ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
18 листопада 2019 року м. Київ № 826/12699/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Новаковська І.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
за участю представників:
позивача - адвокат Чепелюк І.В.;
відповідача - Юрчук Ю.В. (у режимі відеоконференції).
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулось до суду з позовом про визнання протиправними та скасування в повному обсязі податкових повідомлень-рішень про застосування штрафу в розмірі 20%:
від 31.08.2015 №0001411500 (сума - 545.079,56 грн.);
від 31.08.2015 №0001431500 (сума - 1.790.739,71 грн.);
від 31.08.2015 №0001451500 (сума - 92.694,11 грн.);
від 07.08.2015 №0003142200 (сума - 475.103,97 грн.);
від 07.08.2015 №0003162200 (сума - 91.329,53 грн.);
від 14.08.2015 №0003491500 (сума - 3.526.689,69 грн.);
від 14.08.2015 №0003511500 (сума - 7.223.078,69 грн.);
від 14.08.2015 №0003541500 (сума - 52.429,09 грн.);
від 20.08.2015 №0002881500 (сума - 16.988.367,65 грн.);
від 20.08.2015 №0002901500 (сума - 954.785,03 грн.);
від 19.08.2015 №0004321500 (сума - 9.825.653,25 грн.);
від 19.08.2015 №0004341500 (сума - 3.717.169,34 грн.);
від 19.08.2015 №0004351500 (сума - 24.285,67 грн.);
від 19.08.2015 №0004281500 (сума - 32.129.376,28 грн.);
від 19.08.2015 №0004301500 (сума - 8.994.134,68 грн.).
Ухвалами суду: від 14.08.2018 - відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, встановлено строки для подання заяв по суті; від 14.01.2019 - закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті; від 23.09.2019 - замінено відповідача - Головне управління ДФС в Івано-Франківській області, на правонаступника - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області. У судовому розгляді оголошувались перерви в зв'язку з закінченням відведеного часу на проведення судового засіданні в режимі відеоконференції, задоволення клопотання представника позивача для встановлення часу з метою надання письмових пояснень з окремих питань. Судовий розгляд відкладався у зв'язку з призначенням судді Вищою кваліфікаційною комісією суддів України оцінювання.
Позов мотивовано тим, що регіональними підрозділами ДФС України в Івано-Франківській області порушено порядок проведення перевірки, зокрема не повідомлено платника податку про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки, передбачений статтею 79.2 Податкового кодексу України, позивача притягнуто до відповідальності за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з плати на користування надрами, проте норма статті 126 Податкового кодексу України не містить такої підстави для відповідальності як несплата узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та рентної плати, під час розрахунку розміру штрафу відповідачем підмінено поняття "сплата боргу" та "погашення податкового боргу", що призвело до невірного розрахунку штрафних санкцій.
Відповідачем подано відзив, в якому вимоги не визнаються, оскільки контролюючим органом документальні перевірки проведено з повідомленням платників податків про проведення перевірок, за наслідками яких встановлено недотримання позивачем строків сплати грошового зобов'язання, за що і було застосовано штрафні санкції.
У відповіді на відзив представник позивача підтримала підстави позову, зазначивши, що у відзиві відповідні доводи позивача не спростовано. Відповідачем подано за перечення на відповідь на відзив, в якому наголошується про направлення наказів на перевірку платнику податків, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень. Штрафні санкції застосовано відповідно до статті 126 Податкового кодексу України внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань.
Представник позивача під час судового розгляду справи позов підтримала, представник відповідача вимоги не визнав.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд установив.
Публічне акціонерне товариств "Укрнафта" перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області, як платника податків за неосновним місцем обліку.
У серпні 2015 року органами ДФС в Івано-Франківській області було проведено позапланові перевірки діяльності ПАТ "Укрнафта" з питань своєчасності сплати задекларованих податкових зобов'язань за період серпень-грудень 2014 року з плати за користування надрами за видобуту нафту, природний газ та газовий конденсат.
