просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
06 серпня 2020 року м.Харків Справа № 20/21б
Господарський суд Луганської області у складі судді М.Ю. Ковалінас, секретар судового засідання Славич В.І., розглянувши матеріали справи
за заявою кредитора - Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі
м. Луганська
до боржника - Відкритого акціонерного товариства
Науково - виробнича фірма
"Луганські акумулятори", м. Луганськ
Про банкрутство
У засіданні брали участь:
від кредиторів - не прибули;
від боржника - не прибув;
керуючий санацією Міщенко М.М.- не прибув;
розпорядник майна Арєф'єва С.А. - не прибула;
від учасника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях - Жирікова О.В., довіреність №24 від 25.06.2020;
від учасника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - Матеко С.В., довіреність №07-2511/дв від 21.01.2020.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ: банкрутство, процедура санації за нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону від 30.06.1999 №784-1999 (далі за текстом - Закон); розгляд клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори".
Сторони та учасники провадження своєчасно та належним чином повідомлені судом про час і місце розгляду справи у судовому засіданні (ухвала суду від 02.07.2020, рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення від 07.07.2020).
Відповідно до клопотання РВ ФДМ України по Харківській, Донецькій та Луганській областях від 29.07.2020 судове засідання проводиться в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів відповідно до ч.3 ст.197 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, додатково надані та вислухавши присутніх, суд
Господарським судом Луганської області порушено провадження у справі №20/21б про банкрутство боржника - ВАТ Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори", м. Луганськ (ухвала від 19.07.2004).
Ухвалою Господарського суду Луганської області 16.02.2006 введено процедуру санації боржника Відкритого акціонерного товариства Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори", код ЄДРПОУ 05758948, вул. Оборонна, буд.91, м. Луганськ, строком на дванадцять місяців - до 16.02.2007, керуючим санацією призначено виконуючого обов'язки голови правління боржника Міщенка М.М. та розпорядником майна боржника в процедурі санації призначено арбітражного керуючого Патєрікіну Т. В.; ухвалою суду від 25.09.2006 у справі №20/21б затверджено план санації боржника з терміном виконання один рік, до 25.09.2007 та продовжено строк процедури санації, повноваження керуючого санацією Міщенка М.М. і розпорядника майна боржника Патєрікіної Т.В. в процедурі санації до 25.09.2007.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 10.07.2014 у справі № 20/21б суд продовжив термін процедури санації ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", повноваження керуючого санацією Міщенка М.М. та повноваження розпорядника майна у процедурі санації Патєрікіної Т.В. на шість місяців, до 25.09.2014; розгляд справи у судовому засіданні відкладено на 25.09.2014, але у призначений час судове засідання не відбулося у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Луганської області.
Розпорядженням Вищого господарського суду України від 02.04.2015 №18-р відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", Указу Президента України від 12.11.2014 № 868/2014 "Про внесення змін до мережі господарських судів України" та на підставі подання Державної судової адміністрації України від 27.03.2015 № 8-5754/15 про можливість відновлення роботи Господарського суду Луганської області, керуючись ст. 34 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" відновлено роботу Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Леніна, 5.
Господарським судом Харківської області, відповідно до ухвали від 27.04.2015, передано матеріали справи №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", за територіальною підсудністю до господарського суду Луганської області.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 14.12.2017 відновлено матеріали втраченої справи №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", в частині ухвал Господарського суду Луганської області згідно переліку.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 08.06.2018 відсторонено Патєрікіну Т.В. від виконання повноважень розпорядника майна в процедурі санації та призначено новим розпорядником майна в процедурі санації у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" арбітражного керуючого Ареф'єву С.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 05.12.2016 №1767).
З 21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ).
Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами); Постанова Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про банкрутство" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 441). Закон України "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 28, ст. 940; 2015 р., № 43, ст. 386) втрачає чинність через один рік з дня введення в дію цього Кодексу.
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Таким чином у справі №20/21б триває процедура санації за нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", крім положень щодо реалізації майна боржника.
