ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
23.07.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/699/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М., секретар судового засідання Кричовський Р.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Національного природного парку "Гуцульщина"
до відповідача: Державного підприємства "Кутське лісове господарство"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Пістинська сільська рада
про: стягнення 520086,50 грн,
учасники справи в судове засідання не з'явилися
Встановив: НПП "Гуцульщина" звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ДП "Кутське лісове господарство" про стягнення матеріальної шкоди (завданих збитків) в сумі 422499,50 грн.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи. Позовну заяву Національного природного парку "Гуцульщина" (вх.№12867/19) прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі; суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 17.07.2019 року (ухвала про відкриття провадження у справі від 05.07.2019).
05.07.2019, судом постановлено ухвалу, якою задоволено заяву Національного природного парку "Гуцульщина" від 03.07.2019 про забезпечення позову. Суд заборонив Державному підприємству "Кутське лісове господарство" вчиняти здійснення санітарної рубки чи будь яких інших видів рубок на території Косівського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку "Гуцульщина" (територія Пістинської сільської ради) до набрання законної сили рішенням Господарського суду Івано-Франківської області у справі № 909/699/19. ДП "Кутський лісгосп" подало апеляційну скаргу, на зазначену ухвалу. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 28.10.2019 апеляційну скаргу Державного підприємства Кутське лісове господарство залишено без задоволення, ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 05.07.2019 у справі № 909/699/19 без змін (том 2).
27.08.2019, відповідачем надіслано суду відзив на позовну заяву (вх. № 14621/19) та клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Пістинську сільську раду (вх. № 17270/19), однак в судовому засіданні судом встановлено, що вказані документи підписані неуповноваженою особою. 04.09.2019, відповідач повторно надіслав суду відзив на позовну заяву (вх. № 15065/19) та клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Пістинську сільську раду (вх. № 17270/19); суд прийняв відзив до розгляду, залучив до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Пістинську сільську раду (ухвала від 18.09.2019).
09.09.2019, через канцелярію суду, надійшло клопотання позивача про приєднання доказів до матеріалів справи (вх. № 15279/19), яке задоволено судом (а.с. 1-40, том 3).
09.09.2019, від позивача надійшло клопотання (вх. №17472/19) про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державної екологічної інспекції Карпатського округу, суд відмовив в задоволенні даного клопотання (ухвала від 18.09.2019) .
11.09.2019, до суду надійшла відповідь на відзив (вх. № 15434/19), яку суд прийняв до розгляду.
13.09.2019, через канцелярію суду, надійшло клопотання позивача про приєднання доказів до матеріалів справи (вх. № 15612/19), які суд оглянув та приєднав до матеріалів справи (а.с. 57-73, том 3).
17.09.2019, до суду надійшло пояснення відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Пістинську сільську раду (вх. № 15789/19), яке досліджене судом та та приєднане до матеріалів справи (а.с.54-56, том 3).
18.09.2019, відповідачем подано клопотання про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів (вх. № 16007/19), які суд оглянув та приєднав до матеріалів справи (а.с.89-129, том 3).
30.09.2020, від Пістинської сільської ради надійшло пояснення про її участь у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача; пояснення прийняте судом. 02.10.2019, через канцелярію суду, відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив (вх. № 16846/19), яке суд прийняв до розгляду. 02.10.2019, позивачем в судовому засіданні подано клопотання про витребування доказів (вх. № 19045/19), суд задоволив клопотання позивача та зобов'язав відповідача надати суду: планово-картографічні лісовпорядкувальні матеріали, що складені на підставі лісовпорядкувальних робіт та камерного дешифрування аерознімків та містять детальну інформацію лісу що знаходиться на території Пістинської сільської ради, та які були виготовлені в 2009 році Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням "Львівська державна лісовпорядна експедиція" на території Пістинської сільської ради.
02.10.2019, Пістинською сільською радою (третьою особою) подано клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів на право постійного користування ДП "Кутським ЛГ" на території Пістинської сільської ради (вх .№ 16892/19), суд оглянув подані докази та приєднав до матеріалів справи (а.с. 150-219, том 3).
21.10.2019, в судовому засіданні представник позивача надав суду заперечення (вх. № 18024/19) на клопотання про приєднання доказів на право постійного користування ДП "Кутським ЛГ" на території Пістинської сільської ради, поданих Пістинською сільською радою та клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи (вх.№ 18022/18), суд дослідив заперечення позивача та приєднав до матеріалів справи подані позивачем докази (а.с. 3, 4 том 4).
31.10.2019, через канцелярію суду, надійшло клопотання відповідача про долучення до матеріалів справи матеріалів лісовпорядкування та пояснень по справі вих. № 01-3/342 від 15.10.19 (вх. № 18947/19); суд задоволив клопотання позивача та долучив до матеріалів справи подані документи (а.с.11-32, том 4).
04.11.2019, в судовому засіданні, представником відповідача подано клопотання про долучення доказів до матеріалів справи вих. № 01-3/358 від 04.11.19 (вх. № 19139/19); суд задоволив клопотання відповідача (а.с.41-50, том 4).
Також, 04.11.2019, в судовому засіданні, представником відповідача подано клопотання вих. № 01-3/357 (вх.№ 21608/19) про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Господарського суду Івано-Франківської області у справі № 909/741/19.
Суд задоволив клопотання Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про зупинення провадження у справі - провадження у справі №909/699/19 зупинив до набрання законної сили рішенням Господарського суду Івано-Франківської області у справі № 909/741/19 (ухвала від 04.11.2019).
