Рішення від 06.08.2020 по справі 580/1806/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2020 року справа № 580/1806/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) у залі суду адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства “Дашуківські бентоніти” про стягнення штрафної санкції,

ВСТАНОВИВ:

25.05.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська, 8, корп. 30, м. Київ, 01010) (далі - позивач) з позовною заявою до публічного акціонерного товариства “Дашуківські бентоніти” (с. Дашуківка, Лисянський район, Черкаська область, 19330) (далі - відповідач), в якій просить стягнути з відповідача 17000,00 грн. штрафної санкції в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”, символ звітності 106.

Позов мотивовано тим, що відповідач не сплатив в добровільному порядку штраф на вказану суму за правопорушення на ринку цінних паперів відповідно до постанови від 24.02.2020 №05-ПД-1-Е. Тому просив задовольнити позов.

Ухвалою суду від 01.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами. Встановлено відповідачу строк тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу позивач отримав 04.07.2020, а відповідач - 03.07.2020.

У встановлений судом строк відповідач відзив на позов не надав, про причини його неподання не повідомив.

Оцінивши доводи позивача, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР (далі - Закон України №448/96-ВР).

Відповідно до ч.2 ст.1 цього Закону державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Ч.1 ст.5 Закону України №448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює державне регулювання ринку цінних паперів. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно з ч.4 ст.6 Закону України №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Право Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів передбачене п.14 ч.1 ст.8 Закону України № 448/96-ВР.

Суд встановив, що публічне акціонерне товариство “Дашуківські бентоніти” є юридичною особою з 18.12.1995 (код ЄДРПОУ 00223941).

З постанови позивача від 24.02.2020 №05-ПД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів суд встановив, що відповідач не виконав розпорядження позивача від 16.09.2019 №313-ПД-1-Е з терміном виконання до 16.01.2020 щодо приведення статуту у відповідність вимогам чинного законодавства.

У зв'язку з цим позивач застосував штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн. та зобов'язав сплатити штраф до Державного бюджету України на рахунок територіального органу ДКСУ (код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та санкції”).

Розмір фінансових санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, у системі накопичувального пенсійного забезпечення, законодавства про акціонерні товариства встановлений п.8 ч.1 ст.11 Закону України №448/96-ВР і становить від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п.23 ч.2 ст.29 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VІ кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо), що застосовуються відповідно до закону, належать до доходів загального фонду Державного бюджету. Класифікацією доходів бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11, передбачено код класифікації доходів бюджету 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”.

Ст.11 Закону України № 448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Таке ж положення міститься в розділі XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470, згідно з яким постанова за справою про правопорушення, а також рішення Комісії за скаргою на постанову можуть бути оскаржені до суду в порядку і строки, установлені законодавством. Крім того, згідно з вказаною статтею у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Суд звернув увагу, що вищевказана постанова направлена відповідачу 26.02.2020. Однак в установленому законом порядку не оскаржена, а штрафна санкція, визначена нею, не сплачена. Отже відповідач не виконав у встановленому законом порядку вимоги постанови.

За вказаних обставин з огляду на межі заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Суд також врахував, що відповідно до п.2.1. Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 №128, кошти, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є доходами загального фонду державного бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Казначействі на ім'я відповідного органу Казначейства за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 № 119, у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету

Тому суд дійшов висновку, що вищевказана сума штрафних санкцій підлягає стягненню з відповідача до Державного бюджету України на балансовий рахунок в Управлінні державної казначейської служби в Черкаській області (3111 “Надходження загального фонду Державного бюджету”, код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та санкції”).

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для повернення позивачу сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства “Дашуківські бентоніти” (19330, Черкаська область, Лисянський район, с.Дашуківка, код ЄДРПОУ 00223941) на користь Державного бюджету України (балансовий рахунок в Управлінні державної казначейської служби в Черкаській області 3111 “Надходження загального фонду Державного бюджету”, код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та санкції”, символ звітності 106) штраф за правопорушення на ринку цінних паперів на загальну суму 17000,00грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) відповідно до постанови від 24.02.2020 №05-ПД-1-Е.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного тексту судового рішення.

Суддя О.А. Рідзель