До Господарського суду Луганської області надійшло клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", з посиланням на норми Кодексу України з процедур банкрутства (ст.ст. п.9 ч.1 ст. 90), норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та норми Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02 жовтня 2019 року №145-IX, який набрав чинності 20.10.2019.
Учасником Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції за супровідним листом від 27.05.2020 №14448/33105/13/20/07.2 до суду надано докази направлення його клопотання від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 на адресу керуючого санацією Міщенка М.М., розпорядника майна Арєф'євої С.А., членів комітету кредиторів у справі №20/21б та Фонду державного майна України.
Учасник РВ ФДМ України по Харківській, Донецькій та Луганській областях надав до суду пояснення від 29.05.2020 №10-05-04958 та від 24.06.2020 №10-52-12538 щодо клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", у яких просить суд відмовити у задоволенні зазначеного клопотання.
Крім того, від керуючого санацією Міщенка М.М. на адресу суду надійшли письмові пояснення від 16.06.2020 б/н щодо клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", у яких він заперечує проти зазначеного клопотання, вважає його необґрунтованим та таким, що не відповідає чинному законодавству.
Також, керуючий санацією Міщенко М.М. за супровідним листом від 30.07.2020 б/н надав до суду докази направлення його письмових пояснень від 16.06.2020 б/н на адресу Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Дослідивши матеріали справи та додатково надані, заслухавши доводи та заперечення представників учасників, суд дійшов висновків про таке.
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, учасник провадження у справі (державний орган з питань банкрутства), звернулось до суду з клопотанням Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", з посиланням на норми Кодексу України з процедур банкрутства (ст.ст. п.9 ч.1 ст. 90), норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ст.ст. 28, 36) та норми Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02 жовтня 2019 року № 145-IX (п.2 розділу II), який набрав чинності 20.10.2019, зокрема у клопотанні зазначено про таке.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 19.07.2004 порушено провадження у справі №20/21б про банкрутство боржника - ВАТ Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори".
Частка державної власності у статутному капіталі ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" становить 50%. Органом, уповноваженим управляти державним майном є Фонд державного майна України.
Ухвалою Господарського суду Луганської області 16.02.2006 введено процедуру санації боржника Відкритого акціонерного товариства Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори", код ЄДРПОУ 05758948, вул. Оборонна, буд.91, м. Луганськ, строком на дванадцять місяців - до 16.02.2007, керуючим санацією призначено виконуючого обов'язки голови правління боржника Міщенка М.М. та розпорядником майна боржника в процедурі санації призначено арбітражного керуючого Патєрікіну Т. В.
Процедура санації у справі триває більше 14 років.
Орган уповноважений управляти державною часткою у статутному капіталі боржника - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях, у поясненні від 29.05.2020 №10-05-04958 щодо клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", висловив свої заперечення проти згаданого клопотання, зокрема зазначив про таке.
Держава, в особі РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях, є власником пакета акцій ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" (вул. Оборонна, 91, м. Луганськ), що становить 50,00%+1 акція від статутного капіталу товариства.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 16.02.2006 введено процедурну
санації, керуючим санацією призначено виконуючого обов'язки голови правління боржника Міщенка М.М. та розпорядником майна боржника в процедурі санації призначено Патєрікіну Т.В., ухвалою Господарського суду Луганської області від 08.06.2018 відсторонено Патєрікіну Т.В. від виконання повноважень розпорядника майна в процедурі санації таї призначено нового розпорядника майна Ареф'єву С.А.
Станом на теперішній час процедуру санації не завершено.
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.07.2014 № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" території Донецької та Луганської областей, м. Луганськ Луганської області, є територією, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження з квітня 2014 року по теперішній час.
Юридична адреса ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" співпадає з фактичною в м. Луганськ Луганської області. На територію, підконтрольну українській владі ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", не перереєстровано. Всі активи підприємства також розташовані на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Всі документи, що стосуються справи про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" також залишилися в м. Луганськ.