23.04.2020, до суду надійшли письмові пояснення НПП "Гуцульщина" (вх. № 6087/20) в яких позивач просить суд поновити провадження у справі № 909/699/19 та стягнути з ДП "Кутське лісове господарство" завдані збитки в сумі 520086,50 грн (збільшує позовні вимоги).
07.05.2020, судом постановлено ухвалу, якою поновлено провадження у справі; підготовче судове засідання призначено на 28.05.2020; клопотання позивача про збільшення позовних вимог суд постановив розглянути в підготовчому судовому засіданні.
28.05.2020, в судовому засіданні представником позивача подано клопотання про долучення до матеріалів справи доказів (вх. № 6605/20), клопотання задоволено судом (а.с. 132-148, том 4).
28.05.2020, суд постановив ухвалу, без виходу до нарадчої кімнати, якою прийняв до розгляду заяву про збільшення позовних вимог.
15.06.2020, до суду надійшло клопотання відповідача про долучення до матеріалів справи доказів та пояснень (вх. № 7280/20), клопотання задоволено судом (а.с. 161- 200, том 4). Хід підготовчого провадження викладено у наявних в матеріалах справи ухвалах суду та протоколах судових засідань. 24.06.2020, суд без виходу до нарадчої кімнати, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі, розгляд справи по суті призначив на 23.07.2020.
Хід розгляду справи викладено у наявних в матеріалах справи ухвалах суду та відображено в протоколах судових засідань.
23.07.2020, позивачем, через канцелярію суду, подано клопотання (вх.№ 9245/20) про розгляд справи без участі представника НПП "Гуцульщина"; позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд направити на адресу НПП "Гуцульщина" копію вступної та резолютивної частин рішення.
Представники відповідача в судове засідання не з'явились, клопотання про відкладення судового засідання направлено засобами електронного зв'язку без встановлення ЕПЦ.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Пістинської сільської ради, в судове засідання не з'явився, причин неприбуття суду не повідомив; про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (докази отримання ухвали повідомлення про судове засідання наявні в матеріалах справи).
При розгляді даної справи суд також керується положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain). Враховуючи викладене, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, тривалість провадження у справі, відсутність правових підстав для відкладення судового засідання, суд дійшов висновку, що розгляд справи слід завершити без участі представників сторін.
Позиція позивача.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 21.03.2019 року в кварталі 11 ділянка 15 та в кварталі 10 ділянка 28, 31, 33 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" на території Пістинської сільської ради працівники ДП "Кутське лісове господарство" під керівництвом лісничого Косівського лісництва Пліхтяка П.П. здійснюють незаконну рубку дерев.
Позивач вказує, що вищевказана вирубка проводиться відповідачем на підставі лісорубного квитка № 14 від 20 березня 2019 року серія ІФ ЛРК 006739 на проведення санітарної вибіркової рубки в кварталі 12, який був підписаний головним лісничим ДП "Кутське лісове господарство" Іванишиним П.М.
При цьому позивач стверджує, що зазначений вище лісорубний квиток виписаний незаконно оскільки квартал 12 Косівського лісництва, згідно матеріалів лісовпорядкування 1996 року та актів прийому передачі від 23.08.2002 року був переданий від Кутського ДЛГ до НПП "Гуцульщина" і відповідно до діючого Проекту організації території НПП "Гуцульщина" та матеріалів лісовпорядкування 2004 року відноситься до кварталів 9-11 Косівського ПНДВ на території НПП "Гуцульщина".
Позивач зазначає, що в результаті протиправних дій ДП "Кутське лісове господарство" станом на 24.06.2019 завдало збитки державі в розмірі 422499,50 гривень, в зв'язку з чим позивач звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області за захистом своїх порушених прав.
За період з 24.06.2019 по 31.12.2019 (закінчення дії лісорубного квитка) на підставі цього ж лісорубного квитка серії ІФ ЛРК №006739 від 20.03.2019, відповідач, не зважаючи на ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 05.07.2019, якою суд заборонив Державному підприємству "Кутське лісове господарство" вчиняти здійснення санітарної рубки чи будь яких інших видів рубок на території Косівського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку "Гуцульщина" (територія Пістинської сільської ради) до набрання законної сили рішенням Господарського суду Івано-Франківської області у справі № 909/699/19, продовжував здійснювати рубки лісу чим завдано збитки державі в розмірі 97587,00 грн.
З огляду на вищевикладене, НПП "Гуцульщина" збільшує позовні вимоги та просить суд стягнути з ДП "Кутське лісове господарство" завдані збитки в сумі 520086,50 грн. (422499,50 грн. (за період з 21.03.2019 до 24.06.2019) + 97587,00 грн. (за період з 24.06.2019 по 31.12.2019 (закінчення дії лісорубного квитка).
Позиція відповідача.
Відповідач проти позову заперечує, про що зазначив письмово у відзиві на позов (том 1, а.с. 158-164) та запереченні на відповідь на відзив (том 3, а.с. 140-144). Просить суд у позові відмовити, з огляду на необгрунтованість та безпідставність останнього.
Заперечуючи позов, відповідач звертає увагу суду, що рішенням Господарського суду Івано-Франківської області у справі № 909/741/18 від 03.01.2019 було зобов'язано ДП "Кутське лісове господарство" виконати рішення Пістинської сільської ради від 11.07.2018 щодо вчинення низки дій на землях лісового фонду сільської ради, що знаходяться у користуванні відповідача. На виконання цього рішення суду ДП "Кутське лісове господарство" і отримало лісорубний квиток № 14 від 20.03. 2019 серії ІФ ЛРК 006739 на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів. Зазначений лісорубний квиток отриманий на підставі акту рекогносцирувального лісопатологічного обстеження насаджень на предмет доцільності призначень заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП "Кутське лісове господарство" від 27.07.2018, польових матеріалів обстеження санітарного стану лісів в межах населеного пункту с. Пістинь, які знаходяться в постійному користуванні ДП "Кутське лісове господарство" від 09.07.2019 та Переліку заходів санітарного стану лісів ДП "Кутське лісове господарство" від 10.02.2019.
