Рішення від 11.08.2020 по справі 120/2040/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

11 серпня 2020 р. Справа № 120/2040/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоноса М.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу

УСТАНОВИВ

У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України (далі - позивач) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ). У позовній заяві позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування від 16.07.2017 № 5962 наданого ФОП « ОСОБА_1 ».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем здійснено захід державного нагляду (контролю) за геологічним вивченням надр та раціональним і ефективним використанням надр України. За результатами перевірки виявлено порушення відповідачем вимог передбачених Угодою про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу. Оскільки виявлені порушення відповідач у встановлений строк не усунув, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про припинення права відповідача користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу.

Також позивачем заявлено клопотання про поновлення строку для звернення до суду.

Ухвалою від 25.05.2020 позовну заяву Державної служби геології та надр України залишено без руху, оскільки зазначені у клопотанні причини пропуску строку звернення до суду визнано неповажними. Позивачу запропоновано подати заяву про поновлення строку звернення до суду у якій вказати інші підстави для поновлення строку (за їх наявності) разом із доказами, які, на думку позивача, вказують на поважність причин пропуску строку.

15.06.2020 до суду надійшла заява позивача про усунення вказаних в ухвалі від 25.05.2020 недоліків.

Ухвалою від 18.06.2020 задоволено клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 04.08.2020. Також встановлено відповідачу 15-ти денний строк для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження.

24.07.2020 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Відповідач копію ухвалу про відкриття провадження від 18.06.2020 отримав 03.07.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, однак у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав.

Згідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18 червня 2020 року № 731-IX, процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву закінчився, а тому суд ухвалює рішення у справі за наявними доказами у відповідності до положень ч. 6 ст. 162 КАС України.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Тому, враховуючи зазначені обставини та керуючись нормою ч. 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження.

Згідно ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши наявні у справі докази та аргументи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступне.

16.07.2014 Державною службою геології та надр України видано ФОП ОСОБА_1 спеціальний дозвіл на користування надрами № 5962 строком 20 років (а.с.8).

16.07.2014 між Державною службою геології та надр України (Держгеонадра) та ФОП ОСОБА_1 (Надрокористувач) укладено угоду № 5962 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин (пісок), яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу.

Відповідно до п.п. 5.3 Угоди № 5962 при виконанні робіт відповідно до цієї угоди Надрокористувач зобов'язаний, зокрема: забезпечити проведення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених Дозволом та Угодою, відповідно до абз. 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 30.05.2011; дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних із користуванням надрами; допускати представників Держгеонадра для здійснення державного геологічного контролю; дотримуватись вимог, передбачених дозволом та цієї Угодою, тощо (а.с.9-11).

На підставі затвердженого Наказом № 450 від 28.11.2018 Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019, Наказом № 53 від 21.02.2019 Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів у квітні 2019 року, зокрема ФОП ОСОБА_1 на предмет дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (а.с.12-15).

На виконання Наказу № 53 позивачем 27.02.2019 на поштову адресу відповідача було направлено повідомлення про проведення перевірки з 01.04.2019 по 05.04.2019, яке останній отримав 13.03.2019 (а.с.17).

05.04.2019 позивачем здійснено виїзд на перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин. За результатами перевірки складено акт № 06-04/26/2019-17/п(80) про недопущення до перевірки.

Вказаним актом задокументовано, що посадовим особам було відмовлено у допуску до проведення перевірки, чим порушено вимоги ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та вимоги Угоди № 5962 від 16.07.2014, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр України для здійснення державного геологічного контролю.

Крім того було здійснено виїзд на Бирлівське родовище та встановлено, що територія родовища охороняється, кар'єр родовища не розробляється, техніка знаходиться у неробочому стані (а.с.18-19).

12.04.2019 на підставі акту перевірки від 05.04.2019 № 06-04/26/2019-17/п(80) складено Припис № 692-14/06 яким відповідачу надано строк до 13.05.2019 усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріалів згідно з додатком № 1 до припису, які підтверджують факт усунення порушень (а.с.20-23).