Відповідно до даних з інформаційно-пошукової системи "Етап" на балансі ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" обліковується державне майно в кількості 33 одиниці (перелік майна додається), яке під час приватизації не увійшло до статутного капіталу господарського товариства та стосовно якого не реалізовані управлінські рішення.
За даними Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області станом на 01.05.2020 обліковується заборгованість по вказаному товариству у розмірі 22183,08 тис. грн, та відповідно до наданої інформації Головного управління Державної податкової служби України у Луганській області заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на вказану дату становить 10,4 тис.грн.
У разі закриття провадження у справі № 20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", необхідно здійснити заходи з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади Голови правління товариства відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 № 777 "Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки" зі змінами. Якщо прийняти до уваги, що зараз підприємство розташоване на території, яка згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, ймовірність бажаючих зайняти вакантну посаду Голови правління товариства - низька.
Відповідно до пункту 2 Розділу II Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 № 145-ІХ у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна" розділ V "Прикінцеві та перехідні положення" доповнений пунктом 7-1 такого змісту: установити, що об'єкти права державної власності, шо знаходяться на тимчасово окупованих територіях, не підлягають приватизації до повного відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованих територіях.
З огляду на вищевикладене, РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях простить суд відмовити у задоволенні клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20.
Також, на адресу суду від Фонду державного майна України надійшли пояснення від 24.06.2020 №10-52-12538 щодо клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" з додатками, в яких зазначено про таке.
Регіональне відділення Фонду по Харківській, Донецькій та Луганській областях (далі - Регіональне відділення) є органом управління корпоративними правами держави у статутному капіталі ВАТ НВФ «Луганські акумулятори», що становить 50,00% + 1 акція (75098001 шт. акцій).
Згідно з п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс) з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон).
Комітетом кредиторів не було прийнято рішення щодо подальшої процедури у наведеній справі, що виключає можливість погашення кредиторських вимог та закриття провадження у справі про банкрутство.
На підставі наведеного, враховуючи, що звіт керуючого санацією не розглядався, відтак є безпідставним посилання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у клопотанні про закриття провадження у справі на ст. 36 Закону, як підставу для закриття провадження у справі про банкрутство ВАТ НВФ «Луганські акумулятори».
Закриття провадження у справі про банкрутство ВАТ НВФ «Луганські акумулятори» призведе до неможливості здійснення управління діяльністю товариства, погіршення фінансово-господарського стану боржника; та можливого порушення інтересів держави, а також зняття мораторію на задоволення вимог кредиторів, не можливості задоволення вимог кредиторів.
Оскільки, у ВАТ НВФ «Луганські акумулятори» не відновлено платоспроможність та залишаються непогашеними грошові зобов'язання перед кредиторами, після закриття провадження у даній справі керівник ВАТ НВФ «Луганські акумулятори» буде вимушений знову звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Таким чином, закриття провадження у справі є економічно недоцільним, учасники справи повинні будуть знову проходити раніше здійснені етапи провадження у справі про банкрутство, проведення ж процедур щодо відновлення платоспроможності боржника, передбачених Кодексом, буде так само неможливим до повного відновлення контролю української влади на тимчасово окупованій території, зокрема, у м. Луганськ.
Враховуючи вищевикладене, на думку Фонду, клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закриття провадження у даній справі є необґрунтованим та заявленим без урахування усіх обставин даної справи, аргументи щодо необхідності закриття провадження не підтверджено жодними доказами та не підлягає задоволенню судом.
Керуючий санацією боржника Міщенко М.М. надав до суду письмове пояснення від 16.06.2020 б/н щодо клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", у яких зазначено, що пропозиція Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закриття провадження у справі №20/216 про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" є несвоєчасною, не враховує фактичні обставини справи, не в повній мірі відповідає вимогам закону та несе значні ризики для інтересів держави, кредиторів і боржника, зокрема з огляду на наступне.