Відповідач стверджує, що ДП "Кутське лісове господарство" є постійним лісокористувачем на території Пістинської сільської ради, отже здійснювало господарську діяльність, шляхом оформлення лісорубного квитка № 14 від 20.03.2019 року, серії ІФ ЛРК 006739 в межах чинного законодавства.
На думку відповідача, вищезазначене підтверджується рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 03.01.2019 у справі № 909/741/18, постановою Вищого господарського суду від 29.08.2017 року у справі № 909/4/17 та рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 у справі №0940/1703/18.
Відповідач наполягає, що не відповідає дійсності твердження позивача про законність виготовлених ним матеріалів лісовпорядкування 2004 року, адже станом на даний час категорія спірних земель облікується як землі лісогосподарського призначення, а з користування ДП "Кутське лісове господарство" не було вилучено жодного квадратного метра землі, що підтверджується листом Держгеокадастру від 11.02.2019 за №0-9-0,25-48/105-19 та листом Прикарпатського земельного центру №01-258 від 27.10.2018.
Відповідач звертає увагу суду, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 липня 2013 року № 495-р було надано дозвіл для НПП "Гуцульщина" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 712.1447 гектарів від Пістинської сільської ради із земель лісогосподарського призначення, що перебувають у постійному користуванні ДП "Кутське лісове господарство". Вказане свідчить про те, що спірні землі із постійного користування ДП "Кутське лісове господарство" не вилучалися, НПП "Гуцульщина" в постійне користування не надавалися, акта на право постійного користування цією земельною ділянкою НПП "Гуцульщина" не має, як і не має зареєстрованого права лісокористування на вказану землю. Окрім того, вказане свідчить про відсутність зміни цільового призначення спірної земельної ділянки, оскільки така зміна здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Позиція третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Пістинської сільської ради.
Позиція Пістинської сільської ради аналогічна позиції відповідача.
Третьою особою подано клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів на право постійного користування ДП "Кутським ЛГ" на території Пістинської сільської ради, яке прийнято судом (том 3, а.с. 150-151).
Обставини справи, дослідження доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, заслухавши пояснення учасників справи, об'єктивно оцінивши відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив таке.
У період з 21.03.2019 року по 31.12.2019, працівниками ДП "Кутське лісове господарство" здійснена незаконна рубка дерев у кварталі 11 ділянка 15 та у кварталі 10 ділянка 28, 31, 33 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина".
Факт незаконної рубки дерев підтверджується наявними в матеріалах справи актами перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства.
Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 21.03.2019 (а.с. 20, том 1), який складений начальником Косівського ПНДВ Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ Пліхтяком В.П., майстром Косівського ПНДВ Шевчуком О.О., у кварталі 11 ділянки 15 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" здійснено незаконну рубку деревини на загальну суму 67354,00 грн. Представниками Косівського ВП ГУНП встановлено, що дану незаконну рубку здійснено працівниками ДП "Кутське лісове господарство". Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 23.03.2019 (а.с. 19, том 1), який складений начальником Косівського ПНДВ Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ Пліхтяком В.П., майстром Косівського ПНДВ Шевчуком О.О. , у кварталі 10 ділянки 28 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" виявлено незаконну рубку деревини на загальну суму 22127,50 грн. Представниками Косівського ВП ГУНП встановлено, що дану незаконну рубку здійснено працівниками ДП "Кутське лісове господарство".
Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 26.03.2019 (а.с. 18, том 1), який складений начальником Косівського ПНДВ Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ Пліхтяком В.П., майстром Косівського ПНДВ Шевчуком О.О. , у кварталі 11 ділянки 15 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" виявлено незаконну рубку деревини на загальну суму 33979,50 грн. Представниками Косівського ВП ГУНП встановлено, що дану незаконну рубку здійснено працівниками ДП "Кутське лісове господарство" 25-26 березня 2019 року.
Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 27.03.2019 (а.с. 17, том 1), який складений начальником Косівського ПНДВ Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ Пліхтяком В.П., майстром Косівського ПНДВ Шевчуком О.О. , у кварталі 11 ділянки 15 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" виявлено незаконну рубку деревини на загальну суму 59527,50 грн. Представниками Косівського ВП ГУНП встановлено, що дану незаконну рубку здійснено працівниками ДП "Кутське лісове господарство" .
Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 28.03.2019 (а.с. 16, том 1), який складений начальником Косівського ПНДВ Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ Пліхтяком В.П., майстром Косівського ПНДВ Шевчуком О.О. , у кварталі 11 ділянки 15 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" виявлено незаконну рубку деревини на загальну суму 41565,00 грн. Представниками Косівського ВП ГУНП встановлено, що дану незаконну рубку здійснено працівниками ДП "Кутське лісове господарство".
Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 03.04.2019 (а.с. 15, том 1), який складений начальником Косівського ПНДВ Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ Пліхтяком В.П., майстром Косівського ПНДВ Шевчуком О.О., у кварталі 10 ділянки 31, 33 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" виявлено незаконну рубку деревини на загальну суму 90374,00 грн. Представниками Косівського ВП ГУНП встановлено, що дану незаконну рубку здійснено працівниками ДП "Кутське лісове господарство".
Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 04.04.2019 (а.с. 14, том 1), який складений начальником Косівського ПНДВ Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ Пліхтяком В.П., майстром Косівського ПНДВ Шевчуком О.О., у кварталі 10 ділянки 21, 31, у кварталі 11 ділянка 15 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" виявлено незаконну рубку деревини на загальну суму 54193,00 грн. Представниками Косівського ВП ГУНП встановлено, що дану незаконну рубку здійснено працівниками ДП "Кутське лісове господарство".
Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 11.04.2019 (а.с. 13, том 1), який складений начальником Косівського ПНДВ Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ Пліхтяком В.П., майстром Косівського ПНДВ Шевчуком О.О. , у кварталі 11 ділянки 15 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" виявлено незаконну рубку деревини на загальну суму 7457,50 грн. Представниками Косівського ВП ГУНП встановлено, що дану незаконну рубку здійснено працівниками ДП "Кутське лісове господарство".
Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 25.04.2019 (а.с. 12, том 1), який складений начальником Косівського ПНДВ Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ Пліхтяком В.П., майстром Косівського ПНДВ Шевчуком О.О., у кварталі 10 ділянки 28, 31 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" виявлено незаконну рубку деревини на загальну суму 45921,50 грн. Представниками Косівського ВП ГУНП встановлено, що дану незаконну рубку здійснено працівниками ДП "Кутське лісове господарство".
Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 19.09.2019 (а.с. 106, том 4), який складений провідним інженером відділу ДО ПЗФ - Якімишиним В.Д.. заступником начальника Косівського ПНДВ - Пліхтяком В.П., інспектором з охорони природно-заповідного фонду II категорії - Максимчуком В.В., майстром з О.П. Косівського ПНДВ - Шевчуком О.О., 18.09.2019 в кварталі 10 ділянки 31, 33, кварталі 11 ділянки 15 працівниками ДП "Кутське лісове господарство" здійснено незаконну рубку деревини на загальну суму 59934,00 грн. Згідно акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 26.09.2019 (а.с. 108, том 4), який складений провідним інженером відділу ДО ПЗФ - Якімишиним В.Д., начальником Косівського ПНДВ - Бейсюком П.П., заступником начальника Косівського ПНДВ - Пліхтяком В.П., інспектором з охорони природно-заповідного фонду II категорії -Максимчуком В.В., 25.09.2019 в кварталі 10 ділянки 28, 31, 33, кварталі 11 ділянки 15 працівниками ДП "Кутське лісове господарство" здійснено незаконну рубку деревини на загальну суму 37653,00 грн.
У відповідності до розрахунку, проведеного заступником начальника відділу ДО ПЗФ НПП "Гуцульщина" Іванчук Р.І., розмір шкоди заподіяної природним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фонду незаконною рубкою здійсненою працівниками ДП "Кутське лісове господарство на території НПП "Гуцульщина" становить 520086,50 грн. (а.с. 110-112, том 4).
Вищевказана вирубка проведена відповідачем на підставі лісорубного квитка № 14 від 20 березня 2019 року серія ІФ ЛРК 006739 на проведення санітарної вибіркової рубки в кварталі 12, який був підписаний головним лісничим ДП "Кутське лісове господарство" Іванишиним П.М.
НПП "Гуцульщина" по даному факту в березні 2019 року було направлено звернення до Державної екологічної інспекції України, на яке 24 квітня 2019 року Державна екологічна інспекція Карпатського округу повідомила (лист вих. № 196/1 від 24.04.2019; а.с. 24-25), що за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, встановлено, що ДП "Кутське лісове господарство" видано спеціальний дозвіл - лісорубний квиток № 14 від 20 березня 2019 року, серії ІФ ЛРК 006739 на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів в межах національного природного парку "Гуцульщина". Відповідно до статей 19, 69 Лісового кодексу України, лісорубний квиток № 14 від 20.03.2019 (серія ІФ ЛРК 006739), виданий з порушенням та відповідно до п.4 ст. 78 Лісового кодексу України, статей 9-1, 14, 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", Інструкції про порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008 року № 27, п.14 Порядку передачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року № 761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів", ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", зазначений лісорубний квиток підлягає анулюванню, про що Державною екологічною інспекцією Карпатського округу видано припис.
У зв'язку з тим, що ДП "Кутське лісове господарство" не виконало припису в добровільному порядку, Державна екологічна інспекція Карпатського округу звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом до Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про зобов'язання відповідача анулювати лісорубний квиток від 20.03.2019 серії ІФ ЛРК №006739 за №14, виданий на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів (вибірково-санітарна рубка) без лімітів, наданих Мінприроди України, в межах території, що входить до складу НПП "Гуцульщина" (справа № 909/741/19).
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 24.10.2019 в задоволенні позову у даній справі відмовлено.
Постановою Західного апеляційного суду від 26.03.2020 року рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 24.10.2019 у справі № 909/741/19 скасовано. Позов задоволено - зобов'язано Державне підприємство "Кутське лісове господарство" анулювати лісорубний квиток від 20.03.2019 серії ІФ ЛРК №006739 за №14, виданий на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів (вибірково-санітарна рубка).
З огляду на нанесення збитків державі в особі НПП "Гуцульщина", шляхом незаконної рубки лісового масиву працівниками ДП "Кутське лісове господарство", позивач неодноразово звертався до Косівського відділу ГУ НП в Івано-Франківській області; в матеріалах справи наявні заяви позивача по яких зареєстровані кримінальні провадження та листи до начальника Косівського ВП ГУНП майора поліції Запоточного Р.І. (а.с. 26-40). В матеріалах справи наявна копія лісорубного квитка № 14 від 20.03.2019 (серія ІФ ЛРК 006739) на підставі якого відповідачем проводилася рубка лісу (а.с. 189, т.1).
