Рішення від 10.08.2020 по справі 810/5004/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2020 року м. Київ справа №810/5004/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 , про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- зобов'язати відповідача здійснити заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 р., якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 р. № 2011-ХІІ відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, набавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 1 квітня 2018 р., починаючи з 1 квітня 2018 р. з урахуванням виплаченого.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ. Зазначає, що при перерахунку пенсії в квітні 2018 року йому не враховано всіх складових грошового забезпечення, що призвело до звуження обсягу його прав. Вказує, що в силу ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові видів грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням яких і має здійснюватись обчислення пенсій військовослужбовцям. Натомість, перерахунок пенсії в 2018 році відбувся на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахування пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам” від 21 лютого 2018 р. № 103, норми якої не відповідають правовим актам вищої сили, а саме - Закону № 2262-ХІІ, Закону № 2011-ХІІ та Конституції України, є дискримінаційним по відношенню до осіб, звільнених з військової служби до 1 березня 2018 р., оскільки передбачає обчислення пенсії виходячи лише з трьох складових грошового забезпечення та у неповному обсязі - лише 50% суми підвищення до пенсії попереднього розміру у період з 1 січня 2018 р. Зазначає, що виплата пенсії частинами не узгоджується з нормами ст. 52 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 1 жовтня 2018 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 29 жовтня 2018 р.

22 жовтня 2018 р. до суду надійшов відзив від відповідача, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Стверджує, що функції Пенсійного фонду обмежуються виключно питаннями призначення і виплати пенсій. При цьому розмір пенсії Пенсійним фондом визначається на підставі наданих уповноваженими органами довідок про грошове забезпечення. Стверджує, що не має підстав для призначення позивачеві пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які не були включені до довідки про грошове забезпечення позивача, яка отримана від Київського обласного військового комісаріату.

24 жовтня 2018 р. до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив. Вказує, що перерахунок пенсії в 2018 році відбувся на підставі підзаконних правових норм, які не відповідають правовому акту, який має вищу юридичну силу, та Конституції України.

29 жовтня 2018 р. від представника відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Київський обласний військовий комісаріат. Ухвалою суду від 29 жовтня 2018 р. ІНФОРМАЦІЯ_1 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

18 жовтня 2018 р. до суду надійшло клопотання від представника позивача Кривицького С.М. про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення у справі № 826/3783/18. Ухвалою суду від 29 жовтня 2018 р. у цій справі зупинено провадження до набрання законної сили рішення у справі № 826/3783/18.

15 березня 2019 р. до суду від позивача надійшли додаткові пояснення по справі та клопотання про поновлення провадження у справі. Ухвалою суду від 21 березня 2019 р. поновлено провадження в цій адміністративній справі та призначено судове засідання на 13 травня 2019 р.

Ухвалою суду від 13 травня 2019 р. у цій справі за клопотанням позивача зупинено провадження до прийняття рішення Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18 (Пз/9901/1/19).

Ухвалою суду від 18 березня 2020 р. поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 24 квітня 2020 р.

10 квітня 2020 від позивача надійшла заява про розгляд позовної заяви за його відсутності.

24 квітня 2020 р. учасники справи, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, до суду не прибули.

Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи здійснено судом без участі представників учасників справи у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Згідно з перерахунком пенсії по пенсійній справі № 1001009293 з 1 грудня 2017 р. пенсія позивача складалася з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1940 грн. 00 коп.; оклад за військове звання - 135 грн. 00 коп.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 830 грн. 00 коп.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. (робота з таємними виробами, носіями, документом 20 %, надбавка за особливо важливі завдання 100 %, премія 90 %); всього - 7487 грн. 29 коп. Основний розмір пенсії: 80 % грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі: 5989 грн. 83 коп. Вид підвищення або надбавки до пенсії: особливі заслуги (20%) ст. 1 п.п. 6-8 Закону (з 01 по 31) - 290 грн. 40 коп.; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації (з 1 жовтня 2012 р.) - 83 грн. 96 коп. Загальний підсумок пенсії за вислугу рогів позивача складає (з надбавками) - 6364 грн. 19 коп.

У травні 2018 року у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців на підставі довідки позивачеві здійснено перерахунок пенсії.

Згідно з перерахунком пенсії по пенсійній справі № 1001009293 з 1 січня 2018 р. пенсія позивача складалася з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 9300 грн. 00 коп.; оклад за військове звання - 1480 грн. 00 коп.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 5390 грн. 00 коп.; премія % - 0 грн. 00 коп. Всього - 16170 грн. 00 коп. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі: 11319 грн. 00 коп. Вид підвищення або надбавки до пенсії: особливі заслуги (20%) ст. 1 п.п. 6-8 Закону (з 01 по 31) - 290 грн. 40 коп. Загальний підсумок пенсії за вислугу рогів позивача складає (з надбавками) - 11609 грн. 40 коп.

Крім того, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 р. підвищення складає 6364 грн. 19 коп., з них виплачується: - з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2018 р. щомісячно 50% від підвищення: 2622 грн. 61 коп.; - з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. щомісячно 75 % від підвищення: 3933 грн. 91 коп.; - з 1 січня 2020 р. 100% щомісячно від підвищення: 5245 грн. 21 коп.

У зв'язку з тим, що позивач не погоджується з перерахунком пенсії, останній звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з вимогами статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Положеннями частини 1 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з вимогами частини 1 статті 15 Закону № 2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).

В силу частини 3 статті 43 Закону № 2011-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ч.ч. 1-2 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Нормами частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з вимогами ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).

Відповідно до вимог пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В силу пункту 10 Постанови №704 вона набирає чинності з 1 березня 2018 року.

На виконання частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнята постанова «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).

Пунктом 1 Постанови №103 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», а саме пункт 5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Постановою №103 також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

У відповідності до п. 1 вищевказаного Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Суд звертає увагу, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як встановлено судом на підставі Розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 1001009293 пенсія позивача призначена з 1 січня 2018 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 9300 грн. 00 коп.; оклад за військове звання - 1480 грн. 00 коп.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 5390 грн. 00 коп. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року підвищення складає 6364 грн. 19 коп. та виплачується поетапно: у 2018 р. - щомісячно 50% від підвищення: 2622 грн. 61 коп.; у 2019 р. - щомісячно 75% від підвищення: 3933 грн. 91 коп.; з 1 січня 2020 р. - щомісячно 100% від підвищення: 5245 грн. 21 коп.

Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії

В силу пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, цими нормами встановлена наступна послідовність дій при перерахунку пенсії: Мінсоцполітики повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовим актом.

Перерахунок пенсій здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У позовній заяві позивач вказує на протиправність проведення перерахунку пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, але без урахування додаткових видів грошового забезпечення.

Суд звертає увагу на те, що Пенсійний орган є суб'єктом, на якого покладено обов'язок призначення та перерахунку пенсій на підставі наданих йому підприємствами, установами та організаціями довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів, які і містять види грошового забезпечення та відповідну їх суму, які враховуються під час призначення/перерахунку пенсії. Тобто, відповідач не здійснює функцію визначення складових грошового забезпечення та їх сум, а керується лише зазначеними у відповідній довідці показниками.

З огляду на наведене суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача здійснити заходи щодо перерахунку та виплати пенсії в розмірі, який зазначає позивач, тобто з урахуванням складових, не вказаних у довідці: виходячи зі складу грошового забезпечення та враховуючи набавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, починаючи з 1 квітня 2018 року, з урахуванням виплаченого. Тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Суд зазначає, що питання щодо врахування у складі грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення може бути предметом окремого спору про визнання протиправними дій військового комісаріату, де стоїть на обліку позивач, щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без урахування додаткових видів грошового забезпечення, та не може бути розглянуто в межах цієї адміністративної справи.

Щодо доводів позивача про необхідність Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області направити списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, уповноваженим органам, для отримання довідки, яка б включала всі види грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Отже, беручи до уваги вищевикладене та з огляду на визнання нечинними положень Постанови №103, враховуючи норми Порядку №45 та Постанови №704, перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 240/6263/18 зазначила наступне: «…скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям Постанови № 103».

Тому суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, керуючись положеннями пункту 2 Порядку № 45, може здійснювати підготовку списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та направляти ці списки уповноваженим органам, виключно після отримання повідомлення від Пенсійного фонду України внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій.

Доводи позивача про те, що висновки Верховного Суду, викладені у справі №240/6263/18, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, суд вважає необґрунтованими, оскільки, правовідносини в цих справах виникли на підставі застосування одних і тих же нормативно-правових актів, а отже згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача в частині виплати позивачу пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії) починаючи з 1 квітня 2018 року з урахуванням виплаченого суд зазначає таке.

Відповідно до вимог п. 2 Постанови № 103 (в редакції на момент виникнення права на перерахунок пенсії) виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 - 50 відсотків; з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 - 75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (п. 2 Постанови №103).

Отже, відповідачем було здійснено перерахунок пенсії та її виплату у порядку у відповідності до Постанови №103, яка станом на час здійснення перерахунку була чинна, та підлягала застосуванню.

У свою чергу, частиною 2 статті 55 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 р. в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Це рішення залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 р.

Суд звертає увагу, що визнання акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.

Таким чином, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 255 КАС України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Отже, згідно з цими приписами Кодексу адміністративного судочинства України рішення по адміністративній справі № 826/3858/18 набрало законної сили з моменту прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду - 5 березня 2019 р.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що наявні підстави для визнання протиправною відмову відповідача у виплаті позивачу пенсійного забезпечення загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії) з 5 березня 2019 року та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), починаючи з 5 березня 2019 р.

При цьому позовні вимоги щодо вказаного позивачем моменту початку перерахунку та виплати пенсії з 1 квітня 2018 року (з урахуванням виплаченого) суд з огляду на наведені вище мотиви і підстави визнає необґрунтованими і такими, що задоволенню не підлягають.

Суд звертає увагу, що решта доводів та заперечень позивача не спростовують висновки, які встановленні у цій справі під час прийняття рішення.

Згідно з п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно з квитанцією від 19 вересня 2018 р. № 85273 позивачем сплачено судовий збір на суму 704 грн. 80 коп.

Суд, керуючись ч. 3 ст. 139 КАС України, беручи до уваги результат вирішення спору щодо часткового задоволення позовних вимог присуджує позивачу 300 грн. 00 коп. понесених витрат по оплаті судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) загальною сумою, виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії, починаючи з 5 березня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548.) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 300 (триста) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Відповідно до пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податку - НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, адреса: вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ - 22933548.

Третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 .

Суддя Журавель В.О.

Дата складення рішення суду - 10 серпня 2020 р.