Іменем України
05 серпня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/397/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Смішливої Т.В.,
за участю
секретаря судового засідання Чепурової К.В.
представника позивача - Шевчука О.В. (ордер від 24.01.2020 серія ЛГ № 004269, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю від 12.07.2018 серії ЛГ № 000157);
представник відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
24 січня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради УІІ скликання № 4462 від 25 грудня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 »;
- поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 26 грудня 2019 року;
- стягнути з Сєвєродонецької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що розпорядженням в.о. міського голови № 467 від 13 грудня 2019 року скликана 76 (чергова) сесія на 15:00 год 23 грудня 2019 року з одним питанням порядку денного «Про міський бюджет м. Сєвєродонецька на 2020 рік».
Оголошення оприлюднено на сайті міськради 16 грудня 2019 року.
Розпорядженням в.о. міського голови № 479 від 21 грудня 2019 року внесені зміни до розпорядження в.о. міського голови № 467 від 13 грудня 2019 року «Про скликання 76 (чергової) сесії міської ради» щодо включення додаткових питань до порядку денного, зокрема, щодо поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1 та про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 .
При цьому жодного оголошення на сайті Сєвєродонецької міської ради не зроблено.
23 грудня 2019 року відбулося перше пленарне засідання 76 (чергової) сесії Сєвєродонецької міської ради, в завершенні якого секретар міської ради ОСОБА_2 в порушення регламенту міськради одноособово оголосив перерву на 24 грудня 2019 року о 11:00 год.
Порушення регламенту міськради свідчить про порушення порядку ведення сесії та порушення порядку призначення другого пленарного засідання сесії міської ради.
24 грудня 2019 року в 11:00 год, не було відкрито друге пленарне засідання 76 (чергової) сесії міської ради.
Друге пленарне засідання 76 (чергової) сесії міської ради відкрите та розпочато о 14:57 год.
На сайті міськради відсутнє оголошення про прийняття розпорядження або повідомлення про скликання другого пленарного засідання вказаної сесії. Рішення міська рада не приймала.
Тим самим друге пленарне засідання 76 (чергової) cесії міської ради скликано та проведено з грубим порушенням регламенту міськради.
24 грудня 2019 року о 16:10 год, під час розгляду питання про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 , секретар міської ради ОСОБА_2 в порушення регламенту, одноособово оголосив перерву в роботі пленарного засідання без зазначення наступної дати скликання пленарного засідання 76 (чергової) сесії міської ради.
25 грудня 2019 року о 14:06 год без жодного розпорядження про скликання сесії (пленарного засідання), відкрите 3 пленарне засідання 76 (чергової) сесії міської ради. Оголошення на сайті з'явилось після закриття пленарного засідання.
Пленарне засідання відбулось у вихідний день.
Дані обставини свідчать про порушення порядку скликання 3 пленарного засідання вказаної сесії міської ради.
Згідно регламенту міської ради секретар ради здійснює повноваження міського голови у разі звільнення з посади міського голови, у зв'язку з достроковим припиненням повноважень міського голови або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень.
Позивач вважає, що секретар міської ради може вести сесію міської ради лише у випадку неможливості міським головою здійснювати свої повноваження.
Рішенням міськради № 4461 від 24 грудня 2019 року позивач поновлений на посаді, тобто ОСОБА_2 втратив повноваження голови та право ведення сесії.
Станом на 25 грудня 2019 року позивач не був відсутній, що свідчить про відсутність підстав для здійснення секретарем міської ради ОСОБА_2 повноважень міського голови, зокрема і повноважень на ведення серії міської ради, що підтверджує порушення порядку ведення сесії.
Порушення порядку скликання сесії міської ради та процедури підготовки питань до розгляду на сесії призводить до прийняття протиправних рішень.
Позивач зазначає, що спірне рішення № 4462 прийнято Сєвєродонецькою міською радою із процесуальними порушеннями, що регламентують порядок підготовки та оприлюднення проектів, рішень, порядок скликання та проведення сесії міської ради, порядок ухвалення рішень та за відсутності підстав передбачених законом, від так у розумінні статті 19 Конституції України та статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», це рішення не може вважатися таким, що прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.
Звільнення позивача за відсутністю підстав, та з порушенням установленого законом порядку свідчить про незаконність такого звільнення та тягне за собою поновлення порушених прав позивача.
