Ухвала від 03.08.2020 по справі 761/23010/20

Справа № 761/23010/20

Провадження № 1-кс/761/14424/2020

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2020 року слідчий судя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України майора юстиції ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2020 за № 42020000000000323, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, про надання тимчасового доступу до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України майора юстиції ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2020 за № 42020000000000323, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України,про надання тимчасового доступу, до речей і документів.

Клопотання мотивовано тим, що Головноим слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000000323 від 20.02.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що протягом 2016-2020 років службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , Філії « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), ПП « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ), вчинено розкрадання коштів в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем під час монтажу та ремонту ліфтового обладнання у багатоповерхових будинках м. Одеси.

Так, протягом 2016-2020 років службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 налагодили протиправний механізм щодо привласнення державних коштів під час реалізації цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки» (далі - Програма) шляхом проведення державною установою в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ) закупівель робіт у підконтрольних їм комерційних структур Філії «Одесліфт ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ПП « ОСОБА_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », за завідомо завищеними цінами.

Зокрема встановлено, що вказана вище Програма, яку було розроблено спільно з задіяними у злочинній схемі Філією « ІНФОРМАЦІЯ_2 ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ПП « ОСОБА_4 », була прийнята відповідно до рішення сесії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.03.2016 № 454-VII.

З урахуванням змін, які вносились до Програми, у період з 2016 по 2020 роки на її реалізацію заплановано виділення 1.390.948.000 грн.

Внаслідок цього, з бюджету м. Одеси фактично було виділено 1.019.871.960,21 грн., які освоєні підконтрольними Філією «Одесліфт ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (освоєно 887.439.972,64 грн.), ПП « ОСОБА_4 » (освоєно 73.253.014,26 грн.), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (освоєно 49.481.571,91 грн.) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (освоєно 9.697.401,40 грн.).

Основним розпорядником бюджетних коштів в рамках Програми був ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким у вказаний вище період укладено з наведеними підконтрольними комерційними структурами 1425 угод на загальну суму 1.000.260.245,76 грн.

При цьому, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 впливають на порядок державних закупівель та прийняття рішень щодо укладання відповідних договорів від зазначеної державної установи. Після отримання бюджетних коштів службові особи вказаних вище підконтрольних підприємств здійснюють їх розподіл між учасниками злочинної схеми.

Вказані факти обумовлені тим, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та вищезазначених комерційних структур, фактично спільно розробивши Програму, монополізували ринок ремонту ліфтів у житлових будинках м. Одеси, що надало їм можливість безпідставно підвищувати ціни на обладнання та монтажні роботи, що призвело до зростання собівартості заміни ліфтів та збільшення витрат з місцевого бюджету.

За таких обставин встановлено, що, з метою заволодіння державними коштами, посадовими особами вищезазначених державних установ реалізується протиправний механізм розтрати та привласнення бюджетних коштів у порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель та здійснюється штучне завищення очікуваної вартості предметів закупівлі в тендерній документації.

Згідно інформування ІНФОРМАЦІЯ_6 (лист № 65/4-4547 від 15.07.2020), у період з вересня 2016 року по квітень 2020 року між Філією « ІНФОРМАЦІЯ_2 ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ІНФОРМАЦІЯ_1 укладено 1292 угоди на суму 894.228.856,10 грн. на ремонт ліфтів у житлових будинках м. Одеси. Фактично, представники Філії « ІНФОРМАЦІЯ_2 ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » являються ініціаторами та розробниками Програми, та у офісі цієї комерційної структури, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , знаходяться відомості та документи щодо придбання нею ліфтів та інших складових до них, договори з ІНФОРМАЦІЯ_1 на їх ремонт, акти приймання-передачі старих ліфтів структурним підрозділам комунальних підприємств ІНФОРМАЦІЯ_7 , документи щодо фінансових розрахунків з комерційними структурами, які постачають обладнання та ліфти, та комерційними структурами, які були залучені до протиправного механізму розтрати та привласнення бюджетних коштів.

У зв'язку з вищенаведеним на даний час виникла об'єктивна необхідність встановити усі обставини, пов'язані з виконанням вказаних вище договорів, укладених між Філією « ІНФОРМАЦІЯ_2 ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також вказаної комерційної структури з іншими підприємствами, у зв'язку з реалізацією цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки».

