Ухвала від 03.08.2020 по справі 761/23009/20

Справа № 761/23009/20

Провадження № 1-кс/761/14423/2020

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2020 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України майора юстиції ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2020 за № 42020000000000323, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, про надання тимчасового доступу до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України майора юстиції ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2020 за № 42020000000000323, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України,про надання тимчасового доступу, до речей і документів.

Клопотання мотивовано тим, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000000323 від 20.02.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що протягом 2016-2020 років службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , Філії « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), ПП « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ), вчинено розкрадання коштів в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем під час монтажу та ремонту ліфтового обладнання у багатоповерхових будинках м. Одеси.

Так, протягом 2016-2020 років службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 налагодили протиправний механізм щодо привласнення державних коштів під час реалізації цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки» (далі - Програма) шляхом проведення державною установою в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ) закупівель робіт у підконтрольних їм комерційних структур Філії «Одесліфт ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ПП « ОСОБА_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », за завідомо завищеними цінами.

Зокрема встановлено, що вказана вище Програма, яку було розроблено спільно з задіяними у злочинній схемі Філією « ІНФОРМАЦІЯ_2 ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ПП « ОСОБА_4 », була прийнята відповідно до рішення сесії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.03.2016 № 454-VII.

З урахуванням змін, які вносились до Програми, у період з 2016 по 2020 роки на її реалізацію заплановано виділення 1.390.948.000 грн.

Внаслідок цього, з бюджету м. Одеси фактично було виділено 1.019.871.960,21 грн., які освоєні підконтрольними Філією «Одесліфт ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (освоєно 887.439.972,64 грн.), ПП « ОСОБА_4 » (освоєно 73.253.014,26 грн.), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (освоєно 49.481.571,91 грн.) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (освоєно 9.697.401,40 грн.).

Основним розпорядником бюджетних коштів в рамках Програми був ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким у вказаний вище період укладено з наведеними підконтрольними комерційними структурами 1425 угод на загальну суму 1.000.260.245,76 грн.

При цьому, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 впливають на порядок державних закупівель та прийняття рішень щодо укладання відповідних договорів від зазначеної державної установи. Після отримання бюджетних коштів службові особи вказаних вище підконтрольних підприємств здійснюють їх розподіл між учасниками злочинної схеми.

Вказані факти обумовлені тим, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та вищезазначених комерційних структур, фактично спільно розробивши Програму, монополізували ринок ремонту ліфтів у житлових будинках м. Одеси, що надало їм можливість безпідставно підвищувати ціни на обладнання та монтажні роботи, що призвело до зростання собівартості заміни ліфтів та збільшення витрат з місцевого бюджету.

За таких обставин встановлено, що, з метою заволодіння державними коштами, посадовими особами вищезазначених державних установ реалізується протиправний механізм розтрати та привласнення бюджетних коштів у порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель та здійснюється штучне завищення очікуваної вартості предметів закупівлі в тендерній документації.

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_6 № 65/4-4547 від 15.07.2020, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_1 ), який залучено до вказаного вище протиправного механізму розтрати та привласнення бюджетних коштів, являються ініціаторами розробки вищезазначеної Програми.

Крім того, у вказаному департаменті знаходяться документи щодо розробки самої Програми, дані щодо адрес будинків у м. Одесі, в яких необхідно відремонтувати та в яких відремонтовані ліфти, акти обстеження ліфтів, матеріали тендерних процедур щодо ремонту ліфтів, договори на ремонт та акти виконаних робіт, акти прийому-передачі замінених ліфтів та відомості щодо їх приймання структурними підрозділами комунальних підприємств ІНФОРМАЦІЯ_7 , інші відомості та документи, що стосуються виконання Програми.

У зв'язку з вищенаведеним на даний час виникла об'єктивна необхідність встановити усі обставини участі ІНФОРМАЦІЯ_1 та його посадових осіб на етапах розроблення, прийняття та реалізації цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки».

Одержати такі відомості можливо тільки у ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки вказаний орган є володільцем матеріалів щодо реалізації Програми, а також усієї інформації та іншої документації з даного приводу.

Крім того, аналіз отриманих відомостей дозволить встановити фактичні обставини заволодіння державними коштами службовими особами вищезазначених державних установ та підприємств шляхом розтрати та привласнення бюджетних коштів у порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, поєднаних із штучним завищенням очікуваної вартості предметів закупівлі в тендерній документації, а також визначити осіб, які можуть бути причетними до вчинених кримінальних правопорушень.

Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву, відповідно до якої просив розглядати клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.

