Справа № 761/13232/20
Провадження № 3/761/4065/2020
06 липня 2020 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Левицької Т.В., прокурора Дяченка В.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні протокол № 174 від 04.05.2020 року, складеного старшим оперуповноваженим 6-го відділу Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Горшковим А.Р., щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого на посаді охоронця Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ;
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ?
Як вбачається з протоколу № 174 від 04.05.2020 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 , останній, обіймаючи посаду молодшого інспектора державної пожежно-рятувальної частини з охорони державних установ Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ України, Конституційного Суду України управління з організації пожежно-профілактичної діяльності у державних установах Головного управління ДСНС м. Києві, будучи особою начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 даного Закону, 26.10.2018 фактично припинивши виконання функцій держави, 27.05.2019 о 20:28 несвоєчасно без поважних причин подав в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2018 рік (після звільнення), шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), за що передбачена адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Наказом Головного управління ДСНС України в м. Києві від 01.06.2013 № 86 о/с прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 з 01.06.2013 призначено молодшим інспектором державної пожежно-рятувальної частини з охорони державних установ Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ України, Конституційного Суду України управління з організації пожежно-профілактичної діяльності у державних установах Головного управління ДСНС України у м. Києві.
Згідно з підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Наказом Головного управління ДСНС України у м. Києві від 22.10.2018 № 850 прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , молодшого інспектора державної пожежно-рятувальної частини з хорони державних установ Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ України, Конституційного Суду України управління з організації пожежно-профілактичної діяльності у державних установах Головного управління ДСНС України у м. Києві, 26.10.2018 звільнено зі служби та виключено з кадрів ДСНС України у запас Збройних Сил України за пунктами 11, 12, 56, 173 та підпунктом 1 пункту 176 (у зв'язку із закінченням строку контракту), з поставленням на військовий облік.
15.10.2018 прапорщик служби цивільного захисту ОСОБА_1 ознайомлений та отримав пам'ятку при звільненні із служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частиною 1 статті 45 даного Закону визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
В судовому засіданні прокурор підтримав протокол про адміністративне правопорушення, складений щодо ОСОБА_1 , зазначивши, що в діях останнього наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 проти складеного щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення заперечив, суду пояснив, що 26.10.2018 року він звільнився з посади молодшого інспектора Головного управління ДСНС м. Києва у зв'язку із закінченням контракту. Перед звільненням ним було подано декларацію. 27.05.2019 року він подав декларацію за минулий рік. Зазначив, що він займався своїм влаштуванням на роботу до Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та вважав, що таку декларацію він подасть після свого працевлаштування. Про необхідність подання вказаної декларації в телефонному режимі йому нагадали співробітники кадрового підрозділу Головного управління ДСНС в м. Києві. Умислу ухилятися від подання вказаної декларації він не мав.
Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган /посадова особа/ встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган /посадова особа/ оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган /посадова особа/ при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням /проступком/ визнається протиправна, винна /умисна або необережна/ дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Так, уповноваженою на те посадовою особою, а саме протокол № 174 від 04.05.2020 року складено старшим оперуповноваженим 6-го відділу Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Горшковим А.Р. відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері державного управління, а також у сфері запобігання корупції.
Об'єктивна сторона цього правопорушення виражається у формі несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
Суб'єктивна сторона цього правопорушення визначається ставленням особи до дії та наслідків, виражене у формі умислу, тобто особа повинна усвідомлювати протиправний характер своєї дії, передбачати її шкідливі наслідки і бажати їх або свідомо допускати настання цих наслідків.
З пояснень ОСОБА_1 , наданих ним в судовому засіданні, вбачається, що 26.10.2018 року він звільнився з посади молодшого інспектора Головного управління ДСНС м. Києва у зв'язку із закінченням контракту. Перед звільненням ним було подано декларацію. 27.05.2019 року він подав декларацію за минулий рік. Зазначив, що він займався своїм влаштуванням на роботу до Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та вважав, що таку декларацію він подасть після свого працевлаштування. Про необхідність подання вказаної декларації в телефонному режимі йому нагадали співробітники кадрового підрозділу Головного управління ДСНС в м. Києві. Умислу ухилятися від подання вказаної декларації він не мав.
Так, частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 працював на посаді молодшого інспектора державної пожежно-рятувальної частини з охорони державних установ Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ України, Конституційного Суду України управління з організації пожежно-профілактичної діяльності у державних установах Головного управління ДСНС м. Києва, яка відноситься до суб'єктів, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та які є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Разом з тим, ОСОБА_1 ще 26.10.2018 року звільнився з посади молодшого інспектора у зв'язку із закінченням контракту та на момент подання декларації у 2019 році за минулий рік, він не був особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, з урахуванням викладеного, оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, враховуючи те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, суд встановив відсутність в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
За таких обставин, оскільки відповідно до вимог п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне закрити справу щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 245, 246, 247, 251, 252, 268, 278, 279, 280, 284, 294 КУпАП, ?
Закрити справу щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.
Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.
Суддя Т.В.Левицька