1. Як убачається з акту від 12.08.2015 №610/15/00135390 на підставі наказу ДПІ у Богородчанському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 22.07.2015 №272 проведена документальна невиїзна позапланова перевірка ПАТ "Укрнафта" з питання своєчасності сплати задекларованих податкових зобов'язань з плати за користування надрами за видобуту нафту, природний газ та газовий конденсат, зазначених у поданих податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за червень-грудень 2014 року.
В акті від 12.08.2015 №610/15/00135390 зафіксовано порушення ПАТ "Укрнафта" підпункту 263.12.1 пункту 263.12 статті 263, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України щодо несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно з поданими податковими розрахунками з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за червень-грудень 2014 року. Сума боргу склала:
- з плати за користування надрами за видобуту нафту 4.354.915,71грн., в т.ч., у липні - 1.629.517,90 грн.; у вересні - 970.701,89 грн.; у жовтні - 565.478,82 грн.; у листопаді 1.189.217,10 грн.;
- з плати за користування надрами за видобутий природний газ в сумі 13.051.974,45 грн., в т.ч., у липні - 4.098.275,90 грн.; у вересні - 8.953.698,55 грн.;
- з плати за користування надрами за видобутий газовий конденсат 731.674,85 грн., в т.ч., у липні - 268.204,30 грн., у вересні - 323.680,40 грн.; у жовтні - 139.790,15 грн.
На підставі акта перевірки від 12.08.2015 №610/15/00135390 ДПІ у Богородчанському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкові повідомлення-рішення (форми "Ш"):
- від 31.08.2015 №0001411500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 545.079,56 грн.;
- від 31.08.2015 №0001431500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 1.790.739,71 грн.;
- від 31.08.2015 №0001451500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування газового конденсату, застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 92.694,11 грн.
2. Як убачається з акту від 27.07.2015 №407/15-0/00135390 на підставі наказу ДПІ у м. Яремчому Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 08.07.2015 №123, проведена документальна невиїзна позапланова перевірка ПАТ "Укрнафта" з питання своєчасності сплати задекларованих за червень, серпень-листопад 2014 року податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу, зазначених у поданих податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин р.н. 9041064397 від 17.07.2014 року, р.н. 9054433513 від 22.09.2014 року, р.н. 9054433665 від 22.09.2014 року, р.н. 9059692025 від 17.10.2014 року, р.н. 9067501586 від 19.11.2014 року, р.н. 9073619948 від 19.12.2014 року.
В акті від 27.07.2015 №407/15-0//00135390 зафіксовано порушення ПАТ "Укрнафта" підпункту 263.12.1 пункту 263.12 статті 263, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України щодо несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно поданих податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за червень, серпень-листопад 2014 року сума боргу склала:
- з плати за користування надрами за видобуту нафту 3.977.704,64 грн., в т.ч., у червні - 671.197,39 грн.; у серпні - 921.271,95 грн.; у вересні - 837.290,00 грн.; у жовтні - 763.744,69 грн.; у листопаді - 784.200,61 грн.;
- з плати за користування надрами за видобутий природний газ в сумі 576.493,12 грн., в т.ч., у червні - 38.307,11 грн.; у серпні - 118.683,18 грн.; у вересні - 129.067,66 грн.; у жовтні - 137.989,03 грн.; у листопаді - 152.446,14 грн.
На підставі акта перевірки від 27.07.2015 №407/15-0//00135390 ДПІ у м. Яремчому Головного управління ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкові повідомлення-рішення (форми "Ш"):
- від 07.08.2015 №0003142200, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 475.103,97 грн.;
- від 07.08.2015 №0003162200, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 91.329,53 грн.
3. Як убачається з акту від 03.08.2015 №287/15-00135390 на підставі наказу ДПІ у Надвірнянському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 20.07.2015 №342, проведена документальна невиїзна позапланова перевірка ПАТ "Укрнафта" з питання своєчасності сплати задекларованих податкових зобов'язань з плати за користування надрами за видобуту нафту, природний газ та газовий конденсат згідно з поданими податковими деклараціями з плати за користування надрами за звітні періоди - червень, серпень-листопад 2014 року.