Погашено вимоги кредиторів 2-4 черг повністю, загальний відсоток погашення вимог кредиторів за реєстром станом на 16.06.2014 становив - 18 995,957 тис. грн., тобто без врахування витрат на проведення санації становив - 96,68%, і вказує на ефективність заходів відновлення платоспроможності в процедурі санації за період до початку проведення АТО (в подальшому - ООС).
Залишок вимог 6-ої черги становить - 629835,00 грн.
Майновий стан боржника ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" є достатнім для забезпечення повного відновлення платоспроможності, проте продовження заходів санації повністю залежить від відновлення державного контролю України над територією та забезпечення доступу до об'єктів.
На думку керуючого санацією закриття провадження про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" у справі №20/216, позбавлене правового і економічного сенсу, до моменту повернення контролю Уряду на територіях окремих районів Луганської області, створює ризики для боржника, держави (як власника пакету акцій 50%+1 акція) і кредиторів, оскільки через відсутність доступу до майнових активів підприємства розташованих на непідконтрольній території, відсутність джерел фінансування для забезпечення поточної діяльності - Боржник буде зобов'язаний негайно, у місячний строк звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Усі дійсні учасники справи про банкрутство будуть вимушені знову проходити етап визнання свого статусу (раніше вже встановленого судом), кредитори - здійснити додаткові витрати на повторне заявлення грошових вимог.
Об'єктивний повторний розгляд кредиторських вимог буде ускладнений через відсутність доступу до документації боржника та часткову втрату матеріалів справи Господарським судом Луганської області.
Здійснення ж процедур передбачених Кодексом України з процедур банкрутства буде так само унеможливлене до відновлення контролю Уряду над територією та забезпечення доступу до об'єктів боржника.
Посилання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02 жовтня 2019 року №145-ІХ, який набрав чинності з 20.10.2019, на думку керуючого санацією є недоречними, оскільки цей Закон не може мати зворотнього застосування до відносин, які виникли до прийняття, у т.ч. введення процедури санації ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" у справі про банкрутство №20/21б, приписи Закону жодним чином не зумовлюють обов'язкового припинення чинних проваджень в процедурі санації, а Кодекс України з процедур банкрутства прямо передбачає продовження санації боржників.
Зважаючи на тривале здійснення провадження у справі №20/21б, можливість його завершення із застосуванням спеціальних норм законодавства про банкрутство не втрачена і в умовах даних фактичних обставин забезпечує найбільш прийнятний баланс інтересів кредиторів, боржника та держави.
Керуючий санацією Міщенко М.М. вважає, що закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" з підстав вказаних у заяві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 27.03.2020 №8110/07.2-16/20 - не є можливим.
Провадження у справі №20/21б про банкрутство боржника - Відкритого акціонерного товариства Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори", код ЄДРПОУ 05758948, вул. Оборонна, буд.91, м. Луганськ порушено згідно ухвали Господарського суду Луганської області від 19.07.2004 за положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 30.06.1999 №784-XIV (далі - Закон).
В подальшому, в частині реалізації майна до боржника були застосовані норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22.12.2011 №4212-VІ (далі - Закон №4212).
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 16.06.2006 у справі №20/21б введено процедуру санації боржника ВАТ НВФ "Луганські акумулятори ", керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Міщенка М.М.
Погоджений у встановленому чинним законодавством порядку план санації боржника затверджено ухвалою Господарського суду Луганської області від 25.09.2006, а також продовжено та строк процедури санації, повноваження керуючого санацією Міщенка М.М. і розпорядника майна боржника Патєрікіної Т.В. в процедурі санації до 25.09.2007, з моменту його затвердження судом, й зобов'язано керуючого санацією Міщенко М.М., у встановлений ст. 21 Закону строк, подати до суду звіт керуючого санацією про результати виконання плану санації.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 01.11.2010 у справі №20/21б затверджено зміни та доповнення до плану санації ВАТ Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори".
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 10.07.2014 у справі №20/21б продовжено термін процедури санації ВАТ Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори" та розпорядника майна Патєрікіної Т.В. у процедурі санації на три місяці, до 25.09.2014, для виконання плану санації, з урахуванням схвалених та погоджених Доповнень у встановленому Законом порядку.
