Провадження № 2-о/641/127/2020 Справа № 641/5974/20
07 серпня 2020 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Боговського Д.Є.,
за участю секретаря судового засідання - Павленко Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ'янському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), -
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті його дідуся ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мав місце ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Краснодон Луганської області.
В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 посилається на те, що його дідусь ОСОБА_2 , перебуваючи на лікуванні на стаціонарі ДУ «Краснодонська центральна міська багатопрофільна лікарня», ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, причиною смерті зазначено - двостороння пневмонія. Заявник ОСОБА_1 звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ'янському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) для державної реєстрації смерті її дідуся з метою отримання свідоцтва про смерть, надавши наявні в нього документи, що підтверджують смерть фізичної особи, однак йому було відмовлено із посиланням на те, що пред'явлені документи видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. За таких обставин лише суд є тим органом, котрий може забезпечити реалізацію законних прав громадянина України на спадкування в даній ситуації, адже іншого порядку встановлення факту смерті особи законом не передбачено.
До суду надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд справи за його відсутності із зазначенням щодо підтримання доводів заяви в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ'янському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено факти та відповідні їм правовідносини.
Заявник ОСОБА_1 є рідним онуком ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження заявника серії НОМЕР_1 , довідкою з актового запису про народження батька заявника від 23.08.2006 за № 2295/3.55.
Заявником ОСОБА_1 надані документи, з яких вбачається, що його дідусь ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на стаціонарі ДУ «Краснодонська центральна міська багатопрофільна лікарня» ЛНР, а саме лікарське свідоцтво про смерть № 86 від 04.03.2020 та довідку про причину смерті від 04.03.2020, причиною смерті зазначено двосторонню нижньодольову пневмонію.
Суд сприймає вказані документи як носії конкретної інформації факту смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, який ніким не спростований, але при цьому не може визнати вказані документи належними та допустимими доказами, так як останні видані медичним закладом, розташованим на тимчасово неконтрольованій території.
Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року № 254-VIII було визнати тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014р. № 120 Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює правових наслідків.
Як вбачається зі змісту наказу Мінюсту від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання деякими відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Донецької та Луганської областей. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Враховуючи норми Постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявником документів про відмову в реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
З інформації Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ'янському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) вбачається, що зареєструвати смерть ОСОБА_2 на підставі наданих заявником документів не можливо.
Згідно з п. 1 наказу Міністерства юстиції України «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» від 17.06.2014 № 935/5 призупинено доступ користувачів до Державного реєстру актів цивільного стану громадян до закінчення антитерористичної операції на сході України, а також призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться в зоні проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або проголошення її померлою.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 за № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, затверджено форми первинної облікової документації, зокрема лікарського свідоцтва про смерть (форми № 106/о) та фельдшерської довідки про смерть (форми № 106-1/о).
Державна реєстрація смерті осіб, які померли на тимчасово неконтрольованій території України, може бути проведена відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами цієї території, за умови надання документів, що відповідають нормативним актам України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені в порядку, не передбаченому законом.
Приймаючи рішення по суті заяви, суд враховує усі вищезазначені обставини, на які посилається заявник, та які мають безпосереднє відношення до справи.
Таким чином, оцінюючи досліджені докази у сукупності, суд приходить до висновку про те, що наявні підстави для визнання того факту, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Краснодон Луганської області.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_3 про встановлення факту смерті його дідуся, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.
Згідно зі ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 81, 259, 263, 264, 265, 315, 317, 319 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Краснодон Луганської області.
Судове рішення підлягає негайному виконанню згідно вимог ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня проголошення рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Відповідно до п. 15.5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ'янському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), м. Харків, вул. Плеханівська,11.
Суддя: Д. Є. Боговський