Однак, станом на 13.05.2019 надрокористувачем не було надано запитуваних матеріалів.

У зв'язку з чим, Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 05.08.2019 було внесено Подання № 1517-14/06 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5962 (а.с.24).

Враховуючи пропозиції комісії з питань надрокристування (протокол від 28.08.2019 року № 9/2019) відповідно до п. 22 Порядку № 615 було прийнято Наказ № 314 від 29.08.2019 яким, зокрема, зупинено дію Дозволу № 5962 та надано відповідачу 30 календарних днів на усунення порушень (а.с.25).

Про прийнятий наказ відповідача повідомлено листом № 18082/01/14-19 від 02.09.2019, який ОСОБА_1 отримав 06.09.2019 (а.с.26).

У зв'язку із не усуненням порушень та не наданням матеріалів, які підтверджують факт дотримання надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування, Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю 18.10.2019 винесено Подання № 2087-14/06 на анулювання спеціального дозволу № 5962 від 16.07.2014 (а.с.27).

04.12.2019 позивачем направило на адресу надрокористувача лист № 23801/01/14-19 від 03.12.2019 з проханням надати до Держгеонадр у 15-ти денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, яке останній отримав 09.12.2019 (а.с.28).

Оскільки у встановлений строк, відповідь (згода/незгода) ФОП ОСОБА_1 до Державної служби геології та надр України не надійшла, позивач вважає, що він позбавлений можливості самостійно анулювати спеціальний дозвіл, а тому звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян передбачено Кодексом України про надра від 27.07.1994 № 132/94-ВР (далі - КУпН).

Відповідно до ст. 3 КУпН, гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.

Державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України (ст. 11 КУпН).

Відповідно до абз. 1 ст. 13 КУпН користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр (ст.19 КУпН).

Державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України (ст. 60 КУпН).

Згідно з ч. 1 ст. 61 КУпН державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі - Положення № 1174), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до п.п 9, 10 п. 4 Положення № 1174, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615) (в редакції на час спірних правовідносин).

Відповідно до п. 10 Порядку № 615, невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Пунктом 22 Порядку № 615 передбачено, що дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінекоенерго, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 5) наявності підстав, передбачених Законом України "Про санкції"; 6) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи; 7) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (п. 23 Порядку № 615).

Згідно ст. 26 КУпН право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 КУпН право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 КУпН у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов'язків, визначених ст. 24 КУпН. При цьому право тимчасово зупиняти дію спеціального дозволу надано органу, який видав спеціальний дозвіл.

За змістом ч. 1 ст. 64 КУпН спори з питань користування надрами розглядаються органом державного геологічного контролю, органом державного гірничого нагляду, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, місцевими радами або судом у порядку, встановленому законодавством України.

Таким чином, орган, який надав надра у користування (Держгеонадра), повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 КУпН, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

Відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Виходячи з наведених вище положень КУпН, Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Порядку № 615, анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для видання уповноваженим органом припису про їх усунення та зупинення дії дозволу. У спірних правовідносинах таким порушенням є порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, а саме умови щодо допуску представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю.

Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 06.11.2018 у справі № 805/4098/17-а, від 19.03.2019 у справі № 806/1334/16, від 02.10.2019 у справі № 804/215/18, від 30.01.2020 у справі № 816/1098/16, від 15.04.2020 у справі № 806/1286/16.

Підставою для звернення позивача до суду із вказаним адміністративним позовом стало не усунення відповідачем порушень, зазначених у приписі від 12.04.2019 № 692-14/06 та недотримання вимог Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 16.07.2014 № 5962 в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадра України для здійснення державного геологічного контролю.

Як встановлено судом, у наданому відповідачу дозволі було передбачено особливі умови спеціального користування надрами, які полягали в покладанні на надрокористувача низки обов'язків. Серед таких умов було визначено й обов'язок допускати представників Держгеонадра для здійснення державного геологічного контролю, що передбачена п.п. 5.3 п. 5 Угоди про умови користування надрами № 5962 від 16.07.2014.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон від 05.04.2007 № 877-V).