З посиланням на норми Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Регламенту Сєвєродонецької міської ради VII скликання, позивач вважає, що Сєвєродонецька міська рада ухвалила оскаржуване рішення не на підставі, з перевищенням повноважень та не у спосіб, шо передбачені Конституцією та законами України; зі спотвореним тлумаченням мети, з якою надано повноваження; не обґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; упереджено; недобросовісно; нерозсудливо; із протиправними намірами; без врахування та забезпечення права позивача на участь у процесі прийняття рішень.
Представник відповідача 19 лютого 2020 року надав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що 13.12.2019 розпорядженням № 467 в.о. міського голови була скликана 76 чергова сесія Сєвєродонецької міської ради VII скликання з порядком денним сесії міської ради на 23 грудня 2019 року о 15.00 в залі засідань міської ради.
Розпорядження від 13.12.2019 № 467 у той же день опубліковано на веб-сайті Сєвєродонецької міської ради. Розпорядженням № 479 від 21.12.2019 внесено зміни до розпорядження № 467 в.о. міського голови, та додатково включено до порядку денного питання, зокрема: «Про поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1 », «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ». Розпорядження від 21.12.2019 № 479 у той же день опубліковано на веб-сайті Сєвєродонецької міської ради, що свідчить про безпідставність доводів позивача про відсутність оголошення на сайті міської ради.
24.12.2019 Луганським окружним адміністративним судом у справі №360/4275/19 ухвалено рішення про поновлення ОСОБА_1 на посаді міського голови Сєвєродонецької міської ради, при оголошенні рішення був присутній представник позивача, що відповідно свідчить про обізнаність позивача про поновлення його на посаді. На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду 24.12.2019 у справі № 360/4275/19, рішенням Сєвєродонецької міської ради від 24.12.2020 № 4461 поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 10.09.2019.
З посиланням на пункт 2,3 статті 4.3 Регламенту міської ради зазначив, що секретар міської ради скликає сесії ради у випадках, передбачених ст.2.3 Регламенту; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених ст. 2.3 Регламенту, а також у випадках, коли міський голова відсутній чи нездатний вести пленарне засідання скликаної ним сесії.
Вважає, що секретар міської ради ОСОБА_2 , у зв'язку з неприбуттям міського голови ОСОБА_1 (після його поновлення на посаді) на засідання 70 сесії міської ради, був вимушений вести сесію, та підписувати рішення ради. При цьому, секретар міськради ОСОБА_2 вживав заходи з повідомлення ОСОБА_1 про виконання рішення суду в частині його поновлення шляхом телефонного дзвінка на мобільний телефон одразу після прийняття рішення № 4461 від 24.12.2019 та про необхідність його бути присутнім на роботі, на що позивач повідомив про своє небажання спілкуватись з секретарем міськради. Не з явився позивач і на 3 -ге пленарне засідання міської ради яке відбулося 25.12.2019.
Вказав на те, що депутатськими комісіями Сєвєродонецької міської ради було розглянуто проект рішення Сєвєродонецької міської ради "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 " та надано відповідні висновки комісій. Депутати висловлювали свої позиції з цього приводу.
Вважає, що доводи позивача щодо того, що міська рада не забезпечила обговорення проекту оскаржуваного рішення не відповідають дійсності.
На підставі викладеного, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (том 1 арк. спр. 52-55).
26.02.2020 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідачем не дотримано порядок поновлення працівника на роботі, оскільки позивач не був фактично допущений до виконання своїх посадових обов'язків, його не ознайомили з рішенням про поновлення на посаді, відповідний запис в трудову книжку не внесено.
Крім того вказав, що 23.12.2019 відбулося перше пленарне засідання 76 (чергової) сесії Сєвєродонецької міської ради, в завершенні якого секретар міської ради ОСОБА_2 одноособово вирішив про оголошення перерви на 24.12.2019 об 11:00 год, що є порушенням ст. 2.8 Регламенту. 24.12.2019 в призначений час, а саме об 11:00 год, не було відкрите друге пленарне засідання 76 (чергової) сесії міської ради, а розпочалось лише о 14 год 57 хв. без будь-яких оголошень чи рішень про перенесення засідання, що є порушенням абз.7 ст.2.15 Регламенту. 24.12.2019 під час розгляду питання про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 , секретар міської ради ОСОБА_2 в порушення вимог абз.9, 10 ст.2.15 Регламенту, одноособово оголосив перерву в роботі пленарного засідання, за відсутності відповідного рішення більшості депутатів та без зазначення наступної дати скликання пленарного засідання. 25.12.2019, у вихідний день, о 14год 06 хв без жодного розпорядження про скликання сесії (пленарного засідання), було відкрите 3 пленарне засідання 76 (чергової) сесії міської ради. При цьому оголошення на сайті з'явилося вже після закриття цього пленарного засідання, і саме оголошення не містить в собі посилання на розпорядчий документ на підставі якого скликано 3 пленарне засідання, що свідчить про його відсутність.
Наголосив на тому, що 25.12.2019 на засіданні ради не обговорювався проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови, а відразу питання було поставлено на голосування, що є порушенням Закону та Регламенту (том 1 арк. спр. 121-123).
Судом по справі вчинені наступні процесуальні дії.
Ухвалою від 29.01.2020 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (том 1 арк. спр. 38-40).
Ухвалою від 20.02.2020 відмовлено у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі секретаря Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_2 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (том 1 арк. спр. 110-112).
Ухвалою суду від 17 березня 2020 року у зв'язку із надходженням від представника відповідача клопотання про відкладення підготовчого засідання через запровадження карантину продовжено строк підготовчого провадження на тридцять календарних днів та відкладено підготовче засідання на 06 квітня 2020 року (том 1 арк. спр. 198-199).
У подальшому судом призначались підготовчі засідання в адміністративній справі на 29 квітня 2020 року, 15 травня 2020 року, 05 червня 2020 року та 06 липня 2020 року, однак, представник відповідача у жодне із зазначених підготовчі засідання не прибув, про дату, час і місце засідання повідомлений належним чином, до суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надавав заяви про перенесення підготовчого засідання у зв'язку з COVID -19.
Ухвалою суду від 06 липня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні (том 2 арк. спр. 8-9).
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним в позові та відповіді на відзив, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач участь свого представника в судовому засіданні не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, один з представників (адвокат Фоменко Д.А. подав заяву про розгляд справи за його відсутності), інший надіслав клопотання про відкладення судового засідання у зв'язку з COVID -19, яке протокольною ухвалою суду визнано необґрунтованим.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року № 119 "Про реєстрацію ОСОБА_1 Сєвєродонецьким міським головою Луганської області" зареєстрований Сєвєродонецьким міським головою Луганської області.
Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 02 грудня 2015 року № 1 "Про підсумки виборів міського голови, які відбулись 15 листопада 2015 року" визнано повноваження ОСОБА_1 як новообраного Сєвєродонецького міського голови (том 1 арк. спр. 7).
У подальшому повноваження позивача як міського голови неодноразово припинялись, однак рішеннями суду зазначені рішення Сєвєродонецької міської ради скасовувались, а ОСОБА_1 поновлювався на посаді Сєвєродонецького міського голови (том 1 арк. спр. 8-24).
Так, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року по справі № 360/4275/19 визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 09 вересня 2018 року № 4108 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ", поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 10 вересня 2019 року.
Рішенням сімдесят шостої (чергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 24 грудня 2019 року № 4461 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року ОСОБА_1 поновлено на посаді Сєвєродонецького міського голови з 24 грудня 2019 року (том 1 арк. спр. 25).
Рішенням сімдесят шостої (чергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 25 грудня 2019 року № 4462 "Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1 " достроково припинено повноваження міського голови ОСОБА_1 (том 1 арк. спр. 26-27).
Рішення прийнято з посиланням на те, що перебуваючи на посаді міського голови ОСОБА_1 систематично порушував Закони України, що призвело до обмеження прав і свобод громадян і депутатів міської ради, а саме ОСОБА_3 прийнято розпорядження від 22 листопада 2018 року № 331 "Про звільнення ОСОБА_4 " та № 332 "Про звільнення ОСОБА_5 " Відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1 від 05 квітня 2017 року № 179 "Про розгляд припису Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.03.2017 № 42-03/2/17 про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону", розірвано контракт про призначення директора комунального підприємства "Сєвєродонецьктеплокомуненерго" та звільнено з посади директора зазначеного підприємства ОСОБА_6 . Розпорядженням міського голови ОСОБА_1 від 05 липня 2017 року № 363 розірвано контракт про призначення на посаду директора комунального підприємства "Сєвєродонецьке підприємство садово-паркового господарства та благоустрою" та звільнено з посади директора зазначеного підприємства ОСОБА_7 . Розпорядженням міського голови ОСОБА_1 від 07 вересня 2017 року № 324 звільнено з посади завідувача сектору транспорту та зв'язку Департаменту економічного розвитку Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_8 . Розпорядженням міського голови ОСОБА_1 від 15 вересня 2017 року № 336-К звільнено ОСОБА_9 з посади головного спеціаліста відділу контрольно-ревізійної та договірної роботи Сєвєродонецької міської ради.