Держава, в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях, є власником пакета акцій ВАТ Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори", код ЄДРПОУ 05758948, вул. Оборонна, буд.91, м. Луганськ, що становить 50% +1 акція від статутного капіталу товариства.
Станом на теперішній час процедуру санації не завершено, у зв'язку з неповним виконанням заходів, передбачених планом санації (зі змінами та доповненнями), згідно інформації про стан реалізації плану санації ВАТ Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори" наданої керуючим санацією боржника Міщенком М.М. загальний відсоток погашення вимог кредиторів за реєстром станом на 16.06.2014 - 96,68%, що вказує на ефективність заходів відновлення платоспроможності в процедурі санації за період до початку проведення ООС; майновий стан боржника ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" є достатнім для забезпечення повного відновлення платоспроможності, після відновлення державного контролю України над територією Луганської області та забезпечення доступу до об'єктів, всі документи щодо виконання плану санації, даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності, документи щодо господарського діяльності боржника залишились у приміщенні підприємства боржника (м.Луганьск) та вважаються втраченими.
Відповідно до ч.1 ст.3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Кодексу України з процедур банкрутства, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч.3 ст.3 ГПК України).
Європейський суд з прав людини зазначає, що сторони судового провадження повинні мати право очікувати застосування до їхньої справи чинних норм процесуального законодавства (рішення ЄСПЛ у справі "Дія 97 проти України" від 21.10.2010).
21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 №2597-VІІ.
Згідно з преамбулою Кодексу України з процедур банкрутства цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Згідно ч. 1 ст. 2 КУзПБ провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратив чинність Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно з ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу з дня його введення в дію подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до абз.12 ч.1 Закону санація - система заходів, що здійснюється під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб-підприємств, що є об'єктами державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об'єктів.
Згідно ч.7 ст.5 Закону положення цього Закону не застосовуються до юридичних осіб - казенних підприємств, що кореспондується з нормами ч.5 ст.2 Закону №4212.
За підсумками процедури санації керуючий санацією складає звіт, який розглядається комітетом кредиторів та затверджується судом (ст.21 Закону та ст.36 Закону №4212).
З підстав, зазначених у ст.83 Закону №4212 господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо: 1) боржник - юридична особа не внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 2) юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 3) у провадженні господарського суду є справа про банкрутство того ж боржника; 4) затверджений звіт керуючого санацією боржника в порядку, передбаченому цим Законом;5) затверджена мирова угода в порядку, передбаченому цим Законом; 6) затверджений звіт ліквідатора в порядку, передбаченому цим Законом; 7) боржник виконав усі зобов'язання перед кредиторами; 8) до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про його банкрутство не висунуто вимог; 9) згідно із законом справа не підлягає розгляду в господарських судах України; 11) господарським судом не встановлені ознаки неплатоспроможності боржника; 12) в інших випадках, передбачених законом.
Провадження у справі про банкрутство може бути припинено у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 5, 9 і 10 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (до та після визнання боржника банкрутом); у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 7, 8 і 11 частини першої цієї статті - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом, що кореспондується з нормами ст.40 Закону.
Підстави для закриття провадження у справах встановлені ст.231 ГПК України та ст.90 КУзПБ.
Так, відповідно до ч.1 ст. 231 ГПК України Господарський суд закриває провадження у справі, якщо:
- спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства;
- відсутній предмет спору;
- суд встановить обставини, які є підставою для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пунктів 2, 4, 5 частини першої статті 175 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною другою статті 175 цього Кодексу;
- позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;
- після відкриття провадження у справі між сторонами укладено угоду про передачу спору на вирішення до міжнародного комерційного арбітражу або третейського суду, якщо тільки суд не визнає, що така угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана;
- настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;
- сторони уклали мирову угоду і вона затверджена судом.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, Господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо:
- боржник - юридична особа не внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- у провадженні господарського суду є справа про банкрутство того самого боржника;
- відновлено платоспроможність боржника або погашені всі вимоги кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів;
- затверджено звіт керуючого санацією або ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом;
- до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про його банкрутство не висунуто вимог;
- справа не підлягає розгляду в господарських судах України;
- господарським судом не встановлені ознаки неплатоспроможності боржника;
- в інших випадках, передбачених законом.
