Ухвала від 11.08.2020 по справі 640/15860/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

11 серпня 2020 року місто Київ № 640/15860/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши заяву представника позивача про забезпечення позову в адміністративній справі

за позовомКомунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району міста Києва»

доГоловного управління Держпродспоживслужби в місті Києві

проскасування рішення від 22.07.2019 №15,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Подільського району м. Києва" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про скасування рішення від 22.07.2019 року №15.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.08.2019 (суддя Добрівська Н.А.) позовну заяву залишено без руху, та надано строк з дня одержання даної ухвали для усунення недоліків;

16.10.2019 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження (суддя Добрівська Н.А.).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.03.2020 (суддя Добрівська Н.А.) закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу №640/15860/19 до розгляду у судовому засіданні по суті.

Через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва 04.08.2020 від представника позивача надійшла заява про забезпечення позову.

Відповідно до Розпорядження керівника апарату суду Миронюка Д.М. від 06.08.2020 №198, у зв'язку з перебуванням судді у відпустці, у провадженні якої перебувала адміністративна справа та враховуючи надходження заяви про забезпечення позову від 04.08.2020 (вх №03-13/3264/20), справу №640/15860/19 передано на повторний автоматизований розподіл судових справ.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.08.2020, адміністративну справу №640/15860/19 передано на розгляд судді Іщуку І.О.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2020 адміністративну справу №640/18560/19 прийнято до розгляду суддею Іщуком І.О. в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

В обґрунтування заяви про забезпечення позову представником позивача вказано на те, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення судового рішення у даній справі. Також представник зауважив, що з урахування того факту, що оскаржуване рішення було винесено на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.07.2018, Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 у справі №826/8441/17, яке рішенням Верховного Суду України було скасоване та повернуте на додатковий розгляд, законні підстави для виконання рішення про стягнення штрафу - відсутні.

На думку представника позивача, наведені доводи свідчать про абсолютну співмірність можливих негативних наслідків забезпечення позову, за вжиттям якого звертається позивач та тих негативних наслідків, які можуть настати для підприємства в результаті невжиття таких заходів. Цілком очікуваним є те, що Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві, у будь-якому випадку, не буде мати негативних майнових наслідків за умови зупинення дії його припису, оскільки не відноситься до кола осіб, на майновий стан яких може мати вплив оскаржуваний Припис.

Згідно з приписами статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення позову розглянуто без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

Тобто, прийняття такого рішення доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття таких заходів може в майбутньому ускладнити виконання судового рішення чи привести до потреби докласти значні зусилля для відновлення прав позивача.

Відповідно, розгляд заяв про забезпечення позову здійснюється з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, суд повинен пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

У випадку звернення сторони з вимогою про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення з такою вимогою та надати відповідні докази, які б підтверджували факт існування реальної загрози його правам, свободам та інтересам.

Крім того, суд звертає увагу, що згідно Рекомендації №R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.

Таким чином, суд, розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, з огляду на докази, надані стороною по справі для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись, зокрема, у тому, що існує реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідача.

Наявність ознак правомірності оскаржуваного рішення може бути виявлено судом тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості та достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.

Поряд з цим, наразі позивачем не надано суду належних та достатніх доказів на підтвердження існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача.

Виходячи зі змісту позовної заяви та викладеного у заяві про забезпечення позову обґрунтування щодо вжиття заходів забезпечення позову, дослідивши матеріали справи, станом на час винесення даної ухвали суд приходить до висновку про відсутність підстав для забезпечення позову, оскільки судом не встановлено обставин крайньої необхідності та підстав, з якими наведені вище норми Кодексу адміністративного судочинства України пов'язують можливість забезпечення позову.

Керуючись статтями 150-154, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району міста Києва» про забезпечення позову - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.