справа № 380/5469/20
з питань залучення третіх осіб
07 серпня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залучення третіх осіб в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного із позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить суд:
- визнати незаконною відмову Міністерства внутрішніх справ України від 04.03.2020 ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львіській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення як начальника Ягодинського ПРЗ УВС Магаданського облвиконкому станом як на 04.03.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2020 основного розміру пенсії;
- зобовязати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 як начальника Ягодинського ПРЗ УВС Магаданського облвиконкому, станом на 04.03.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04,1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2020 перерахунку основного розміру його пенсії.
Ухвалою від 20.07.2020 відкрито спрощене позовне провадження, без повідомлення сторін.
Разом із відзивом на позовну заяву від 05.08.2020 (вх. № 38902) представник відповідача подав клопотання, у якому просить залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Міністерство соціальної політики України, Кабінет Міністрів України, Пенсійний фонд України. Зазначає, що згідно з офіційною інформацією реалізація постанови Кабінету Міністрів україни від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» стосується більше ніж 500 тисяч осіб та потребує додаткових в коштів Державного бюджету України. Участь Кабінету Міністрів України у цій справі дозволила б суду повною мірою реалізувати закріплений у статті 9 КАС України принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі. Звертає увагу суду, що у разі задоволення позовних вимог, складеться ситуація, за якої будуть видаватися довідки для перерахунку пенсії без дотримання статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме, без відповідного рішення Уряду щодо збільшення розміру грошового забезпечення та визначення умов, розміру та порядку перерахунку пенсій; масове звернення за довідками про перерахунок пенсій призведе до зростання соціальної напруги серед населення, що потребуватиме залучення Міністерства соціальної політики України до врегулювання зазначених питань. Також відповідно до Положення про Пенсійний фондУкраїни, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Фонд є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
При вирішення клопотання про зупинення провадження суд керувався таким.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Суд зазначає, що предстаником відповідача не наведено підстав зазначених у ч. 2 ст. 49 КАС України, які свідчать, що судове рішення у даній справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Міністерства соціальної політики України, Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України.
Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявленого клопотання та відсутність підстав для його задоволення.
Керуючись ст. 49, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Міністерства соціальної політики України, Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України- відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після постановлення та окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.
Суддя Костецький Н.В.