У вищевказаному лісорубному квитку зазначено наступні відомості щодо рубки: власник лісів або постійний лісокористувач ДП "Кутський лісгосп", лісництво Косівське, система рубок рубки формування і оздоровлення лісів, спосіб рубки вибіркова санітарна, спосіб обліку по пнях, підстава Перелік заходів з поліпшення стану лісів на 2019 рік та вик. пров. ВП №58266715 від 04.02.2019, а також детальні відомості номеру кварталу (№12) номерів ділянки (№22, 26), маси деревини, нормативної вартості .
Відповідач категорично заперечує незаконність проведеної вирубки, при цьому стверджує, що рішенням Господарського суду Івано-Франківської області у справі № 909/741/18 від 03.01.2019 було зобов'язано ДП "Кутське лісове господарство" виконати рішення Пістинської сільської ради від 11.07.2018 щодо вчинення низки дій на землях лісового фонду сільської ради, що знаходяться у користуванні відповідача. На виконання цього рішення суду ДП "Кутське лісове господарство" і отримало лісорубний квиток № 14 від 20.03. 2019 серії ІФ ЛРК 006739 на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів. Зазначений лісорубний квиток отриманий на підставі акту рекогносцирувального лісопатологічного обстеження насаджень на предмет доцільності призначень заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП "Кутське лісове господарство" від 27.07.2018, польових матеріалів обстеження санітарного стану лісів в межах населеного пункту с. Пістинь, які знаходяться в постійному користуванні ДП "Кутське лісове господарство" від 09.07.2019 та Переліку заходів санітарного стану лісів ДП "Кутське лісове господарство" від 10.02.2019.
Преюдиціальне значення у справі надається обставинам, встановленим судовими рішеннями, а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом. Преюдиціальне значення мають лише рішення зі справи, в якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Преюдицію утворюють виключно ті обставини, які безпосередньо досліджувались і встановлювались судом, що знайшло своє відображення у мотивувальній частині судового рішення. Преюдиціальні факти відрізняються від оцінки іншим судом обставин справи.
Проте, вказане відповідачем судове рішення не має преюдиційного значення у даній справі, оскільки судове рішення у справі №909/741/18 про зобов'язання ДП «Кутське лісове господарство» виконати рішення Пістинської сільської ради від 11.07.2018 не стосується конкретних кварталів та виділів, у межах яких ДП «Кутське лісове господарство» повинно очистити землі лісового фонду Пістинської сільської ради. Тобто, вказане рішення не встановлює жодних обставин щодо наявності чи відсутності у ДП «Кутське лісове господарство» права постійного користування земельною ділянкою в межах кварталів №10, 11 Косівського ПНДВ (бувшого кварталу №12 Косівського лісництва). Крім того, стосувалося виключно правовідносин між Пістиньською сільської радою та ДП «Кутське лісове господарство» з приводу виконання рішення ради.
При розгляді даної справи господарський суд зобов'язаний врахувати судові рішення у пов"язаних справах за участю тих самих сторін, що мають преюдиціальне значення та є більш актуальними в даних правовідносинах, а саме: постанову Західного апеляційного господарського суду від 26.03.2020 року у справі № 909/741/19; правові висновки Верховного Суду у справах №909/976/17 та №909/1193/17 (в т.ч. об'єднаної палати Касаційного господарського суду) щодо застосування п.5 розділу VIII Прикінцевих положень Лісового кодексу України, оскільки викладені у пізніших постановах.
Указом Президента України № 456/2002 від 14.05.2002 створено Національний природний парк "Гуцульщина" на території Косівського району Івано-Франківської області.
Згідно Положення про НПП "Гуцульщина" (а.с. 140-148, т.4), затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України, НПП "Гуцульщина" створений відповідно до Указу Президента України від 14.05.2002 № 456, є об'єктом природоохоронного фонду загальнодержавного значення та розташований на території Косівського району Івано-Франківської області (п.1.1). Загальна площа парку становить 32271 гектари, у тому числі 7606 гектари, що мають бути надані парку в постійне користування та 24665 гектарів, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів (п.1.6).
У пункті 2.1 Положення зазначено, що парк створено з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Покутських Карпат, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.
Завданням НПП "Гуцульщина" є збереження та відтворення цінних природних та історико-культурних комплексів та природних об'єктів Покутських Карпат, включаючи підтримання та забезпечення екологічної природної рівноваги в регіоні; створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних комплексів та об'єктів; організація та здійснення наукових досліджень, у тому числі з вивченням природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання, розроблення та впровадження наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища, відтворення окремих видів флори та фауни, відновлення порушення екосистем, управління та ефективного використання природних ресурсів, організації та проведення моніторингу ландшафтного та біологічного різноманіття; проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо (пункту 2.2. Положення).