Про закриття провадження у справі про банкрутство постановляється ухвала (ч.3 ст.90 КУзПБ).
Варто зазначити, що законодавець розмежовує можливість закриття провадження у справі про банкрутств, з тих чи інших підстав, стадіями процедури банкрутства.
Так, згідно з ч.2 ст. 90 КУзПБ провадження у справі про банкрутство може бути закрито у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 5 і 7 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (до та після визнання боржника банкрутом), у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 8 і 9 частини першої цієї статті, - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.
Таким чином, виходячи з наведених положень законодавства про банкрутство та беручи до уваги, що справа №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" перебуває на стадії санації, закриття провадження у даній справі може здійснюватися на підставі п. 5 ч.1 статті 90 КУзПБ - у зв'язку із затвердженням звіту керуючого санацією.
Суд нагадує про загальновизнаний принцип негайного впливу процесуальних змін на позови, що розглядаються (рішення ЄСПЛ у справі "Brualla Gomez de La Torre v. Spain" від 19.12.1997).
02.10.2019 прийнято Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність Закон України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" №145-ІХ, цей закон набрав законної сили з 20.10.2019.
Пунктом 2 Розділу III "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність Закон України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 №145-ІХ встановлено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом. Під час процедури санації нерухоме майно таких підприємств може бути відчужене лише у випадках, передбачених планом санації, погодженим з органом (суб'єктом), уповноваженим управляти державним майном.
Враховуючи дату набрання законної сили цим законом, то відповідні процедури не застосовуються до 20.10.2022.
Відповідно до пункту 2 Розділу II Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 №145-ІХ у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна" розділ V "Прикінцеві та перехідні положення" доповнений пунктом 7-1 такого змісту: установити, що об'єкти права державної власності, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, не підлягають приватизації до повного відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованих територіях.
У даному випадку боржник - Відкрите акціонерне товариство Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори", код ЄДРПОУ 05758948, вул. Оборонна, буд.91, м. Луганськ є акціонерним товариством із державною часткою у статутному капіталі, що становить 50% + 1 акція, органом управління державним майном (часткою) є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях.
Норми Господарського процесуального кодексу України та Кодексу України з процедур банкрутства не передбачають такої підстави для закриття провадження у справі банкрутство, як не застосування процедури санації у справах про банкрутство державних підприємств або акціонерних товариств із державною часткою у статутному капіталі, що перевищує 50%.
Проаналізувавши норму пункту 2 Розділу III "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність Закон України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" №145-ІХ, суд вважає, що дана норма передбачає не застосування процедури санації у справах про банкрутство державних підприємств або акціонерних товариств із державною часткою у статутному капіталі, що перевищує 50%, якщо така процедура не була застосована раніше.
Тобто, дана норма забороняє переходити у справах про банкрутство державних підприємств або акціонерних товариств із державною часткою у статутному капіталі, що перевищує 50%, від процедури розпорядження майна до процедури санації або до ліквідаційної процедури, протягом трьох років з дня набрання чинності такою нормою.
Жодних вказівок на необхідність припинення уже існуючої процедури санації, яка була розпочата до 20.10.2019, Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність Закон України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 №145-ІХ, не містить.
Отже, висновки заявника про необхідність закриття провадження у справі №20/21б є передчасними, оскільки процедуру санації у справі №20/21б було розпочато ще у 2006 році, тобто до набрання законної сили Законом №145-ІХ, а норми цього закону не встановлюють можливості припинення уже застосованої процедури санації та закриття лише з цих підстав провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ч.1ст.79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Згідно ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному повному, об'єктивному та безпосередньому дослідження наявних у справі доказів.
