61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
04.08.2020 Справа № 905/1798/19
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
розглянувши матеріали судової справи №905/1798/19,
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум", м. Слов'янськ, Донецька область,
до відповідача Лиманської міської ради Донецької області, м.Лиман, Донецька область,
про визнання недійсним рішення Лиманської міської ради Донецької області №7/54-2524 від 20.09.2018 року про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Гранум", м.Слов'янськ, Донецька область звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача Лиманської міської ради Донецької області, м.Лиман, Донецька область, про визнання недійсним рішення Лиманської міської ради Донецької області №7/54-2524 від 20.09.2018 року про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення.
Рішенням господарського суду Донецької області від 14.01.2020 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум", м. Слов'янськ, Донецька область, до відповідача Лиманської міської ради Донецької області, м.Лиман, Донецька область, про визнання недійсним рішення Лиманської міської ради Донецької області №7/54-2524 від 20.09.2018 року про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, - задоволені. Визнано недійсним рішення Лиманськой міської Ради Донецької області №7/54-2524 від 20.09.2018 року про відмову у продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення товариству з обмеженою відповідальністю "Гранум". Стягнуто з Лиманськой міської Ради Донецької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум" витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00грн.
03.03.2020 на виконання рішенням господарського суду Донецької області від 14.01.2020 року судом виданий наказ.
20.07.2020 до суду надійшла заява позивача про зміну раніше встановленого порядку виконання рішення суду від 14 січня 2020 року по справі № 905/1798/19 в частині стягнення судових витрат по справі в сумі 1921,00грн., стягнувши вказані витрати з головного розпорядника коштів місцевого бюджету виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області.
Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 04.08.2020.
В судове засідання 04.08.2020 представники сторін не з'явилися.
Розглянувши в судовому засіданні заяву та додані до неї матеріали, суд приходить до висновку, що заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум" №б/н від 15.07.2020 про зміну способу виконання рішення суду у справі №905/1798/19 підлягає задоволенню, з огляду на таке.
В обґрунтування означених вимог заявник посилається на те, що є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення господарського суду Донецької області від 14.01.2020р. по справі №905/1798/19, а саме Лиманська міська рада не обслуговується в управлінні Державної казначейської служби України у м.Лимані Донецької області, починаючи з 2017 року та по цій установі відсутні відкриті рахунки, при цьому, виконавчому комітету Лиманської міської ради передано активи, майно та зобов'язання з балансу Лиманської міської ради, виконавчий комітет Лиманської міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів у м.Лиман, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, у тому числі щодо сплати сум, визначених за рішенням суду (у тому числі судовий збір).
Нормативним підґрунтям приведено ст.3 Закону України "Про гарантії щодо виконання судових рішень", ст.ст. 11, 51 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.22 Бюджетного кодексу України, ст.3 Закону України "Про судовий збір", ст. 331 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Згідно ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
За приписом ч. 3 ст.331 Господарського процесуального кодексу України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Мова йде про те, що суд який розглядав справу як суд першої інстанції, залежно від обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, може змінити спосіб та порядок виконання.
Поняття "спосіб і порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховано на виконавче провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого приписами чинного господарського процесуального законодавства. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений.
Як свідчить представлений суду лист управління Державної казначейської служби України у м.Лимані Донецької області №02-18/451 від 30.06.2020, Лиманська міська рада в управління Державної казначейської служби України у м.Лимані Донецької області не обслуговується, починаючи з 01.01.2017р., та по цій установі відсутні відкриті рахунки, проте, виконавчому комітету Лиманської міської ради станом на 01.01.2017р. передано активи, майно та зобов'язання з балансу Лиманської міської ради згідно рішення Лиманської міської ради №7/17-73 від 20.10.2016р. «Про затвердження структури Лиманської міської ради та її виконавчих органів».