За результатами проведеної перевірки ДПІ у Надвірнянському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області складено акт від 03.08.2015 №287/15-00135390, в якому зафіксовано порушення ПАТ "Укрнафта" підпункту 263.12.1 пункту 263.12 статті 263, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України щодо несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно поданих податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 62.985.542,85 грн., зокрема:
- з плати за користування надрами за видобуту нафту 22.660.271,95грн. за звітні періоди червень, серпень-жовтень 2014 року;
- з плати за користування надрами за видобутий природний газ в сумі 40.063.125,45 грн., за звітні періоди червень, серпень-листопад 2014 року;
- з плати за користування надрами за видобутий газовий конденсат 262.145,45 грн. за звітні періоди серпень-жовтень 2014 року.
На підставі акта перевірки від 03.08.2015 №287/15-00135390 ДПІ у Надвірнянському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкові повідомлення-рішення (форми "Ш"):
- від 14.08.2015 №0003491500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 3.526.689,69 грн.;
- від 14.08.2015 №0003511500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу, застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 7.223.078,69 грн.;
- від 14.08.2015 №0003541500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування газового конденсату застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 52.429,09 грн.
4. Як убачається з акту від 05.08.2015 №622/150/00135390 на підставі наказу ДПІ у Рожнятівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 21.06.2015 №248, проведена документальна невиїзна позапланова перевірка ПАТ "Укрнафта" з питання своєчасності сплати задекларованих за червень-листопад 2014 року податкових зобов'язань з плати за користування надрами за видобуту нафту та природний газ згідно з поданими податковими розрахунками з плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
За результатами проведеної перевірки ДПІ у Рожнятівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області складено акт від 05.08.2015 №622/150/00135390, в якому зафіксовано порушення ПАТ "Укрнафта" підпункту 263.12.1 пункту 263.12 статті 263, пункту 57.1 статі 57 Податкового кодексу України щодо несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно з поданими податковими розрахунками з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за червень-листопад 2014 року, зокрема:
- з плати за користування надрами за видобуту нафту в сумі 106.756.560,56грн.: до 30 календарних днів - 21.814.722,33 грн., від 30 календарних днів - 84.941.838,23 грн.;
- з плати за користування надрами за видобутий природний газ в сумі 38.139.791,55 грн.: до 30 календарних днів - 3.365.866,10 грн., від 30 календарних днів - 34.773.925,15 грн.
На підставі акта перевірки від 05.08.2015 №622/150/00135390 ДПІ у Рожнятівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області прийнято наступні податкові повідомлення-рішення (форми "Ш"):
- від 20.08.2015 №0002881500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 16.988.367,65 грн.;
- від 20.08.2015 №0002901500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 6.954.785,03 грн.
5. Як убачається з акту від 29.07.2015 №1358/153/00135390 на підставі наказу в.о. начальника Долинської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 17.07.2015 №275, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ "Укрнафта" стосовно своєчасності сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ) за червень 2014 року - строк сплати 30.07.2014, липень 2014 - строк сплати 30.08.2014 року, серпень 2014 року - строк сплати 30.09.2014, вересень 2014 року - строк сплати 30.10.2014, жовтень 2014 року - строк сплати 30.11.2014, листопад 2014 року - строк сплати 30.12.2014.
За результатами проведеної перевірки Долинської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області складено акт від 29.07.2015 №1358/153/00135390, в якому зафіксовано порушення ПАТ "Укрнафта" вимог пункту 57.1 статті 57 та підпункту 263.12.1 пункту 263.12. статті 263 (у редакції до 01.01.2015) Податкового кодексу України, та пункту 257.4 статті 257 Податкового кодексу України кодифіковано станом на 01.01.2015 щодо порушення строку сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ) за червень 2014 року - строк сплати 30.07.2014, липень 2014 - строк сплати 30.08.2014 року, серпень 2014 року - строк сплати 30.09.2014, вересень 2014 року - строк сплати 30.10.2014, жовтень 2014 року - строк сплати 30.11.2014, листопад 2014 року - строк сплати 30.12.2014, за які передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій:
- з плати за користування надрами за видобуту нафту в сумі 36.553.003,09 грн.: до 30 календарних днів - 4.423.626,81 грн., від 30 календарних днів - 32.129.376,28 грн.;
- з плати за користування надрами за видобутий газ в сумі 9.357.587,31грн.: до 30 календарних днів - 363.452,63 грн., від 30 календарних днів - 8.994.134,68 грн.
На підставі акта перевірки від 29.07.2015 №1358/153/00135390 Долинської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області прийнято наступні податкові повідомлення-рішення (форми "Ш"):
- від 19.08.2015 №0004281500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 32.129.376,28 грн.;
- від 19.08.2015 №0004301500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 8.994.134,68 грн.
6. Як убачається з акту від 29.07.2015 №1359/153/00135390 на підставі наказу в.о. начальника Долинської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 17.07.2015 №275, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ "Укрнафта" з питання дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ, конденсат) за червень 2014 - строк сплати 30.07.2014, липень 2014 - строк сплати 30.08.2014, серпень 2014 - строк сплати 30.09.2014, вересень 2014 - строк сплати 30.10.2014, жовтень 2014 року - строк сплати 30.11.2014, листопад 2014 року - строк сплати 30.12.2014.
За результатами проведеної перевірки Долинської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області складено акт від 29.07.2015 №1359/153/00135390, в якому зафіксовано порушення ПАТ "Укрнафта" вимог пункту 57.1 статті 57 та підпункту 263.12.1 пункту 263.12. статті 263 (у редакції до 01.01.2015) Податкового кодексу України, та пункту 257.4 статті 257 Податкового кодексу України кодифіковано станом на 01.02.2015 стосовно порушення строку сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ, конденсат) ) за червень 2014 - строк сплати 30.07.2014, липень 2014 - строк сплати 30.08.2014, серпень 2014 - строк сплати 30.09.2014, вересень 2014 - строк сплати 30.10.2014, жовтень 2014 року - строк сплати 30.11.2014, листопад 2014 року - строк сплати 30.12.2014, за які передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій:
- з плати за користування надрами за видобуту нафту в сумі 11.426.375,79 грн.: до 30 календарних днів - 1.600.722,54 грн., від 30 календарних днів - 9.825.653,25 грн.;
- з плати за користування надрами за видобутий газ в сумі 3.912.410,33 грн.: до 30 календарних днів - 195.240,99 грн., від 30 календарних днів - 3.717.169,34 грн.;
- з плати за користування надрами за видобутий конденсат в сумі 24.285,67 грн. від 30 календарних днів.
На підставі акта перевірки від 29.07.2015 №1359/153/00135390 Долинської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкові повідомлення-рішення (форми "Ш"):
- від 19.08.2015 №0004321500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 9.825.653,25 грн.;
- від 19.08.2015 №0004341500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу, застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 3.717.169,34 грн.
- від 19.08.2015 №0004351500, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування газового конденсату застосовано штраф в розмірі 20 відсотків, що становить 24.285,67 грн.
Вважаючи вказані податкові-повідомлення рішення протиправним та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (з наступними змінами та доповненнями, чинними на час виникнення спірних відносин, далі - ПК України).
Підставою протиправності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень зазначено, що органи ДПС Івано-Франківської області не є контролюючими органами у відношенні до ПАТ "Укрнафта" з огляду на те, що місцезнаходження платника податків місто Київ та перебуває на обліку у Міжрегіональному головному управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків. Наведений довід грунтується на праових висновках Верховного суду в адміністративній справі №826/19259/14.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.
