04.08.2020
Провадження №2-а/389/31/20
ЄУН 389/687/20
04 серпня 2020 року Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Ябчик Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Данильчук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в місті Знам'янка Кіровоградської області в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, заступника командира 1 роти 1 батальйону взводу УПП у Дніпропетровській області Васічкіна Олега Олександровича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, заступника командира 1 роти 1 батальйону взводу УПП у Дніпропетровській області Васічкіна Олега Олександровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, в якому просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАК №2193651 від 04.03.2020 року про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
Свої позовні вимоги мотивував тим, що 04.03.2020 відповідачем заступником командира 1 роти 1 батальйону взводу УПП у Дніпропетровській області Васічкіним О.О. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАК №2193651 від 04.03.2020, згідно з якою він, керуючи транспортним засобом марки DAF XF 95.480, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки ТUR 30-3 Classic, державний номерний знак НОМЕР_2 , о 04.53 годині 04.03.2020 в м. Дніпро на проспекті Мазепи, перевозив великогабаритний вантаж, габаритні розміри якого перевищували дозволені без відповідного дозволу, чим порушив п.22.5 Правил дорожнього руху, тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.132-1 КУпАП. Даною постановою до нього застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн.
Вважає, що постанова не відповідає обставинам справи, вимогам закону та підлягає скасуванню з наступних підстав. Вказує, що близько 05.00 години 04.03.2020 керував транспортним засобом марки DAF XF 95.480, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки ТUR 30-3 Classic, державний номерний знак НОМЕР_2 та був зупинений працівником поліції. Який повідомив про порушення ним правил дорожнього руху, а саме, перевозення великогабаритного вантажу, габаритні розміри якого перевищувають дозволені, без відповідного дозволу, чим порушив п.22.5 Правил дорожнього руху. Він заперечив та пояснив, що Правил дорожнього руху не порушував. Зазначив, що дійсно перевозив великогабаритний вантаж, однак його розмір не перевищував нормативно встановленого. Не зважаючи на його пояснення, інспектор склав постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 510 КУпАП. Докази та свідки вчинення ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-1 КУпАП, відсутні. Зазначає, що відповідачем не дотримано процедуру здіснення габартино-вагового контролю у спеціально відведеному місці, в тому числі певному пересуваному пункті, проведення перевірки відповідності габаритів вантажу певним нормам із складанням відповідного документу, крім того не надано належних доказів, які б свідчили про факт вчинення ним правопорушення. Змушений звернутися до суду з даним позовом, оскільки впевнений, що не вчиняв адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132 -1 КУпАП та не порушував Правил дорожнього руху.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надіслали до суду відзиви на позовну заяву, в яких вказано, що постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАК №2193651 складено правомірно з дотриманням вимог Закону України «Про Національну поліцію», вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення та інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, що затверджена наказом МВС від 07.11.2015 №1395. Так, під час патрулювання заступником командира 1 роти 1 батальйону взводу УПП у Дніпропетровській області Васічкіним О.О., зафіксовано факт адміністративного правопорушення вчиненного ОСОБА_1 , який керуючи транспортним засобом марки DAF XF 95.480, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки ТUR 30-3 Classic, державний номерний знак НОМЕР_2 , о 04 годині 53 хвилини 04.03.2020 на в м. Дніпро по проспекту Мазепи, 51, перевозив великогабаритний вантаж, габаритні розміри якого перевищували дозволені без відповідного дозволу, чим порушив п.22.5 Правил дорожнього руху, тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.132-1 КУпАП. У зв'язку з чим, поліцейським винесено постанову, якою стосовно ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. При винесенні постанови ОСОБА_1 роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.268 та ст.63 Конституції України. У діях інспектора, щодо винесення вказаної постанови порушень не було. Жодних посилань та доказів своїх заперечень ОСОБА_1 до позовної заяви не додано, тому позовні вимоги не обгрунтовані та задоволенню не підлягають. В підтвердження вищезазначеного до відзивів додано відеозапис адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Рішення відповідача - постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2).
Постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі ЕАК № 2193651 від 04.03.2020, ОСОБА_1 визнано винним в тому, що 04.03.2020 о 04.53 год. в м. Дніпро на проспекті Мазепи, керуючи транспортним засобом DAF XF 95.480, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки ТUR 30-3 Classic, державний номерний знак НОМЕР_2 , останній перевозив великогабаритний вантаж, габаритні розміри якого перевищували дозволені (вантаж шириною 2,6 м та висотою 4 м), без відповідного дозволу, чим порушив п.22.5 Правил дорожнього руху, тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.132-1 КУпАП. Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладено стягнення за ст. 132-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 510 гривень.
Стаття 9 КУпАП визначає адміністративне правопорушення (проступок) як протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 132-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про дорожній рух" учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
З Правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, затверджених Постановою КМУ № 30 від 18.01.2001 (далі - Правила) вбачається, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктами 22.4 та 22.5 ПДР затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР), встановлено, що вантаж, який виступає за габарити транспортного засобу спереду або ззаду більш як на 1 м, а за шириною перевищує 0,4 м від зовнішнього краю переднього або заднього габаритного ліхтаря, повинен бути позначений відповідно до вимог підпункту "з" пункту 30.3 цих Правил.
За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів (п. 4 Правил).
Пунктами 25-28 Правил визначено, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.
Відповідно до п. 1.10 ПДР габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п. 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1007/1207 працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.
Відповідно до п.п. 4-8 п. 4 Порядку № 1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю; реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Згідно п. 2.4-2 ПДР у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.
Відповідно до наведених положень законодавства, контроль на відповідність габаритів вантажу певним нормам проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю із складенням відповідного документу.
Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною першою статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно приписів частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Вказаних у постанові серії ЕАК № 2193651 від 04.03.2020 обставин порушення правил дорожнього руху ОСОБА_1 судом не встановлено, оскільки достатніх та належних доказів вини позивача у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 132-1 КУпАП, відповідачами не надано.
Матеріали справи не містять належних і допустимих доказів, які б підтверджували факт проведення вимірювань вантажу, який перевозив позивач 04.03.2020, а також результати такого. Відтак, відповідачами не доведено правомірності винесеного поліцейським Васічкіним О.О. рішення.
Подані відповідачами відзиви, не спростовує наведеного вище висновку суду. Відеозапис події адміністративного правопорушення, розгляду справи про адміністративне правопорушення та здійснення замірів вантажу у встановленому законом порядку, суду не надано.
В силу положень ст. 61 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що ключові аргументи, необхідні та достатні для ухвалення даного рішення, отримали достатню оцінку.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд, як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування постанови серії ЕАК №2193651 від 04.03.2020, є законними і обґрунтованими.
Керуючись ч.1 ст.132-1, ст.ст.247, 251, 280, 288, 293 КУпАП, ст.ст.72, 77, 139, 241-246, 257-262, 286 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 , задовольнити.
Скасувати постанову, серії ЕАК №2193651 від 04.03.2020 за ч.1 ст.132-1 КУпАП, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. 00 коп.
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.132-1 КУпАП, закрити.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Відповідач 1 - Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, місце знаходження УПП: 49000, м. Дніпро, вул.Троїцька, 2а.
Відповідач 2 - заступник командира 1 роти 1 батальйону взводу УПП у Дніпропетровській області Васічкін Олег Олександрович, місце знаходження УПП: 49000, м. Дніпро, вул.Троїцька, 2а.
Суддя Знам'янського
міськрайонного суду
Кіровоградської області Н.М. Ябчик