Справа № 681/962/20
06 серпня 2020 року
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горщар А.Г.,
розглянувши матеріали, що надійшли від Полонського відділення поліції Шепетівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області,
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого в Новолабунській ЗОШ, громадянина України,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 392755 від 17 липня 2020 року, складеного дільничним офіцером поліції Полонського відділення поліції старшим лейтенантом поліції Король В.В., ОСОБА_1 ставиться в провину, що він 17 липня 2020 року о 22.38 годині в с. Троєщина Полонського району Хмельницької області керував автомобілем ЗАЗ 110307, реєстраційний номер НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнав, що він дійсно у вказаний час та місці керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Проте, вирішуючи питання можливості притягнення вказаної особи до адміністративної відповідальності, суддя зазначає про таке.
Відповідно до ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Положення цього Кодексу поширюються і на адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена законами, ще не включеними до Кодексу.
Зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України.
Стаття 8 цього ж Кодексу встановлює, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
За положеннями ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
З 01 липня 2020 року у зв'язку з набранням чинності Закону України від 22 листопада 2018 року № 2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» частина 1 статті 130 КУпАП викладена в редакції, яка передбачала відповідальність за керування, зокрема в стані алкогольного сп'яніння лише судноводіями річковими, морськими або маломірними суднами.
Відповідальність осіб, які керують транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння, була віднесена до кримінальних проступків і передбачалась статтею 286-1 КК України.
Законом України від 17 червня 2020 року № 720-IX, котрий опубліковано 03 липня 2020 року внесено зміни до Закону України від 22 листопада 2018 року № 2617-VIII із якого виключено, зокрема у пункті 1 підпункт 4 та у пункті 2 підпункт 171, котрими були внесені зміни у статтю 130 КУпАП щодо відповідальності за керування в стані алкогольного сп'яніння лише судноводіями річкових, морських або маломірних суден, а також щодо встановлення кримінальної відповідальності для осіб, які керують транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння (ст.286-1 КК України).
Проте, вказаним Законом № 720-IX не передбачено, що після набрання ним чинності (03.07.2020 року) особи, які керують транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння, мають нести відповідальність за ст.130 КУпАП у редакції, що діяла до 01 липня 2020 року, або ж щодо них встановлено інший вид відповідальності.
Частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що обов'язковою умовою наявності адміністративного правопорушення (проступку) є протиправна, винна дія чи бездіяльність, за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Оскільки, станом на 17 липня 2020 року та до теперішнього часу КУпАП або ж інші Закони прямо не передбачають відповідальність водіїв транспортних засобів за керування ними в стані алкогольного сп'яніння, а тому суддя приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі пункту 6 статті 247 КУпАП - скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
Керуючись наведеним, п.6 ч.1 ст.247, ст.ст.279, 280 КУпАП суддя, -
постановив:
Закрити провадження по даній справі відносно ОСОБА_1 на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку із скасуванням акту, який встановлює адміністративну відповідальність.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Полонський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення особою, щодо якої її винесено.
Суддя А.Г.Горщар