За таких обставин, у задоволенні клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20, слід відмовити, розгляд справи призначити у іншому судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.1, 2, 6, п.п. 1, 2, 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 17-21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 30.06.1999 №784-XIV, ст.ст. 28, 36 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22.12.2011 №4212-VІ, ст.ст. 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Відмовити у задоволенні клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2020 № 8110/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №20/21б про банкрутство ВАТ НВФ "Луганські акумулятори".
2.Призначити розгляд справи у засіданні суду на 22.10.2020, на 12 годин 00 хвилин, яке відбудеться у приміщенні господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, к. №204
3. Керуючому санацією Міщенку М.М. та розпоряднику майна Ареф'євій С.А. - в строк до 21.10.2020 надати до суду звіт про хід виконання плану санації (зі змінами та доповненнями до плану), попередньо розглянутий комітетом кредиторів; письмову інформацію та докази виконання плану санації за його етапами (виконано, не виконано, % виконання) та про стан виконання боржником грошових зобов'язань перед кредиторами, з зазначенням конкретних розмірів боргу, його погашення, та відсотків виконання плану санації у цій частині.
4.Дану ухвалу надіслати: кредиторам у справі; боржнику; керуючому санацією Міщенку М.М.; розпоряднику майна Ареф'євій С.А.; Фонду державного майна України; РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях; Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції.
Інформація про час і місце проведення судового засідання додатково розміщена на сторінці суду (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/).
Дана ухвала вступає в законну силу з моменту її прийняття 06.08.2020, її може бути оскаржено в порядку, встановленому ст.ст. 255-257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням особливостей встановлених ст.9 Кодексу України з процедур банкрутства.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 11.08.2020.
Суддя М.Ю. Ковалінас
Надр. 19 прим.
1 - до справи
2 - Луганському обласнуцентру зайнятості (вул. Гагаріна, буд.116, м. Сєвєродонецьк Луганської області);
3 - ТОВ "Міжгалузевий реєстраційний центр" (04074, м. Київ, вул. Коноплянська, 12, к. КАБ 308);
4 - ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" 01021, м.Київ, КЛОВСЬКИЙ УЗВІЗ, будинок 9/1);
5,- Станично-Луганському районному центру зайнятості (за двома адресами: вул. К.Маркса, 35, смт. Станиця Луганська, 93600);
6 - ЗАТ "Астрон-Україна" (вул. Лейпцигська, 3-А, Київ 15, Київська область, 01015);
7 - ВАТ "Торгівля та інвестиції" (вул. Нижнеюрківська, 81-а, Київ 80, 04080);
8 - ГУ ДПС у Луганській області (93401, вул. Енергетиків, 72, м. Сєвєродонецьк);
9- УПФУ в Ленінському районі м. Луганська (92800, смт. Біловодськ, вул. Філоненко, 11 );
10 - Державному агентству резерву України (вул. Пушкінська, 28, Київ, 01001);
11- Фонду державного майна України (м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, 01133 );
12- РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях (код ЄДРПОУ 43023403, майдан Театральний, 1, м.Харків);
13- ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" (91021, вул. Горького, 123 м. Старобільськ, Луганська область.);
14- Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (вул. Ярослава Мудрого, 16, м.Харків);
15- розпоряднику майна - Ареф'євій С. А. (а/с 40, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93402);
16- ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" ( 01133, п/с №93, м.Київ).
17-18 Керуючому санацією ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" Міщенку М.М. ( 01133, п/с №93, м.Київ).
