Рішення від 06.08.2020 по справі 752/8765/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2020 року м. Київ № 752/8765/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також - відповідач), в якому з урахування уточнених позовних вимог просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, яка виразилася у відмові розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 19 лютого 2019 року та призначити та виплачувати ОСОБА_1 пільгову пенсію за віком на підставі ст. 13 п. "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 19 лютого 2019 року на підставі трудової книжки, за якою він проходив професійне навчання працював на металургійному виробництві та проходив службу у пенітенціарній системі у такі періоди:

з 01.09.1977 року до 05.07.1981 року - навчання в Донецькому електрометалургійному технікумі за професією техніка-механіка з ремонту обладнання заводів чорної металурги;

з 03.08.1981 року до 12.10.1981 року - робота слюсарем з ремонту металургійного обладнання металу обжимного цеху Донецького металургійного заводу;

з 29.10.1981 року до 23.12.1983 року - служба в лавах Радянської армії;

з 21.02.1984 року до 26.10.1986 року - робота нагрівальником металу обжимного цеху Донецького металургійного заводу;

з 30.10.1986 року до 20.07.1992 року - служба за переводом у пенітенціарній системі, а саме у Слідчому ізоляторі міста Донецька (Установа ЮЄ 312/196 УВС Донецької області);

- з метою негайного виконання рішення суду в частині присудження пенсії стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 пільгову пенсію за віком в сумі стягнення за один місяць.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що 19.02.2019 року позивач звернувся із заявою про призначення пільгової пенсії за віком за місцем свого проживання - до Відділу обслуговування громадян № 1 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де без жодних пояснень останньому відмовлено у прийнятті та розгляді заяви по суті.

20.02.2019 року позивач звернувся до Голови Правління Пенсійного фонду України, в якому просить розглянути та задовольнити звернення, прийнявши до розгляду його заяву про призначення пенсії, та призначити пільгову пенсію за віком на підставі даних у трудовій книжці.

25.03.2019 року звернення позивача скеровано для розгляду та надання відповіді до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

23.04.2019 року позивачем отримано відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій, на переконання позивача, повідомлено про відмову у прийнятті заяви до розгляду та її задоволенні. Крім того, пенсійним органом зазначено про відсутність документів від роботодавців, які б підтверджували умови праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року, які б підтверджували наявний трудовий стаж позивача.

Позивач вважає відмову у призначенні пенсії за віком з цих підстав протиправною, оскільки до заяви про призначення пенсії ним долучено копію трудової книжки, яка, відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» є основним документом, що підтверджує стаж роботи.

Крім того, інших документів, окрім копій трудової книжки, позивачем не може бути надано, оскільки Донецький металургійний завод, Установа ЮЄ 312/196 УВС Донецької області знаходяться на території, яка входить до переліку населених пунктів, де проводиться антитерористична операція, про що відповідачу відомо.

Враховуючи викладене, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 02.05.2019 року справу №752/8765/19 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.05.2019 року визначено суддю Маруліну Л.О. для розгляду адміністративної справи №752/8765/19.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.07.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Через канцелярію суду 26.08.2019 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, зазначених у листі від 23.04.2019 року, та у зв'язку з тим, що позивачем не надано доказів звернення з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах до Відділу обслуговування громадян № 1 ГУ ПФУ в м. Києві та її неприйняття чи прийняття.

Просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як зазначено позивачем у редакції позовної заяви, поданої до Голосіївського районного суду міста Києва, 19.02.2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України Голосіївського району в м. Києві про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

В редакції позовної заяви, поданої до Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем зазначено, що останній 19.02.2019 року звернувся із заявою до Відділу обслуговування громадян № 1 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Із змісту долученої позивачем Заяви, встановлено, що вона адресована Управлінню Пенсійного фонду України Голосіївського району в м. Києві.

Відповідно до Розписки-повідомлення, до заяви позивачем долучено: трудову книжку (кількість 1+вкладинка, НОМЕР_5, НОМЕР_6), копію паспорта НОМЕР_7 (кількість 1), копію військового білету НОМЕР_8 (кількість 1), копію диплома про вищу освіту НОМЕР_2 (кількість 1), копію свідоцтва про народження дитини НОМЕР_3 (кількість 1), копію ідентифікаційного коду (кількість 1).