Верховний Суд постанові від 02.10.2018 справа №826/19259/14, яку зазначено позивачем на підтвердження доводів щодо відсутності повноважень у контролюючих органів ДФС Івано-Франківської області здійснювати позапланові перевірки ПАТ "Укрнафта", висловив правову позицію, за якою тлумачення пунктів 41.1, 41.2 статті 40 та пункту 59.5 статті 59 ПК України дає підстави для висновку, що контролюючим органом, уповноваженим на стягнення податкового боргу з ПАТ "Укранафта" в даному випадку є Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, а не Прилуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області.
На думку суду, наведене постанова Верховного Суду не є релевантною до спірних відносин, оскільки судом розглядається спір щодо правомірності податкових повідомлень-рішень, на відміну від спірних відносин, який розглядав Верховний Суд щодо стягнення податкового боргу.
З огляду на наведене, суд відхиляє доводи позивача щодо відсутності у ДПІ у Богородчанському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області, ДПІ у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській області, ДПІ у Надвірнянському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області, ДПІ у Рожнятівському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області, Долинської об'єднаної ДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області, як контролюючих органів за місцем неосновного обліку платника ПАТ "Укрнафта" (за місцем розташування об'єктів оподаткування), повноважень на проведення позапланових документальних перевірок та прийняття за їх наслідками оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Ще однією підставою позову зазначено порушення органами ДФС в Івано-Франківській області під час проведення позапланових документальних перевірок статті 79 ПК України в частині обов'язку надсилання платнику податків копії наказів на перевірку. Позивач зазначає, що в матеріалах судової справи відсутні належні і допустимі докази надсилання контролюючими органами саме копій наказів на позапланові документальні перевірки, якими, зокрема, є описи вкладення у поштове відправлення.
Відповідно до пункту 79.2. статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Представником відповідача долучено до заперечень на відповідь на відзив рекомендовані поштові відправлення, відповідно до яких, за твердженням представника відповідача, надіслано:
- копію наказу ДПІ у Богородчанському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 22.07.2015 №272, яка отримана уповноваженою особою позивача 27.07.2015;
- копію наказу ДПІ у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 08.07.2015 №123, яка отримана уповноваженою особою позивача 14.07.2015;
- копію наказу ДПІ у Надвірнянському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 20.07.2015 №342, яка отримана уповноваженою особою позивача 23.07.2015;
- копію наказу ДПІ у Рожнятівському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 21.06.2015 №248, яка отримана уповноваженою особою позивача 24.07.2015;
- копію наказу в.о. начальника Долинської об'єднаної ДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 17.07.2015 №275, яка отримана уповноваженою особою Позивача 21.07.2015.
На думку суду, твердження представника позивача про неналежність наведених доказів щодо підтвердження надсилання контролюючими органами наказів про проведення позапланових перевірок, оскільки не надано опису-вкладення поштового відправлення, не є достатнім доводом про не підтвердження надсилання відповідних наказів. При цьому суд ураховує, що надсилання рекомендованих поштових відправлень здійснено після прийняття наказів про призначення позапланової перевірки, отримано посадовими особами контролюючого органу до початку перевірок та складення актів. У свою чергу позивачем не надано доказів, які б спростовували отримання вказаних рекомендованих поштових відправлень, у тому числі з наказами на перевірку (наприклад, реєстр вхідної кореспонденції).
Не спростовує наведених висновків суду відсутність у актах позапланових документальних перевірок вказівок про направлення та вручення ПАТ "Укрнафта" копій наказів.
З огляду на викладене, суд відхиляє підстави позову щодо відсутності доказів надсилання платнику податків наказів на проведення перевірок.
У позові зазначено про не підтвердження актами перевірок та розрахунками до них правильності та достовірності визначених контролюючими органами розмірів штрафів за несвоєчасну сплату ПАТ "Укрнафта" узгоджених сум грошових зобов'язань. Такі доводи обґрунтовані рішеннями судів, які набрали законної сили, в спорах між тими ж сторонами та у яких були встановлені обставини подання ПАТ "Укрнафта" уточнюючих розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень-грудень 2014 року.