З огляду на таке, управлінням Державної казначейської служби України у м.Лимані Донецької області повернуто без виконання заяву про виконання рішення суду та наказу господарського суду Донецької області по справі №905/1798/19 та зазначено, що у разі прийняття судом рішення щодо зміни порядку і способу виконання такого рішення, воно буде прийнято до виконання.
Відповідно до п.5, п.6 рішення Лиманської міської ради №7/17-73 від 20.10.2016р. «Про затвердження структури Лиманської міської ради та її виконавчих органів» вирішено відділу обліку та звітності Лиманської міської ради станом на 01.01.2017р. провести прийом-передачу активів, майна та зобов'язань з балансу Лиманської міської ради на баланс виконавчого комітету Лиманської міської ради, шляхом складання акту прийому-передачі з подальшим затвердженням цього акту рішенням сесії Лиманської міської ради; залишки коштів на спеціальних рахунках Лиманської міської ради станом на 01.01.2017р. перерахувати на відкриті спеціальні рахунки виконавчого комітету Лиманської міської ради.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
При цьому, як зазначено у статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Згідно з частиною третьою статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
За приписами статі 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Відповідно до п.4 статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження щодо здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету належать до відання саме виконавчих органів, зокрема, міських рад.
Як встановлено судом, виконавчим органом Лиманської міської ради є виконавчий комітет Лиманської міської ради, на ім'я якого відкрито відповідні рахунки в управлінні Державної казначейської служби України у м.Лимані Донецької області.
Як свідчить практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", є джерелом права, а саме рішенням Європейського суду з прав людини від 17.05.2005р. у справі "Чіжов проти України" (заява №6962/02) позитивним обов'язком держави є організація системи виконання рішень таким чином, щоб гарантувати виконання без жодних невиправданих затримок, і так, щоб ця система була ефективною і законодавчо, і практично, а нездатність державних органів ужити необхідних заходів для виконання рішення позбавляє гарантій, які закріплені у п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Держава зобов'язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці (рішення у справі "Фуклев проти України"). Саме на державу покладається обов'язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього апарату (рішення у справі "ComiNgersoll S.A." проти Португалії).
Враховуючи встановлення судом передачі активів, майна та зобов'язань з балансу Лиманської міської ради на баланс виконавчого комітету останньої та облік відкритих рахунків виконавчого органу Лиманської міської ради в управлінні Державної казначейської служби України у м.Лимані Донецької області, слідує необхідність у прийнятті нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у встановленому порядку, що є за своїм змістом зміною порядку виконання судового рішення.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав неможливості виконання судового рішення від 14.01.2020 по справі №905/1798/19 шляхом стягнення витрат по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн. з Лиманської міської ради, внаслідок відсутності відкритих рахунків у органах Державної казначейської служби та щодо можливості зміни порядку виконання рішення суду по справі №905/1798/19 шляхом стягнення з Лиманської міської ради витрат по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн. за рахунок коштів місцевого бюджету м.Лимана, розміщених на рахунках виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області, відкритих в управлінні Державної казначейської служби України у м.Лимані Донецької області.
Отже, заява позивача про зміну порядку виконання рішення, підлягає задоволенню судом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 234, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум" про зміну способу виконання рішення суду у справі №905/1798/19, задовольнити.
Змінити порядок виконання рішення суду по справі №905/1798/19 шляхом стягнення з Лиманської міської ради Донецької області (вул.Незалежності, б.46, м.Лиман, Донецька область, 84406; код ЄДРПОУ 04053275) з рахунків виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області (84406, Донецька область, м.Лиман, вул.Незалежності, буд.46, ЄДРПОУ 38068238), відкритих в управлінні Державної казначейської служби України у м.Лиман Донецької області, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гранум" (вул. Світлодарська, б. 28-Б, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122; код ЄДРПОУ 31586254) витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом десяти днів з дня її проголошення.
В судовому засіданні складено та підписано вступну та резолютивну частини ухвали.
Дата підписання повного тексту ухвали 10.08.2020.
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).
Суддя К.С. Харакоз