Згідно із змістом цих позовних заяв, у реєстрації заяви від 19.02.2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачу відмовлено в усній формі, та повідомлено про необхідність пред'явити пільгові довідки, завірені накази про прийняття переведення, звільнення з роботи з важкими умовами праці тощо.

Враховуючи те, що Донецький електрометалургійний технікум, Донецький металургійний завод та Установа ЮЄ 312/196 (Донецький слідчий ізолятор) знаходяться у місті Донецьку, тобто на тимчасово непідконтрольній державі Україна території, на яку позивач не може особисто поїхати або комусь доручити отримати необхідні для оформлення пенсії документи, 20.02.2019 року ОСОБА_1 Голові Правління Пенсійного фонду України подано Звернення про надання роз'яснення стосовно пільгової пенсії з віком (далі також - Звернення), в якому повідомлено, що 19.02.2019 року останній звернувся із заявою про призначення пенсії за віком до Управління ПФУ Голосіївського району м. Києва, яким відмовлено у прийнятті цієї заяви та її реєстрації.

Також, у Зверненні позивачем зазначено: «… З огляду на інформацію, розміщену на офіційному сайті Пенсійного фонду України, а також після спілкування зі спеціалістами вищевказаного територіального органу ПФУ, мені зрозумілий порядок оформлення пільгової пенсії після пред'явлення пільгової довідки, завірених наказів про прийняття, переведення, звільнення з роботи з важкими умовами праці тощо, які можливо отримати виключно там, де я працював та навчався».

У прохальній частині Звернення ОСОБА_1 просить розглянути та задовольнити це звернення, прийнявши до розгляду заяву про призначення пенсії та призначити пільгову пенсію за віком на підставі всіх необхідних та передбачених чинним законодавством України даних в трудовій книжці. До Звернення позивачем долучено копії: паспорту та ідентифікаційного коду, трудової книжки, військового білету, розписки про одержання заяви Управлінням Пенсійного фонду України Голосіївського району міста Києва від 19.02.2019 року, заяву про призначення пенсії за віком від 19.02.2019 року.

Відповідно до супровідного листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного Фонду України від 20.03.2019 року №7125/Ц-11 звернення ОСОБА_1 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для розгляду і направлення відповіді автору звернення у встановлені законодавством терміни.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 08.04.2019 року №74088/02/Ц-4281 в порядку Закону України «Про звернення громадян» розглянуто Звернення позивача від 20.03.2019 року №7125/Ц-11, в якому роз'яснено положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та роз'яснено ОСОБА_1 право оскаржити цю відповідь у порядку статті 16 Закону України «Про звернення громадян».

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві, яка виразилася у відмові розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 19.02.2019 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян врегульовано Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами і доповненнями, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі також - Закон №1058).

Відповідно до частини першої статті 114 Закону №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з частинами першою-третьою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі також - Порядок).

Відповідно до пункту 1.2 розділу І Порядку заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.

Згідно з пунктом 1.6, абзацами 1-3 пункту 1.7 розділу І Порядку звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Відповідно до пункту 4.1 розділу IV Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Суд зауважує, що відповідачем поставлено під сумнів прийняття Заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду України Голосіївського району в м. Києві 19.02.2019 року з огляду на відсутність належного доказу на підтвердження цієї обставини.

З огляду на те, що предметом спору у справі №752/8765/19 є оскарження позивачем бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка виражається у відмові розглядати Заяву про призначення пенсії, поданої позивачем 19.02.2019 року, в той час, як з аналізу положень Закону №1058 та Порядку висновується, що обов'язку розгляду пенсійним органом заяви пенсіонера на призначення пенсії передує її подання до органу, що призначає пенсію, прийняття та реєстрації її останнім, суд за наявними в матеріалах документами має встановити подання позивачем заяви відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частинами першою-третьою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з положеннями пункту 4.1 розділу IV Порядку, слід дійти висновку, що належним та допустимим доказом прийнятої заяви про призначення пенсії є розписка із зазначенням реєстраційних даних, підпису Спеціаліста пенсійного органу, яким прийнято Заяву, дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви, копія якої зберігається в пенсійній справі.

Додатком 2 до пункту 4.1 розділу IV Порядку встановлено форму та зміст Заяви про призначення пенсії та Розписки-повідомлення.

Так, до матеріалів позовної заяви позивачем долучено друковану Заяву про призначення пенсії до Управління Пенсійного фонду України Голосіївського району в м. Києві, яку датовано 19 лютим 2019 року та на якій міститься власноручний підпис заявника ОСОБА_1 .

Також, позивачем долучено друковану Розписку-повідомлення із зазначеним переліком документів, які подаються до Заяви, яка також містить власноручний підпис заявника ОСОБА_1 .

Водночас, на Заяві та Розписці-повідомленні відсутні підписи Спеціаліста пенсійного органу, яким прийнято Заяву, дати прийняття та номеру реєстрації Заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії, у відповідності до вимог Додатку 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пункт 4.1 розділу ІV), що належним чином не підтверджує факту прийняття та реєстрації Заяви про призначення пенсії 19.02.2019 року в передбаченому законодавством порядку.

Інших доказів, якими б підтверджувався факт прийняття та реєстрації 19.02.2019 року Заяви про призначення пенсії, позивачем суду не надано.

Із змісту позовної заяви встановлено, що позивачем 19.02.2019 року отримано усну відповідь про неприйняття його заяви пенсійним органом, що також дає підстави вважати Заяву від 19.02.2019 року про призначення пенсії не прийнятою та незареєстрованою відповідно до Порядку, водночас, доказів оскарження дій пенсійного органу щодо протиправності неприйняття та не здійснення реєстрації Заяви від 19.02.2019 року про призначення пенсії позивачем суду також не надано.

Крім того, у матеріалах справи наявні дві позовні заяви, першу з яких подано до Голосіївського районного суду міста Києва, та другу, після передачі справи за підсудністю, до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ці позовні заяви є ідентичними, окрім зазначення позивачем пенсійного органу, до якого він звертався 19.02.2019 року.

Так, у редакції позовної заяви, поданої до Голосіївського районного суду міста Києва, 19.02.2019 року ОСОБА_1 звернувся із Заявою про призначення пенсії до Управління Пенсійного фонду України Голосіївського району в м. Києві.

Проте, в редакції позовної заяви, поданої до Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем зазначено, що останній 19.02.2019 року звернувся із цією Заявою до Відділу обслуговування громадян № 1 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

З огляду на розбіжність викладених позивачем обставин в частині подання Заяви про призначення пенсії 19.02.2019 року, суд додатково має обґрунтовані сумніви вважати долучені позивачем Заяву та Розписку - повідомлення належним доказом на підтвердження обґрунтування порушеного права позивача.

Враховуючи встановлені судом обставини, на переконання суду, у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на момент направлення позивачем Заяви від 19.02.2019 року про призначення пенсії, не виникло обов'язку щодо здійснення розгляду цієї заяви у відповідності до положень Порядку та Закону №1058 та прийняття рішення.

Зокрема, відповідно до змісту "Звернення ОСОБА_1 від 20.02.2019 року про надання роз'яснення стосовно пільгової пенсії", до якого долучено Заяву про 19.02.2019 року, Звернення позивачем направлено на ім'я Голови Правління Пенсійного фонду України, а не Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві, тобто, не у порядку передбаченому пунктом 1.6, абзацами 1-3 пункту 1.7 розділу І Порядку, оскільки Голова Правління Пенсійного фонду України не є органом, що призначає пенсію, в розумінні Закону №1058 та Порядку.

Крім того, доказів подання Заяви про призначення пенсії, оформленої згідно з Додатком 2 до Порядку, саме до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, позивачем суду не подано.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до супровідного листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного Фонду України від 20.03.2019 року №7125/Ц-11 Звернення ОСОБА_1 від 20.02.2019 року про надання роз'яснення стосовно пільгової пенсії", адресоване Голові Правління Пенсійного фонду України, направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для розгляду і направлення відповіді автору звернення у встановлені законодавством терміни.