Одержати такі відомості можливо тільки у Філії «Одесліфт ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », оскільки вказана комерційна структура є володільцем вищенаведених матеріалів, а також іншої інформації та документації з даного приводу.

Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву, відповідно до якої просив розглядати клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.

Представник володільця документів в судове засідання не викликався у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Згідно вимог ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до положень ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

У відповідності з вимогами ч.6, 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий суддя вважає що з метою повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, необхідно надати тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні у Філії « ІНФОРМАЦІЯ_2 » » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Крім цього, слідчим доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а тому клопотання підлягає задоволенню

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 22, 91-93, 159-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України майора юстиції ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2020 за № 42020000000000323, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , а також слідчим групи слідчих - старшим слідчим в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , старшому слідчому 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_17 , а також, за їх письмовим дорученням, співробітникам Головного відділу по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю Управління СБ України в Одеській області - старшому оперуповноваженому в ОВС Управління СБ України в Одеській області підполковнику ОСОБА_18 , оперуповноваженим Управління СБ України в Одеській області старшому лейтенанту ОСОБА_19 та лейтенанту ОСОБА_20 , дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні Філії « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення:

- належним чином завірених копій усіх документів, які мають відношення до розробки, прийняття та реалізації цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки», а також додатків до них;

- належним чином завірених копій усіх фінансово-господарських документів, що містять відомості про виконання умов договорів, укладених у період з вересня 2016 року по теперішній час між Філією « ІНФОРМАЦІЯ_2 ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ІНФОРМАЦІЯ_1 , у рамках цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки» (договорів, змін до договорів,додаткових угод, специфікацій, актів приймання-передачі, актів взаємозвірки, видаткових накладних, товарно-траспортних накладних, платіжних доручень, прибуткових ордерів, квитанцій, податкових накладних, виписок з довідок про рух грошових коштів, документів щодо видачі готівкових коштів, документів, що підтверджують походження товарів (декларацій виробника, сертифікатів якості, експертних висновків, експлуатаційних дозволів, тощо), документів, що підтверджують оприбуткування товару (складських квитанцій, накладних, актів приймання-передачі, тощо), документів, що підтверджують списання товарів (складських квитанцій, накладних, актів приймання-передачі, тощо) документів, що підтверджують сплату по договорам щодо придбання товарів (у тому числі платіжних доручень, рахунків, тощо), документів, що підтверджують відповідність встановленим вимогам державних норм та стандартів якості товарів (у тому числі висновків, експертиз, протоколів випробувань, актів обстеження ліфтів тощо));

- належним чином завірених копій усіх фінансово-господарських документів, що містять відомості про придбання та списання Філією «Одесліфт ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ліфтів та інших складових до них, ремонту ліфтів, приймання та передачі старих ліфтів структурним підрозділам комунальних підприємств ІНФОРМАЦІЯ_7 , фінансових розрахунків з комерційними структурами, які постачають обладнання та ліфти, та іншими залученими комерційними структурами, у тому числі й тими, яким було передано обладнання та ліфти (договорів, змін до договорів,додаткових угод, специфікацій, актів приймання-передачі, актів взаємозвірки, видаткових накладних, товарно-траспортних накладних, платіжних доручень, прибуткових ордерів, квитанцій, податкових накладних, виписок з довідок про рух грошових коштів, документів щодо видачі готівкових коштів, документів, що підтверджують походження товарів (декларацій виробника, сертифікатів якості, експертних висновків, експлуатаційних дозволів, тощо), документів, що підтверджують оприбуткування товару (складських квитанцій, накладних, актів приймання-передачі, тощо), документів, що підтверджують списання товарів (складських квитанцій, накладних, актів приймання-передачі, тощо) документів, що підтверджують сплату по договорам щодо придбання товарів (у тому числі платіжних доручень, рахунків, тощо), документів, що підтверджують відповідність встановленим вимогам державних норм та стандартів якості товарів (у тому числі висновків, експертиз, протоколів випробувань, актів обстеження ліфтів тощо)), а також усіх інших відомостей та документів, що стосуються виконання цільової програми «Міська цільова програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одеса на 2016-2020 роки».

Строк дії ухвали встановити в 1 (один) місяць.

Роз'яснити посадовим особам у володінні яких знаходяться документи, що у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя