного місяця;
-у разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди внаслідок неналежного виконання умов цього договору з вини ТОВ «МІСТДОРБУД» останній несе за це відповідальність та бере на себе зобов'язання з врегулювання спорів пов'язаних з таким дорожньо-транспортними пригодами, розгляд справ у судових органах, відшкодування завданих збитків та інших витрат, пов'язаних із врегулюванням таких спорів. Замовник з підрядником ведуть облік дорожньо-транспортних пригод, беруть участь у їх розслідуванні, в тому числі з матеріальними збитками, на автомобільній дорозі, що знаходиться на експлуатаційному утриманні у ТОВ «МІСТДОРБУД».
Таким чином, до обов'язків ТОВ «МІСТДОРБУД» віднесено здійснення експлуатаційного утримання визначених договором автомобільних доріг відповідно до наданих Службою завдань та забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів, а також невідкладне інформування Служби про виявлені нові недоліки зимового утримання дорожнього покриття з негайним встановленням необхідних технічних засобів організації дорожнього руху відповідно до діючих нормативів.
В свою чергу Службою у повному обсязі вжито вичерпних заходів по виконанню визначених законодавством повноважень.
Крім того, відповідно до Національного класифікатора «Класифікації видів економічної діяльності ДК009:2010» та інформації з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань видами діяльності Служби автомобільних доріг у Миколаївській області (СДРГІОУ 25878206) є КВЕД 84.11 - державне управління загального характеру (основний), КВЕД 70.10 - діяльність 42.11 - будівництво доріг та автострад (поточний ремонт і утримання автодоріг, мостів, тунелів тощо).
Відповідно до ч.6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
У постановах Верховного Суду від 12.09.2018р. по справі №686/8458/17, від 02.09.2019р. по справі №369/4095/16-ц, від 22.07.2019р. по справі №137/1428/16-ц, від 13.02.2019р. по справі №508/1310/2012, від 24.10.2018р. по справі №465/11817/13-ц, від 15.04.2019р. по справі №924/133/18 та інші зазначалось, що «не заслуговують на увагу доводи учасників процесу про те, що відповідальність мають нести регіональні служби автомобільних доріг за умови, що вказаними службами укладено договори підряду, за яким автомобільні дороги передаються в експлуатаційне утримання підрядних організацій та підрядні організації беруть на себе відповідальність за забезпечення безпеки руху на них і відшкодовують шкоду за можливі збитки від дорожньо-транспортних пригод».
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Згідно ст. 18828 КУпАП встановлена відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
Відповідно до ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до ст. 11 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Згідно ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
За змістом ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, у тому числі, вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно «критеріїв Енгеля», сформованих Європейським судом з прав людини у справі «Енгель та інші проти Нідерландів» (1976 рік), критеріями для визначення поняття «кримінальне обвинувачення» є: критерій національного права (чи підпадає певне протиправне діяння під ознаки злочину згідно з національними нормами); критерій кола адресатів (якщо відповідальність поширюється на невизначене коло осіб, то правопорушення підлягає кваліфікації як кримінальне); критерій мети та тяжкості наслідків (у випадку, якщо у санкції наявний саме елемент покарання, а передбачені санкції є достатньо суворими, скоєне правопорушення розглядається за природою кримінального злочину).
Системний аналіз норм ст. 18828 КУпАП України, відповідальність за якою поширюється на невизначене коло осіб та тягне за собою накладення штрафу від п'ятнадцяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, дозволяє дійти до висновку, що за своєю суттю це є кримінальним порушенням/обвинуваченням.
При цьому кваліфікація порушення/обвинувачення як «кримінального» дає особі додаткові гарантії, які передбачені Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, у тому числі обов'язок довести вину особи, який передбачений ч. 2 ст. 6 Конвенції, та заборона подвійного притягнення до відповідальності за одне порушення (ст. 4 Протоколу 7 до Конвенції).
Згідно ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень статті 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд, виходячи з положень статті 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Виходячи із положень статті 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є документом, який є підставою для висунутого обвинувачення.
Згідно вимог пункту «a» частини 3 статті 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», особа, яка обвинувачується у вчинення правопорушення має право бути негайно і детально поінформованим зрозумілою мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти неї.
За змістом ІІ розділу Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі від 07.11.2015 року №1395 (із змінами) протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу. Під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі (пункт 2).
Однак, протокол серії БД №289854 від 06.07.2020 року не відповідає цим вимогам, а саме: не містить даних про отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності копії протоколу або відмові від його отримання; не містить підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про роз'яснення йому прав.
Фактично другий примірник протоколу серії БД №289854 від 06.07.2020, який підлягає врученню ОСОБА_1 , долучено до матеріалів, надісланих до суду.
Таким чином, протокол складений із порушенням вимог КУпАП та Інструкції Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі від 07.11.2015 року №1395 (із змінами).
Не зазначення в протоколі всіх необхідних відомостей про адміністративне правопорушення позбавляє процесуальної можливості орган (посадову особу), уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, з'ясувати обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, відтак, і наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно усталеної судової практики ЄСПЛ (рішення від 30 травня 2013 року у справі «Малофєєва проти Росії» (Malofeyeva v. Russia), заява № 36673/04); рішення від 20 вересня 2016 року у справі «Карелін проти Росії»(Karelin v. Russia), заява № 926/08) у випадку, «коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Згідно ст. 284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 КУпАП; 3) про закриття справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи відсутність в матеріалах справи достатніх, належних та допустимих доказів, які з урахуванням конкретних, наведених вище обставин, вказують на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 18828 КУпАП, враховуючи, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 18828 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення. При цьому суд враховує, щодо матеріали адміністративного провадження не містять в собі жодних даних щодо того, забезпечення виконання яких саме правил, норм і стандартів входить до службових обов'язків ОСОБА_1 , в тому числі, з урахуванням договору 7-Б від 18.05.2019 року, укладеного між Службою автомобільних доріг у Миколаївській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «МІСТДОРБУД».
На підставі викладеного, керуючись Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, ст.ст. 61, 62 Конституції України, ст. ст. 7, 187, 245, 247, 251, 252, 254, 256, 278, 280, 283, 284 КУпАП, суд-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 18828 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в Миколаївському апеляційному суді через Заводський районний суд міста Миколаєва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.О. Темнікова