Кредиторам: ТОВ "Центр комп'ютерних технологій "НВП "Баланс - Мастер" (вул. Оборонная, 32а/301, Луганськ, 91000);- Луганській обл. організації профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості (улКацюбинского, 13,, м. Луганск, 91000); Профспілковому комітету ВАТ НВФ "Луганські акумулятори" (вул. Оборонна, 91, м. Луганськ, 91047);ЗАТ "Луганські акумулятори" (вул. Оборонна, 105в, Луганськ, 91017); ВАТ "Луганськобленерго"в особі відокремленого структурного підрозділу Луганських електричних мереж (вул. Штерівська, 17, Луганськ, 91005); ТОВ "Луганські акумулятори-2" (вул. Оборонна, 105 "г", Луганськ, 91017); Товариству з обмеженою відповідальністю "Луганський акумулятор - 1" (вул. Оборонна, 105 "м", м. Луганськ, 91047); ТОВ "ТД "Луганські акумулятори" (вул. Оборонна, буд. 105 "в", м. Луганськ, 91047);- ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ); - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ); ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 );- ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 );- ОСОБА_6 ( АДРЕСА_4 );- ОСОБА_7 ( АДРЕСА_5 );- ОСОБА_8 ( АДРЕСА_6 );- ОСОБА_9 ( АДРЕСА_7 ); - ОСОБА_10 ( АДРЕСА_7 ); ОСОБА_11 ( АДРЕСА_8 ); ОСОБА_12 ( АДРЕСА_9 ); ОСОБА_13 ( АДРЕСА_10 ); ОСОБА_14 ( АДРЕСА_11 ); ОСОБА_15 ( АДРЕСА_12 ); ОСОБА_16 ( АДРЕСА_13 ); ОСОБА_17 ( ОСОБА_18 ) (м. Луганськ, 91000); ОСОБА_19 ( АДРЕСА_14 ); ОСОБА_20 ( АДРЕСА_15 ); ОСОБА_21 ( АДРЕСА_16 ); ОСОБА_22 ( ОСОБА_23 ) ( АДРЕСА_14 ); ОСОБА_24 ( АДРЕСА_17 ); ОСОБА_25 ( АДРЕСА_18 ); ОСОБА_26 ( АДРЕСА_19 ); ОСОБА_27 ( АДРЕСА_20 ); ОСОБА_28 ( АДРЕСА_21 ); ОСОБА_29 ( АДРЕСА_22 ); ОСОБА_30 ( АДРЕСА_23 ); ОСОБА_31 ( АДРЕСА_24 ); ОСОБА_32 ( АДРЕСА_25 ); ОСОБА_33 ( АДРЕСА_26 ); ОСОБА_34 ( АДРЕСА_27 ); ОСОБА_35 ( АДРЕСА_27 ); ОСОБА_36 ( АДРЕСА_28 ); ОСОБА_37 ( АДРЕСА_29 ); ОСОБА_38 ( АДРЕСА_30 ); ОСОБА_39 ( АДРЕСА_31 ); ОСОБА_40 ( АДРЕСА_32 ); ОСОБА_41 ( АДРЕСА_33 ); ОСОБА_42 ( АДРЕСА_34 ); ОСОБА_43 ( АДРЕСА_35 ); ОСОБА_44 ( АДРЕСА_36 ); ОСОБА_45 ( АДРЕСА_37 ); ОСОБА_46 ( АДРЕСА_38 ); ОСОБА_47 ( АДРЕСА_39 ); ОСОБА_46 ( АДРЕСА_40 ); ОСОБА_48 ( АДРЕСА_41 ); ОСОБА_49 ( АДРЕСА_42 ); ОСОБА_50 ( АДРЕСА_42 ); ОСОБА_51 ( АДРЕСА_42 ); ОСОБА_52 ( АДРЕСА_43 ); ОСОБА_53 ( АДРЕСА_33 ); ОСОБА_54 ( АДРЕСА_44 ); ОСОБА_55 ( АДРЕСА_45 ); ОСОБА_56 ( АДРЕСА_32 ); ОСОБА_57 ( АДРЕСА_46 ); ОСОБА_58 ( АДРЕСА_47 ) - боржнику ВАТ НВФ "Луганські акумулятори", м. Луганськ (вул. Оборонна, 91, Луганськ, 91047)- не направляється згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р, враховуючи лист УДППЗ "Укрпошта" від 16.03.3015 № 511-30-100, повідомлення здійснюється на сайті суду);
Вих. №
19 прим.