Суд звертає увагу, що у межах позовних вимог, заявлених у справі №752/8765/19, позивачем не оскаржуються дії Голови Правління Пенсійного Фонду України щодо передачі Звернення ОСОБА_1 від 20.02.2019 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві, неприйняття Головою Правління Пенсійного Фонду України та/або Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві та не здійснення реєстрації «Заяви про призначення пенсії від 19.02.2019 року», яку позивачем направлено додатком до Звернення від 20.02.2019 року про надання роз'яснення стосовно пільгової пенсії за віком, в прохальній частині якого позивач просить Голову Правління Пенсійного фонду України прийняти та розглянути Заяву від 19.02.2019 року про призначення пенсії.

В свою чергу, суд зауважує, що 20.02.2019 року позивачем Голові Правління Пенсійного фонду України направлено не Заяву про призначення пенсії із відповідними документами, що передбачено Порядком, а «Звернення про надання роз'яснення стосовно пільгової пенсії за віком», до якої долучено Заяву від 19.02.2019 року та інші документи.

Супровідним листом Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного Фонду України від 20.03.2019 року №7125/Ц-11 Звернення ОСОБА_1 від 20.02.2019 року про надання роз'яснення стосовно пільгової пенсії", адресоване Голові Правління Пенсійного фонду України, направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для розгляду і направлення відповіді автору звернення у встановлені законодавством терміни.

Так, порядок розгляду суб'єктами водних повноважень, зокрема, звернень громадян, врегульовано Законом України від 02.10.1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (із змінами і доповненнями).

Відповідно до змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 08.04.2019 року №74088/02/Ц-4281 Звернення позивача від 20.03.2019 року №7125/Ц-11 розглянуто пенсійним органом в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Разом з тим, судом не надається оцінка діям відповідача щодо правомірності чи протиправності розгляду Звернення позивача від 20.03.2019 року №7125/Ц-11 в порядку Закону України «Про звернення громадян», позаяк зазначене питання не є предметом оскарження в адміністративній справі №752/8765/19, та, окрім іншого, не є підставою позову в цій справі.

Статтями 8, 55 Конституції України передбачено, що звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційне право на судовий захист належить до невідчужуваних та непорушних. Частина перша статті 55 Конституції України містить загальну норму, яка означає право кожного звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод. Зазначена норма зобов'язує суди приймати заяви про розгляд навіть у випадку відсутності в законі спеціального положення про судовий захист. Відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв чи скарг, які відповідають встановленим законом вимогам, є порушенням права на судовий захист, яке відповідно до статті 64 Конституції України не може бути обмежене.

Таким чином, положення частини першої статті 55 Конституції України закріплює одну з найважливіших гарантій здійснення як конституційних, так й інших прав та свобод людини і громадянина. Кожен, тобто громадянин України, іноземець, особа без громадянства, має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх рішення, дія чи бездіяльність порушують або ущемляють права і свободи громадянина України, іноземця, особи без громадянства чи перешкоджають їх здійсненню, а тому потребують правового захисту в суді

Як зазначалося, статтею 55 Конституції України передбачено, що кожній людині гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових осіб і службових осіб, а тому суд не має права відмовляти особі в прийнятті чи розгляді скарги з підстав, передбачених законом, який це право обмежує.

Здійснюючи передбачене статтею 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов'язаний надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Відповідно до обґрунтувань позовних вимог, позивачем не оскаржується відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 08.04.2019 року №74088/02/Ц-4281, яку надано позивачу у порядку Закону України "Про звернення громадян", в той час, як факт надходження до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві разом із супровідним листом Пенсійного фонду України долученої до Звернення від 20.02.2019 року Заяви від 19.02.2019 року про призначення пенсії не породжує у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві обов'язку щодо її розгляду по суті, оскільки її подано позивачем не в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законі інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Отже, судом встановлено, що право позивача не порушено Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову. Разом з тим, позивач скористався своїм правом на судовий захист та йому такий захист надано відповідно до способу захисту, обраного позивачем.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса:04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16).

Повне рішення складено 06.08.2020 року.

Суддя Л.О. Маруліна