Вказані розпорядження в подальшому скасовано в судовому порядку, звільнених осіб поновлено.
Розпорядженням міського голови ОСОБА_1 від 22 серпня 2017 року № 295-К до начальника відділу з юридичних та правових питань Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_10 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Вказане розпорядження скасовано постановою Сєвєродонецького міського суду від 30 жовтня 2018 року.
Крім того зазначено, що Сєвєродонецьким міським головою ОСОБА_1 порушувався Закону України "Про запобігання корупції", що підтверджено постановою Сєвєродонецького міського суду від 14 травня 2019 року про визнання міського голову ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією за ч.1 ст.172-7 КУпАП (не повідомлення особою у встановлених законом випадках та у порядку про наявність у неї наявного конфлікту інтересів), за ч.2 ст.172-7 КУпАП (вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів); постанову апеляційного суду Луганської області від 22 липня 2019 року, якою залишено без змін постанову Сєвєродонецького міського суду від 14 травня 2019 року про визнання міського голови ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією за ч.1 ст.172-7, за ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років (частина друга статті 141 Конституції України).
Частиною першою статті 144 Конституції України закріплено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною другою статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка підписана від імені України 06 листопада 1996 року в м. Страсбурзі, ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР "Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування" та відповідно до частин першої, п'ятої статті 6 КАС України є міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Відповідно до статті 1 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон № 2493-III), який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно з абзацом другим статті 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах.
Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (абзац другий частини першої статті 10 Закону № 2493-III).
Статтею 20 Закону № 2493-III визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону). […] Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом. […]
Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно з частинами першою, другою статті 12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Згідно з статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктом 16 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 280/97-ВР у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови. Таке клопотання розглядається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев'яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень відповідного сільського, селищного, міського голови (частина третя статті 42 Закону № 280/97-ВР).
Згідно з пунктами 2, 3, 8 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Відповідно до частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною другою статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова. У разі якщо на час проведення першої сесії відповідний сільський, селищний, міський голова не зареєстрований відповідно до закону про місцеві вибори, про що на сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох - п'яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради.
Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (частини четверта, п'ята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до частини шостої статті 46 Закону № 280/97-ВР у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Згідно з частиною сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (частина дев'ята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина дванадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради (частина чотирнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні (частина п'ятнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні (частина шістнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (частина сімнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Згідно з пунктами 1-4 частини третьої статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя статті 59 Закону № 280/97-ВР).
Статтею 79 Закону № 280/97-ВР врегульовані питання дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми (частина третя статті 79 Закону № 280/97-ВР).
Згідно з пунктом 3 частини одинадцятої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади: з підстав, зазначених в абзаці першому частини другої цієї статті, - з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень.
Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 10 травня 2019 року № 3542 "Про затвердження нової редакції Регламенту роботи міської ради VII скликання" затверджено нову редакцію Регламенту роботи Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання (далі - Регламент) (том 1 арк. спр. 77-96).
Статтею 2.2 Регламенту передбачено, що позачергові сесії скликаються міським головою за власною ініціативою, за пропозицією виконавчого комітету, постійної комісії чи депутатської фракції, розпорядження про скликання позачергової сесії має бути видано не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення пленарного засідання, а в невідкладних випадках - не пізніше ніж за день.
Згідно зі статтею 2.8 Регламенту сесію міської ради відкриває і веде міський голова, а у випадках, передбачених статтею 2.3 - секретар ради. У випадку, передбачених статтею 2.6, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради, призначений більшістю від присутніх депутатів.
