1Справа № 335/5843/20 3/335/1454/2020
31 липня 2020 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Гашук К.В., розглянувши адміністративний матеріал, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який є фізичною-особою підприємцем, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
14.07.2020 на розгляд до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшли протоколи про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 629410 від 20.06.2020, АПР 18 № 629424 від 26.06.2020, АПР 18 № 629447 від 28.06.2020, складені відносно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП.
Постановами судді матеріали справ про адміністративне правопорушення за вказаними вище протоколами були об'єднані в одне провадження.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 629410 від 20.06.2020, який складено ДОП Вознесенівського ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області Насоновим Е.О., 20.06.2020 о 00 год. 00 хв., гр. ОСОБА_1 за адресою: м. Запоріжжя, бул. Шевченко буд. 77 у кафе «Понеслось» порушив вимоги п.п. 5 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020, а саме проведення масових та розважальних заходів у присутності більше 10 осіб, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 629424 від 26.06.2020, який складено ДОП Вознесенівського ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області Мандрич А.Ю., 26.06.2020 близько 23 год. 30 хв. в кафе «Понеслось», за адресою: м. Запоріжжя, бул. Шевченко буд. 77, Атмосфера бар «Понеслось», відвідувачі не дотримуються дистанції між собою, чим порушують умови Постанови Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 629447 від 28.06.2020, складений ДОП Вознесенівського ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області Мельниченком О.О., 28.06.2020 о 00 год. 05 хв., гр. ОСОБА_1 за адресою: м. Запоріжжя, бул. Шевченко буд. 77 у кафе «Понеслось» порушив вимоги п.п. 5 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020, а саме проведення масових та розважальних заходів, де були присутні більше 10 осіб, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнав та подав суду клопотання про закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
В обґрунтування клопотання зазначив, що до 03.07.2020 він обіймав посаду директора ТОВ «ДАРТАНЬЯН», яке здійснює свою господарську діяльність в кафе «Понеслось», за адресою: м. Запоріжжя, бул. Шевченко буд. 77 Г, з дотримання всіх вимог законодавства України, зокрема, правил щодо карантину людей з метою запобігання поширенню Covid-19. За весь період функціонування даного кафе будь-які розважальні та масові заходи в кафе не проводились, заклад функціонує як заклад з надання послуг громадського харчування, на вході до кафе працівники перевіряли температуру тіла відвідувачів, контролювали їх кількість, відстань між столами була 1.5 м., в кафе наявні антисептичні засоби, здійснюється обробка столів антисептичними засобами, проводиться вологе прибирання, працівники користуються індивідуальними засобами захисту, наявність відповідних індивідуальних засобів захисту персонал вимагає і у відвідувачів, також наявні індивідуальні засоби захисту для відвідувачів. Будь-які розважальні та масові заходи в кафе станом на 20.06.2020 та на 28.06.2020 не проводились.
Вказав, що в порушення вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП суду не надано жодних доказів, які б доводили обставини, вказані в протоколах, зокрема фото та відеоматеріали, які додаються до протоколів не містять дати зйомки, ідентифікації кафе, окрім того, одні й ті ж самі фото містяться в матеріалах трьох справ про адміністративне правопорушення від 20.0.2020, 26.06.2020 та від 28.06.2020, що свідчить про штучне створення доказової бази працівниками поліції, не встановлено особи людей, які на думку поліції, були присутніми у кафе та не дотримались дистанції, а також перебували у кафе в кількості більшій ніж дозволено законодавством України, відсутні показання свідків тощо.
Фабули адміністративних правопорушень у протоколах не відповідають диспозиції ст. 44-3 КУпАП. Працівниками поліції неправильно розтлумачено положення п.п. 5 п. 3 постанови КМУ № 392 від 20.05.2020, порушення якого інкриміновано ОСОБА_1 у двох протоколах від 20.06.2020 та від 28.06.2020, оскільки кафе «Понеслось» є закладом, яке надає послуги громадського харчування, а не проводить масові та розважальні заходи. У протоколі від 26.06.2020 взагалі не зазначено які саме порушення правил щодо карантину людей, порушення санітарно-гігієнічних чи санітарно-протиепідемічних правил і норм допустив ОСОБА_1 .
Посилаючись на вказані обставини, а також на відсутність в матеріалах справ про адміністративне правопорушення належних та допустимих доказів, які би підтверджували його вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, ОСОБА_1 просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про закриття провадження, суддя дійшла до таких висновків.
У відповідності до вимог ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи трактуються на її користь.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом; при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 44-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Диспозиція ст. 44-3 КУпАП є бланкетною, а тому при вирішенні питання про притягнення до адміністративної відповідальності за цією статтею потрібно звертатися до конкретних правил і норм, які регулюють відносини боротьби з інфекційними хворобами.
З протоколів про адміністративне правопорушення від 20.06.2020 та від 28.06.2020 встановлено, що ОСОБА_1 інкримінується порушення у вказані дати підпункту 5 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020, що полягає у проведення масових та розважальних заходів, де присутні більше 10 осіб.
Відповідно до підпункту 5 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020, в редакції, яка діяла станом на час складання протоколу про адміністративне правопорушення від 20.06.2020, заборонено проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів з кількістю учасників більше ніж 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, навчально-тренувальних зборів спортсменів національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських, національних видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю, навчально-тренувального процесу спортсменів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів, екскурсійного обслуговування груп у кількості не більше ніж 50 осіб.
Разом із тим, матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом від 20.06.2020 не містить жодного доказу про те, що у цей день у кафе «Понеслось» проводились будь-які масові розважальні заходи. У протоколі не вказано, який саме масовий розважальний захід проводився у кафе «Понеслось».
До протоколу про адміністративне правопорушення додано Факт (ЄО) згідно якого у Вознесенівському ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області за ЄО № 16585 від 19.06.2020 о 23-47 год. зареєстровано інформацію про те, що 19.06.2020 о 23:46 год. за адресою: Олександрівський район м. Запоріжжя, Прибережна автомагістраль, дуже гучно грає музика в кафе «Понеслось».
Разом з тим, Кафе «Понеслось», де здійснює свою діяльність ФОП ОСОБА_1 розташовано за адресою, яка територіально відноситься до Вознесенівського району м. Запоріжжя, а не Олександрівського.
Також, до протоколу про адміністративне правопорушення додано опитування особи від 19.06.2020, згідно якого ОСОБА_1 зазначив, що 19.06.2020 о 00:00 год. в приміщенні кафе «Понеслось» перебувало приблизно 50 осіб, які перебували за столиками, а частина із них танцювала на площадці.
Долучені до протоколу витяг з реєстру платників єдиного податку ФОП ОСОБА_1 , договір суборенди нерухомого майна від 26.05.2020 та копія посвідчення водія ОСОБА_1 , підтверджують лише особу ОСОБА_1 та те, що ФОП ОСОБА_1 здійснює свою діяльність як фізична особа підприємець і ним укладено договір суборенди частини майнового комплексу під обслуговування пасажирів, і в його користування передано приміщення кафе літ. Г, розташоване за адресою: м. Запоріжжя бул. Шевченко буд. 77, що він і не заперечував.
Додані до протоколу фотознімки із вивіскою «Понеслось» та на яких зафіксовано перебування скупчення людей, самі по собі не підтверджують наявність у діях ОСОБА_1 складу інкримінованого йому адміністративного правопорушення, оскільки, по-перше на них відсутні дані про те коли саме ці фотознімки були зроблені, а по-друге на них не зафіксовано, що у день та час, зазначені в протоколі у кафе «Понеслось» відбувався масовий розважальний захід.
Будь-яких інших доказів, які би дійсно свідчили про допущення 20.06.2020 ОСОБА_1 порушення підпункту 5 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020 та відповідно вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, зокрема, відомостей про те, який саме захід проводився 20.06.2020 у приміщенні кафе «Понеслось», показання свідків - осіб, які перебували у приміщенні кафе на час складання протоколу, матеріали справи не містять.
Крім того, відповідно до підпункту 5 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020, в редакції, яка діяла станом на час складання протоколу про адміністративне правопорушення від 28.06.2020, заборонено проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, крім проведення кінопоказів у приміщеннях кінотеатрів, за участю більше однієї особи на 5 кв. метрів площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі), де проводиться захід. Організатор заходу відповідальний за дотримання фізичної дистанції між учасниками не менше ніж 1,5 метра;
Разом із тим, фабула протоколу про адміністративне правопорушення за 28.06.2020 не відповідає зазначеній вимозі постанови КМУ, оскільки в ній йде мова про проведення ОСОБА_1 масових та розважальних заходів, де було присутні більше 10 осіб, що було заборонено постановою КМУ № 392 від 20.05.2020 в редакції, яка діяла до 22.06.2020.
Таким чином, належних та допустимих доказів порушення ОСОБА_1 28.06.2020 вимог щодо карантину людей, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять.
Що стосується інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення за 26.06.2020, суддя зазначає, що у протоколі взагалі не зазначено, порушення якого пункту чи підпункту постанови КМУ № 392 від 20.05.2020 в даному випадку порушив ОСОБА_1 , а відтак неможливо кваліфікувати його дії.
Так, як вбачається із протоколу, фабула правопорушення викладена таким чином, що правопорушення вчинено відвідувачами кафе «Понеслось», які не дотримуються дистанції між собою, а не ОСОБА_1 , відносно якого складено протокол про адміністративне правопорушення.
У постанові Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020, в редакції, яка діяла станом на час складання протоколу про адміністративне правопорушення від 26.06.2020, міститься вимога, відповідно до якої організатор заходу відповідальний за дотримання фізичної дистанції між учасниками не менше ніж 1,5 метра.
Разом із тим, у протоколі ОСОБА_1 не інкриміновано, що він, як організатор заходу, не забезпечив дотримання фізичної дистанції між учасниками заходу не менше ніж 1,5 метра.
Більш того, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містить взагалі даних про те, що 26.06.2020 у приміщенні кафе «Понеслось» відбувався будь-який масовий захід і що його організатором був ОСОБА_1 , як і не містить доказів того, що в приміщенні кафе між відвідувачами не дотримувалася відповідна дистанція, оскільки долучені до матеріалів справи про адміністративне правопорушення фотографії, на яких зафіксовано перебування людей, не підтверджують наявність у діях ОСОБА_1 складу інкримінованого йому адміністративного правопорушення, оскільки на них відсутні дані про те коли та в якому саме приміщенні ці фотознімки були зроблені.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, проте, матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 допустив порушення, передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, доходжу до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП слід закрити через відсутність події та складу даного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 44-3, п.1 ч.1 ст. 247, ст.ст.280, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через суд першої інстанції - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя К.В. Гашук