про зупинення провадження в адміністративній справі
м. Черкаси
06 серпня 2020 року Справа № 580/2074/20
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білоноженко М.А., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії,
15.06.2020р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач) в якій позивач просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в перерахунку позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації у Черкаській області № 04-392/20 від 25 лютого 2020 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок і виплачувати позивачу з 1 січня 2020 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% суддівської винагороди визначеної у довідці територіального управління Державної судової адміністрації у Черкаській області № 04-392/20 від 25 лютого 2020 року із врахуванням раніше сплачених сум.
Ухвалою суду від 17.06.2020р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
09.07.2020р. до суду надійшло клопотання відповідача, в якому він просить зупинити провадження у справі №580/2074/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №520/2120/20.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено, що позивачем у справі є суддя у відставці, який не проходив кваліфікаційного оцінювання суддів та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №2453-VІ від 07.07.2010, а відповідачем - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області. Предметом спору у справі, що розглядається є визнання протиправною відмови у здійсненні перерахунку та виплати щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді, у правовідносинах, що виникли після дати ухвалення рішення Конституційним Судом України від 18.02.2020 №2-р/2020 на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VІІІ від 02.06.2016.
Ухвалою Верховного Суду від 21.04.2020р. відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №620/1116/20 за позовом судді у відставці до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
В ухвалі Верховного Суду від 21.04.2020 у зразковій адміністративній справі №620/1116/20 зазначено, що у провадженні адміністративних судів України також перебувають справи цієї ж категорії, зокрема: у Черкаському окружному адміністративному суді (справи №580/908/20, №580/968/20, №580/911/20), у Кіровоградському окружному адміністративному суді (справи № 340/839/20, №340/862/20), у Полтавському окружному адміністративному суді (справи №440/1571/20, № 440/1686/20), у Харківському окружному адміністративному суді (справа №260/51220), у Волинському окружному адміністративному суді (справа №140/1251/20).
Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), оскільки:
- позивачами у них є судді у відставці, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України та отримують щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці;
- позивачі не проходили кваліфікаційне оцінювання суддів під час перебування на посаді судді;
- відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи) - територіальні органи Пенсійного фонду України - Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України здійснити перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці з посиланням на те, що після 18.02.2020 (дата ухвалення рішення Конституційного Суду України № 2-р/2020) не приймалось нормативно правового акта щодо зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді).
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу - судді у відставці, який не проходив кваліфікаційне оцінювання суддів, здійснити перерахунок та виплату щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді, у правовідносинах, що виникли після дати ухвалення рішення Конституційним Судом України від 18.02.2020 № 2-р/2020.
Пунктом 25 розділу 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №1402-VІІІ від 02.06.2016 було передбачено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя і відповідному суді) або призначений на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80% суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (Відомості Верховної Ради України, 2010, №№41-45, ст. 526; 2015 р., №№18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання суддів у відставці, але не може бути більшим ніж 90% суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 у справі №1-15/2018 (3086/16) за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень пунктів 4, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 17, 20, 22, 23, 25 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VІІІ від 02.06.2016 положення розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VІІІ від 02.06.2016 пункту 25, який встановлював обмеження щодо виплати довічного грошового утримання суддям, які пройшли кваліфікаційне оцінювання, за правилами Закону №1402-VІІІ, визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними). Положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VІІІ від 02.06.2016 із змінами, визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Отже, зразкова адміністративна справа №620/1116/20, яка розглядається Верховним Судом, є зразковою для справи №580/2110/20, яка розглядається Черкаським окружним адміністративним судом.
Згідно пункту 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно з ч. 1 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Отже, суд дійшов висновку, що адміністративна справа №580/2074/20 є типовою у відношенні до зразкової адміністративної справи №620/1116/20 провадження у якій відкрито ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Враховуючи те, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України), суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі.
Керуючись п. 9 ч. 2 ст. 236, ст.ст. 205, 229, 243, 248, 256 КАС України, суд, -
Зупинити провадження у справі №580/2074/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №620/1116/20.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набрала законної сили відповідно статті 256 КАС і може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.А. Білоноженко