Справа № 569/9722/20
31 липня 2020 року м.Рівне
Суддя Рівненського міського суду О.Г.Крижова, розглянувши матеріали, які надійшли з ДПП Управління патрульної поліції в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зі слів не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП ________________,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, суддя -
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 288239 від 09 червня 2020 року вбачається, що 09 червня 2020 року близько 17 год. 18 хв. ОСОБА_1 в м.Рівне по вул.Міцкевича, 32, керував транспортним засобом - автомобілем «Toyota Camry» д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість обличчя, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі, з метою встановлення наркотичного сп'яніння відмовився у присутності двох свідків, а саме протягом двох годин вчиняв дії по ухиленню від проведення огляду та не надав біологічного середовища.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що 09 червня 2020 року близько 17 год. 18 хв. був безпідставно зупинений працівниками поліції. В подальшому працівники поліції вказали про те, що він перебуває у стані наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 вказав, що проїхав з працівниками поліції до медичного закладу для здачі аналізу на визначення стану наркотичного сп'яніння, однак через сильні душевні хвилювання сечу фізіологічно здати не зміг, а слину та кров у нього брати відмовилися після чого працівник поліції склав протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП. ОСОБА_1 вказав, що не перебував в стані наркотичного сп'яніння про що свідчить результат висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 09 червня 2020 року, результати дослідження з медичної лабораторії Діла та результати токсикологічного дослідження №658 від 09 червня 2020 року з КП «РОЦПЗН». Просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в діях його події і складу адміністративного правопорушення.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Івченко В.П. в судовому засіданні пояснення підтримала та просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в діях її підзахисного події і складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що провадження по даній справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 09 червня 2020 року близько 17 год. 18 хв. відносно ОСОБА_1 було складенно протокол про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Як вбачається з результату висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09 червня 2020 року у ОСОБА_1 о 17 год. 48 хв. ознак сп'яніння не виявлено, крім того підтверджується те, що ОСОБА_1 не перебував в стані наркотичного сп'яніння результати дослідження з медичної лабораторії Діла та результати токсикологічного дослідження №658 від 09 червня 2020 року з КП «РОЦПЗН».
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" звертається увага судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягують до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Частиною 1 статті 130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, є керування транспортними засобами особами саме в стані сп'яніння, передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані сп'яніння, так само ухилення осіб, які керують транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Отже, лише при відмові від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння особою яка керувала транспортним засобом, може бути підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Виходячи з обставин справи, доказів, які свідчили б про те, що ОСОБА_1 відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння не встановлено.
Згідно ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Факт порушення ОСОБА_1 . Правил дорожнього руху України, що виразилось в керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, об'єктивними доказами не підтверджено.
Статею 62 Конституції України закріплена презумція невинуватості особи, відповідно до якої обвинувачення не може грунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.ст. 1,8 КУпАП завданням Кодексу є охорона прав і свобод громадян, в тому числі осіб, які притягуються до адміністративної відповідальності, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, сумлінного виконання своїх обов'язків. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що дії під час і за місцем вчинення правопорушення. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Статтями 3,8 Конституції України проголошено, що людина, її права і свободи людини та їх гарантії визнаються в Україні найвищою цінністю, визначають зміст і спрямованість діяльності держави. В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вищенаведені докази в їх сукупності свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, а тому згідно з п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284, 285, 287, 289, 294 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського міського суду О.Г. Крижова