10 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3225/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3225/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії,
19 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) , в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії за вислугу років з 01.01.2018 виходячи з раніше призначеного розміру 77% від відповідних сум грошового забезпечення та виплатити різницю недоплаченої з 01.01.2018 пенсії.
Мотивуючи свої вимоги, заявник вказує на обставини порушення його прав у сфері публічно-правових відносин внаслідок протиправного зменшення розміру його пенсії після проведеного перерахунку з 01.01.2018, що призвело до зменшення її основного розміру з 77 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 позовну заяву залишено без руху.
Після усунення недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
23.07.2020 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просить відмовити у його задоволенні за безпідставністю. Вказує, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто 01.01.2018, чинною була редакція статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення. Додав, що в результаті перерахунку розмір пенсії позивача збільшився (а.с. 25-27).
Розгляд даної справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області, з 15.01.1999 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с. 30).
Починаючи з 01.01.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі наданої директором фінансово-економічного департаменту Адміністрації державної прикордонної служби України довідки від 31.03.2018 №11/2088 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, у сумі 8 775,00 грн (а.с. 39).
27.05.2020 до ГУ ПФУ в Полтавській області надійшла скарга ОСОБА_1 , в якій позивач просив здійснити, в тому числі перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2018, обчисленої з урахуванням 77% відповідних сум його грошового забезпечення (а.с. 42).
Листом від 05.06.2020 за №3106-2953/С-03/8-1600/20 перший заступник начальника ГУ ПФУ в Полтавській області В.Носик повідомив позивача про те, що під час проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 норми законодавства застосовані в редакції, яка чинна на момент перерахунку, тобто станом на 01.01.2018. З 01.05.2014 і по даний час чинною є редакція ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення. Тому після перерахунку з 01.01.2018 розмір пенсії визначений на рівні 70% від грошового забезпечення (а.с. 42).
Вважаючи порушеним своє право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі й у сфері соціального захисту.
Преамбулою Закону України 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-XII) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (ст. 10 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45), який набрав чинності з 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 та на підставі довідки, виданої директором фінансово-економічного департаменту Адміністрації державної прикордонної служби України від 31.03.2018 №11/2088 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, ГУ ПФУ в Полтавській області було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 (а.с. 40). При цьому перерахунок здійснено виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення позивача (вислуга років 29).
Однак, як свідчать матеріали справи, позивачу була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 77% грошового забезпечення (вислугу років - 29) згідно з протоколом N/А - 1915 від 04.04.2007 (а.с. 30).
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції на день призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів (ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ).
Отже, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85% відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Законом України від 08.07.2011 №3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону №2262-XII, зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-XII у редакції Закону №3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України від 27.03.2014 №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності в цій частині 01.05.2014, статтю 13 Закону №2262-XII викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
В той же час пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" передбачено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відтак, суд вважає необґрунтованими та не приймає до уваги доводи відповідача про необхідність застосування при перерахунку пенсії позивача статті 13 Закону №2262-XII у редакції чинній на 01.01.2018, якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18).
Отже, дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 77% на 70% вчинені не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законами України.
З огляду на викладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог, визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії розміром 70 відсотків грошового забезпечення та зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії починаючи з 01.01.2018 з урахуванням 77 відсотків розміру грошового забезпечення, з урахуванням вже здійснених виплат.
Щодо вимог позивача про звернення до негайного виконання рішення суду про стягнення всієї суми боргу недоплаченої ОСОБА_1 з 01.01.2018 довічної пенсії за вислугу років, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, предметом спору є здійснення саме перерахунку пенсії, а не призначення/присудження пенсії, то позивач внаслідок протиправних дій відповідача все ж не був позбавлений засобів до існування, а тому підстави для допуску рішення до негайного виконання відсутні.
Тож, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, заявлений позов належить задовольнити.
З приводу необхідності встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, на якому наполягає позивач, суд вказує, що зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, за приписами ч. 1 ст. 382 КАС України, є правом, а не обов'язком суду, тому відповідну вимогу позивача, за відсутності обґрунтувань, суд залишає без задоволення.
Позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) щодо обмеження належної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії розміром 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2018, виходячи з 77 відсотків від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням фактично здійснених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун