Ухвала від 10.08.2020 по справі 360/2361/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі

10 серпня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2361/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (92703, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Центральна, буд. 36) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.06.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач), в інтересах якого звернувся представник позивача - адвокат Солодовнікова Олена Вікторівна, до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (далі також - відповідач, УСЗН Старобільської РДА), в якій просить:

- визнати дії та бездіяльність Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік та нарахуванні та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі меншому, ніж передбачено частішою п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 367-ХІV від 25.12.1998, яка передбачає щорічну разову допомоги до 5 травня для учасників бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 , виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №367- ХІV від 25.12.1998, яка передбачає щорічну разову допомоги до 5 травня для учасників бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019, 2020 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №367- ХІV від 25.12.1998, яка передбачає щорічну разову допомоги до 5 травня для учасників бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2017, 2018, 2019, 2020 роки, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум за 2017, 2018, 2019, 2020 роки.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23.06.2020 позовну заяву було залишено без руху та запропоновано позивачу протягом 10-ти (десяти) днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду: позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), конкретизувавши позовні вимоги, відповідно до статті 5 КАС України, та її копії для вручення відповідачу; заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.

08.07.2020 через канцелярію суду на виконання ухвали від 23.06.2020 представником позивача надіслана уточнена заява у двох примірниках, в якій просить:

- визнати протиправну бездіяльність Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати різниці недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №367-ХІV від 25.12.1998, яка передбачає щорічну разову допомоги до 5 травня для учасників бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2016 рік в розмірі 4 730 грн, 2017 рік в розмірі 5 360 грн, 2018 рік в розмірі 5 995 грн, 2019 рік в розмірі 6 190 грн, 2020 рік в розмірі 6 800 грн, на загальну суму 29 075 грн;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату різниці недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №367-ХІV від 25.12.1998, яка передбачає щорічну разову допомоги до 5 травня для учасників бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2016 рік в розмірі 4 730 грн, 2017 рік в розмірі 5 360 грн, 2018 рік в розмірі 5 995 грн, 2019 рік в розмірі 6 190 грн, 2020 рік в розмірі 6 800 грн, на загальну суму 29 075 грн.

Разом з уточненою позовною заявою представником позивача надіслана заява про поновлення строку звернення до суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримав статус у зв'язку з чим з 23.09.2015 перебуває на обліку в УСЗН Старобільської РДА.

05.06.2020 Позивачу стало відомо про рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27 лютого 2020 року, у зв'язку з чим звернувся за наданням правової допомоги до адвоката Солодовнікової Олени Вікторівни (далі - Представник позивача) для отримання юридичної консультації з питань розміру виплат учаснику бойових дій одноразової грошової допомоги до 5 травня щорічно за 2016-2020 роки, включно, які мав отримувати Позивач.

Представник позивача 05.06.2020 надіслала адвокатський запит до Відповідача, де просила надати інформацію щодо перебування Позивача на обліку у Відповідача, надання інформації з розміру здійснених виплат, як учаснику бойових дій одноразової грошової допомоги до 5 травня Позивачу щорічно за 2016-2020 роки, включно, та в разі не здійснення виплат за 2016- 2020 роки одноразової грошової допомоги до 5 травня щорічно, або здійснення її в розмірах менших чим п'ять мінімальних пенсій за віком у відповідності до її розміру у кожному році за період 2016-2020 роки, здійснити її перерахування та негайно виплатити різни цю.

15.06.2020 на адресу Представника позивача надійшла відповідь на адвокатський запит № 01-10/1909 від 12.06.2020 в якій було зазначено, що: «.... ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Старобільської РДА за вказаною адресою з 23.09.2015. Виплату до 5 травня у 2017 році ОСОБА_1 отримав в розмірі 1200 грн, у 2018 році - 1265 грн, у 2019 році у розмірі 1295 грн, у 2020 році - 1390 грн. У 2016 році виплата не проводилася. Для проведення перерахунку вказаних виплат не має підстав.... »

Позивач вважає бездіяльність Відповідача протиправною в частині не здійснення перерахунку та виплати одноразових грошових допоміг Позивачу до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019 та 2020 років, відповідно до положень статті 12 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту».