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону від 05.04.2007 № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку (п. 3 ст. 4 Закону від 05.04.2007 № 877-V).

Плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи (п. 11 ст. 4 Закону від 05.04.2007 № 877-V).

Згідно зі ст. 7 Закону від 05.04.2007 № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає відповідний наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, і предмет перевірки, та на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, що підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Перед початком перевірки суб'єкта господарювання посадові особи, які проводять перевірку, пред'являють керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надають суб'єкту господарювання копію направлення на перевірку, а також інформують цих осіб про мету перевірки.

Крім того, цією ж нормою встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Частиною 1 ст. 12 Закону від 05.04.2007 № 877-V встановлено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Суд зазначає, що припис Держгеонадра від 12.04.2019 № 692-14/06 відповідачем не оскаржувався, а тому відповідно до ст. 7 Закону від 05.04.2007 № 877-V є обов'язковим до виконання.

Крім того, ФОП ОСОБА_1 не оскаржувався наказ Держгеонадра від 29.08.2019 № 314 "Про зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень", яким відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 5962 від 16.07.2014, у зв'язку з порушенням надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, та надано строк для усунення порушень.

Тобто, предметом спору у цій справі є наявність або відсутність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами № 5962 від 16.07.2014, наданого ФОП ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Таким чином, за змістом ст. 11 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п.п. 5.3. п. 5 Угоди № 5962 від 16.07.2014, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 5962 від 16.07.2014, відповідач, як надрокористувач зобов'язаний допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю.

Однак суд зазначає, що згідно матеріалів справи, посадовими особами позивача складено Акт про недопущення до перевірки № 06-04/26/2019-17/п(80) від 05.04.2019, яким було встановлено, що посадовим особам Держгеонадр України було відмовлено у проведенні перевірки (а.с.18-19).

За наведених положень законодавства та фактичних обставин справи суд дійшов висновку, що відповідачем не виконано умови які встановлені нормами ст. 11 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", чим порушено п.п. 5.3. п. 5 Угоди № 5962 від 16.07.2014, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 5962 від 16.07.2014.

Суд зазначає, що на момент проведення посадовими особами Державної служби геології та надр України планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ФОП ОСОБА_1 , наданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 5962 від 16.07.2014 був чинним, в зв'язку із чим відповідач зобов'язаний виконувати умови зазначеного договору.

Зібраними у справі доказами підтверджуються обставини щодо яких має місце не виконання відповідачем положень Угоди № 5962 від 16.07.2014 суть яких полягає в необхідності допуску представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю.

Відтак, вищенаведене є правовою підставою для припинення права на користування надрами, що надане спеціальним дозволом на користування надрами.

Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі № 21-36а11, від 19.09.2011 у справі № 21-164а11 та від 10.12.2013 у справі № 21-450а13 та Верховного Суду від 10.05.2018 у справі № 802/4846/13-а та від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а було зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.

Натомість, орган, який надав надра у користування, уповноважений припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 КУпН, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, у зв'язку з невиконанням особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, Державна служба геології та надр України направила ФОП ОСОБА_1 лист від 03.12.2019 № 23801/01/14-19 з проханням надати у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, який останнім отримано 09.12.2019 (а.с.28).

Оскільки відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

Суд зазначає, що Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення відповідачем порушень вимог користування надрами, про що свідчить направлення листів відповідачу, копії яких наявні у справі і досліджені судом, а наведені Держгеонадра доводи не були спростовані відповідачем.

Відтак, враховуючи те, що відповідач: 1) порушив вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, 2) не усунув порушення, що стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу, 3) у встановлений позивачем строк, який був достатнім та загалом становив більше одного року, не виконав вимог припису від 12.04.2019 № 692-14/06 щодо порушень задокументованих актом перевірки від 05.04.2019 № 06-04/26/2019-17/п(80), суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову та анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5962 від 16.07.2014 наданого ФОП ОСОБА_1 .

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. В той же час, суд зазначає про відсутність таких витрат у даній справі.

Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5962 від 16.07.2014 наданого Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 .

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031);

Відповідач: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Суддя Богоніс Михайло Богданович