Представник володільця документів в судове засідання не викликався у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Згідно вимог ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до положень ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

У відповідності з вимогами ч.6, 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий суддя вважає що з метою повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, необхідно надати тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Крім цього, слідчим доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а тому клопотання підлягає задоволенню

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 22, 91-93, 159-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України майора юстиції ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2020 за № 42020000000000323, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , а також слідчим групи слідчих - старшим слідчим в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , старшому слідчому 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_17 , а також, за їх письмовим дорученням, співробітникам Головного відділу по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю Управління СБ України в Одеській області - старшому оперуповноваженому в ОВС Управління СБ України в Одеській області підполковнику ОСОБА_18 , оперуповноваженим Управління СБ України в Одеській області старшому лейтенанту ОСОБА_19 та лейтенанту ОСОБА_20 , дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення:

-належним чином завірених копій цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки»(далі - Програма), додатків та змін до неї, а також усіх рішень ІНФОРМАЦІЯ_1 та усіх інших документів, які мають відношення до її розробки, прийняття та реалізації, а також додатків до них;усієї проектно-кошторисної тендерної документації та додатків до неї тендерних пропозицій учасників тендерів під час реалізації програми, матеріалів відкоригованої цінової тендерної пропозиції де зазначена ціна, яка була визначена системою та замовником найбільш економічно вигідною; відомості про учасників тендерів документів, якими підтверджується, що учасники тендерів здійснюють господарську діяльність відповідно до положень Статуту (у останній редакції) або іншого установчого документу (для учасників - юридичних осіб), який підтверджує що учасник веде господарську діяльність у відповідності до чинного законодавства; документації із зазначенням коду доступу, за яким можливо здійснити пошук установчих документів юридичної особи; свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (Витягів з реєстру платників податків на додану вартість) та/або свідоцтв про сплату єдиного податку (Витягів з реєстру платників єдиного податку, листів з посиланням на положення діючого законодавства України щодо відсутності відповідного свідоцтва (витягу); довідки про відкриття рахунків та відсутність кредитної заборгованості виданих банківською установою, в якому відкрито рахунки учасників тендерів; Довідки про присвоєння ідентифікаційного коду для учасників тендерів; належним чином завірених копій усіх паспортів - фізичних осіб та юридичних осіб уповноважених на підписання угод та договорів, щодо тендерної програми; документації підтверджуючої обрання/призначення керівників та право підпису відповідно до вимог за установчими документами підприємств-учасників та діючого законодавства (завірені копії протоколів зборів засновників підприємств, наказів про призначення керівників тощо) та осіб (якщо такі визначені учасниками), які мають право підпису документів: довіреностей або інших документів із зазначенням повноважень, ПІБ уповноважених осіб, зразків підпису, термінів дії, наданих учасниками тендерів програми; довідок в довільній формі, за власноручним підписом керівників або уповноважених осіб та завірених печаткою (за наявності), які містять інформацію про вартість чистих активів учасників (юридичних осіб) станом на кінець попереднього кварталу, наданих учасниками тендерів у рамках реалізації цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки»; належним чином завірених копій усіх документів, що підтверджують повноваження керівників учасників або уповноважених осіб на вчинення правочинів, на укладання угод та договорів про закупівлю; листів з інформацією про ознайомлення з проектами угод та договорів про закупівлю і згодою на їх укладання; довідок, за підписами уповноважених осіб учасників тендерів складених у довільній формі, які містить інформацію щодо згоди (не згоди) при укладанні рамкової угоди та договору про закупівлю товарів (робіт, послуг); листів-згод на обробку персональних даних відповідно до вимог ЗУ «Про захист персональних даних» щодо всіх осіб учасників тендерів ,персональні данні яких надавались у складі тендерних пропозиції учасників; наказів про призначення уповноважених з антикорупційної програми, які містять запис, про ознайомлення уповноваженої цим наказом особи з його змістом, довідок про відсутність підстав для відхилення тендерних пропозицій учасників, документів щодо підтвердження наявності обладнання та матеріально-технічної бази учасників тендерів;довідок які учасники використовують для ведення господарської діяльності; документації, що підтверджує наявність складських приміщень, пристосованих для зберігання товару, що закуповується, та інших приміщень з зазначенням площ цих приміщень та адреси їх розташування (документів на право власності або договорів оренди, або інших документів, що підтверджують право на використання приміщень, зі всіма додатками, дійсних на дату розкриття конкурсних пропозицій), наданих учасниками тендерів; довідки в яких зазначається інформація про транспорт, що планується застосовувати для транспортування предмету закупівлі; договорів про оренду (договорів найму), або у разі використання учасниками послуг транспортування (перевезення) інших договорів (документів), що встановлюють умови користування цим автотранспортом або отримання відповідних послуг із зазначенням транспортних засобів які залучені до транспортування; свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів на вказаний у довідках автотранспорт; листи з інформацією про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, і могли бути залученими до закупівлі; штатний розпис та звіту за формою 1 ПВ (з відміткою про прийняття) або довідки у довільній формі з поясненням обставин за якими підприємство не звітувало за даною формою з підтвердженням із офіційних джерел; документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору, наданих учасниками тендерів; копій усіх листів в довільній формі, за власноручними підписами уповноважених осіб учасників, завірених печаткою (за наявності) з інформацією про виконання аналогічного договору з аналогічним предметом закупівлі, який зазначено в тендерній документації, із зазначенням предмету договору, дати укладання договору, інформації про замовників, їх контактних осіб (прізвище та контактний телефон); договорів (з додатками), що включають постачання предмету закупівлі за аналогічним договором, наданих учасниками; усіх актів звіряння, накладних, роздруківок з системи реєстрації податкових накладних (у разі коли учасник був платником ПДВ), платіжних доручень (або інших документів), які підтверджують факт проведення розрахунків за аналогічним договором, наданих учасниками; відгуки, що були видані замовниками, з якими було укладено договори, що наведено у довідках із зазначенням дат і номерів договорів, інформації про повноту та вчасність виконання договорів, стосовно якості, кількості та строків, відсутності чи наявності претензій щодо якості товару; документації, щодо складених за результатами планового або позапланового державного контролю, проведеного компетентним органом щодо додержання вимог законодавства при проведенні ІНФОРМАЦІЯ_1 закупівель товарів, послуг та робіт під час реалізації цільової програми ; листів що містять інформацію, яка підтверджує відповідність тендерної пропозиції учасників технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим у тендерній документації, яка відповідає технічним вимогам замовника встановленим в Додатку 3 тендерної документації, у рамках реалізації цільової програми; усіх додаткових матеріалів учасників про їх відповідність кваліфікаційним критеріям, наданих учасниками тендерів у рамках реалізації програми.