Відповідно до пунктів 1.7, 1.8 Положення, право парку на постійне користування земельною ділянкою оформляється витягом з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження. Межі земельних ділянок Парку встановлюються в натурі (на місцевості) і закріплюються межовими знаками. Відомості про земельні ділянки Парку в установленому порядку вносяться до Державного земельного кадастру та обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій. З акта приймання-передачі цінностей лісового фонду та документації від Кутського держлісгоспу та Косівського районного підприємства "Райагроліс" до сфери управління Мінекоресурсів України від 23.08.2002 (а.с. 26-27, т.1), затвердженого Міністром екології та природних ресурсів України, на виконання Указу Президента №456/2002 від 14.05.2002 та наказу Мінекоресурсів №315 від 14.08.2002 вбачається, що у 2002 році комісією у складі: голови комісії, начальника Державної служби заповідної справи, заступника начальника Державної служби заповідної справи, начальника управління бухгалтерського обліку та фінансової звітності Мінекоресурсів, першого заступника Голови облдержадміністрації, начальника нормативно-правового управління Мінекоресурсів, начальника Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області, начальника обласного управління лісового господарства, заступника начальника управління земельних ресурсів облдержадміністрації, начальника відділу заповідної справи та екомережі Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області, головного технолога ОП "Івано-Франківськоблагроліс", голови Косівської районної ради, першого заступника голови Косівської райдержадміністрації, директора Національного природного парку "Гуцульщина", директора Кутського держлісгоспу та директора Косівського районного підприємства "Райагроліс" проведено приймання-передачу матеріальних цінностей, лісового фонду та документації від Кутського держлісгоспу та Косівського районного підприємства "Райагроліс" до сфери управління Мінекоресурсів України. Передано директору НПП "Гуцульщина" від директорів Кутського держлісгоспу Дмитрука В.Д. та Косівського районного підприємства "Райагроліс" Пліхтяка Ю.М.:
- по Кутському ДЛГ:
1.1) лісовий фонд площею 21562 га (згідно додатку 1 та додатку 2, які визначають квартали, що передаються із вилученням та кварталів, що входять до складу парку без вилучення);
1.2) документацію з обліку лісового фонду, таксаційні описи, книги лісових культур, тощо;
1.3) лісову продукцію, що є в залишку в лісі;
1.4) лісосічний фонд на який виписані лісорубні квитки і сплачена попенна плата.
- по Косівському районному підприємству "Райагроліс":
2.1) лісовий фонд площею 10709 га (згідно додатку 6 та додатку 7, які визначають квартали, що передаються із вилученням та кварталів, що входять до складу парку без вилучення);
2.2) документацію з обліку лісового фонду, таксаційні описи, книги лісових культур, тощо. В акті також зазначено, що на переданій території НПП "Гуцульщина" з вилученням земель охорону здійснює служба державної охорони НПП "Гуцульщина" з часу підписання акту.
Відповідно до додатку 1 до вказаного акту, по Косівському лісництву Кутського ДЛГ у постійне користування НПП "Гуцульщина" було передано із вилученням в попереднього лісокористувача квартали № 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19.
Факт передачі лісового фонду ДП "Кутське лісове господарство" до НПП "Гуцульщина" підтверджено також, наявною в матеріалах справи нотаріально засвідченою заявою від 24.07.2009 про надання згоди Державним підприємством "Кутське лісове господарство" щодо припинення права користування земельними ділянками та передачу в постійне користування Національному природному парку "Гуцульщина" 6790 га (а.с. 52, т.1), що відповідає площі, яка мала бути надана у постійне користування НПП "Гуцульщина" з вилученням з Кутського державного лісгоспу згідно додатку 1 до Указу Президента України від 14.05.2002 року №456/2002 з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних природних комплексів Покутських Карпат, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.
В матеріалах справи наявний план лісонасаджень Косівського лісництва Кутського держлісгоспу лісовпорядкування 1996 року (а.с. 26-29, том 4) з якого вбачається загальна схема урочищ з поділом на квартали.
В подальшому, в 2004 році, Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням «Львівська державна лісовпорядна експедиція» було проведено лісовпорядкування НПП «Гуцульщина». В результаті проведеного лісовпорядкування було змінено цифрові позначення кварталів НПП «Гуцульщина».
Матеріали лісовпорядкування 2004 року були затверджені наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України за №440 від 05.10.2010 «Про затвердження проекту організації території Національного природного парку «Гуцульщина», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів».
Лісовий квартал № 12, відповідно нумерації квартальної сітки Косівського лісництва ДП «Кутське лісове господарство» згідно матеріалів базового лісовпорядкування 1996 року по ДП «Кутське лісове господарство» набув зміни в нумерації на квартали № 10 та № 11, відповідно нумерації квартальної сітки по Косівському ПНДВ НПП «Гуцульщина» згідно матеріалів базового лісовпорядкування 2004 року по НПП «Гуцульщина».
При цьому, виділи №22 та 26 кварталу №12 Косівського лісництва ДП «Кутське лісове господарство», після лісовпорядкування 2004 року, отримали нову нумерацію №28, 29, 31, 32, 33 кварталу №10 Косівського ПНДВ НПП «Гуцульщина».
Наведені вище обставини також встановлені у судових рішеннях, що мають преюдиціальне знечення для даної справи, а саме: постанову Західного апеляційного господарського суду від 26.03.2020 року у справі № 909/741/19; правові висновки Верховного Суду у справах №909/976/17 та №909/1193/17 (в т.ч. об'єднаної палати Касаційного господарського суду) щодо застосування п.5 розділу VIII Прикінцевих положень Лісового кодексу України, оскільки викладені у пізніших постановах.
Норми права та мотиви, якими керувався суд при прийнятті рішення. Висновки суду.
Предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства. Спірні правовідносини між сторонами регулюються нормами Лісового кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Законом України "Про природно-заповідний фонд України".
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
За змістом статей 5, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню використання на території України. Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Як визначено в ч. 4 ст. 7, ст. 9 Лісового кодексу України, суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи. У комунальній власності перебувають ліси в межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній або приватній власності. У комунальній власності можуть перебувати й інші ліси, набуті або віднесені до об'єктів комунальної власності в установленому законом порядку. Право комунальної власності на ліси реалізується територіальними громадами безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування.
За змістом ст. 17 Лісового кодексу України, у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. У разі прийняття рішення про надання лісів у постійне користування обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями таке рішення погоджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Прийняття рішень Кабінетом Міністрів України не потребує погоджень з іншими органами.
Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
В п. 5 розділу VIII Прикінцевих положень Лісового кодексу України визначено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11 грудня 1986 р., планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.
Матеріалами справи не підтверджується факту наявності у ДП "Кутське лісове господарство" та НПП "Гуцульщина" державних актів на право постійного користування спірною земельною ділянкою.
