07 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/1040/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами справу за позовом Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
Комунальне некомерційне підприємство «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.01.2020 № 0001615304.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що має бути скасовано, оскільки в розрахунку штрафу, який додається до податкового повідомлення-рішення, винесеного за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відображені зведені податкові накладні на умовні податкові накладні, які складені на операції з постачання товарів, послуг, які не надаються отримувачу послуг та використовуються для операцій, звільнених від оподаткування. Вказує, що штрафи за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не застосовується у випадках, коли: податкова накладна не видається одержувачу (покупцеві) товарів/послуг; податкова накладна складена на операцію, звільнену від ПДВ і/або операцію, що оподатковується за нульовою ставкою.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є таким, що відповідає нормам чинного законодавства, оскільки пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України винятки із загальних правил сформульовано чітко та виходячи з синтаксичного аналізу побудови норми права та дійсної мети законодавця, можна зробити висновок, що виключні випадки звільнення від відповідальності за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних стосуються реєстрації двох видів податкових накладних: 1) яка не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; 2) яка не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою. Вказує, для застосування виключень і звільнення від відповідальності обов'язковою умовою є звільнення операції від оподаткування або її оподаткування за нульовою ставкою.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 04.05.2020 було повторно витребувано у Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради належним чином завірені копії квитанцій про реєстрацію податкових накладних від 15.04.2019 № 44, від 01.03.2019 № 17 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідачем була проведена камеральна перевірка Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради щодо дотримання строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складений акт № 298/25-01-53-04-28 від 18.12.2019, в якому зафіксовано порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме порушення граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с 6).
Так, згідно розрахунку штрафних санкцій: податкова накладна № 67 від 31.05.2017 на суму ПДВ 101845,00 грн. зареєстрована 19.06.2017, тобто із затримкою в 4 дні; податкова накладна № 68 від 31.05.2017 на суму ПДВ 7172,15 грн. зареєстрована 19.06.2017, тобто із затримкою в 4 дні; податкова накладна № 63 від 30.04.2018 на суму ПДВ 624746,80 грн. зареєстрована 16.05.2018, тобто із затримкою в 1 день; податкова накладна № 62 від 30.04.2018 на суму ПДВ 221237,60 грн. зареєстрована 30.04.2018, тобто із затримкою в 1 день; податкова накладна № 69 від 28.02.2018 на суму ПДВ 391543,70 грн. зареєстрована 16.03.2018, тобто із затримкою в 1 день; податкова накладна № 113 від 31.07.2018 на суму ПДВ 7800,63 грн. зареєстрована 21.08.2018, тобто із затримкою в 6 днів; податкова накладна № 112 від 31.07.2018 на суму ПДВ 1984,34 грн. зареєстрована 21.08.2018, тобто із затримкою в 6 днів; податкова накладна № 44 від 15.04.2019 на суму ПДВ 32,76 грн. зареєстрована 13.05.2019, тобто із затримкою в 13 днів; податкова накладна № 17 від 01.03.2019 на суму ПДВ 4163,94 грн. зареєстрована 12.04.2019, тобто із затримкою в 12 днів; податкова накладна № 14 від 12.09.2019 на суму ПДВ 4,00 грн. зареєстрована 08.10.2019, тобто із затримкою в 8 днів; податкова накладна № 3 від 06.09.2019 на суму ПДВ 2021,34 грн. зареєстрована 08.10.2019, тобто із затримкою в 8 днів.
На підставі вказаного акту відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 10.01.2020 № 0001615304, яким застосовано до позивача штрафні санкції у cумі 136884,46 грн. (а.с. 8-9).
Державною податковою службою України за результатами розгляду скарги позивача було прийнято рішення від 13.03.2020 № 9363/6/99-00-08-05-06-06, яким податкове повідомлення-рішення 10.01.2020 № 0001615304 залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 10-13).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами 1, 2 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно абзаців 4, 5 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені (абзац 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).
Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних передбачена статтею 120-1 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Відповідно до пункту 3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженому наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307), усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9 - 15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
Пунктом 8 Порядку № 1307 встановлено, що при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини: 01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку); 02 - Складена на постачання неплатнику податку; 03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку; 04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 05 - Складена у зв'язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку; 06 - Складена у зв'язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих; 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; 11 - Складена за щоденними підсумками операцій; 12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку); 13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності; 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента; 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання. В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).
У разі складання зведеної податкової накладної в графі «Зведена податкова накладна» робиться помітка «X». У таких зведених податкових накладних у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000», а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності) (пункт 11 Порядку № 1307).
Згідно пункту 12 Порядку № 1307 у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000».
Відповідно до підпунктів 2, 6 пункту 16 Порядку № 1307 до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, а саме:
До розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, а саме: до графи 2 - номенклатура товарів/послуг постачальника (продавця). У разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, у цій графі платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України; до графи 8 - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються. У графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Норми пункту 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України встановлюють юридичну відповідальність за порушення платником податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної. При цьому законодавець окреслює ряд виключень, а саме окреслює коло різновидів податкових накладних, за несвоєчасну реєстрацію яких платник податків не підлягатиме юридичній відповідальності у порядку цієї норми.
Так, диспозиція пункту 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України передбачає, що штраф не застосовується за порушення граничних строків для реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
При цьому, для звільнення від відповідальності необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Вказана правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 816/1488/17, від 11.12.2018 у справі № 807/68/18, від 07.02.2019 у справі № 808/3250/17, від 20.05.2020 у справі № 400/1392/19.
Як встановлено судом, податкові накладні № 44 від 15.04.2019, № 17 від 01.03.2019, № 14 від 12.09.2019, № 3 від 06.09.2019, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, у графі 8 розділу Б містять код ставки «20», а тому складені на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за основною ставкою (а.с. 59-68).
Податкові накладні № 67 від 31.05.2017, № 68 від 31.05.2017, № 63 від 30.04.2018, № 62 від 30.04.2018, № 68 від 28.02.2018, № 69 від 28.02.2018, № 113 від 31.07.2018, № 112 від 31.07.2018, які також зареєстровані з порушенням граничного строку реєстрації, в графі «Зведена податкова накладна» та у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» містять помітки «X» та зазначено тип причини «13» - складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності (а.с. 69-85).
У вказаних зведених податкових накладних в графі 2 розділу Б наведено перелік податкових накладних, що включені до кожної з них, а тому, дослідивши відповідні податкові накладні, судом встановлено, що вони складені на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за основною ставкою або ставкою 7% (а.с. 86-202).
Таким чином, випадки, коли не застосовується штраф за несвоєчасну реєстрацію відповідних податкових накладних, не підпадають під правовідносини, в межах яких до позивача спірним податковим повідомленням-рішенням було застосовано штрафні санкції, оскільки всі податкові накладні, що виписані позивачем, складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість, а в частині випадків такі податкові накладні також надаються отримувачу (покупцю).
За таких обставин, податкове повідомлення-рішення від 10.01.2020 № 0001615304 прийняте відповідачем у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, в зв'язку з чим визнанню протиправним та скасуванню не підлягає.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради необхідно відмовити повністю.
У зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову, понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради (вул. 1-го Травня, 168-б, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ 14233274) до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07.08.2020.
Суддя Н.М. Баргаміна