- належним чином завірених копій усіх документів профспілки філії "ОДЕСЛІФТ" ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ПП " ОСОБА_4 " (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 "(ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі»: (довідок про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів) (далі - Довідок), які видана уповноваженим органом та є дійсними на дату подання; документів, виданих уповноваженим органом, що фізичну особу, яка є учасником не було засуджено за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку; документів, виданих уповноваженим органом про те, що, службова (посадова) особа учасника, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі не була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

- належним чином завірених копій усіх фінансово-господарських документів (договорів, змін до договорів,додаткових угод, специфікацій, актів приймання-передачі, актів взаємозвірки, видаткових накладних, товарно-траспортних накладних, платіжних доручень, прибуткових ордерів, квитанцій, податкових накладних, виписок з довідок про рух грошових коштів, документів щодо видачі готівкових коштів, документів, що підтверджують походження товарів (декларацій виробника, сертифікатів якості, експертних висновків, експлуатаційних дозволів, тощо), документів, що підтверджують оприбуткування товару (складських квитанцій, накладних, актів приймання-передачі, тощо), документів, що підтверджують списання товарів (складських квитанцій, накладних, актів приймання-передачі, тощо) документів, що підтверджують сплату по договорам щодо придбання товарів (у тому числі платіжних доручень, рахунків, тощо), документів, що підтверджують відповідність встановленим вимогам державних норм та стандартів якості товарів (у тому числі висновків, експертиз, протоколів випробувань, актів обстеження ліфтів тощо), тендерних документів, тощо), що містять відомості про виконання умов державних закупівель замовником, яких був ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 01.01.2016 по 03.08.2020, офіційного листування вищевказаних комерційних підприємств із ІНФОРМАЦІЯ_1 та підпорядкованими йому підрозділами, з обов'язковим наданням вказаних вище документів, які стосуються придбання, реалізації чи збуту товарів або виконання робіт чи послуг; копій усіх документів з відомостями щодо адрес будинків у м. Одесі, в яких необхідно відремонтувати та в яких відремонтовані ліфти; усіх матеріалів тендерних процедур щодо ремонту ліфтів, договорів на ремонт та актів виконаних робіт, актів прийому-передачі замінених ліфтів та документів з відомостями щодо їх приймання структурними підрозділами комунальних підприємств ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також усіх інших відомостей та документів у рамках реалізації цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки».

Строк дії ухвали встановити в 1 (один) місяць.

Роз'яснити посадовим особам у володінні яких знаходяться документи, що у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя