03 серпня 2020 р. Справа № 520/8710/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ральченка І.М.
суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В.
за участю секретаря судового засідання Патової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2020, суддя Бідонько А.В., по справі № 520/8710/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01.01.2018 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року, з виплатою суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01.01.2018 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року, з виплатою суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року.
Зазначене рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 набрало законної сили.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2019 задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 520/8710/18.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом тридцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 по справі № 520/8710/18.
В подальшому позивач звернувся до суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, у якій просив накласти штраф на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. В обґрунтування заяви позивач зазначив про ухилення відповідача від виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 та ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2019.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення суду у справі № 520/8710/18 відмовлено.
Не погодившись із ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення заяви, просив ухвалу суду першої інстанції скасувати, прийняти постанову, якою задовольнити вимоги у повному обсязі.
У судовому засіданні позивач підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши ухвалу суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Отже, рішення, яке набрало законної сили, у відповідності до ст. 370 КАС України є обов'язковим і підлягає виконанню на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Із матеріалів справи встановлено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 набрало законної сили 04.02.2019, а тому підлягає обов'язковому виконанню в повному обсязі.
25.11.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області до суду першої інстанції надано лист № 34825/03.2-20 від 22.11.2019 року «Про виконання рішення суду», в якому відповідач повідомив, що ОСОБА_1 з 01.01.2018 проведено перерахунок у розмірі, який обчислено з урахуванням основного розміру пенсії 80% та 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018.
Доплату за період з 01.01.2018 по 03.02.2019 в розмірі 53546,23 грн. включено до реєстру рішень суду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Крім того, відповідачем у поясненнях від 18.02.2020 № 2631/08-20 вказано, що 13.02.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено розрахунок на доплату пенсії ОСОБА_1 , сума доплати за перерахунком становить 56131,52 грн. Доплату за період з 04.02.2019 року по 28.02.2019 року в розмірі 2585,29 грн. проведено у березні 2019. Фінансування пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету здійснюється після надходження коштів з Державного бюджету України відповідно до плану асигнувань загального фонду бюджету за вищезазначеною програмою. Розмір пенсії ОСОБА_1 після проведеного перерахунку склав з 01.01.2018 - 12768,00 грн.
Таким чином рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 не виконане в частині проведення виплати пенсії ОСОБА_1 з огляду на відсутність бюджетних коштів.
Так, відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262 від 09.04.1992 року, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно зі ст. ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи відповідну бюджетну програму у межах виділених асигнувань.
Постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів» затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Відповідно до п. 3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
При цьому, згідно з п. 4 Порядку № 649, черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Пунктом 10 Порядку № 649 визначено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 та теперішній час є чинною, протиправною не визнана, а тому підлягає застосуванню до спірних відносин.
Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не заперечує свого обов'язку виплатити суму заборгованості по перерахованій пенсії позивачу, а лише вказує на те, що вказана виплата буде здійснена відповідно до встановленої процедури, а саме: згідно з Порядком № 649 в порядку черговості.
За таких обставин колегія суддів вказує на відсутність підстав вважати, що відповідач ухиляється від виконання рішення суду, оскільки ним вчинені всі можливі залежні від нього дії по виконанню рішення суду.
Аналогічна правова позиція щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» викладена Верховним Судом у постановах від 30.09.2019 у справі № 440/85/19 та від 27.02.2020 у справі № 0640/3719/18.
Стосовно накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Отже, у разі подання чи неподання звіту суд ухвалою може встановити новий строк подання звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду, накласти штраф.
Таким чином, питання накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту.
За своїм змістом накладення на керівника суб'єкта владних повноважень відповідального за виконання постанови, є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду, за результатами розгляду звіту про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту.
Так, судовим розглядом встановлено залежність здійснення виплати пенсії позивачу від виділення необхідних коштів із Державного бюджету.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Аналіз вищенаведеного дає підстави для висновку про відсутність в діях керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ознак вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності за ст. 382 КАС України.
За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції стосовно відсутності підстав задоволення заяви позивача щодо накладення штрафу за невиконання рішення суду у справі № 520/8710/18 на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 по справі № 520/8710/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді Г.Є. Бершов В.В. Катунов
Постанова складена в повному обсязі 07.08.20.