Отже, при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні позивача чи відповідача необхідно враховувати положення пункту 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України.
ДП "Кутське лісове господарство" дійсно було лісокористувачем кварталу №12 Косівського лісництва на підставі матеріалів лісовпорядкування 1996 року, однак, після створення НПП "Гуцульщина", на підставі акту приймання-передачі від 23.08.2002 була здійснена передача природному парку від ДП "Кутське лісове господарство" у постійне користування з вилученням низки кварталів, в тому числі й кварталу №12 Косівського лісництва. Факт наявності у НПП "Гуцульщина" права постійного користування відповідною лісовою ділянкою підтверджується матеріалами лісовпорядкування 2004 року.
Чинним законодавством не передбачено можливості існування у двох осіб одночасно права постійного лісокористування однією і тією самою земельною ділянкою. Отже, після передачі ДП "Кутське лісове господарство" відповідних ділянок в користь НПП "Гуцульщина" та складення останнім матеріалів лісовпорядкування, у ДП "Кутське лісове господарство" припинилося право постійного користування такими ділянками.
З огляду на вищевикладене, неможливість НПП "Гуцульщина" завершити процедуру з належного оформлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в межах якої перебуває квартал №10 Косівського ПНДВ (після чого буде можлива як зміна цільового призначення землі, так і отримання відповідного державного акта), не свідчить про те, що НПП "Гуцульщина" позбавлене права постійного користування вказаною земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В провадженні Господарського суду Івано-Франківської області перебували справи №909/976/17 та №909/1193/17 за позовами Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до відповідача НПП "Гуцульщина" про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу та об'єктам природно-заповідного фонду внаслідок незабезпечення НПП "Гуцульщина" охорони лісів, які перебували у його постійному користуванні.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 07.12.2017 у справі №909/976/17 відповідний позов було задоволено та стягнуто з відповідача 563248,00 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу. Постановою Львівського апеляційного господарського судувід 26.02.2018 в складі колегії головуючої судді Орищин Г.В., суддів Галушко Н.А. та Данко Л.С. вказане рішення було залишене без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 09.08.2018 вищевказані рішення та постанова у справі №909/976/17 також були залишені без змін.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 16.04.2018 у справі №909/1193/17 відповідний позов було задоволено та стягнуто з відповідача 23174,00 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 11.06.2018 в складі колегії головуючої судді Галушко Н.А., суддів Данко Л.С. та Орищин Г.В. вказане рішення було залишене без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 20.12.2018 вищевказані рішення та постанова у справі №909/1193/17 також були залишені без змін.
Судовими рішеннями у справі № 909/976/17 та №909/1193/17 встановлено факт того, що НПП "Гуцульщина" є постійним лісокористувачем кварталів №10 та №11 Косівського ПНДВ (тобто, тієї ділянки, яка раніше входила до кварталу №12 Косівського лісництва). Вказані висновки було зроблено із посиланням на п.5 розділу VIII Прикінцевих положень Лісового кодексу України на підставі тих же доказів, які наявні в матеріалах даної справи: указу Президента України від 14.05.2002 №456, акта приймання-передачі цінностей лісового фонду та документації від 23 серпня 2002 року, Положення про НПП "Гуцульщина", матеріалів лісовпорядкування НПП "Гуцульщина", проведеного у 2004 році Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням "Львівська державна лісовпорядна експедиція". Крім того, аналогічних висновків суди першої, апеляційної та касаційної інстанцій дійшли у справі №909/912/17.
Зазначені вище обставини також встановлені Постановою Західного апеляційного господарського суду у справі № 909/741/19.
З акта приймання-передачі цінностей лісового фонду та документації від Кутського держлісгоспу та Косівського районного підприємства "Райагроліс" до сфери управління Мінекоресурсів України від 23.08.2002 (а.с. 26-27, т.1), затвердженого Міністром екології та природних ресурсів України, на виконання Указу Президента №456/2002 від 14.05.2002 та наказу Мінекоресурсів №315 від 14.08.2002 вбачається, що у 2002 році комісією у складі: голови комісії, начальника Державної служби заповідної справи, заступника начальника Державної служби заповідної справи, начальника управління бухгалтерського обліку та фінансової звітності Мінекоресурсів, першого заступника Голови облдержадміністрації, начальника нормативно-правового управління Мінекоресурсів, начальника Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області, начальника обласного управління лісового господарства, заступника начальника управління земельних ресурсів облдержадміністрації, начальника відділу заповідної справи та екомережі Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області, головного технолога ОП "Івано-Франківськоблагроліс", голови Косівської районної ради, першого заступника голови Косівської райдержадміністрації, директора Національного природного парку "Гуцульщина", директора Кутського держлісгоспу та директора Косівського районного підприємства "Райагроліс" проведено приймання-передачу матеріальних цінностей, лісового фонду та документації від Кутського держлісгоспу та Косівського районного підприємства "Райагроліс" до сфери управління Мінекоресурсів України. Передано директору НПП "Гуцульщина" від директорів Кутського держлісгоспу Дмитрука В.Д. та Косівського районного підприємства "Райагроліс" Пліхтяка Ю.М.:
- по Кутському ДЛГ:
1.1) лісовий фонд площею 21562 га (згідно додатку 1 та додатку 2, які визначають квартали, що передаються із вилученням та кварталів, що входять до складу парку без вилучення);
1.2) документацію з обліку лісового фонду, таксаційні описи, книги лісових культур, тощо;
1.3) лісову продукцію, що є в залишку в лісі;
1.4) лісосічний фонд на який виписані лісорубні квитки і сплачена попенна плата.
