Ухвала від 06.08.2020 по справі 640/17477/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

06 серпня 2020 року м. Київ № 640/17477/20

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами

за позовом ОСОБА_1

до Військової прокуратури Центрального регіону України, Офісу Генерального прокурора

про про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (далі - суд) надійшов позов ОСОБА_1 до Військової прокуратури Центрального регіону України та Офісу Генерального прокурора, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ виконуючого обов'язки військового прокурора Центрального регіону України від 23.01.2020 №17 о/с;

- поновити ОСОБА_1 на посаді прокурора Військової прокуратури Полтавського гарнізону або рівнозначній посаді, яку він займав станом на 05.02.2020;

- стягнути з Військової прокуратури Центрального регіону України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Так, згідно з п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Водночас, відповідно до ч. 5. ст. 122, КАС України, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

У даній категорії справ законодавець визнав строк в один місяць достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

З позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивачем оскаржується наказ Військової прокуратури центрального регіону України №17 о/с від 23.01.2020, яким ОСОБА_1 звільнено з посади прокурора військової прокуратури Полтавського гарнізону Центрального регіону України, виключено зі списків особового складу військової прокуратури Центрального регіону України, всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Полтавського ОМВК Полтавської області. Ознайомлення позивачем з даним наказом відбулося 30.01.2020 у приміщенні кадрового органу Військової прокуратури Центрального регіону України.

Також, позивач вказує, що ним на адресу Офісу генерального прокурора подано 2 заяви (скарги), вказані скарги були направлені поштовим зв'язком 29.02.2020, 20.07.2020 та отримані адресатом 04.03.2020 та 22.07.2020 відповідно. Зазначає, що станом на звернення до суду, 28.07.2020 відповіді з прийнятими рішеннями він не отримав, у зв'язку з чим просить поновити процесуальний строк, встановлений законом.

При цьому, суд звертає увагу, пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України встановлено, що публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Таким чином, професійна діяльність прокурорів є публічною службою, а тому для подання вказаної позовної заяви встановлюється місячний строк.

Статтею 123 КАС України визначено наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.

Так частиною першої зазначеної статті передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею в заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина друга статті 123 КАС України).

Суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, оскільки зважаючи на обізнаність позивача про порушення своїх прав, останній не був позбавлений можливості звернутися до суду з даним позовом починаючи з 30.01.2020. Посилання ОСОБА_1 на те, що ним було направлено скарги до Офісу Генерального прокурора щодо визначення порядку розгляду даної скарги - звернення щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, а саме виконуючого обов'язки військового прокурора Центрального регіону України, яким було видано наказ про звільнення 23.01.2020 без визначення підстав для звільнення; встановлення порушення прав під час незаконного та безпідставного звільнення із займаної посади прокурора військової прокуратури Полтавського гарнізону; скасування наказу та поновлення мене на вищевказаній посаді; повідомлення про можливість проходження атестації, як звільненого прокурора, відповідно до поданої заяви про проходження атестації; отримання рішення про розгляд скарги направити за вимогами чинного законодавства, із зазначенням пунктів, частин та статтей нормативно-правових актів на яких вказане рішення буде прийнято, і як наслідок пропуск строку звернення до суду більш ніж 6 місяців, суд оцінює критично, оскільки в разі незгоди з прийнятим рішенням/допущенням бездіяльності, заявник має право оскаржити його у порядку ст. 16 Закону України «Про звернення громадян» у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Дотримання строку звернення з адміністративним позовом до суду є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників ц/их відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій та сприяє юридичній визначеності у публічно-правових відносинах. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії" зазначив, то заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Скорочення строків здійснення окремих процесуальних дій не звужує змісту та обсягу конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (абзац дев'ятий десятий підпункту 6.1 пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року N 17-рп/2011).

Згідно ч. 2статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, суд визнає неповажними підстави пропуску строку звернення до адміністративного суду, вказані позивачем у заяві, а тому позивачу, для виконання вимог ч. 1ст. 123 КАС України слід вказати інші підстави для поновлення строку звернення до суду.

Згідно з ч. 2ст. 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Керуючись ст.ст.122, 123,169 КАС України, суд-

УХВАЛИВ :

Визнати неповажними підстави пропущеного строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду.

Позовну заяву - залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків, тривалістю десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву повернути ОСОБА_1 зі всіма доданими до неї документами.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Р.О. Арсірій