Постановою Окружного адміністративним судом міста Києва від 10.03.2016 у справі № 826/19069/15 (реєстраційний номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень №56913559) за позовом ПАТ "Укрнафта", до Долинської об'єднаної ДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області, ДПІ у Рожнятіському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області, ДПІ у Богородчанському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області, ДПІ у Надвірнянському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області, ДПІ у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Рішення суду набрало законної сили 09.06.2016.
Рішенням суду від 10.03.2016 у справі №826/19069/15 встановлено подання ПАТ "Укрнафта" 19.05.2015 до вказаних ДПІ уточнюючі розрахунки з плати за користування надрами за серпень-грудень 2014 року, зменшивши раніше задекларовані податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин: Долинська об'єднана ДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області - на 82.402.609,21 грн., уточнена сума 299.395.608,48 грн.; ДПІ у Рожнятіському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області - на 39762834,34 грн., уточнена сума - 12.6460.355,72 грн.; ДПІ у Богородчанському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області - на 31628873,76 грн., уточнена сума - 38.347.838,07 грн.; ДПІ у Надвірнянському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області - на 31.910.639,11 грн., уточнена сума - 55.266.158,71 грн.; ДПІ у м. Яремчому ГУ ДФС в Івано-Франківській області - на 888.804,77 грн., уточнена сума 3.883.754,18 грн.
Суд дійшов висновку, що шляхом подання уточнюючих розрахунків, ПАТ "Укрнафта" виправило допущені ним раніше помилки.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На думку суду суд, наведені обставини щодо подання позивачем уточнюючих декларацій, якими зменшено попередні показники за серпень-грудень 2014 року, які встановлені рішенням суду від 10.03.2016 в адміністративній справі №826/19069/15, не потребують доказування в справі, що розглядається.
Представником позивача в додатках до додаткових письмових пояснень від 01.04.2019 подана довідка щодо уточнення суми податкового зобов'язання з плати за користування надрами за серпень-грудень 2014 року, де наведені суми зменшення розмірів тих чи інших попередньо задекларованих податкових зобов'язань.
У письмових поясненнях представник позивача пояснила, що податковими органами Івано-Франківської області було проведено позапланові невиїзні документальні перевірки та нараховано штрафні санкції у зв'язку з поданням ПАТ "Укрнафта" уточнюючих розрахунків з плати за користування надрами за серпень-грудень 2014 року. Податковими органами неправомірно було зараховано суми зменшення податкового зобов'язання як погашення податкового боргу.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України платник самостійно обчислює у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом, суму податкового та/або грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 50.1 статті 50 ПК України в разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Тобто, у випадку самостійного виявлення помилок у раніше поданій декларації платник податку може виправити їх шляхом подання звітної, нової звітної або уточнюючої декларації. Оскільки із поданням уточнюючого розрахунку податкова звітність є виправленою і нівелює правові наслідки помилки, допущеної при її поданні, у контролюючого органу відсутні підстави для застосування штрафних санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПК України (наприклад постанова Верховного Суду від 25.04.2019 справа №826/19068/16). Уданому випадку, це стосується виправлення позивачем помилок, шляхом зменшення задекларованих раніше зобов'язань.
Аналізуючи зміст норм пункту 54.1 статті 54, статті 50, пункту 126.1 статті 126 ПК України (постанови від 25.04.2019 справа №826/19068/16, від 27.02.2018 справа №813/2009/17, від 14.08.2018 справа №818/1507/17) дійшов висновків про те, що специфіка нарахування штрафної санкції за статтею 126 ПК України полягає в тому, що вона нараховується контролюючим органом вже на погашену суму податкового боргу. Отже, при поданні уточнюючої податкової декларації, якою зменшується податкове зобов'язання з певного податку, відсутній об'єкт застосування штрафної санкції, передбаченої статтею 126 ПК України, оскільки подання уточнюючої декларації зі зменшеним податковим зобов'язанням не є сплатою узгодженої суми податкового зобов'язання, у той час як її (штрафної санкції) нарахування залежить від суми погашеного податкового боргу та кількості днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
На думку суду, потрібно погодитись з доводами представника позивача про неврахування контролюючими органами уточнюючих розрахунків, відповідно розміри визначених в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях штрафів є необґрунтованими, позаяк розрахунок здійснено з суми грошових зобов'язань, які було зменшено. Наведений висновок є підставою для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. При цьому суд ураховує, що розрахунок штрафних санкцій з сум грошових зобов'язань, які були зменшені, належить до повноважень контролюючого органу.
