Рішення від 06.08.2020 по справі 520/7386/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2020 р. справа № 520/7386/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області (вул. Чернишевська, буд. 21,м. Харків,61002) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувсь до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області, щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом па 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1, 14 Постанови № 704, які були зазначені в довідці наданої супровідним листом від 27.03.2018 року № 46/08-398 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області для перерахунку пенсії;

- зобов'язати Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській здійснити перерахунок розміру посадового окладу та окладу за військове звання, відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704, з зазначенням розмірів посадового окладу (54 тарифний розряд) та окладу за військовим званням (полковник), виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти, скласти та надати відповідні довідки про розміри грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, на 01.06.2018 року, на 01.01.2019 року, 01.01.2020 року і в подальшому, до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області для перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем у 2018, 2019 та 2020 роках не було встановлено посадовий оклад позивача та оклад за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлено законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. На думку позивача, відповідачем протиправно у 2018, 2019 та 2020 роках роках не застосувало пункт 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на відповідний календарний рік.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Представником відповідача через канцелярію суду 14.07.2020 року надано відзив на позов, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, та зазначив, що тримавши супровідним листом від Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.03.2018 за вих. №5938-14/20 списки для проведення перерахунку пенсій, Управління підготовило та надало довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії супровідним листом від 27.03.2018 №46/08-398, всім звільненим військовослужбовцям, зокрема і позивачу. Довідки готувались за визначеною формою згідно додатку №2 до Порядку №45, в якій зазначається посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та надбавка за вислугу років. Розрахунок проводився згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ 704) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14. При перерахунку пенсій пункт 1 приміток до зазначених Додатків не застосовується враховуючи зазначене. Таким чином, представник відповідача вказав, що розмір посадового окладу визначається саме шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з тарифним розрядом, установленим у штаті . Таким чином, вважає, що розрахунок грошового забезпечення позивача здійснювався відповідно до чинного законодавства.

Позивач через канцелярію суду 18.07.2020 року надав відповідь на відзив, в якій вказав на безпідставність та необґрунтованість позиції відповідача.

Представник відповідача через канцелярію суду 28.07.2020 року надав заперечення на відповідь на відзив, в яких вказав на дотримання відповідачем у спірних правовідносинах норм чинного законодавства.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив службу у Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - Держспецзв'язку) на посаді начальника Управління в Харківській області.

У грудні 2010 року наказом Голови Держспецзв'язку № 745-ос від 10.12.2010 року, ОСОБА_1 було звільнено зі служби за підпунктом 3 пункту 92 (за станом здоров'я) у запас ЗС України відповідно до «Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації особами рядового і начальницького складу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. №1828.

30 грудня 2010 року наказом Голови Держспецзв'язку №792-ос від 21.12.2010р. ОСОБА_1 виключено із списків особового складу у званні полковника.

З 31 грудня 2010 року, на підставі документів наданих Управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Мінаєву Сергію Леонідовичу було призначено пенсію за вислугу років (пенсійне посввідчення № 2213024795) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.2009року (далі Закон № 2262- XII).

Не погодившись із обчисленням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, здійсненим відповідачем, позивач 04.05.2020 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити довідки станом на 01.03.2018 року, 01.01.2019 року та 01.01.2020 року з вірними показниками сум посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, які розраховані виходячи з 50 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на відповідний календарний рік та направити вказані довідки до ГУ ПФУ в Харківській області

Листом від 21.05.2020 року № 46/04-524 Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області повідомило заявника, що пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції Постанови КМ № 103 від 21.02.2018) визначено: Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 попередньої редакції було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1,12,13,14.

Проте, в лютому 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 було викладено у новій редакції, а саме: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1, 12, 13 і 14.

Однак, згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної постанови КМУ, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Позивач займав посаду начальник управління.

Відповідно до наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 28.02.2018 року № 119 вказаній посаді відповідав 53 тарифний розряд (тарифний коефіцієнт - 5,2).

В подальшому, як зазначив позивач та не заперечував відповідач у відзиві на позов, наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України № 248 «Про внесення зміни до Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 травня 2018 року за №572/32024, внесені зміни до Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 28 лютого 2018 року № 119, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 березня 2018 року за № 321/31773 згідно яких посаді начальник Управління встановлено 54 тарифний розряд (тарифний коефіцієнт - 5,28).

Статтями 7, 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" станом на 01.01.2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762 грн., а мінімальна заробітна плата - 3723 грн.

Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 грн.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1861,50 грн.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2019 році, визначений Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" складає 1921 грн., а мінімальна заробітна плата - 4173 грн.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 2086,50 грн.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2020 році, визначений Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" складає 1921 грн., а мінімальна заробітна плата - 4173 грн.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 2086,50 грн.

Отже, для коректного визначення окладу позивача за військовим (спеціальним) званням варто застосовувати мінімальний множник, а саме 50% мінімальної заробітної плати - 1861,5 грн. (на 2018 рік) та 2086,50 грн. (на 2019 рік), 2086,50 грн. (на 2020 рік).

Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд звертає увагу на рішення Європейського суду з прав людини по справі "Ольсон проти Швеції", а саме, норма спеціального закону не може розглядатися як право, якщо її не сформульовано з достатньою точністю так, щоб громадянин мав змогу, якщо потрібно, з відповідними рекомендаціями, до певної міри передбачити наслідки своєї поведінки.

Окрім того, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідальність за подолання недоліків законодавства, правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справах "Вєренцов проти України", "Кантоні проти Франції").

Водночас необхідно зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 квітня 2008 року в справі "Вассерман проти Росії" вказав, що засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством.

Виходячи з наведеного та згідно з усталеною практикою Європейського суду, поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах "Олександр Волков проти України", "G.G. та інші проти Болгарії").

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки нечіткість Постанови №704, коли Примітки до Додатків 1,14 на які посилається позивач і які, не визнає відповідач, є в свою чергу частинами даного нормативно-правового акта, які представляють державно-владний припис, призначений для спеціального текстового або символічного підкреслення, має супровідний характер.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Стаття 77 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат проводиться у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області, щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням ОСОБА_1 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом па 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1, 14 Постанови № 704, які були зазначені в довідці наданої супровідним листом Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області від 27.03.2018 року № 46/08-398 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській здійснити перерахунок розміру посадового окладу та окладу за військове звання ОСОБА_1 , відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704, з зазначенням розмірів посадового окладу (54 тарифний розряд) та окладу за військовим званням (полковник), виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти, та надати оновлені дані ( станом на 01.03.2018 року, 01.06.2018 року, 01.01.2019 року, 01.01.2020 року) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області (вул. Чернишевська, буд. 21,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 34755762).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Горшкова