Рішення від 06.08.2020 по справі 580/4041/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2020 року справа № 580/4041/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

17.12.2019 р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Хрещатик, 223, м. Черкаси, Черкаська область, 18001), в якій просив:

- визнати протиправною та скасувати постанову № 113848 від 24.09.2019 року про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу не відповідає чинному законодавству, а викладені в ній події не відповідають дійсності. Зокрема, 29 серпня 2019 року позивач, перебуваючи біля Черкаського залізничного вокзалу по вулиці Ложешнікова в місті Черкаси, зустрічав своїх родичів, а жодних послуг з перевезення пасажирів не надавав. Вказує на те, що не є суб'єктом господарювання в сфері надання послуг перевезення та не займається транспортними перевезеннями, оскільки автомобіль, яким він керував відповідно до свідоцтва про реєстрацію ТЗ є вантажопасажирським, отже не може застосовуватись для вищевказаних послуг. У позовній заяві посилається на ту обставину, що про складення акту перевірки № 163662 йому нічого не було відомо. Позивач також зазначає, що його не було повідомлено належним чином про розгляд справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, що унеможливило прийняття ним участі у розгляді справи та надання доказів на спростування висновків про порушення.

Ухвалою від 25.05.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

15 червня 2020 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що 29 серпня 2019 року під час проведення рейдової перевірки в м. Черкаси встановлено, що транспортним засобом, д.н.з. НОМЕР_1 , який належить позивачу, надавалися послуги з перевезення пасажирів на замовлення без оформлення документів, а саме без копії договору із замовником транспортних послуг та посвідчення водія. 24 вересня 2019 року під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт прийнято постанову №113848 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач у справі ОСОБА_1 зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як фізична особа-підприємець, види діяльності: код КВЕД 49.41 «Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами» (основний), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХ0281606 позивач є власником автомобіля Mercedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 .

27 серпня 2019 року посадовим особам управління Укртрансбезпеки у Черкаській області видано направлення №009615 на проведення з 27.08.2019 по 30.08.2019 рейдової перевірки транспортних засобів.

На підставі направлення на рейдову перевірку №009615 від 27.08.2019 та щотижневого графіка проведення рейдових перевірок 23 серпня 2019 року державними інспекторами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Медухою І.В. та Атамасем О.А. проведено рейдову перевірку дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. За результатами перевірки складено акт №163662 від 29.08.2019, яким встановлено, що ОСОБА_1 за допомогою водія, що не назвався, який керував транспортним засобом марки Mercedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 , надавав послуги з перевезення пасажирів легковим автомобілем на замовлення без оформлення документів, а саме: без копії договору із замовником транспортних послуг, посвідчення водія, чим порушено вимоги ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Листом від 10.09.2019 №48918/39/24-19 позивача запрошено на розгляд справи на 24 вересня 2019 року.

24 вересня 2019 року начальником управління Укртрансбезпеки у Черкаській області складено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №113848, згідно з якою у зв'язку з порушенням абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», на ФОП ОСОБА_1 накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 грн.

Вважаючи протиправною вказану постанову, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з пунктом 4 зазначеного Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.

Відповідно до ст. 6 Закону України від 05.04.2001 №2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон) реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно з п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Відповідно до ст. 6 Закону державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Відповідно до ст. 1 Закону рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - це перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).

Пунктом 14 Порядку №1567 визначено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до п. 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів, ін.

Відповідно до ст. 1 Закону легковий автомобіль - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно; таксі - легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку; автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Згідно із ч. 1 ст. 34 Закону автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.

Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:

для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України (ч. 6 ст. 39 Закону).

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже у разі здійснення фізичною особою перевезення пасажирів без копії договору із замовником транспортних послуг та посвідчення водія до такої фізичної особи застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Позивачем до матеріалів справи не надано належних доказів на спростування висновків, викладених в акті перевірки №163662 від 29.08.2019, передбачених статтею 39 Закону України «Про автомобільній транспорт».

Доводи позивача про те, що його автомобіль не відповідає вимогам для транспортних перевезень, оскільки є вантажопасажирським, не спростовують висновків акта перевірки, оскільки відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 транспортний засіб ФОП ОСОБА_1 містить 9 сидячих місць включно з місцем водія.

Стосовно доводів позовної заяви про неповідомлення позивача про розгляду справи про порушення суд зазначає таке.

Відповідно до п. 25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пункт 26 Порядку №1567 визначає, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Згідно з п. 27 Порядку №1567 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Відповідач надав до суду копію листа від 10.09.2019 №48918/39/24-19, яким позивача запрошено на розгляд справи на 24 вересня 2019 року, однак доказів вручення позивачу вказаного листа не надав, отже факт повідомлення позивача про розгляд справи не підтвердив.

Суд зазначає, що зазначене порушення процедури розгляду справи не вплинуло на результати такого розгляду, оскільки навіть під час судового розгляду справи позивачем не надано доказів на спростування висновків акта перевірки.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що постанова від 24.09.2019р. №113848 про застосування адміністративно-господарського штрафу прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень, частини 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Білоноженко