Справа № 420/1840/20
10 серпня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області щодо ненадання відповіді на запит про доступ до публічної інформації від 29.01.2020 року;
- зобов'язати Затоківську селищну раду Білгород-Дністровської міської ради Одеської області надати повну та вичерпну відповідь на запит про доступ до публічної інформації від 29.01.2020 року, та надати копії усіх запитуваних документів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 29.01.2020 року він подав запит про доступ до публічної інформації до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради, в якому просив надати наступну інформацію: суми виділених коштів із бюджету Затоківської селищної ради на рахунки комунальних підприємств смт. Затока із зазначенням цільового призначення цих коштів за період з 2017 року по 2019 рік; суми виділених коштів із бюджету Затоківської селищної ради на ремонт інфраструктури (дороги, тротуари, освітлення, ремонт приміщень, ремонт жилих будинків, тощо) селища Затока за період з 2017 року по 2019 рік; зазначити на підставі чиїх рішень виділялися кошти із бюджету Затоківської селищної ради на вище запитувані питання, якими документами вони оформлені та надати копії цих документів.
Позивач вказав, що на його запит про доступ до публічної інформації Затоківська селищна рада Білгород-Дністровської міськради не надала жодної відповіді ані на його поштову адресу, ані на зазначену у запиті електронну пошту.
Позивач вважав, що Затоківська селищна рада Білгород-Дністровської міськради грубо порушила Закон України «Про доступ до публічної інформації» та фактично відмовила йому у доступі до публічної інформації.
Ухвалою судді від 10 березня 2020 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі на подання відзиву.
Згідно відомостей з сайту ПрАТ "Укрпошта" відстеження рекомендованих поштових відправлень від 08.04.2020 року відправлення за номером 6530007640251, яким відповідачу надсилалися копії позовних матеріалів та ухвала про відкриття провадження у справі, вручене відповідачу особисто 19.03.2020 року об'єктом поштового зв'язку ЗАТОКА з індексом 67772.
Згідно підпункту 2 пункту 9 розділу І Закону України № 540-IX від 30.03.2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України доповнено пунктом 3, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) продовжено процесуальні строки, у тому числі на подання відзиву, а також строки розгляду адміністративної справи.
Разом з тим, Законом України № 731-IX від 18.06.2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" внесено зміни до п.3 розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України, згідно з якими процесуальний строк, встановлений судом, може бути продовжений за заявою особи, яка має право на вчинення певної процесуальної дії. При цьому, згідно п.2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 731-IX, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Закон № 731-IX набрав чинності 17.07.2020 року, а тому строк на подання відповідачем відзиву на позов закінчився 06.08.2020 року.
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк, з урахуванням приписів Законів № 540-IX та № 731-IX, не подав.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 29.01.2020 року позивач звернувся до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області з запитом про доступ до публічної інформації, в якому просив надати наступну інформацію: про суми виділених коштів із бюджету Затоківської селищної ради на рахунки комунальних підприємств смт. Затока із зазначенням цільового призначення цих коштів за період з 2017 року по 2019 рік; про суми виділених коштів із бюджету Затоківської селищної ради на ремонт інфраструктури (дороги, тротуари, освітлення, ремонт приміщень, ремонт жилих будинків, тощо) селища Затока за період з 2017 року по 2019 рік; зазначити на підставі чиїх рішень виділялися кошти із бюджету Затоківської селищної ради на вище запитувані питання, якими документами вони оформлені та надати копії цих документів. Відповідь позивач просив надіслати за електронною адресою та поштовою адресою: 67701, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Першотравнева, буд. 70; ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 15-16).
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Згідно ст.40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про інформацію" інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Закон України "Про доступ до публічної інформації" визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно ч.1 ст.12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до пункту 1 ч.1 ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно ч.1 ст.19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ч.5 ст.19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Згідно ч.1 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
При цьому, під час судового розгляду справи відповідачем не було надано жодних доказів надання позивачу відповіді на його запит, та не було зазначено причин ненадання відповіді на запит позивача від 29.01.2020 року.
Також відповідачем не було надано доказів продовження строку розгляду запиту позивача з обґрунтуванням такого продовження.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправне порушення вимог ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", не надавши позивачу відповідь на його запит від 29.01.2020 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області щодо ненадання відповіді на запит про доступ до публічної інформації від 29.01.2020 року; та зобов'язання Затоківську селищну раду Білгород-Дністровської міської ради Одеської області надати повну та вичерпну відповідь на запит про доступ до публічної інформації від 29.01.2020 року, та надати копії усіх запитуваних документів - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також разом з позовною заявою позивач надав клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Згідно ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Враховуючи, що відповідачем були проігноровані норми Закону України "Про доступ до публічної інформації", а також не подано до суду відзив на позов, суд вважає за доцільне встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі шляхом зобов'язання відповідача подавати звіт про виконання даного судового рішення.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, відповідач не довів суду правомірність своєї бездіяльності щодо розгляду запиту позивача на інформацію, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 382, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: в АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , видний Суворовським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області 02.04.1997 року) до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області (адреса: вул. Приморська, 21, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, 67772, код ЄДРПОУ 04527052) - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області щодо ненадання відповіді на запит ОСОБА_1 про доступ до публічної інформації від 29.01.2020 року.
Зобов'язати Затоківську селищну раду Білгород-Дністровської міської ради Одеської області надати ОСОБА_1 повну та вичерпну відповідь на запит про доступ до публічної інформації від 29.01.2020 року, та надати копії усіх запитуваних документів.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, зобов'язавши Затоківську селищну раду Білгород-Дністровської міської ради Одеської області подати до суду у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Суддя В.В. Андрухів
.