Статтею 2.15 Регламенту, з урахуванням рішення Сєвєродонецької міської ради № 4298 від 04.12.2019 (том 1 арк. спр. 59), передбачено, що пленарне засідання ради починається в час, зазначений у розпорядженні (повідомленні) про скликання сесії міської ради (чергової, позачергової).
Передбачаються технічні перерви на 15 хвилин через кожні 2 години роботи. Такі перерви пропонуються головуючим та оголошуються після схвального голосування більшості від присутніх, з обов'язковим повідомленням про час продовження сесії. Після перерви проводиться повторна реєстрація.
Пропозиції про призупинення пленарної роботи сесії вносяться головуючим, постійною комісією ради, депутатською фракцією чи групою, депутатами. Рішення про час відновлення роботи приймається одночасно з прийняттям рішення про призупинення. Таке рішення приймається більшістю голосів від кількості присутніх депутатів ради.
Приймати рішення про призупинення пленарної роботи сесії без одночасного прийняття рішення про відновлення роботи заборонено.
Пленарне засідання, яке проводиться після відновлення роботи сесії не в день оголошення перерви, вважається наступним (другим, третім тощо), головує на ньому та ж особа, що головувала на першому пленарному засіданні. Повідомлення про проведення чергового пленарного засідання оприлюднюється не пізніше ніж у день, що передує дню проведення пленарного засідання.
Повноваження головуючого на сесії визначено статтею 2.15 Регламенту.
Статтею 2.16 Регламенту передбачено, що засідання ради відкриває, веде і закриває міський голова чи секретар ради, а у випадках, передбачених статтею 2.6 Регламенту, депутат, визначений міською радою.
Статтею 4.3 Регламенту Сєвєродонецької міської ради передбачено, що секретар міської ради:
1) здійснює повноваження міського голови у разі звільнення з посади міського голови, у зв'язку з достроковим припиненням повноважень міського голови або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень. Під "неможливістю здійснення повноважень міським головою " слід розуміти:
- відрядження міського голови;
- відпустку міського голови;
- дні відпочинку (відгули) міського голови;
- знаходження на лікарняному міського голови;
- відсторонення міського голови від виконання посадових обов'язків у зв'язку зі скоєнням ним корупційного правопорушення або з проведенням службового розслідування в рамках антикорупційного законодавства за рішенням міської ради за поданням компетентних органів.
2) скликає сесії ради у випадках, передбачених ст.2.3 Регламенту; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених ст. 2.3 Регламенту, а також у випадках, коли міський голова відсутній чи нездатний вести пленарне засідання скликаної ним сесії;
4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;
6) за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;
8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
10) вирішує за дорученням міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.
З системного аналізу Закону № 280/97-ВР, Регламенту Сєвєродонецької міської ради та зібраних по справі доказів, суд дійшов висновку про те, що оскільки станом на 24.12.2019 секретар Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_2 виконував обов'язки міського голови, то він в силу Закону № 280/97-ВР та Регламенту мав право скликати сімдесят шосту (позачергову) сесію та внести до порядку денного перелічені в розпорядженнях № 467 від 13.12.2019, № 479 від 21.12.2019 питання.
Визначення невідкладності того чи іншого питання, які виносяться на розгляд сесії, є дискреційними повноваженнями будь-якої міської ради, яка в залежності від ситуації, що склалась в територіальній громаді, вживає певні заходи для невідкладного його розгляду та прийняття з цього приводу рішення.
Отже, в даному випадку, суд не може втручатись в дискрецію органу місцевого самоврядування та надавати оцінку віднесення того чи іншого питання до невідкладних випадків.
Суд зазначає, що розпорядження № 467 від 13.12.2019 про скликання сімдесят шостої (позачергової) сесії на 23.12.2019 оприлюднено на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради 13.12.2019, а розпорядження № 479 від 21.12.2019 про внесення змін до розпорядження № 467 від 13.12.2019, оприлюднено 21.12.2019 (том 1 арк. спр. 28-31), тобто завчасно.
Однак, з протоколу засідання сімдесят шостої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради від 23.12.2019 (том 1 арк. спр. 72-76) судом встановлено, що 23.12.2019 було відкрито перше пленарно засідання, на якому були присутніми 29 депутатів міської ради. Після розгляду перших двох питань порядку денного головуючим на засіданні секретарем ради ОСОБА_2 оголошено перерву до 24.12.2019 на 11 год. 00 хв.