На думку позивача, з 27.02.2020 він набув право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 367-ХІУ від 25.12.1998, яка передбачала розмір щорічної разової допомоги до 5 травня для учасників бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (частина перша статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Так, в силу вимог Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» мінімальна пенсія з 01.01.2016 складає 1 130,00 грн, а тому щорічна разова допомога до 5 травня у 2016 році позивачу мала бути виплачена в розмірі 5 650 грн.

Позивач стверджує, що він на тепер має право на здійснення перерахунку та отримати соціальну виплату в розмірі 5 650 грн - 920 грн = 4 730 грн, тобто, за 2016 рік на суму 4 730 грн.

В силу вимог Закону України «Про Державний бюджет на 2017 рік» мінімальна пенсія з 01.01.2017 складає 1 312,00 грн., а тому щорічна разова допомога до 5 травня у 2017 році позивачу мала бути виплачена в розмірі 6 560,00 грн.

Позивач отримав зазначену соціальну виплату в розмірі 1200 грн., а тому заборгованість по виплаті відповідачем в 2017 році одноразової грошової допомоги до 5 травня позивачу склала 5 360 грн.

В силу вимог Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» мінімальна пенсія з 01.01.2018 складає 1452,00 грн., а тому щорічна разова допомога до 5 травня у 2018 році позивачу мала бути виплачена в розмірі 7260,00 грн.

Позивач отримав зазначену соціальну виплату в розмірі 1265 грн., а тому заборгованість по виплаті відповідачем в 2018 році одноразової грошової допомоги до 5 травня позивачу склала 5 995 грн;

В силу вимог Закону України «Про Державний бюджет на 2019 рік» мінімальна пенсія з 01.01.2019 складає 1497,00 грн., а тому щорічна разова допомога до 5 травня у 2019 році позивачу мала бути виплачена в розмірі 7485,00 грн.

Позивач отримав зазначену соціальну виплату в розмірі 1295 грн., а тому заборгованість по виплаті відповідачем в 2019 році одноразової грошової допомоги до 5 травня позивачу склала 6 190 грн.

В силу вимог Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік» мінімальна пенсія з 01.01.2020 складає 1497,00 грн., а тому щорічна разова допомога до 5 травня у 2020 році позивачу мала бути виплачена в розмірі 8 190,00 грн.

Позивач отримав зазначену соціальну виплату в розмірі 1390 грн., а тому заборгованість по виплаті відповідачем в 2019 році одноразової грошової допомоги до 5 травня позивачу склала 6 800 грн;

Позивач вважає, що відповідач не здійснив перерахунок в нарахуванні та виплаті йому одноразових грошових виплат до 5 травня щорічно за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки на загальну суму 29 075 грн, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом.

У зв'язку з перебуванням головуючого-судді Борзаниці С. В. у щорічний основній відпустці з 06.07.2020 по 07.08.2020 згідно з наказом в.о. голови Луганського окружного адміністративного суду від 16.06.2020 № 42-во питання щодо відкриття провадження у справі або повернення позивачу позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії буде вирішено по виходу судді з відпустки, про що складено довідку від 09.07.2020.

Згідно з частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Представником позивача надана заява про поновлення пропущеного строку на звернення до суду з позовом.

Відповідно до частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Представником позивача надана заява про поновлення строку звернення до суду, в якій просив поновити строки звернення до суду з адміністративним позовом у зв'язку з їх пропуску з поважних причин, в обґрунтування якої зазначено таке.

27.02.2020 рішенням Конституційного Суду України № 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відтак, з 27.02.2020 позивач набув право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України «Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту» №367-ХІV від 25.12.1998, яка передбачала розмір щорічної разової допомоги до 5 травня для учасників бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Отже, позивач з об'єктивних причин не міг знати про порушення своїх прав відповідачем з 01.01.2015 по 27.02.2020, а міг дізнався об'єктивно про їх порушення не раніше 27.02.2020.

Щодо заяви про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Відповідно до частин першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З моменту винесення рішення Конституційним Судом України (27.02.2020) позивач звернувся до суду (18.06.2020) у строк, встановлений частиною першою статті 122 КАС України.

З урахування викладеного, суд дійшов висновку про залишення заяви про поновлення строку звернення до суду без розгляду.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).

Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись статтями 5, 9, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Справа розглядатиметься суддею Борзаницею С.В. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.

СуддяС.В. Борзаниця