Ухвала від 07.08.2020 по справі 520/4700/2020

УХВАЛА

07 серпня 2020 р.Справа № 520/4700/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Катунова В.В.,

Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 року по справі № 520/4700/2020

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання протиправною бездіяльність, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за нормами прямої дії ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- визнати протиправним та скасувати Рішення № 1321 відділу з питань перерахунків пенсії № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за нормами прямої дії ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області починаючи з 26.04.2019 провести перерахунок та обчислення державної (основної) пенсії ОСОБА_1 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положень ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, як норми прямої дії, згідно висновків Конституційного Суду України, викладених у Рішенні від 25.04.2019 № 1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19), зважаючи на неконституційність раніше діючого обмеження, визначеного словосполученням "дійсної строкової", яке визнано неконституційним та втратило чинність з 26.04.2019, тобто виключно з редакції ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з подальшим перерахунком пенсії в разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня кожного відповідного наступного року з урахуванням бажанням позивача щодо обчислення держаної (основної) пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положень ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, як норми прямої дії, а не відповідно до інших норм цього Закону чи підзаконних актів (зокрема: без застосування положень Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 та безпосередньо без застосування п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії та інших обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового, без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, та інших нормативних актів, які обмежують розмір, строки чи умови (розрахунку) та виплати пенсії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 року частково задоволено адміністративний позов.

Визнано протиправним та скасовано Рішення № 1321 відділу з питань перерахунків пенсії № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за нормами прямої дії ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області починаючи з 26.04.2019 провести перерахунок та обчислення державної (основної) пенсії ОСОБА_1 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положень ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, як норми прямої дії, згідно висновків Конституційного Суду України, викладених у Рішенні від 25.04.2019 № 1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19), зважаючи на неконституційність раніше діючого обмеження, визначеного словосполученням "дійсної строкової", яке визнано неконституційним та втратило чинність з 26.04.2019, тобто виключно з редакції ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з подальшим перерахунком пенсії в разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня кожного відповідного наступного року з урахуванням бажанням позивача щодо обчислення держаної (основної) пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положень ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, як норми прямої дії, а не відповідно до інших норм цього Закону чи підзаконних актів (зокрема: без застосування положень Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 та безпосередньо без застосування п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії та інших обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового, без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, та інших нормативних актів, які обмежують розмір, строки чи умови (розрахунку) та виплати пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, за необхідне зупинити провадження по справі з наступних підстав.

Пунктами 21, 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 09.12.2019 р. по справі №520/12609/19 (Пз/9901/22/19) відкрито провадження по зразковій справі.

Рішення Верховного Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, та може бути оскаржене до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.

Ознаками вказаної типової справи, є: 1) позивачем є особа, яка під час проходження військових зборів брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю; 2) відповідачем у справі є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі; 3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (щодо порядку проведення перерахунку пенсій на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після прийняття рішення Конституційним судом України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 р. щодо невідповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"); 4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті, а саме, просили: визнати протиправними дії при проведенні перерахунку пенсій у порядку ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.04.2019 р., після прийняття рішення Конституційним Судом України № 1р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 р.; зобов'язати провести перерахунок їх пенсій виключно на підставі норм законів як норм прямої дії, без урахування обмежень максимальним розміром).

Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що зазначена справа, яка перебуває в провадженні Другого апеляційного адміністративного суду, підпадає під ознаки типової, які викладені в ухвалі Верховного Суду від 09.12.2019 р. по справі №520/12609/19 (Пз/9901/22/19), оскільки відповідачем в обох випадках є Головне управління Пенсійного фонду України, а спір виник з аналогічних підстав і відносин, що регулюються одними нормами права. Вимоги позивача в цьому випадку є також аналогічні.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно із п. 9 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Таким чином, суд апеляційної інстанції зупиняє провадження в даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду по справі № 520/12609/19 (Пз/9901/22/19).

Керуючись ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Зупинити провадження у справі 520/4700/2020 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 520/12609/19 (Пз/9901/22/19).

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)Катунов В.В.

Судді(підпис) (підпис) Бершов Г.Є. Ральченко І.М.