При цьому, в порушення положень ст. 2.15 Регламенту, рішення про оголошення перерви прийнято головуючим одноособово, на голосування не виносилось. Повідомлення про проведення чергового пленарного засідання сімдесят шостої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради 24.12.2019 на сайті Сєвєродонецької міської ради відсутнє.
Згідно з протоколом засідання ради ІІ пленарне засідання розпочалось 24.12.2019, на ньому були присутніми 27 депутатів міської ради
Після розгляду питання про поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1, головуючим одразу поставлено на розгляд питання про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 та запропоновано для проведення процедури таємного голосування з цього питання обрати лічильну комісію. Після обрання лічильної комісії головуючий запропонував постійним комісіям приступити до обговорення проекту рішення про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 та оголосив перерву в роботі сесії.
Суд звертає увагу на те, що питання про оголошення перерви головуючим на обговорення не виносилось, прийнято одноособово, при оголошенні перерви не зазначено дату та час відновлення роботи сесії.
Дослідженням інформації з веб сайту Сєвєродонецької міської ради судом встановлено, що 25.12.2019 було розміщено оголошення про те, що третє пленарне засідання сімдесят шостої (позачергової) сесії міської ради відбудеться 25 грудня 2020 року о 13:00 в залі засідань міської ради.
Однак, ст. 2.15 Регламенту передбачено, що повідомлення про проведення чергового пленарного засідання оприлюднюється не пізніше ніж у день, що передує дню проведення пленарного засідання.
Тобто, таке оголошення повинно було бути оприлюднено не пізніше 24.12.2019.
25.12.2019 головуючим - секретарем ради ОСОБА_2. оголошено про відкриття ІІІ пленарного засідання сімдесят шостої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради, на яке прибуло 29 депутатів міської ради. Питання про причини відсутності на засіданні ОСОБА_1 не розглядалось, дані про його повідомлення про проведення засідання ради 25.12.2019 в матеріалах справи відсутні.
При цьому, право/обов'язок ведення сесії секретар Сєвєродонецької міської ради набув би лише при наявності однієї з наступних підстав:
-звільнення з посади міського голови;
-дострокове припинення повноважень міського голови;
-смерть міського голови;
-неможливість здійснення міським головою своїх повноважень у випадку відрядження, перебування у відпустці, перебування у відгулі, знаходження на лікарняному, відсторонення від виконання посадових обов'язків у зв'язку зі скоєнням ним корупційного правопорушення або з проведенням службового розслідування в рамках антикорупційного законодавства за рішенням міської ради за поданням компетентних органів.
Жодних належних, допустимих та достовірних доказів, які б підтвердили правомірність подальшого ведення сесії секретарем Сєвєродонецької міської ради 25.12.2019 під час розгляду питання про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 , відповідач суду не надав.
Таким чином, в даному випадку секретар міської ради ОСОБА_2 не мав права вести сімдесяту (позачергову) сесію Сєвєродонецької міської ради, що свідчить про незаконність взагалі подальшої сесії міської ради, як наслідок і прийняте рішення № 4462 від 25.12.2019 стає автоматично незаконним.
Після оголошення засідання ради відкритим головуючий запропонував головам постійних комісій оголосити результати обговорення питання про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 .
ОСОБА_11 - голова постійної комісії з питань планування бюджету та фінансів, Височин А.Ю. - голова постійної комісії по управлінню житлово - комунальним господарством, власністю, комунальною власністю, побутовим та торгівельним обслуговуванням, ОСОБА_12 - голова постійної комісії з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення, освіти, культури, духовності, фізкультури, спорту, молодіжної політики, Кочина Ю.С. - голова постійної комісії з питань законності, депутатської діяльності і етики, Буткова О.М. - голова постійної комісії з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони навколишнього середовища, та розвитку селищ.
Зазначені особи заявили, що комісії, які вони очолюють підтримали запропонований проект рішення.
Після цього головуючий запропонував затвердити протокол № 1 від 24.12.2019 лічильної комісії для таємного голосування та розпочати процедуру таємного голосування.
Після процедури таємного голосування та підрахунку голосів, затвердження Протоколу № 2 від 2512.2019 лічильної комісії для таємного голосування щодо дострокового припинення повноважень голови міської ради ОСОБА_1 , прийняття за основу проекту рішення "Про дострокове припинення повноважень голови міської ради ОСОБА_1 " за підсумками таємного голосування, прийнято рішення "Про дострокове припинення повноважень голови міської ради ОСОБА_1 ".
Відповідно до частини другої статті 59 Закону №280/97-ВР рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону №280/97-ВР на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради.
Стаття 2.16 Регламенту передбачає процедуру обговорення питань порядку денного перед їх прийняттям, а саме: доповідь, співдоповідь, виступи в дебатах, повторні виступи, запитання та відповіді на запитання.
Однак, в порушення вказаних вимог діючого законодавства України, Сєвєродонецька міська рада прийняла оскаржуване рішення взагалі без доповіді доповідача по проекту рішення та без його обговорення самими депутатами, що підтверджується протоколом та відеозаписом засідання сесії.
Доводи відповідача про те, що обговорення проекту відбулось на засіданнях постійних комісій, де депутати вирішили підтримати проект рішення, що підтверджується протоколом засідання сесії міської ради, протоколами постійних комісій від 24.12.2019 (том 1 арк. спр. 64-67), суд вважає необґрунтованими з огляду на те, що обговорення проекту на засіданнях постійних комісіях не може підміняти собою безпосередній процес обговорення проекту рішення на пленарному засіданні.
Так, згідно частини першої статті 47 Закону №280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Главою 5 Регламенту Сєвєродонецької міської ради також врегульована робота постійних комісій і передбачає лише попередній розгляд проектів рішень.
Отже, депутатські комісії лише здійснюють попередній розгляд проектів рішень, і цей попередній розгляд не повинен підміняти саму процедуру обговорення безпосередньо депутатами під час проведення пленарного засідання сесії міської ради з дотриманням, зокрема, принципу колегіальності.
Принцип колегіальності є одним із основних принципів місцевого самоврядування в Україні, який означає таку організацію і діяльність відповідного колективного органу, коли до його складу входить відповідне число осіб, вибраних персонально у встановленому законом порядку, а питання, що належить до компетенції колегіального органу, вирішують більшістю голосів на засадах колективного, вільного та ділового обговорення. Таке входження до складу колегії породжує виникнення відповідних при цьому рівних прав і обов'язків. Сесії рад, які є організаційно-правовою формою діяльності рад, дають можливість обраним депутатам на базі широкої колегіальності обговорювати і вирішувати всі важливі питання, що входять до їх компетенції. Колегіальність передбачає не лише право, а й обов'язок депутатів активно брати участь у роботі ради та її органів, до яких вони вибрані.
Таким чином, враховуючи, що оскаржуване рішення приймалося без належного обговорення безпосередньо на пленарному засіданні депутатами, тобто з грубим порушенням процедури його прийняття, то це є ще однією безумовною підставою для скасування цього рішення.
Порушення процедури прийняття рішення та взагалі порушення процедури ведення сесії після поновлення позивача на посаді нівелює мотиви та підстави дострокового припинення повноважень Сєвєродонецького міського голови, а тому суд не надає правову оцінку наявності/відсутності підстав, передбачених абзацом першим частини другої статті 79 Закону № 280/97-ВР, з яких повноваження міського голови були припинені достроково за рішенням міської ради.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що наявні правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 25 грудня 2019 року № 4462 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ". У зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про його поновлення на посаді Сєвєродонецького міського голови суд вважає за необхідне зазначити таке.
Указом Президента України № 297/2020 від 28 липня 2020 року утворено військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області.
Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк Луганської області зареєстрована у якості юридичної особи 04 серпня 2020 року, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (том 2 арк. спр. 33-34).
Статтею 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» передбачено, що військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження сільських, селищних, міських рад, районних у містах рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад та голів та інші повноваження, визначені цим Законом.
Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов'язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів).
Згідно з абз другим частини другої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені також у випадках, передбачених законами України "Про військово-цивільні адміністрації", "Про правовий режим воєнного стану".
Пунктом 3-1 частини одинадцятої статті 79 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених в абзаці другому частини другої цієї статті, - з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів).
Суд зазначає, що Конституція України чи будь-який інший закон не передбачає ліквідацію органів місцевого самоврядування.
Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» також не містить механізму реалізації «припинення повноважень».
Однак, за встановлених судом обставин повноваження Сєвєродонецького міського голови припинені в силу прямої норми Закону № 280/97-ВР (абз 2 ч. 2 ст. 79) 28 липня 2020 року, а тому суд не може поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови.
Отже в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.
Вирішуючи питання щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та періоду його стягнення, суд виходить з такого.
Визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 25 грудня 2019 року № 4462 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 " є підставою для внесення до трудової книжки позивача запису про визнання недійсним запису про звільнення у зв'язку з достроковим припиненням повноважень.
У такому випадку дійсним залишається запис про поновлення ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови відповідно до рішення сімдесят шостої (чергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 24 грудня 2019 року № 4461.
Відтак, за весь час перебування на посаді відповідач повинен був сплачувати позивачу заробітну плату.
Разом з цим позивач з вини власника або уповноваженого ним органу був позбавлений можливості працювати, а тому період з 26 грудня 2019 року (з наступного дня після прийняття рішення про дострокове припинення повноважень позивача як міського голови) є вимушеним прогулом.
Середній заробіток працівника визначається відповідно до статті 27 Закону України «Про оплату праці» за правилами, передбаченими Кабінетом Міністрів України.
При визначенні розміру заробітної плати позивача за час вимушеного прогулу суд керується приписами постанови Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати"(надалі -Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку середньомісячна заробітна плата обчислюється, виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Відповідно до абз. 1 п. 8 Порядку, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства (абз. 3 п. 8 Порядку).
Виходячи із поняття вимушеного прогулу, кількість днів вимушеного прогулу визначається з дня звільнення та до винесення судом рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника, яким відбулося врегулювання публічно-правового спору.
Однак, судом встановлено, що повноваження Сєвєродонецького міського голови припинено з дня набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області.
Оскільки механізм припинення повноважень законодавчо не врегульований з аналізу вище наведених норм чинного законодавства суд дійшов висновку, що повноваження посадових осіб органів місцевого самоврядування припиняються шляхом видання локального акту органом, уповноваженим приймати такі рішення з внесенням запису до трудової книжки та проведення розрахунку в день звільнення.
З 04 серпня 2020 року (дата реєстрації юридичної особи) військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк Луганської області стала суб'єктом публічного права, а тому саме на вказану особу публічного права покладено обов'язки щодо реалізації положень Закону № 280/97-ВР в частині припинення повноважень посадових осіб органі місцевого самоврядування - Сєвєродонецької міської ради.
Між тим, станом на час розгляду справи Сєвєродонецька міська рада також не втратила статусу юридичної особи, а тому може бути відповідачем у даній справі (том 2 арк. спр. 35-38).
Підсумовуючи зазначене суд дійшов висновку, що Сєвєродонецька міська рада є належним відповідачем у справі щодо стягнення на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 26 грудня 2019 року по 04 серпня 2020 року, оскільки після 04 серпня 2020 року такі вимоги можуть бути пред'явлені до Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області у разі невиконання останньою обов'язку зі звільнення посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно з довідкою Сєвєродонецької міської ради № 789 від 14.02.2020, середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 становить 655,81 грн (том 1 арк. спр. 57).
Вимушений прогул позивача з 26 грудня 2019 року по 04 серпня 2020 року складає 149 робочих днів.
Таким чином, середня заробітна плата за весь час вимушеного прогулу за період з з 26 грудня 2019 року по 04 серпня 2020 року складає 97715,69 грн (149 робочих днів х 655,81 грн (середньоденна заробітна плата).
Згідно з пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначення сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата податку з доходів громадян є обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).
Таким чином, Сєвєродонецька міська рада як податковий агент відповідно до норм Податкового Кодексу України та як страхувальник відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зобов'язана виплатити позивачеві середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з з 26 грудня 2019 року по 04 серпня 2020 року в сумі 97715,69 грн, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.
Таким чином, рішення суду в частині стягнення на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 25 грудня 2019 року № 4462 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ".
Стягнути з Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код 26204220, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, буд. 32) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 26 грудня 2019 року по 04 серпня 2020 року у розмірі 97715,69 грн (дев'яносто сім тисяч сімсот п'ятнадцять гривень 69 коп.) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині стягнення на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць у розмірі 13116,20 грн (тринадцять тисяч сто шістнадцять гривень 20 коп.) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 10 серпня 2020 року.
Суддя Т.В. Смішлива