- по Косівському районному підприємству "Райагроліс":
2.1) лісовий фонд площею 10709 га (згідно додатку 6 та додатку 7, які визначають квартали, що передаються із вилученням та кварталів, що входять до складу парку без вилучення);
2.2) документацію з обліку лісового фонду, таксаційні описи, книги лісових культур, тощо. В акті також зазначено, що на переданій території НПП "Гуцульщина" з вилученням земель охорону здійснює служба державної охорони НПП "Гуцульщина" з часу підписання акту.
Відповідно до додатку 1 до вказаного акту, по Косівському лісництву Кутського ДЛГ у постійне користування НПП "Гуцульщина" було передано із вилученням в попереднього лісокористувача квартали № 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19.
Факт передачі лісового фонду ДП "Кутське лісове господарство" до НПП "Гуцульщина" підтверджено також, наявною в матеріалах справи нотаріально засвідченою заявою від 24.07.2009 про надання згоди Державним підприємством "Кутське лісове господарство" щодо припинення права користування земельними ділянками та передачу в постійне користування Національному природному парку "Гуцульщина" 6790 га (а.с. 52, т.1)
З огляду на вищевикладене, наявними в матеріалах справи доказами спростовується твердження відповідача про те, що він є постійним лісокористувачем на спірних виділах.
Відповідно до частин 1, 4 ст. 20 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність. На національні природні парки покладається виконання таких основних завдань: збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів; створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об'єктів; проведення наукових досліджень природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів; проведення екологічної освітньо-виховної роботи.
Згідно положень ст. 63, п. 5 ч. 1 ст. 64 Лісового кодексу України, ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів. Підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від незаконних рубок та інших пошкоджень.
У відповідності до статті 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Частинами 2, 3, 5 вказаної статті передбачено, що:
- спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства;
- спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами;
- спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. З наведеного вбачається, що у спірній ситуації особою, уповноваженою на видачу лісорубного квитка на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів (вибірково-санітарна рубка) є постійний лісокористувач НПП "Гуцульщина".
Вказане свідчить про те, що лісорубний квиток №14 від 20.03.2019 серії ІФ ЛРК №006739, на підставі якого проводилася вирубка лісів у кварталі 11 ділянки 10, 15, 24 та в кварталі 10 ділянки 28,31 та 33 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина", що знаходиться на території Пістинської сільської ради був виданий ДП "Кутське лісове господарство" як неуповноваженою особою.
Тобто вищезазначена вирубка є незаконною.
За змістом ст. 105 Лісового кодексу України, особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, порушенні інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 107 цього Кодексу, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди. Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди містяться у статті 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести протиправність поведінки особи, вину особи, яка заподіяла шкоду, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Обов'язок доказування наявності шкоди та протиправності поведінки заподіювача шкоди покладається на особу, якій завдано збитків. При цьому, відсутність своєї вини доводить особа, яка завдала шкоди (ч. 2 ст. 1166 ЦК України).
Позивачем належним чином доведено наявність шкоди та протиправність поведінки заподіювача шкоди - ДП "Кутське лісове господарство".
Крім того, як зазначалося вище Постановою Західного апеляційного суду від 26.03.2020 року скасовано рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 24.10.2019 у справі № 909/741/19 за позовом Державної екологічної інспекції Карпатського округу до Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про зобов'язання відповідача анулювати лісорубний квиток від 20.03.2019 серії ІФ ЛРК №006739 за №14, виданий на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів (вибірково-санітарна рубка) без лімітів, наданих Мінприроди України, в межах території, що входить до складу НПП "Гуцульщина" та зобов'язано Державне підприємство "Кутське лісове господарство" анулювати лісорубний квиток від 20.03.2019 серії ІФ ЛРК №006739 за №14, виданий на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів (вибірково-санітарна рубка).
Таким чином, господарським судом встановлено факт незаконної рубки відповідачем дерев у кварталі 11 ділянка 15 та в кварталі 10 ділянка 28, 31, 33 Косівського ПНДВ НПП "Гуцульщина" на території Пістинської сільської ради за період з 21.03.2019 по 31.12.2019 (закінчення дії лісорубного квитка) в розмірі 520086,50 грн.
Для відшкодування шкоди за правилами ст. 1166 ЦК України необхідно довести такі елементи: 1. Неправомірність поведінки особи. Неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії. 2. Наявність шкоди. Під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров'я тощо). 3. Причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди. 4. Вина особи, що завдала шкоду.
Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
При розгляді справи, господарським судом встановлено, що відповідач незаконно здійснював рубку на території НПП "Гуцульщина", матеріалами справи підтверджено наявність і розмір заподіяної шкоди та встановлено наявність причинного зв'язку між протиправною поведінкою відповідача та шкодою.
Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом ст. 13 ГПК України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції. Викладене вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.
Позивачем доведено обставини, на які він посилався, як на підставу своїх вимог, натомість відповідачем доводи позивача не спростовані.
За наведених обставин, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 74-80, 86, 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов Національного природного парку "Гуцульщина" до Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про стягнення 520086,50 грн. задоволити.
Стягнути з Державного підприємства "Кутське лісове господарство", вул. Січових Стрільців, 1, смт. Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78621 (код ЄДРПОУ 20562608) на користь Національного природного парку "Гуцульщина", вул. Дружби, 84, м. Косів, Івано-Франківська область,78601 (код ЄДРПОУ 26215347 ) - 520086,50 (п'ятсот двадцять тисяч вісімдесят шість гривень п'ятдесят копійок) та 7801,30 (сім тисяч вісімсот одна гривня тридцять копійок) судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне рішення складено 11.08.2020.
Суддя Л.М. Неверовська