Позивачем у позові також зазначено, що відповідачем невірно визначено строки сплати позивачем грошового зобов'язання.
Контролюючі органи ДФС в Івано-Франківській області під час проведення позапланових документальних перевірок ПАТ "Укрнафта" дійшли висновку, що знайшло свої документальне відображення у акті ДПІ у Богородчанському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 12.08.2015 №610/15/00135390, акті ДПІ у м. Яремчому Головного управління ДФС в Івано-Франківській від 27.07.2015 №407/15-0//00135390, акті ДПІ у Надвірнянському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 03.08.2015 №287/15-00135390, акті ДПІ у Рожнятівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 05.08.2015 №622/150/00135390, актах Долинської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 29.07.2015 №1358/153/00135390, №1359/153/00135390, що граничним терміном сплати податкового зобов'язання з плати за користування надрами за червень 2014 року є 30.07.2014, натомість сплата була здійснена позивачем 31.07.2014 р., у зв'язку з чим допущено затримку сплати задекларованого податкового зобов'язання на 1 день.
Згідно підпунктом 263.12.1 пункту 263.12 статті 263 ПК України платники плати за користування надрами для видобування корисних копалин протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними контролюючому органу.
Відповідно до підпункту 263.11.1 пункту 263.11 статті 263 ПК України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що при видобуванні і вуглеводневої сировини дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу.
Статтею 49 ПК України встановлено: податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1 пункту 49.18 статті 49); якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (пункт 49.20. статті 49 )
На думку суду, оскільки останній день строку подання ПАТ "Укрнафта" податкових декларацій передбачений підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 ПК припав на вихідний день - 20.07.2014 (неділя), граничним строком подання таких декларацій є операційний (банківський) день, що настає за вихідним днем 21.07.2012 (понеділок), тому від цієї дати розпочинається відлік десятиденного строку сплати позивачем узгодженого податкового зобов'язання (наприклад, 25.04.2019 справа №804/15246/15). Отже, граничним терміном сплати ПАТ "Укрнафта" податкового зобов'язання з плати за користування надрами за червень 2014 року є 31.07.2014.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 616.700,00 грн. (платіжне доручення від 07.08.2018 №11156-П18). Оскільки, позов задоволено повністю, то на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати в розмірі 616.700,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:
від 31.08.2015 №0001411500;
від 31.08.2015 №0001431500;
від 31.08.2015 №0001451500;
від 07.08.2015 №0003142200;
від 07.08.2015 №0003162200;
від 14.08.2015 №0003491500;
від 14.08.2015 №0003511500;
від 14.08.2015 №0003541500;
від 20.08.2015 №0002881500;
від 20.08.2015 №0002901500;
від 19.08.2015 №0004321500;
від 19.08.2015 №0004341500;
від 19.08.2015 №0004351500;
від 19.08.2015 №0004281500;
від 19.08.2015 №0004301500.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 616.700,00 грн. (шістсот шістнадцять тисяч сімсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.
Позивач - Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390, місцезнаходження: 04053, місто Київ, провулок Несторівський, будинок 3-5).
Відповідач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській (ідентифікаційний код 43142559, місцезнаходження: 76018, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця Незалежності, будинок 20)
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. З дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Пунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147- VIIІ передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено 06 серпня 2020 року.
Суддя В.А. Донець